Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Nazar ve Büyüden Korunmak İçin Dualar

  Nazar ve Büyüden Korunmak İçin Dualar

  Göz Değmesi

  4011 - İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor:

  "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı bu göz değmesi olurdu. Yıkanmanız taleb edilirse yıkanıverin."

  Müslim Selam 42 (2188); Tirmizi Tıbb 19 (2063).

  4012 - Sahiheyn ve Ebu Davud'da Ebu Hüreyre radıyallahu anh'tan:

  "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın: "Göz değmesi haktır" dediği rivayet edilmiştir.

  Buhari dışındaki rivayetlerde: "Dövme yapmayı da yasakladı" ziyadesi vardır.

  Buhari Tıbb 36 Libas 86; Müslim Selam 41 (2187); Ebu Davud Tıbb 15 (3879).

  4013 - Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor:

  "Gözü değene (ain) abdest alması emredilir onun abdest suyu alınır bununla göz değmesine uğrayan (main) yıkanırdı."
  Ebu Davud Tıbb 15 (3880).

  4014 - Muhammed İbnu Ebi Ümame İbni Sehl İbni Hanif babasından şunları işittiğini anlatmıştır:

  "Babam Sehl radıyallahu anh (Cuhfe yakınlarındaki) Harrâr nam mevkide yıkandı. Üzerindeki cübbeyi çıkardı. Bu sırada Amir İbnu Rebi'a ona bakıyordu. Sehl bembeyaz bir tene güzel görünüşlü bir cilde sahipti. Amir: "Ne bugünkü bir manzarayı ne de böylesine ancak çadıra çekilmiş bâkirede bulunabilen bir cildi hiç görmedim" dedi. Sehl daha orada iken hummaya yakalandı ve rahatsızlığı şiddet peyda etti (ve yere yıkıldı). Durum Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a haber verildi ve: "Başını kaldırmıyor" dendi. Halbuki Sehl orduya kaydedilmişti. "Ya Resûlullah o sizinle gelemez Vallahi başını bile kaldıramıyor!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Onunla ilgili olarak herhangi bir kimseyi ittiham ediyor musunuz?" diye sordu. "Amir İbnu Rebi'a var" dediler. Resûlullah onu çağırtıp kendisine kızdı ve: "Sizden biri niye kardeşini öldürüyor? Niye bir "Bârekallah!" demedin? Onun için abdest al!" buyurdu. Bunun üzerine Amir yüzünü ellerini kollarını dizlerini ve ayaklarının etrafını ve izârının içini bir kaba yıkadı. Sonra bir adam bu suyu onun (Sehl'in) üzerine arkasından döktü; derken o ânında iyileşti."

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şerden Korunmak için Dualar.

  Hertürlü bela şer ve kötülükten Kurtulmak için okunacak çeşitli Dualar..

  İmam-ı Rabbani hazretleri talebeleri ile uzak bir yere giderken gece bir handa kaldılar. (Bu gece bir bela zuhur edecektir. [Besmele ile] (Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim)

  duasını üç defa okuyun) buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı.

  ----

  Dert bela fitne hastalık nazar sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için sabah akşam imam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğini hatırla***** 3 defa okumalıdır. Âyât-i hırz okununca da bu duayı okumalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim duasını sabah 3 kere okuyana akşama kadar akşam okuyana da sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

  ----

  Korkulu yerde ve düşman karşısında emin ve rahat olmak için Li ilafi’yi [Kureyş suresini] okumalıdır. Tecrübe edilmiştir. Gece ve gündüz hiç olmazsa 11 defa okumalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (“Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka” duasını okuyana o yerden kalkıncaya kadar hiçbir şey zarar veremez.) [Müslim]

  ----

  (Issız bir yerde bir şey kaybeden veya bir yardıma ihtiyacı olan “Ey Allah’ın kulları bana yardım edin” desin! Her yerde sizin görmediğiniz Allah’ın kulları vardır. Korkulu yerde üç kere Allah’ın kulları bana yardım edin demelidir.) [Taberani]

  ---

  (Hasbiyallahü ve ni’mel vekil sözü her korku için bir emniyettir.) [Deylemi]

  ----

  İmam-ı Rabbani hazretleri cinden korunmak için ve korkulu zamanlarda (Lâ havle velâ kuvvete illa billah-il-aliyyilazim) okunmasını emrederdi.

