Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Stephen Hawking' in M-Teorisi

  11.Boyut
  Şu sırada siz bu cümleleri okurken paralel evrenlerdeki eşizleriniz de bu cümleleri okuyor olabilirler. Onlar da bu teoriyi okuyunca büyük olasılıkla sizin gibi inanmayacak ve başlarını sallayacaklardır.
  İlk bakışta çılgınlık ya da bir bilimkurgu fantazisi gibi görünse de bu teori tamamen matematiksel temellere dayanıyor.

  Stephen Hawking "Sonsuz sayıda eşiz evrenler var" diyor.

  Hawking Cambridge Üniversitesi'nin Matematik Bilimleri Merkezi'nde profesör olarak görev yapıyor.

  "Amyotrofik lateral skleroz" adı verilen bir sinir hastalığı nedeniyle ünlü fizikçinin vücut kasları her geçen gün biraz daha eriyor. 1986'da bir soluk borusu ameliyatı sonucu sesini de kaybetti. O günden bu yana bilgisayar aracılığıyla iletişim kuruyor. Şu anda tamamen felçli ancak zihni inanılmaz bir hareketliliğe sahip.
  astrofizikçi evrenin var oluşunu açıklamak amacıyla yıllardır üstünde çalışılan

  "Her Şeyin Teorisi"sinin (Theory of Everything) formülünü oluşturmayı başardı ve buna "M-teorisi" adını verdi. Buradaki "M" (magic mysterios mother) büyülü esrarengiz ya da her şeyin (bütün teorilerin) anası olarak değerlendirilebilir.

  Teori uzayı içlerinde bizim eşizlerimizin bulunduğu başka evrenlerden oluşan çok boyutlu bir labirent olarak görüyor.

  Hawking bu "kobold evrenler"in yaşayanlarını "gölge insanlar" olarak nitelendiriyor. Yani bizim evren olarak tanımladığımız belki de gerçekte iç içe geçmiş birbirini şekillendiren ve hatta belki birbiriyle iletişim halinde olan birbirine paralel çok sayıda evrenlerin bulunduğu sonsuz bir uzayın minik bir kesiti.

  Bu sadece birçok esrarengiz olguya aniden bambaşka bir açıdan baktığı için değil aynı zamanda sıradan yaşamımızın bu kadar basit olmadığını göstermesiyle de büyüleyici bir evren tasviri. Birçoğumuz yaşadığımız olaylara hep daha fazla anlam yükleme eğilimindeyiz.

  "Yaşamımda ne olduğunu bilmediğim bir değişiklik olacağını hissediyorum" dediğimiz anları hepimiz yaşamışızdır.

  Korkular hayaller özlemler fikirler... Ortada neden yokken birden bire nasıl çıkıyorlar nereden geliyorlar?

  Genç iş adamı her pazar sabahı eşiyle birlikte tenis oynuyordu. O gün de bütün diğer pazar sabahları gibiydi. Daha farklı geçeceğini gösteren en ufak bir belirti yoktu. Ancak bir süre sonra iş adamı oyunu savsaklamaya başladı. Servis atışları hep fileye takılıyordu. Konsantrasyonu tamamen dağılmıştı.

  Huzursuzluğu giderek arttı. Birden aklına annesi geldi ve bu düşünceyi bir türlü kafasından silemedi. Eve döndüklerinde telefonları çaldı arayan babasıydı. Öğlene kadar her yerde onu aramıştı. Annesi bir kalp krizi geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. İş adamının konsantrasyonu bu olayı sezinlediği için mi dağılmıştı? Peki nasıl sezmişti bunu? Böyle bir olaya şimdiye kadar sadece parapsikoloji uzmanları açıklama getiriyorlardı. Bilim adamları ciddiyetsizlikle suçlanmamak için böyle konuların üstünde durmamayı tercih ettiler.

  Stephen Hawking'in geliştirdiği evren teorisi hesaplamalara dayalı yepyeni bir açıklama getiriyor.

