''Rüyamda kıyamet kopmuş ve herkes hesap yerine doğru yönelmişti. Bir minber üzerinde oturan yıldızlar gibi parlayan bazı kimseleri görerek bir melekten onların kim olduklarını sordum. Melek:

- Bunlar peygamberlerdir.Şefaat dizginini elinde tutan Muhammed Aleyhisselamı bekliyorlar cevabını verdi. Ve O Zat'ın arşın kenarında bulunduğunu söyledi. Meleğe rica ederek:

- Beni O'nun yanına götür ben O'nun hizmetkarı ve arkadaşı Ebubekirim dedim. Gittiğimizde Efendimizin (S.A.V.) başı açıktı. Sarığını arşın önüne koymuş ridasıyla belini bağlamıştı. Sağ eli arşın kenarında sol eli ise cehennem kapısının halkasında olmak üzere dua ediyor ve:

- Ya Rabbi ümmetime merhamet buyur diyordu. Onların alimleri velileri salihleri mücahidleri ve hacıları var.

Cenab-ı Hak'dan:

- Ey Rasulüm sen hep itaat edenleri söylüyorsun. Halbuki onların arsında içki içenler zina edenler ve adam öldürenler var diye nida geldiğinde Peygamberimiz:

- Ya Rabbi onlar buyurduğun gibidir. Fakat sana ortak koşmadılar oğlun olduğunu söylemediler puta tapmadılar onların itikadları tevhid üzeredir buyurdu. Ve ümmeti üzerine olan şefaatinin kabul edilmesi için ağlayıp yalvarmaya başladı. Yanına giderek:

- Ya Rasulallah bu nasıl ağlamak ve yalvarmaktır kendini çok üzüyorsun dedim. Sol eliyle cehennemin kapısını bağladıktan sonra mübarek başını sevinçle kaldırarak:

- Ya Ebubekir dedi. Cenab-ı Hak yalvarmalarımı kabul ederek ümmetimi bana bağışladı ve onlar için olan üzüntümü kaldırdı.

Ya Ömer Rasulallah Efendimize (S.A.V.) ümmetinin tamamınınmı yoksa bir kısmınınmı bağışlandığını soracakken sen kapıyı çaldın uyandım.

Hz. Ebubekir (R.A.) bu sözleri söylediği anda evin içinde bir ses duyuldu:

- Ya Ebubekir Cenab-ı Hak hepsini hepsini bağışladı. Sadece bir mümini kasden öldürenler bağışlanmadı. Onlar cehennemde ebediyyen kalacaklardır.

Alıntıdır