  ----

  Dertlerin belaların gitmesi için istiğfar okumak da çok faydalıdır çok tecrübe edilmiştir. Hadis-i şerifte (İstiğfara devam edeni çok okuyanı Allahü teâlâ dertlerden sıkıntılardan kurtarır. Onu hiç ummadığı yerden rızıklandırır) buyuruldu. İstiğfar insanı her murada kavuşturur. Tevbe etmeli istiğfarı çok okumalı. Bütün dertlere sıkıntılara karşı faydalıdır. Allahü teâlâ (İstiğfar okuyun; imdadınıza yetişirim) buyurdu. (Hud 52)

  ---

  Tehlikeyi önleme duası:
  Şeyh Şihâbüddin Sühreverdi hazretleri buyurdu ki:
  Her sabah üç defa bu duayı okuyanı Hak teâlâ yanmaktan boğulmaktan ve ani ölümden emin kılar:

  Bismillâhi mâ şâallah lâ kuvvete illâ billâh. Bismillâhi mâ şâallah lâ yesűkul hayre illallah. Bismillâhi mâ şâallah lâ yekşifüssűe illallah. Bismillâhi mâ şâallah küllü ni’metin minallah. Bismillâhi mâ şâallah el hayrü küllühü biyedillah. Bismillâhi mâ şâallah lâ yasrifüssűe illallah. Bismillâhi mâ şâallah mâ kâne min ni’metin fe minallah.

  ------

  Şu aşağıdaki duaları da okumak müstehabdır. (Tahtavi)
  (Sübhanallahi ve bi-hamdihi sübhanallahil azîm.)

  (Allahümme la tektülna bigadabike vela tühliküna biazabike veafina kalbe zalik.)

  -----

  بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ معَ اِسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْدِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ

  Türkçe Okunuşu: Bismillâhillezî lâ yedurru mea ismihî şey'un fî-l (ea)rdi ve lâ fis-semâi ve hüves-semîul alîm.

  Bu Duanın Havassı: Enes bin Malik'e (R.A.) Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) buyurdular ki: "Her kim her sabah bu duayı okursa kimsenin ona yolu yoktur. Yani ne zehir ne sihir (büyü) ne de zalim bir sultan (ya da bir yönetici patron) ona zarar veremez."


  Not :
  Alıntıdır..

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bağlıyı çözmek

  İnsanların en çok maruz kaldığı büyülerden biri hiç şüphesiz bağlama büyüleridir. Yapılışı çok kolay ve hemen hemen herkesin yapabileceği bu büyüleri bozmak bazen çok zor olabilir. Ama genelde bu tür büyüleri bozmak kolaydır. Bir çok formülü olmakla beraber ben burada etkili bi kaç formülü anlatacağım.

  1- Fatiha şerife besmele ile bitiştirilerek
  (bismilllahirrahmanirrahiym-ilhadülillahi rabbil alemin şeklinde) 3 gün hastaya ve bir miktar suya 70 er defa okunur. Hasta o sudan içer ve artanı ilede banyo yaparsa kurtulur.

  2- Hasta kendi kendine bakara suresini her sabah üç defa okursa bir haftaya kalmaz bi iznillah sıhhatine kavuşur.

  3- İmam İbn Hacer buyuruyor (Kurtubi) "Yedi adet yeşil sidir iki taş arasında dövüldükten sonra suyun içine konur ve üzerine Ayet-el Kürsi Kâfirun İhlas Felak ve Nas Sûreleri araf 117 -122 yunus 79-82 taha 65-69. ayetler okunur. Sihirli hem o sudan içer hem de banyo yapar."

  4-
  Yasini şerif hastaya ve bir miktar suya 9 defa okunur. Her mübine gelindiği zaman hastaya doğru “Ya Fettah huuuu” diye suya doğruda “Ya Şafii Huuuu” diye üflenir. Hasta o sudan içer ve banyo yapar.

  5- Hasta karşına alınıp oturtulur. Hasta ile tedavi edenin arasına bir kap su konur. Okuyan kişi hastanın ellerini tutar. (sağ eliyle sol elini sol eliyle sağ elini) her ikiside gözlerini kapatır ve hasta ile beraber 70 defa kafirun suresi okunur. Sudan içilir ve banyo yapılır. Bu üç günden yedi güne kadar tekrar edilir.

  6- Bir kağıda bağlı bir erkeği çözmek için yüz kadını çözmek için elli besmele yazılıp suya konulur ve hasta o sudan bir hafta boyunca içer.

  7-
  Bir ipliğe çözülmesi kolay 7 düğüm atılır. Kimin bağı çözülecekse niyet edilerek her düğüm bir fatiha üç ihlas okunarak çözülür. Ve ip hastanın yanında yakılır. Eğer hasta uzun süredir bağlıysa yada o güne kadar tedavi edilememişse o zaman ipliğe 70 düğüm atılarak işlem yapılır.

  8-
  1000 adet iri tuz alınıp her birine bir ihlas yada hepsine 1000 ihlas okunur. Sonra kimin bağı çözülecekse niyet edilerek tuzlar suya konup ertilir. Bağlı kimse normal su ile guslettikten sonra o suyu üzerinden döker.

  9-
  Bir kağıda ayetel kürsi başka bir kağıda amenerresulü harekesiz olarak ve tek tek harflerle yazılır. Sonra başka bir kağıda ikisi birlikte yazılır. Ayetel kürsü yazan hastanın sağ koluna amenerresülü yazan sol koluna bağlanır. Diğer kağıtta suyun içerisine konup bir hafta sadece o sudan içer. Bi iznillah bir haftaya kalmaz iyileşir.

  (Bazıları okuduklarımdan bana ait bazıları ise kitaplardan vb hazırladıklarım Alıntıdır olarak yazıyorum)

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Her türlü büyüyü Anında çözer

  abdest alip 7 avuç tuza 66 kere besmeleyle mezcalin bezcalin diyin kullanilmamiş bir büyük kaba su doldurup okuduğunuz tuzu suya atip kariştirin 1 bardak için yarabbi içimi temizle diyin sonra banyoya girip çok güzel bir şekilde yikanip boy abdesti alip en son okunmuş suyu başinizdan aşaği döküp yarabbi üzerimdeki büyülerden beni temizle diyip banyodan çikin

  daha başka su kullanmayin bunu daha evvel yapanlarda benim dediğim şekilde yaparsa şifa bulur inşaallah mide bulantisi ishal olursa korkmayin temizleniyorsunuz.

  (Alıntıdır)

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Manevi Rahatsizlik İçin Dualar (CinNazar)

  Burada bahsi geçen Ayeti kerimeler Cinlenmiş Sihir yapılmış Yahut cinler tarafından rahatsız edilen kişilerce okunması önemle tavsiye olunur. Bu ayetler belirli miktarlarda okunmalı Bir gün içinde 3 ten fazla hastaya okunmamalı eğer hastanın durumu ilerlemişse zaten ilk okumada hemen tesirini gösterecektir. Eğer okuma devam edilirse bu ayetler hastanın içindeki cinin yanmasında yahut hastalanmasında çok büyük tesiri vardır. Okumalar zamana yayılmalı 3 7 gün gibi zaman zarfında 3 er kere okunabilir. Aynı zamanda bu ayetler Nazar içinde okunabilir ve ayrıca nazar bahsindede geçecektir.

  Hastaya okumanın şartları:
  1-
  Hasta huzurda olacak kendisi olmadan herhangi bir şekilde okuma yapılamaz. Eğer kadın ise yanında mahremi olmalı. Ve temiz olmalı(Adet halinde olmamalı.) mümkünse namaz abdesti almış olmalı.Eğer temiz değilse cinler hastaya çok fazla eziyet edebilir. rahatsızlığını zararlı duruma getirebilirler. dikkat edilmelidir.

  2. Hastanın Manevi durumuna dikkat etmesi lazım eğer dikkat etmezse o kapı daima açıktır.okuma esnasında çıkan cin tekrar geri dönebilir.Elinden geldiğince Namaza devam etmeli.Namaz bir kaledir. Allah Teala o kaleye girenleri inşaallah lütfuyla muhafaza eder.

  3- Okuma esnasında evde yahut okumanın yapıldığı yerde canlı resmi bulunmamalı (kedi/köpek/insan çocuk resmi dahil canlılara herhangi bir resim olmamalı)

  4- Üzerinde Ehil biri tarafından (Ayet ve hadis harici yazılar bulunmayan) muskalar hariç bütün muskalar çıkartılmalı. Bazen yanlış yazılan yazılarda cinlere kapı açabilir okumanın etkisini azaltabilir.

  Okuma şu şekilde olmalı: Okuyan kişi önce 11 salavat-ı şerife 11 istiğfar ( estağfirullahel aziym el kerimellezî la ilahe illa hü el hayyel kayyüme ve etübü ileyh) diyerek Ya rabbi şu hastanın üzerinde onu etkileyen her netürlü hastalık cin peri büyü nazar hasılı her ne türlü pislik varsa acilen şifa ver Bismillahişşâfi bismillahil kâfi Bismillahil muafî bismillahillezi la yedurru measmihi şey'ün fil erdzi vela fissema'i ve hüvessemi'ul aliym. diyerek başlamalı ve şu ayetleri oku***** hastanın sağ kulağına her ayet sonunda üflemeli gerekirse bu işlem 35 71121 defa tekrarlanabilir eğer içeride cin varsa hasta mutlaka tepki verecek çeşitli işaretlerle kendini belli edecektir.