  Hawking mantıksal olarak beynimizde hiçbir şeyin bir bütünden bağımsız gerçekleşmediğini ileri sürüyor. Yani tenis kortundaki olayları şöyle açıklayabiliriz:

  Görülebilir evrenimizin dışında iç içe geçmiş ve eşizlerimizin bulunduğu görülemeyen daha çok sayıda evren var.

  İş adamı annesinin geçirdiği kalp krizini telefonla öğrenmediğine göre dolaylı yollardan öğrendi; yani eşizlerinden biri aracılığıyla.

  Eğer Hawking haklıysa daha pek çok olgu paralel evren teorisiyle açıklanabilecek.

  Hiçbir neden ya da bulgu olmadığı halde neden bazen korkuya kapılıyoruz? Eşizlerimiz o anda bu korkuları yaşadıkları için mi? Neden bazı insanlarla ilk kez tanıştığımız halde sanki onu uzun süredir tanıyormuşuz duygusuna kapılıyoruz? Başka bir dünyada onu uzun süredir tanıdığımız için mi? Ya ilk bakışta aşk? Aslında böyle bir şey belki de yok ve her şey başka bir evrende yaşanan bir aşkın o an için hissedilmesinden ibaret. Gerçekten de bir bilimkurgu senaryosuna benziyor.

  Stephen Hawking bu fantastik fikre nasıl ulaşmıştı acaba?


  Bilim adamı böyle bir evren teorisine nasıl ulaştığını "Ceviz Kabuğundaki Evren" adını verdiği son kitabında açıklamış.

  Bu adı verirken İngiliz oyun yazarı William Shakespeare'in "Hamlet"inden esinlenmiş. Eserde Hamlet "Ey Tanrım ceviz kabuğunun içine hapsolsam da kendimi bütün âlemlerin kralı gibi görebilirdim keşke şu kötü rüyalarım olmasaydı..." diyordu. Hamlet'in bu derin iç çekişi sanki düşünür Hawking'i tarif ediyor.

  Hastalığı onu ceviz kabuğu olarak nitelendirilebilecek hareketsiz vücudunun içine hapsetmiş. Ancak o aklıyla sonsuzluğa yani evrene hakim olmak istiyor.

  Hawking Hamlet'in sözlerini şöyle yorumluyor; bütün fiziksel engellere karşın sadece beynimizin gücüyle uzayı araştırabilir ve teknik açıdan ulaşılması mümkün olmasa da teorik olarak ilginç bölgelerin kapılarını aralayabiliriz.

  Hawking'in geliştirdiği formül makroskobik evreni ve temel parçacıkların mikroskobik dünyasını tanımlamakla kalmayacak "Büyük Patlama" ve onunla birlikte zaman ve uzay boyutlarının başlangıcını da hesaplanabilir hale getirecek.

  Böylece insan evrenin en büyük gizemine daha doğru bir yaklaşım gösterebilecek: Evrenin var olmak için bir tanrıya ihtiyacı var mı? Yoksa varlığı tamamen bilinen fiziksel yasalara mı dayanıyor?

  Bugün ünlü fizikçi bazı basın organları tarafından Albert Einstein ile bir tutuluyor. Ancak birçok meslektaşı bu karşılaştırmanın Einstein için bir haksızlık olduğunu belirtiyor. Ne de olsa bilim adamı evreni açıklamaya yönelik geliştirdiği "görelilik teorisi"yle tam bir devrim yaratmıştı. Ama Hawking yeni bir teori kurmamış Einstein'ın kuramını temel alan bir teori geliştirmişti.

  Bilim olimpiyatında Hawking 1974'te keşfettiği ve kendi adını verdiği ışınım ile ön plana çıktı:

  Fizikçi temel parçacık demetinin bir kara delik yakınında bulunduğunda nasıl davranacağını hesapladı.

  Belirli kütleye sahip bir yıldız ömrünün sonunda kendi çekim kuvvetinin etkisiyle çöküyor ve uzay ile zamanın anlamını yitirdiği yani kaybolduğu sonsuz yoğunluğa sahip bir yapıya yani kara deliğe dönüşüyor.

  Kara deliğin çekim alanı o kadar güçlü ki ışın da dahil hiçbir şey çekim alanından kurtulamıyor. Fizikçiler bu duruma "tekillik" adını veriyorlar.

  Hawking çevresindeki her şeyi yutan bu tuzakların tamamen karanlık olmadıklarını ışın yaydıklarını gösterdi.
  İçinde yaşadığımız evrenin de "tekillik" durumundayken Büyük Patlama ile birlikte şekillenmeye başlaması Hawking'in buluşunu daha da önemli kıldı. Bu sayede bir gün belki de yaratılış hikâyesinin sıfırıncı saniyesine ulaşılabilirdi. Hawking "hiçlik" ile "varlık" arasındaki geçiş anının aydınlatılmasının "Tanrı'nın planı"nı ortaya çıkarmak anlamına geldiğini düşünüyor.

  Bilim adamları bir "tekillik" durumunun olup olmadığını; bir büyük patlamanın yaşanıp yaşanmadığını; zaman ve uzay boyutlarının bu patlama sonucu ortaya çıkıp çıkmadığını uzun süre tartıştılar.

  Çünkü İngiliz fizikçi Isaac Newton'ın 300 yıl önce kabul ettiği gibi zamanın sonsuz bir geçmişten sonsuz bir geleceğe uzandığına inanıyorlardı.

  Newton'ın teorisi Albert Einstein tarafından geliştirilen "Genel Görelilik Teorisi"yle geçerliğini kaybetti. Yeni teori zaman uzay ve maddeyi bir birinden ayrılamaz bir bütün olarak düşünüyordu.

  Bütün kütleler ister dev gökadalar ister küçücük asteroitler uzay-zamana şekil veriyorlar. Bu şekillenme madde ve ışığın uzaydaki hareketini belirliyor.
  Önce Roger Penrose sonra da Hawking 1969'da Büyük Patlama'nın gerçek olduğunu ispatladıktan sonra çekim kuvvetine dayalı teoriyi daha da geliştirdiler.

  Yoğunluk Büyük Patlama sırasında kuşkusuz çok daha fazlaydı; ne de olsa evrendeki bütün kütleler bir aradaydı. Patlama gerçekleşince çevreye hayal edilmesi güç büyüklükte bir enerji yayıldı. Bu ilk enerji temel parçacıklara ve maddenin kaderini belirleyen dört kuvvete dönüştü.

  Kozmologlar asıl sorunu işte bu dört kuvvet konusunda yaşıyorlar.

  Bir evren formülü bütün zamanlar ve evrendeki bütün olaylar için geçerli olmalı; yani son bir denklem mikrokozmoz ve makrokozmozda etkili bütün kuvvetleri içermeliydi. Bugüne kadar yapılan matematiksel hesaplamalar sadece üç kuvveti kapsıyordu:

  elektromanyetik kuvvet (elektronları atom çekirdeğine bağlıyor)

  "güçlü kuvvet" (atom çekirdeğini bir arada tutuyor) ve
  "zayıf kuvvet" (radyoaktif parçalanmayı sağlıyor)...

  Buna karşılık bütün çabalara rağmen dördüncü kuvvet olan kütle çekimi bir türlü "Her Şeyin Teorisi" ne dahil edilemedi. Nedeni ise çekim gücünün sadece maddelerde bulunması. Büyük Patlama sırasında kütle maddesel olmayan bir nok-tada "hiçlik"i ifade eden bir kuvantumda yoğunlaşmıştı.

  Araştırmacıların "tekillik" durumunu daha iyi anlayabilmeleri için her iki teoriyi "Kuvantum Çekim Kuvveti"nde birleştirmeleri yani "Çekim Kuvvetinin Kuvantum Teorisi"ni geliştirmeleri gerekiyordu. Ancak bunu bir türlü başaramıyorlardı.

  "Her Şeyin Teorisi"ne giden yolda başka bir sorun da atomun standart modelinde yaşanıyordu.

  Parçacıklar bazı matematiksel işlemlere tabi tutulduklarında ortaya anlamsız ve sonsuz değerler çıkıyordu. Ayrıca standart model ne parçacık kütlelerini ne de doğal kuvvetlerin şiddetini açıklıyordu. Bunlar formülde sabit değerler olarak yer alıyordu.

  80'li yılların ortalarında fizik uzmanları John Schwarz ve Michael Green'in uğraşıları sonucu bir çözüm yolu bulundu.

  Onlara göre anlamsızlıklar parçacıkların denklemlerde sonsuz küçük noktacıklar olarak ele alınmasından kaynaklanıyordu. Peki ama parçacıkların iplikçikler gibi esneme yetenekleri olsaydı ne olurdu?

  Yaklaşık 10 yıl önce geliştirilen ancak daha sonra hesapları çıkmaza sokan "sicim teorisi" atomaltı parçacıkları nokta şeklinde değil iplik (sicim) şeklinde tanımlıyordu.

  Sicimler bir kemanın telleri gibi salınan 10 (üzeri -33) santimetre uzunluğunda minicik iplikçiklerdi. Sicimler şimdiye kadar gözlenemedi; ancak büyüklüğü matematiksel olarak hesaplanabiliyor: Bir sicimin bir atomun büyüklüğüne olan oranı bir atomun bütün Güneş Sistemi'ne olan oranına eşit. Ayrıca belirli bazı sicimlerin kütle çekimine sahip olduğu ve sicimlerin aynı zamanda kuvantlar oldukları da bilinenler arasında.

  Hawking buradan yola çıkarak "kütle çekiminin kuantum teorisi"ni geliştirdi.

  Stephen Hawking sicimlerle ilgili çok sayıda hesaplama yaptıktan sonra şu sonuca ulaştı:

  Evreni üç veya dört boyutlu kabul ettiğimiz sürece geliştirilen "Kütle Çekiminin Kuvantum Teorisi" bizi tek bir evren formülüne götürmüyor.

  Dolayısıyla çözümü çok boyutlu alanlarda aradı. Bu nedenle de sicimde takılıp kalmadı ve hesaplar yaparak sicimlerden çok boyutlu kuvantlar elde etti.

  Bunlara "membran" adını verdi ve daha da kısaltarak "bran" olarak kullandı. Bu bran'lar birden fazla boyutta varlık gösteriyorlardı.

  Hesaplamalarına devam ederek bir sınıra ulaştı:

  Evrende on bir boyut vardı.

  Peki bütün o boyutları neden algılayamıyoruz?

  Hawking nedenini şöyle açıklıyor:


  Büyük Patlama'nın ardından zaman boyutu ile üç tane uzaysal (uzunluk genişlik yükseklik) boyut açılarak kozmik büyüklüğe dönüştü. Kalan yedi boyut konumlarını değiştirmeden yani sicim kadar bir alanı kaplayacak büyüklükte bir gonca gibi sarılı olarak kaldılar. Bilim adamına göre böyle yedi boyutlu bir yumak evrenin her noktasında mevcut.


  MTeorisi'ne göre evren iki boyutlu bran'larla kaplı. Bu branlar için üçüncü boyut bran'ların frizbi plakları gibi içinde oradan oraya uçtukları ve hiç birbirlerine çarpmayacakları büyüklükte bir "hiper uzay".

  "Üç boyutlu kütlecikler" hiç fark edilmeden dört boyutlu bir uzaya "dört boyutlu kütlecikler" beş boyutlu bir uzaya vb. giriyorlar.

  Hawking bu noktada kendi kendine şu soruyu sormuş:

  "Üstünde yaşadığımız Dünya nasıl yorumlanmalı?"

  Yanıtını ise şöyle vermiş: "Bizim gözlemleyebildiğimiz evren belki de hiper uzayda süzülen üç boyutlu bir bran'dan öte bir şey değil. Ve evrenimiz bu uzayın içinde yalnız değil. Çünkü sürekli yeni evrenler yeni bran'lar doğu-yor.

  Fizikçiler bu olaylara "kuvantum fluktuasyonu" adı veriyorlar.

  Hawking böyle bir kuvant oluşumunu kaynayan sudaki hava kabarcığı oluşumuna benzetiyor. Bu kabarcıklardan bazıları patlıyor bazıları da içinde bulunduğumuz evren gibi esneyerek genişliyor.

  Bilim adamı sürekli bir üst boyuta geçen branlar'la ilgili insanın başını döndüren bu varsayımı biraz daha somutlaştırabilmek için hologram örneğini veriyor:

  Hologramlarda doğru açıdan bakıldığında iki boyutlu bir yüzeyde üç boyutlu bir nesnenin görüntüsü fark ediliyor. Başka bir deyişle daha yüksek boyuttaki bilgiler daha düşük boyuttaki bir oluşumun içine kodlanıyor.

  Öyleyse üç boyutlu dünyamızda gerçekleşen her şey aslında daha yüksek boyutlu bir dünya tarafından üretilmiş olabilir mi? Ya da bir paralel dünyanın sadece yansıması olabilir miyiz?

  Hawking'e göre bu soruların yanıtı evet!

  Yaşamımız dünyalı olmayan yaratıklar tarafından oynanan bir bilgisayar oyunu biz de bilgisayarlarla üretilmiş oyuncular olabiliriz. Belki de sadece bakıp eğlendikleri hologramlarız.

  Hawking'in teorisiyle kehanet ve telepati gibi aaaafizik konular da belki daha doğru yorumlanabilir:

  Bir hologramda üç boyutlu bilgiler iki boyutlu yüzeyin her noktasında kodlanmış olarak bulunuyor.

  Hologram levhasını kırdığınız ve parçalardan birini ışık altında incelediğiniz zaman içinde kodlanmış olan üç boyutlu nesnenin yine tamamını görürsünüz. Çünkü nesneye ait üç boyutlu bilgilerin tamamı yüzeyin her noktasında ayrı ayrı kodlanmış bulunuyor.  Dünyamız eğer bir hologram ise bütün bilgiler yine Dünya'nın her yerinde ayrı ayrı bulunuyor olmalı.

  Bu açıdan bakıldığında bu matris bütününün bir parçası olan kişinin normalde görülemeyen bilgileri bazen fark etmesi çok da olağanüstü sayılmaz. Belki de kâhinler böyle bilgileri algılayabilen ve okuyabilen insanlardır.

  Hawking bu düşüncesinde yalnız değil. Bu varsayımı geliştirirken Hawking'e eşlik eden evrenbilimci Alexander Vilekin "Uzayda Al Gore'un ABD başkanı olduğu ya da Elvis Presley'nin hâlâ yaşadığı paralel evrenler olabilir" diyor.

  Hawking daha da ileri giderek paralel başka bir evrene geçmeyi hayal ediyor.
  Fizikçi bilimkurgu dizisi "Star Trek"e konuk sanatçı olarak katıldığı bölümünde Isaac Newton ve Albert Einstein ile poker oynamış Marylin Monroe da dizinde oturarak ona şans dilemişti.

  Bilim adamı "Her türlü hikâye gerçek olabilir; bir evrende Marylin Monroe diğer evrende de Kleopatra ile evli olabilirim. Böyle olduğuna dair elimizde bir kanıt yok. Keşke olsaydı o zaman poker oyununda çok para kazanabilirdim" diyor.  Sicimler ve branlar'dan oluşan bu fantastik bakış açısı gerçek olabilir mi?

  Hawking evrenin varlığını tek bir formülle açıklayacak "Her Şeyin Teorisi" nin henüz tamamlanmadığını bunun belki de ancak 21. yüzyılın sonuna doğru mümkün olacağını belirtiyor.

  Ancak formül tamamlandığında da Tanrı'nın evren formülüne ulaşmış olacaklarını bu noktanın da insan aklının nihai zaferi olacağını belirtiyor.


  Alıntı

  Ay Işığı, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Teşekkürler ilgi çekici bir konu.
  Yun, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş