Öncelikle wishdropper'a teşekkür ederek ederek başlamak istiyorum yazıma o olmasaydı bu noktaya bu kadar çabuk gelemezdim. Daha sonra da forumdaki diğer arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Hepimiz bir şekilde tanıştık Farkındalık'la.Bazılarımız kitaplardabazılarımız sitelerden.. İlk okuduğumuzda coğumuzun tepkisi aynı oldu '' Ben hayatın bu olmadığınıben kendimin bu olmadığını biliyodumama hiçbişi yapmıyodum..''.İşte şimdi aradığımızı bulmuştuk.Hep dışarıda aradığımız o gücün bize aslında ne kadar da yakın olduğunu farkettik önce.Aslında hep bir yalan içinde büyüdüğümüzüinsanların farkında olmadan yada olarak bizi bebekliğimizden beri nasıl kandırdıklarını farkettik.


Ne kadar acizdikhayatımız imkansızlıklarla doluyduinsanlar bize ihanet etmiştihem zaten o kadar insanın içinde yalnızdıkyaşamanın ne anlamı vardı ki? Allah bizi bunun için mi yaratmıştı? Bu boşluk hissi için mi?

Sabah uyançalışgezeğlengece yatuyu.hep aynı şeyler.. Hayat bu olamazdı.

Kandırılmıştık. İnsanlık şeytana yenik düşmüştü belki de. Yaratılanların en üstünü olan insan kendini ''kocaman bir hiç'' gibi görüyordu.Bizi kendimizden saklamışlardı.Daha kendimizi tanımıyorduk.Kendimizi bilmiyorduk kihatta kendimize yetmiyorduk bile. Başka insanlarda mutluluğu arıyorduk. Sahipleniyorduk onları onlar varsa biz de vardık çünkü.Onlar tarafından önemsenmek güzeldiçünkü bizi o boşluk-yalnızlık duygusundan kurtarıyordu.Sonra gittiler midaha da dibe batıyorduk. Sonra tekrardan aynı olayları yaşıyoduk. Kendimize acı çektirmeyi seviyodukçünkü acı bize var olduğumuzu hatırlatıyodu. Sonra ne oluyokötü alışkanlıklarkendimizi uyuşturuyoduk iyicedaha da özümüzden uzaklaşıyoduk. Doğadansevgidenher türlü güzellikten.
Evethayat bu değildi..

Sonra gözümüz açıldıfarketmemiz gereken en büyük şeyi farkettik.Kendimizi..Biz güçlüydük. Allah bizi nefesinden üflemiştibiz Allah'ın bir parçasını taşıyoruznasıl güçlü olmayalım?

Hem de o bize şah damarımıdan bile daha da yakınkeno her yerde iken..

'' Göklerde ve yerde ne varsa Allah'ındır. Allah herşeyi kuşatır.''( Nisa Suresi -126. ayet)

O doğadagördüğümüz herşeydealdığımız nefesteO duygularımızdaO bizdebiz O'nda..

Biz onun bir parçası değildikbiz onunla bir bütündük aslında.

''Varlığımız bir demir kırıntısıHakk'ın lütfu ise mıknatıs!..'' Mevlana

''O'nu sen ne diye kendindekendi içinde göremiyor hissedemiyorsun?'' Mevlana

İşte bunu hissettiğim ankendimi harcadığımı farketmiştim ve bunu farketmek 'farkındalık' yolundaki en önemli adımdır.

Bu noktadan sonra insanın içinden dünyadan kaçmaksadece Allah'a yönelmek geliyor ama bu dünyaya geldiksınavımızı hakkıyla yerine getirelim.

Evetsıra farkındalığı günlük hayatta da uygulamaya geldi ki wishdropper bunu çok güzel anlatmış.Özet geçersek;

Öncellikle kendimizi izliyoruzhareketlerimizidavranışlarımızı.Fiziki bedenimizde yaptığımız herşeyi.Sadece izliyoruzyorum yapmadan.Kendimizi izlediğimiz zaman 'şimdi'de bulunuyoruz ve yaptıklarımız daha verimli oluyor.
Birkaç gün sonra bu otamatikleşiyor.

Kendimizi izlemeyi hayatımızda uygulamayı başardığımız zaman çevreyi izlemeye geçiyoruz.

Öncelikler gökyüzünübulutları izleyin.Yüzünüzde gülümseme belirecektirhayran kalacaksınız.

Sonra bitkileri izleyin.Bitkilerdeki o teslimiyeti görün. Bir ağaç meselasadece duruyorrüzgar esiyordalları eğiliyoryaprakları dökülüyorama o sadece duruyor.

Daha sonra hayvanlarsadece ihtiyaçlarını karşılıyorlarkaygısızcadış dünyadan bağımsızca yaşayıp gidiyorlar.

İzleyin çevreyiyaşadığımız dünyadaki güzellikleri farkedin lütfen..

Sonra insanları izleyin.Yorum yapmamaya çalışın.
Bunlar hayatınızda otomatikleşinceyece kadar uygulayın.Sabırlı olun.

Bu o kadar da basit bir süreç değildir aslında.Bir süre sonra herşey anlamsız geliyorsanki bir filmdesiniz ağır çekimde rolünüzü oynuyorsunuz gibi hissetmeye başlıyorsunuz.İnsanlardan uzaklaşıyorsunuzkendi kendinizle kalmak istiyorsunuz.Vakti yetiremiyorsunuz.Hatta uyku düzeniniziştahınız bile değişiyor.

Bunlara takılmayınbunları da izleyinbunlar geçici.Senelerdir süren alışkanlığı atmanın sonucunda vücudun verdiği tepkiler.Sabredin.

'' Ey iman edenler sabredin ve sabırda yarışın'' (3/200)

Daha sonra düşüncelerimizi izliyoruz. Egomuzu farkediyoruz yani şeytanın vesveselerini..

'' Şeytan onlara vaatlerde bulunurkuruntulara düşürürolmayacak isteklere sürer.Şeytanın bütün vaatleri onları aldatmak içindir'' (Nisa suresi - 120.ayet)

Aklımızdan geçen tüm düşünceleri farkediyoruz.Burda saçmasapan şeyler düşündüğünüzü farkediceksiniz.Aslında siz bunu düşünmek istemiyorsunuz ama düşünüyorsunuz.Bişey düşündüğünüzü farkettiğinizde durun ve sorun kendinize ‘’Bunu düşünmeyi gerçekten ben mi istedim?’’

Kalabalık bir sokakta yürüyünyanınızdan birisi geçerhemen tipikıyafeti vb. şeyleri hakkında yorum yapmaya başlarsınız.Eleştirirsinizhatta hakaret bile edersiniz. Durun bi dakikasize ne? Neden bunu düşünüyorsunuz? Siz bunu düşünmeyi gerçekten istiyor musunuz? Öyleyse? İşte yakaladınız egonuzuo an gülümsersinizenerji alırsınız ve mutlu olursunuz.

Düşüncelerimizi izleyince ne mi oluyor?

-Boş düşüncelerden kurtuluyoruz. Sadece bize lazım olan şeyleri düşünüyoruz.Böylelikle enerjimizi boşa harcamayı engelliyoruz. Tüm enerjimizle elimizdeki işe veya düşünmemizhalletmemiz gerekn şeylere odaklanıyoruzkonstrasyonumuzu sağlıyoruz dolayısıyla daha verimli oluyor.

Meselakendimden bir örnek veriyim.Sınava girdim geçen 15 ay falan önce.Sınava girmeden önce dualarımı ettimkendime güzel telkinler verdimbaşarabilceğimi söyledim.Böylelikle konsantrasyonum dorukta başladım sınava.1 saat falan geçtiyoruldumkonsantrasyon dağıldı.Soruyu okuyorum bir yandan da düşünüyorum ama saçmasapan şeyler;arkadaşlarımdanannemedün yaptıklarımdançıkışta yapacaklarıma en alakasız şeyler.Durdum bi an. Farkettimizledim birkaç dakika düşüncelerimi.Sonra kayboldular Nefes aldım. ‘’Ezgi sen sınavdasın’’ diye tekrarladım.O an bir mutluluk ve huzur kapladı içimi.Gülümsedim ve devam ettim sınava. Ve gerçekten de sınav sonucuna bakınca ilk sorular doğrusonra bi ara yanlışlar çıkmışsonra tekrardan doğrular.Eğer farketmeseydim büyük ihtimalle o andan itibaren yanlışlarım artıcaktı ve sonucum kötü gelicekti.Ama farkettimsınav güzel geldi ve hayatım değişti

-Sadece istediğimiz şeyleri düşündüğümüz için mutsuz edecek düşünceleri aklımızdan atıyoruz böylece sürekli bir huzur halini yakalayabiliyoruz.

Ve duygular..

Öncelikle geçmiş ve gelecek diye bir şey olmadığını anlamamız lazım. Sadece ‘şuan’ vardır.Geçmişi düşünürsek an’ı kaçırırızgeleceğe ertelersek gelecek adı üstünde o hiçbir zaman gelmez.O yüzden elimizde olansahip olduğumuz tek şey şimdi’dir.

Geçmişte yaşadıklarımıza takılı kalmamamız gerekirbu kendimize boşu boşuna acı çektirmek olur.Geçmiştir çünküelimizden bir şey gelmez.Oturun üzüldüğünüz şeyleri tek tek yazın.Sonra meditasyon ile zihninizi susturun daha sonra sırayla yazdıklarınızı düşünün.İzleyinacı mı çekiyosunuz? gerekiyorsa çekinama hakkını vererektamamen yaşayın ve bitirin.Hepsinin yükünü üstünüzden atın ve hafifleyin.Tecrubelerinize gülümseyin ve diğerlerini unutun

Ve de yapacaklarınızı ertelemeyin.Ertelemek egodandır.Mutluluğunuzu ertelemeyin mesela’mutlu olacağım’ demeyin ’mutluyum’ deyin.

‘’ Şu günlerin gamını ömrümde hiç çekmedim
Önce gelmeyen günlersonra da geçen günler.’’ Demiş Ömer Hayyam..Bizde bunu başarabilmeliyiz.

Duyguları da izlemeyi başarınca farkındalığı tamamlamış oluyoruz.

Farkındalık tamamlanınca;enerjimizi sadece istediğimiz şey için kullanıyoruz.Dikkatimizi daha iyi toparlıyoruz.Yaptığımız işlerden daha fazla verim alıyoruz.’’istemeden yaptım’’’’kendimi kaybettim’’gibi durumlar söz konusu olmuyor.

Bundan sonrası size kalmış.Kuantum düşünme ve olumlamalarla hayatınıza yön verebilirsiniz.

Parapsikoloji üzerinde çalışmak istiyorsanızöncelikle meditasyon ile çakralarınızdaki enerji akışının düzgün bir şekilde sağlanmasını gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.Hatta bence namaz ve zikir bu konuda size daha çok yardımcı olacaktır.

Reiki uyumlamalarına katılabilirsiniz.
Olumlamaları hayatınızın parçası haline getirin.
Zamanla yetenekleriniz ortaya çıkacaktır;mesela telepati ve sezgi gücünüz artabilir.
Farkındalık astral seyehatte de konstrasyonunuzun bozulmamasınına yardımcı olacaktır.

''Ey gönül dünya zindanlarının en daracığı olan beden zindanından geniş ınana meydanlarına çıkmak için bir yol varvar ama senin ayağın derin bir uykuya dalmış da sen kendini ayaksız sanıyor bu yüzden zindandan çıkmıyorsun.

Şu yeryüzünde aradığın rızıklardan başka göklerde ne gizli manevî rızıklar var. Ekmek hazırlayan fırıncının fırınından başka yerlerde ne ekmekler pişebilmektedir. Haberin yok.

İki gözünü de kapamışsın; "Aydın gün nerede?" diyorsun. Halbuki günü aydınlatan güneş gözüne düşüyor da sana; "Aç kapıyı!" diyor; "Ben buradayım."
Seni bu tarafa da çekerler öte tarafa da çekerler. Ey bulanmış tortulanmış su şu tortudan şu bulanıklıktan kurtul da göklere yücelere yönel!...''

Mevlana- Divan-ı kebir'den..

Alıntıdır.