  Not: Buradaki ayetler sadece bilinmesi amacıyla konulmuştur. Bu ayetleri kişi kendisinede okuyabilir. Başkasının kendisine okuması daha faydalıdır. Okutacak kimse bulamazsa kendi kendinede okunabilir. Okunan ayetler hem hastanın sağ kulağına mümkün değilse üzerine hemde bir bardam zemzem suyu olursa iyi olur yoksa memba suyu o da yoksa çeşme suyuna üflenir ve okuma sonunda bu su hastaya içirilir. Okumayı yapacak kişinin arapça harflerle okumasını tavsiye ederim latin harfleriyle yapılacak okumalarda yanlış harekelerin çıkması söz konusu olabilir o yüzden tecvidli olarak okuyan birisinin olması daha güzel olur.

  Okunacak Ayetler sırasıyla şunlardır:

  1- Fatiha;


  Bismillahirrahmanirrahıym. Elhamdülillahi rabbi alemiyn Errahmânirrahıym.Maliki yevmiddiyn. İyyâkena'büdü ve iyyakenestaıyn. İhdinassıratal mütekıym. Sıratalleziyne en'amte aleyhim gayril mağdzubi aleyhim veledzaalliyn.

  2- Bakara süresinin ilk dört ayeti:


  Elîf Lâm Mîm. Zelikel kitâbü lâraybe fîhi hüdenlilmüttekıyn. Elleziyne yü' minune bil gaybi ve yukıymunessalate ve mimma razeknâ hüm yunfikun. Velleziyne yü'minune bima ünzile ileyke vema ünzile min kablike ve bil âhıratihün yüükınûn.

  3- Bakara süresinin 163-164. ayetleri:

  İlahüküm ilahün vahidün lâ ilahe illâ hüverrahmânürrahıym. İnne fî halkıssemavati vel erdzi vahtilafilleyli vennehari vel fülkilletî tecrî fil bahri bima yenfe'unase ve mâ enzelellahü minessemai min main fe eahyâ bihil erdza bea'de mevtiha ve besse fîhâ min külli dâbbetin ve tasrifürriyah vessehabil müsahhari beynessemâi vel erdzi leayatin likavmiy ya'kılûn.

  4- Ayet-el kürsî


  Allahü lâ ilahe illa hüvel hayyül kayyûmü lâ te' huzühü sinetün vela nevm. Lehü mâ fissemâvati vema fil erdz. Men zellezî yeşfe'u iyndehü illa bi iznihi ya'lemu ma beyne eydihim vema halfehüm vela yuhıytune bişeyim min ı'lmihi illa bima şâ e vesia kürsiyyühüssemavati vel erdz. Ve lâ yeûdühü hıfzuhüma ve hüvel aliyyül azıym.

  5- Bakara süresi 285-286. ayetler(Amerrasülü


  Âmenerrasulü bima ünzile ileyhimirrabbihi vel mü'minûn. Küllün âmene billahi ve melâiketihi ve kütibihi ve rusülihi lânüferrikubeyne ehadimmirrusülih Ve kalû semi'na ve eta'na gufraneke rabbena ve ileykel masıyr. La yükellifullahü nefsen illa vüs'ahê lehea ma kesebet ve ileyhea mektesebet. rabbena lâ tüeahıznâ innesiynâ ev ehta'na. Rabbena vela tehmil aleyna iısran kema hameltehü alelleziyne min kablina. Rabbena vela tühammilna mâ lâ tâ katelena bih. va'fü 'annâ veğfirlena verhamnâ ente mevlâna fensurnâ alel kavmil kâfiriyn.

  6- Alî İmran 18. Ayet:


  Şehidallahü ennehü lâ ilahe illâ hüve vel melâiketü ve ülül 'ılmi kâimem bil kıst. Lâ ilahe illâ hüvel 'aziyzül haküym.

  7- Âraf 54. Ayet:

  İnne rabbekümüllahüllezî halakassemâvâti vel ardza fî sitteti ayyamin sümmestevâ alel arşi yüğşilleylennehara yatlübühü hasisen veşşemse vel kamera vennücume müsahharatim biemrih. Elâlehül halku vel emr. Tebarakellahü rabbül âlemiyn.

  8- Mü'minûn süresi son 3 ayeti:

  Efehasibtüm ennema halekaküm 'abesen ve enneküm ileyna la türce'ûn.Fete'alalahül melikül hakku Lâ ilahe illa hüve rabbül 'arşil keriym. Vemen yed'û me'allah ilâhen âhara lâ bürhane lehû bihi feinnemâ hisabühü 'ıynde rabbih. İnnehü Lâ yüflihül Kâfirun. Ve kurrabbiğfir verham ve ente hayrurrahimiyn.

  9- Saffat Süresi 1-10 ayetleri:


  Vessâffati saffen fezzacirati zecran. fettaliyati zikran. inne ilaheküm ilahün vahid. Rabbssemavati vel ardzı vema beynehüma ve rabbül meşarık. İnnâ zeyyennessemâeddünya biziynetinil kevakib. Ve hifzam min külli şeytanim marid.. La yessemme'ûne ilel meleil e'alâ ve yükzefune min külli canib. Dühuranvelehüm azeabün vasib. İllâ men hatıfel hatfete fe etbe'ahü şihabün sâkib.

  10- Haşr süresi son üç ayeti:


  Lev enzelnâ hazel kur'ane âlâ cebelin leraeytehû haşiam mütesaddiam min haşyetillah. Vetilkel emsalü nadzribüha linnasi le'allehüm yetefekkerûn. Hüvallahüllezî la ilâhe illâ hü. Âlimül gaybi veşşehadeti hüverrahmanürrahiym. Hüvallahüllezi lâ ilahe illa hü. Elmelikül kuddüsüselamül mü'minul müheyminülaziyzül cebbarul mutekebbir. Hüvallahül halikul bariül müsavviru lehül esmaül hüsna yüsebbihu lehü ma fissemavati vel erdzi. ve hüvel aziyzül hakiym.

  11 Cin süresi ilk 3 ayeti:

  Kul ühıye ileyye ennehüsteme'a neferum minel cinni fekalü inna semı'na kur'anen aceba.Yehdî ilerruşdi feamenna bih. Ve ennehü teala ceddü rabbina mettehaze sahibeten velâ veledâ. Ve ennehü kâne yekûlü sefîhünâ 'alellahü Şetatea.

  12- İhlas :


  Bismillahirrahmanirrahiym. Kul hüvellahü ehad. Allahüssamed. Lem yalid. Velem yüüled velem yakün lehü küfüven ehad.

  13- Felak:

  Bismillahirrahmanirrahiym. Kul euzü birabbil felak. Min şerri mâ halak.Ve min şerri gâsıkin izâ vekab. Ve min şerrinneffaseati fil ukad. Ve min şerri hasidin izea hased.

  14- Nas süresi:

  Bismillahirrahmanirrahiym. Kul eûzü birabbinnasi melikinnasi ilahinnas. Min şerril vesvasil hannas. ellezî yüvesvisü fî sudürinnas. minel cinneti vennâs.

  Eğer Okuma esnasında hasta ağlamaya başlarsa o hastanın üzerinde sihir var demektir o zaman okuma işlemine şu ayetlerle devam edilmeli bunlar bittiğinde kalınan yerden yukarıdakilere devam edilmelidir.

  Araf Süresi 117 den 122. ayete kadar.


  Kalû yâ mûsâ immâ en tülkıye ve immâ en neküne evvele men elkâ. Kale bel el kû feiza hibalühüm. ve 'ısıyyühüm yühayyelü ileyhi min sihrihim inneha tes'â. Fe evcese fî nefsihi hıyfetem musâ. Kulnâ lâ tehaf. inneke entel e'lâ. Ve elkıy ma fî yeminike telkaf ma sane'û innemâ sane'û keydü sahirin vela yüflihu sahirin haysü etâ.

  Yunus 79. ayetten 82. ayete kadar.


  Ve kale fir'avnü'tûnî bi külli sahirin aliym. Felemma câesseharatü kale lehüm mûsâ elkû ma entüm mülkun. Felemma elkav kale mûsa ma ci'tüm bihissihru innallahe seyübtılühü innallahe la yüslihu amelel müfsidîn. Ve yühıkkallahul hakka bikelimâtihi velev kerihel mücrimûn.

  Taha 65 den 69. ayete kadar.


  Ve evhayna ilâ musa en elkıy 'aseake feiza hiye telkaf mâ ye'fiküne fevaka'al hakku ve betale mâ kanû ye'melûn Fe gulibû hünalike venkalebû sagiriyn. Ve ülkıyes seharatü sâcidiyne kâlû âmennâ birabbil âlemiyne rabbi mûsâ ve hârûn.

  (Alıntıdır)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş