Duyguları izlemek kısmında anlattığımız öfke duygusu aslında tepkilerimizin temelini oluşturmaktadır. İnsan öfkelendiği anda kendini kaybetmekte ve kontroden çıkmaktadır.

Öfkelenmek iyi veya kötü değildir. Öfkenmek ruhani bir boşaltım faaliyeti gibidir. Fakat biz boşaltım faaliyetlerimizi yalnız başımıza yapmalıyız. Burada ise öfkenin nereden geldiğini tasavvufi olarak anlatmaya çalışacağız.

Dizginlenmeyen öfke insan için bir zehirdir. Öfkenin zararlarından dolayı Allah Resulü kendisinden kısa ve unutulmayacak bir şey öğretmesini isteyen sahabeye tek kelimeyle “Hiddetlenme!” (1) buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir gün: “Siz aranızda kimi pehlivan kabul edersiniz?” diye sordu. Ashab:

“ Erkeklerin yenmeyi başaramadığı kimseyi!” dediler. Tekrar Resulullah şöyle buyurdu:

“Hayır! Gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hakim olabilen kimsedir.” (2)

Gerçek mü’minler Kur’an-ı Kerimde “Onlar bollukta ve darlıkta bağışta bulunurlar öfkelerini yenerler insanların kusurlarını affederler. Allah iyilik yapanları sever” (3) buyrulur.

Şura Suresinin 37. ayetinde ise “Onlar günahın büyüklerinden ve tüm iğrençliklerinden uzak dururlar. Öfkelendikleri zamansa affedenler onlar olur. "

Dinimiz öfkelenmeyi kontrol altına almayı tavsiye eder. Öfkelenen bir kimsenin bunu nasıl kontrol edeceği de öğretilmektedir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bakınız ne buyuruyor:

“ Öfke şeytandandır. Şeytan ise ateşten yaratılmıştır. Ateşi ise ancak su söndürür. Sizlerden biri öfkelendiği zaman abdest alsın.” Ve yine “Sizden biri öfkelendiği zaman ayakta ise otursun. Öfkesi geçerse ne ala. Yoksa uzanıp yatsın.” (4)

Bir gün iki kişi Resulullah (a.s.m.)’ın huzurunda küfürleştiler. Birisinin yüzünde öfkesi belli oluyordu. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu:” Ben bir kelime biliyorum. Eger onu söyleyecek olsa kendinde beliren öfke giderdi: Eûzübillâhimineşşeytanirracim.” (5)

Öfkeleri izlemek şeytanı izlemektir. Şeytanı izlemek nefsini izlemektir. Nefsini bilen Rabbini Bilir.

(1) Buhari Edeb 76.
(2) Ebu Davud Edeb 106.
(3) Al-i İmran Suresi : (3) 134.
(4) Ebu Davud Edeb 4.
(5) Müslim 109

Alıntıdır.