Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Çöl Düşünceleri

  ÇÖL DÜŞÜNCELERİ

  GİRİŞ


  Giriş :Kendi yaşamımda gördüğüm bir şey var ki Tanrı’nın sözünde yaşam vardır. Ben iman ettikten sonra Tanrı’nın beni kendisine hizmet etmek için çağırdığını anladım. Ama bu çağrıyı aldığım zaman yaşamımda değişmesi gereken çok şey vardı.

  Tanrı sözünü öğrenmem lazımdı bir Mesih imanlısı olarak büyümem gerekiyordu ama yeterince büyümemiştim bu yüzden Rab’bin beni kullanmayacağını düşünüyordum. Fakat Rab’bi seviyordum. Ve O benim yüreğimi gördü. İnanıyorum ki aranızdan belki çok kişi benim gibi düşünüyordur. Doğal olarak baktığımızda kendimizi daha büyümemiş gördüğümüz için Tanrı beni nasıl kullanabilir diye sorabiliriz.


  İlk iman ettiğim dönemlerde Ben de aynı şekilde hissettim. Fakat Tanrı yüreğinize bir şey koyduysa yüreğinize bir amaç koyduysa sizden beklediği şey sadece bu amaca doğru yürümenizdir. Doğal halinize bakmamalısınız. Çünkü doğal olarak zayıfsınız kendinizi yetersiz göreceksiniz. Fakat şunu unutmayın Tanrı dünyanın zayıf ve saçma gördüğü şeyleri kullanır. Tanrı diğer insanların bir kenara ittiklerinin kullanır (İncil’den örnekler: Amos Petrus Matta).


  Fakat Tanrı yüreklere bakıyor çünkü dünyanın bir kenara ittiklerini alacağını biliyordu. Ve bunu kendi yüceliği için kullanabilirdi. İmanlı olalı yedi yıl oldu. Ve bu zaman içersinde Tanrı beni çok kullandı. Bir çok kişiye müjdeyi vermem için kullandı. Ben O’nun sözünü duymaya bile layık değilken Rab beni sözünü duyurmak için atadı. Zor durumda olan imalıları teşvik etmem için ve yüreklendirmem için kullandı. Topluluğunun daha çok gelişmesi ve büyümesi için kullandı.


  İnsanların çoğu Tanrı’nın vermek istediklerini almak istiyorlar.Ama Tanrı’nın onların olmalarını gerektirdiği gibi olmak istemiyorlar. Bu ikisi bağlantılı. Tanrı’nın sizin için hazırladığı çok büyük bereketler var. Tanrı’nın sizin yaşamınız için bir amacı bir isteği var. Fakat büyümemiz lazım. Olgunlaşmamız ve Mesih gibi olmamız lazım. Sizlere paylaşacağım bu haftaki konu “Çöl Düşünceleri”dir. Bunlar İsrailoğulları’nın on bir günlük yolu nasıl kırk yılda aldığını açıklıyor.


  İsrail halkı Mısır’da köle idi. Tanrı onlara bir kurtarıcı göndererek kölelikten kurtardı. Ve vaat edilen topraklara yöneldiler. Ama çölden geçmeleri gerekiyordu. Aynı şekilde bizimde vaadedilen topraklara ulaşmamız için çölden geçmemiz gerekiyor. Çöl büyüyüp olgunlaşmamız gereken yerdir. Çölde nasıl davrandığımız vaadedilen topraklara nasıl ulaşacağımızın göstergesidir. Vaadedilen topraklara yöneldikleri için İsrailoğulları çok heyecanlı idiler fakat çölde nasıl yaşamaları ve nasıl davranmaları gerektiğini bilmiyorlardı.


  Bakacağımız ilk ayet Tesniye 1:2. "Horev'den Seir Dağı yoluyla Kadeş-Barnea'ya gitmek on bir gün sürer." Oysa İsrail’in bu bölgenin ötesine geçmesi kırk yıl aldı. Bu çok şaşırtıcı bir ayet. Çünkü Tanrı İsrailoğulları’na önlerinde on bir günlük bir yol olduğunu söylüyor fakat İsrailoğulları bu yolu tam kırk yılda aldılar. Çölde başıboş bir şekilde kırk yıl dolaştılar.


  Aslında bunu çok iyi anlayabiliyorum. Kendi iman yaşamıma baktığım zaman bir yere ulaşmamın gereğinden çok zaman aldığını gördüm. Ve bunu çok hissettim. Rab’bi çok seviyor ve O’nun isteklerini yapmayı çok istiyordum. Hayatımda sorunlar ve problemler yaşamak istemiyordum ama çok zaman bunlarla uğraşmak zorunda kaldım.


  Çoğu zaman Kutsal Kitap’ı okuduğumda İsrailoğulları’nın Tanrı ile ilişkisini gördüğüm zaman onlara kızıyordum. Fakat daha sonra kendimin de İsrailoğulları gibi olduğunu fark ettim. “Tanrım niçin bunlardan kurtulmam çok zaman alıyor” dedim. Tanrı’nın olmamı istediği yerde olmak istiyordum. Ancak bu benim için kolay değildi.


  Ama Tanrı bana bunu gösterdi İsrailoğulları kırk yıl çölde dolaştılar. Nedeni ise düşmanları çok olduğu için değil tutum davranış ve düşünceleri yüzünden. İsrailoğulları’nda çöl zihniyeti vardı. Çöl anlayışı ve yanlış tutumları onları kırk yıl çölde tuttu.


  Şimdi bunlardan bahsedeceğim. Bizi çölde tutan tutum davranış ve düşüncelerimizden... Biliyorsunuz düşüncelerimiz çok çok çok önemli. Eğer iman hayatımızın doğru olmasını istiyorsak doğru düşünmeliyiz. Bir ayete bakalım Tesniye 1:6. "Tanrımız RAB Horev'de bize 'Bu dağda yeteri kadar kaldınız' dedi" Eminim pek çoğunuz da böyle düşünüyor. Bulunduğunuz yerde yeterince durdunuz. Belki yeterince ilerleyemediğiniz için teşviğiniz şuan da kırılmış durumda. Fakat kardeşlerim teşviğiniz kırılmasın. Çünkü Tanrı bizlere karşı bizim kendimize olduğundan daha sabırlı yaklaşmaktadır.


  Tanrı beni hizmetine çağırdığında olgunlaşmamın ve bu çöl zihniyetlerinden kurtulmamın ne kadar zaman alacağını biliyordu.

  Çünkü o sonucu en baştan daha olmadan bilir. Bu yüzden Tanrı sizlerle de çalışmaya hazır Tanrı’nın sizden asla vazgeçmeyeceğini bildiğiniz sürece. Belki bu dağda çok uzun süre kaldınız fakat bugün ilerleme günü bugün davranışınızı ve düşüncelerinizi değiştirme günü. Artık beklememelisiniz. Tanrı sözü kurtuluş günü bugündür diyor.


  Koloseliler 3:1-2. "1 Mesih'le birlikte dirildiğinize göre gökteki değerlerin ardından gidin. Mesih orada Tanrı'nın sağında oturuyor. 2 Yeryüzündeki değil gökteki değerleri düşünün." Yani yaşamaya çağrıldığınız iyi yaşamı sürdürmek istiyorsanız o zaman zihninizde gökteki değerleri düşünmelisiniz.

  Yeryüzündekileri değil. Göktekileri düşünmek dediğimizde cenneti düşünmeyi kastetmiyoruz gökteki şeyleri düşünmek doğru şeyleri düşünmek demektir. Kutsal Kitap (Romalılar 12:2) "Bu çağın gidişine uymayın; Tanrı'nın iyi hoş ve mükemmel isteğinin ne olduğunu ayırt etmek için düşüncenizin yenilenmesiyle değişin." bu ayette düşüncelerimizin Tanrı’nın sözü aracılığıyla tamamen yenileceğini öğretir.


  Örneğin hayatımda çok uzun yıllar boyunca nasıl yanlış düşündüğümü öğrendim. Mesih’i kurtarıcınız olarak kabul etmeden önce kaç yıl geçirdiniz? İşte bütün bu yıllar boyunca nasıl yanlış düşündüğünüzü öğrendiniz. Yanlış olan düşüncelerin ne olduğunu öğrendiniz. Şuan da İsa’yı Rab ve Kurtarıcı olarak kabul etmenize rağmen Kutsal Kitap düşüncelerinizin yenilenmesi gerektiğini tamamen değişmesi gerektiğini ve sadece düşüncelerimizin değişmesinden sonra yaşantılarımız için Tanrı’nın mükemmel isteğinin nasıl gerçekleştiğini görmekteyiz.


  Kutsal Kitap davranışlarımızın değişmesi için önce düşüncelerimizin değişmesi gerektiğini söyler. Efesliler 4:22-24. "22-23 Buna göre önceki yaşayışınıza ait olup aldatıcı tutkularla yozlaşan eski yaradılışı üzerinizden atın ve düşünüşünüzün ruhunda yenilenin. 24 Gerçek doğruluk ve kutsallıkta Tanrı'nın benzerliğine göre yaratılmış yeni yaradılışı giyinin." Yani 22.ayette eski yaratılışı eski yaratılışla ilgili olanları çıkarıp atmamız gerektiğini 24.ayette ise yeni yaratılışı giyinmemiz gerektiğini görüyoruz. Yeni yaratılış Tanrı benzerliğindedir. Yeni yaratılış doğruluk ve kutsallıkta yürür.

  23.ayet köprü görevini görüyor. 22.ayet bana ne yapmamam; 24.ayet ise ne yapmam gerektiğini gösteriyor. Fakat 23.ayet ise o noktaya nasıl ulaşmam gerektiğini öğretir. 23.ayet şöyle der: “Düşüncede ve ruhta yenilenin.”


  Bu sürekli olması gereken birşey davranışlarımızın her gün yenilenmeye yönelik olması. Şeytan belki size günde yüz defa bunu yapamayacağımızı söyleyecek. Belki yüz defa bir işe yaramadığınızı tekrar tekrar söyleyecek fakat şunu bilmelisiniz ki bunlar Şeytan’ın aklınıza yerleştirdiği yanlış düşüncelerdir.

  Gerçek şudur: Tanrı’nın sözü gerçektir. Ve düşüncelerinizi Tanrı sözü ile yenilediğinizde Kutsal Kitap’ın ne dediğini bildiğinizde o zaman Şeytan’ın size söylediği her yalana karşı ruhunuzda ve aklınızda Tanrı sözünden bir bölüm ortaya çıkacak ve bu yalana karşı savaşacaktır. Fakat insanlar Tanrı sözünü bilene kadar Şeytan onlara ne kadar yalan söylerse onlarda o kadar Şeytan’ın bu sözlerine inanacaklar. ( Yuhanna 5;24 ve çocuk örneği "Size doğrusunu söyleyeyim sözümü işitip beni gönderene iman edenin sonsuz yaşamı vardır. Böyle biri yargılanmaz ölümden yaşama geçmiştir.")


  Şeytan’a karşı Tanrı sözüyle savaştığınızda o sizi mağlûp edemez. Size şunu öneririm düşüncelerinizin bir envanterini çıkarın. Eğer çölde çok uzun zamandır yaşadığınızı düşünüyorsanız hizmetinizin gelişmediğini problemlerinizi aşamadığınızı düşünüp “Tanrım bu daha ne kadar sürecek” diyorsanız bu yolculuğu yaparken düşüncelerinizi olumlu ve iyi olmasına dikkat edin. Olgunlaşmak için hepimizin çölden geçmesi gerekir ama orada yaşamak zorunda değiliz. Çabuk bir yolculuk yapabiliriz. Çöl bizim içimizdedir.


  İsa Yuhanna 7:38’de şöyle dedi: “İçinizden diri su ırmakları akacaktır.” İçimden yaşam çıkması lazım. Fakat içim kuru mutsuz ve bıkkınsa eğer iç yaşamım bir çölse düşünce yaşamım bir çölse tavır ve tutumlarım bir çölse o zaman çölde yaşıyorum demektir. Sık sık kendimizi nasıl dışarıya yansıttığımızla içimizde yaşadığımız şeyin aynı olmadığını görürüz. Bu yüzden iç yaşamımız hakkında daima düşünmeliyiz.

  İçinde neler olup bitiyor? İşte bu çölde ne kadar kalacağınızı belirleyecektir. Şimdi hep birlikte içimizdeki bu çöl düşüncelerine bakalım.


  1.
  Geleceğim geçmişime ve şuan ki durumuma bağlıdır :
  Bu yanlış bir düşüncedir yanlış bir tutumdur. Geçmişim kötü şeylerle dolu diye geleceğimin de aynı olacağı anlamına gelmez.

  Geleceğimizi geçmişimize bağlı kılamayız. İncil der ki: “Bir kişi Mesih’te ise yeni bir yaratıktır. Eski şeyler geçmiş artık her şey yeni olmuştur.” (2.Korintliler 5:17.) "Bir kimse Mesih'te ise yeni yaratıktır; eski şeyler geçmiş her şey yeni olmuştur." Eğer Mesih’te iseniz eski şeyler geçmiştir artık her şey yeni olmuştur.

  Mesih’te iseniz yeni bir fırsatınız var demektir. Üzerimizden geçmişi silerek ancak Mesih’te ilerleyebiliriz. Muhteşem bir geleceğe Tanrı’nın sizin için hazırladığı plana doğru...


  İsrailliler çölde kırk yıl geçirdiler. Çünkü gelecekleri hakkında olumlu bir beklentileri yoktu. Gelecekle ilgili güzel düşünceleri yoktu. Benim de ilk imanlı olduğum dönemlerde ki düşüncelerim gelecekle ilgili hiç de olumlu değildi. Ama şimdi hayatım çok iyi hatta harika bile diyebilirim. Fakat ilk iman ettiğim dönemlerde Tanrı’nın benim için yaptığı plana sahip olana dek gerçekleşmedi.

  Tanrı’nın sizin içinde iyi bir planı var ama ona sahip çıkmalısınız. İsrailoğulları nereye gittiklerini bilmeden çölde dolanıp durdular. Fakat bizler böyle olmamalıyız. Gideceğimizi yönü bilen imanlılar olmalıyız. Başıboş olmamalıyız. Planımız amacımız olmalı ve buna doğru gitmeliyiz. Bitiş çizgisine gelene kadar vazgeçmemeliyiz.


  İsrail halkı bir ilerleme göstermedi. Çünkü iman gözüyle bakmadılar. Sadece önlerinde olanı gördüler. Nereden geldiğinizin ötesine bakmalısınız. Şuan da bulunduğunuz yerin ötesine bakmalısınız ve inanmalısınız ki içinizde yaşayan Tanrı sizin aracılığınızla güçlü işler yapabilir. Hepimiz İsa gibi olmak istiyoruz değil mi? O zaman bakalım İsa nasılmış? Yeşaya 11:2-3.


  "2 RAB'bin Ruhu bilgelik ve anlayış ruhu

  Öğüt ve güç ruhu bilgi ve RAB korkusu ruhu

  Onun üzerinde olacak.

  3 RAB korkusu hoşuna gidecek.

  Gözüyle gördüğüne göre yargılamayacak

  Kulağıyla işittiğine göre karar vermeyecek"


  İsa karar verirken sadece görebildikleriyle ve işittikleriyle değil Kutsal Ruh ile ve Baba ile kara verdi.


  İsraillilere ve neden çölde kaldıklarına bir göz atalım. Sayılar 14:1-4’e "1 O gece bütün topluluk yüksek sesle bağrışıp ağladı. 2 Bütün İsrail halkı Musa'yla Harun'a söylendi. Onlara "Keşke Mısır'da ya da bu çölde ölseydik!" dediler 3 "RAB neden bizi bu ülkeye götürüyor? Kılıçtan geçirilelim diye mi? Karılarımız çocuklarımız tutsak edilecek. Mısır'a dönmek bizim için daha iyi değil mi?" 4 Sonra birbirlerine "Kendimize bir önder seçip Mısır'a dönelim" dediler. "


  kadar okuyacağım ayette onların tutum ve davranışlarına çok dikkat edin. Tavır ve tutumlarının ne kadar olumsuz olduğunu görüyorsunuz. Denenme ve sıkıntılarla her karşılaştıklarında herhangi bir zorluk yaşadıklarında asla övgü kurbanları vermediler. Ve olumlu şeylerde söylemediler. İsrail halkı gün geçtikçe olumsuzlaştı. “Ölseydik daha iyi olur” dediler. “Geldiğimiz yere yani Mısır’a geri dönelim” dediler. Mısır Şeytan’a olan tutsaklığı ve köleliği simgeler. Pek çok kişi zorluklarla karşılaşınca geri döner.


  Fakat bizler bunu yapmamalıyız bu yüzden Tanrı’nın Ruhu içinizde ya! Zor şeyleri yapmamızı sağlar. Mümkün olmayan şeyleri gerçekleştirmemizi sağlar. Çünkü Tanrı ile her şey mümkündür. Zor durumlardayken Kutsal Ruh esenliğini ve sevincini bize verir. Fakat İsrailoğulları’nın çöldeki hayatına baktığımızda böyle bir denenme ile karşılaştıklarında sık sık başarısız oldular. Şunu bilmeliyiz ki Tanrı bizimle ise asla başarısız olmayız. Ne kadar zor görünürse görünsün üstesinden gelebiliriz. Böylece Tanrı’da daha çok büyürüz.


  Sayılar 20:1-5’e "1 İsrail topluluğu birinci ay Zin Çölü'ne vardı halk Kadeş'te konakladı. Miryam orada öldü ve gömüldü. 2 Ancak topluluk için içecek su yoktu. Halk Musa'yla Harun'a karşı toplandı. 3 Musa'ya "Keşke kardeşlerimiz RAB'bin önünde öldüğünde biz de ölseydik!" diye çıkıştılar 4 "RAB'bin topluluğunu neden bu çöle getirdiniz? Biz de hayvanlarımız da ölelim diye mi? 5 Neden bizi bu korkunç yere getirmek için Mısır'dan çıkardınız? Ne tahıl ne incir ne üzüm ne de nar var.

  Üstelik içecek su da yok!"
  kadar bakalım. Daha önceki okuduğumuz ayetle aynı ama benim size göstermek istediğim şey bu sorunla sürekli karşılaşmaları. Bu sorun onların tavırlarına işlemişti. Herkes ara sıra olumsuzlaşır fakat insanlar her zaman olumsuz ise tutum sorumları var demektir. Ve tutum sorunu olan herkes seviye sorununa da sahiptir. Yani tutumları değişene kadar daha yüksek bir seviyeye çıkamazlar. Kötü tutumlar bizi geriye çeker ve bizi kölelikte tutmaya devam eder. Bir çok insan iman etmiş ve yeniden doğmuş olabilir; o zaman Tanrı’nın onlar için harika planları var demektir ama hala çölde yaşamaktadırlar. Bunun sebebi yanlış tutum ve düşünceler.


  Sayılar 20:3-5. "3 Musa'ya "Keşke kardeşlerimiz RAB'bin önünde öldüğünde biz de ölseydik!" diye çıkıştılar

  4 "RAB'bin topluluğunu neden bu çöle getirdiniz? Biz de hayvanlarımız da ölelim diye mi? 5 Neden bizi bu korkunç yere getirmek için Mısır'dan çıkardınız? Ne tahıl ne incir ne üzüm ne de nar var. Üstelik içecek su da yok!"


  Bu ayette şuna dikkat edin: İsrailoğulları ellerinde olmayan her şeye bakıyorlar ellerinde olanlara ise hiç bakmıyorlar. Çok kişi bu tuzağa düşer. Hepimiz Tanrı’dan muhakkak belirli zamanlarda bereket almışızdır şimdiki probleminiz ne olursa olsun Tanrı sizden ne istiyor biliyor musunuz? O’na güvenmenizi istiyor.


  Birkaç ayete daha bakalım Sayılar 21:4-5. "4 Edom ülkesinin çevresinden geçmek için Kızıldeniz yoluyla Hor Dağı'ndan ayrıldılar. Ama yolda halk sabırsızlandı. 5 Tanrı'dan ve Musa'dan yakınarak "Çölde ölelim diye mi bizi Mısır'dan çıkardınız?" dediler "Burada ne ekmek var ne de su. Ayrıca bu iğrenç yiyecekten de tiksiniyoruz!"


  Aynı tavrı burada yine görüyoruz. Yanlış bir tutumumuz varsa zaten bu ağzımızdan çıkar. Man mucizevi bir şekilde her gün gökten yağan Tanrı’nın gönderdiği bir ekmek idi. İsrailliler ilk Man ile karşılaştıklarında çok heyecanlanmışlardı. Onlar için bu bir mucize idi. Ve bu ekmek sayesinde Tanrı’nın yüceliğini gördüler ama bu uzun sürmedi. Onları önceleri memnun eden şaşırtan şeyden artık şikayet etmeye başladılar. Niçin biliyor musunuz? Çünkü yürek tutumları yanlıştı.


  Ne zaman bizim de yürek tutumumuz yanlış ise her zaman şikayet edecek bir şeyler buluruz. Yaşantılarımıza olumlu yönden bakmalıyız. Yeşaya 43:18. 18 "Olup bitenlerin üzerinde durmayın Düşünmeyin eski olayları."


  Bu hepimiz için güzel bir haber. Tanrı diyor ki: “Eskiyi bırakın ve yeniye doğru ilerleyin.” “İşte çevremizi bu denli büyük bir tanıklar bulutu sardığına göre bizde her yükü ve bizi kolayca kuşatan günahı üzerimizden sıyırıp atalım ve önümüze konan yarışı sabırla koşalım. Gözümüzü imanımızın öncüsü ve tamamlayıcısı olan İsa’ya dikelim.” İbraniler 12:1-2. "İşte bizi çevreleyen bu denli büyük bir tanıklar kalabalığı olduğuna göre biz de her yükten ve bizi kolayca kuşatan günahtan sıyrılarak önümüze konan yarışı sabırla koşalım. 2 Gözümüzü imanımızın öncüsü ve tamamlayıcısı İsa'ya dikelim. O kendisini bekleyen sevinç uğruna utancı hiçe sayıp çarmıhtaki ölüme katlandı ve Tanrı'nın tahtının sağında oturdu."

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ÇÖL DÜŞÜNCELERİ - 2

  Bugünkü topluluklarda karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi kimsenin sorumluluk almak istememesidir. İsrailliler çok zor bir durumdan geçiyorlardı çölde çok sıkıntı çekiyorlardı. Bu sıkıntılardan kurtulmak için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Ama hiç biri sorumluluk almak istemiyordu. Başlarına gelen sıkıntıların Musa’nın suçu olduğunu söylüyorlardı. Hatta bazı yerlerde bu suçu Tanrı’ya bile atıyorlardı. Tanrı İsrailoğulları’nı tutumlarıyla ilgili olarak onların sorumluluk üstlenmelerini istedi.

  Sözlüğe göre sorumluluğun anlamı şu; başka birine hesap verme durumunda olmak ya da onlara cevap verme durumunda olmak. Borçlarınız için sorumluluk sahibi olmak işiniz için sorumluluk sahibi olmak Tanrı’nın size verdiği yetenekler için sorumluluk sahibi olmak ve görevlerinizi yerine getirmek demektir. Görevleriniz yapacağım dediğiniz şeyi yapmaktır. Olgun imanlılar olmak için sorumluluğumuzun farkında olmamız gereklidir. Olgun kişiler davranışları için sorumluluk sahibidir. Olgun kişiler sorumluluklarını ister yasal ister ahlaki olsun yerine getirirler. Bizim ahlaki görevimiz Tanrı’nın sözünü ne olduğunu bilmek ve yaşantımızı ona göre ayarlamaktır.

  Sözlüğe Pek çok kişi kendilerini doğruya iten olmadıkça doğruyu yapma taraftarı değildir. Süleyman’ın meseleleri 6. Bölümde kutsal kitap karıncalara bakmamızı öğretir. S. Meselleri 6:6-8

  6 Ey tembel kişi git karıncalara bak
  Onların yaşamından bilgelik öğren.
  7 Başkanları önderleri ya da yöneticileri olmadığı halde
  8 Yazın erzaklarını biriktirirler
  Yiyeceklerini toplarlar biçim mevsiminde.

  Bu ayetler karıncaların başlarında gözetmenleri olmadan sorumluluk üstlendiğini söylüyor. İşte biz de böyle olmalıyız. Bize bakan hiç kimse olmasa da doğruyu yapan kişiler olmalıyız. Tanrı’nın her zaman baktığını hatırlamalıyız. Bir çok insan evlenmek istiyor. Ama eş sahibi olmanın verdiği ya da evliliğin getirdiği sorumluluğu üstlenmek istemiyor. Büyük bir ev istiyorlar ama sorumluluklarını üstlenmek istemiyorlar. Çocukları olsun istiyorlar ama sorumluluklarını üstlenmek istemiyorlar.

  Sözlüğe Bir çok toplumdaki sorunların problemlerin temeli budur. Olgunlaşma zamanı artık kutsal kitap büyümemiz gerektiğini öğretir. Tanrı’nın çocukları konumundan yetişkin oğulları ve kızları konumuna geçmemiz gereklidir. Küçük çocukların fazla sorumlulukları yoktur; çünkü her zaman birisi onlar için her şeyi yapar. Onların yapmaları gereken tek şey ağlayıp sızlamaktır. O zaman birisi gelir ve onların ihtiyaçlarını karşılar. Büyüdüğümüz zaman Tanrı böyle davranmamızı istemez. Hepiniz çocuklarınızın üzerine sorumluluk almalarını istersiniz; öyle değil mi? Aynı şekilde Tanrı da bizden bunu istiyor. Biz de sorumlu olmalıyız. Eğer yanlış bir davranışta bulunacak olursam bir suç işlersem Tanrı bunun suçunu bir başkasının üzerine atmamı istemez. Sorumluluk üstlenmemi ister. Tövbe etmemi ve gerçekle yüzleşmemi ister “Tanrım hiçbir bahanem yok. İsa gibi olmak istiyorum. Büyümek istiyorum ve kendimi İsa gibi kontrol etmek istiyorum. Her durumda İsa gibi olmak istiyorum” dememi ister.

  Sözlüğe İsrailoğulları halkı on bir günlük yolculuk için kırk yıllarını harcadılar. Çünkü sorumluluk almak istemediler. Yeşu 1: 1-2 = "1 RAB kulu Musa'nın ölümünden sonra onun yardımcısı Nun oğlu Yeşu'ya şöyle seslendi: 2 "Kulum Musa öldü. Şimdi kalk bütün bu halkla birlikte Şeria Irmağı'nı geç. Size İsrail halkına vereceğim ülkeye girin. "

  Burada Musa’nın öldüğünü anlıyoruz. Oysa halk bunu biliyordu. 30 gündür Musa’nın ölümünün yasını tutuyorlardı. Ve Tanrı’nın sözü gelip onların bildikleri bir şeyi söyledi. Oysa ki Tanrı onlara daha derin bir şey söylemek istedi. İsrail halkı bariz bir şekilde Musa’ya yaslanmakta idi. Musa onlar için her şey yaptı onlar için dua etti günah işlediklerinde Tanrı’ya onlar için yalvardı tövbe etti hatta onlar için iman bile etti. Halk Tanrı’dan bir şey istediğinde Musa gidip onlar için istedi. Başları derde girdiğinde Musa onlar için dua etti. Kısaca İsrailoğulları olgun değildi. Kendi ihtiyaçlarını karşılamaya alışık değildiler.

  Sözlüğe O zaman Tanrı onlara dedi ki; Musa öldü. İsrailoğulları için yaşamlarında tam bir dönüm noktası idi. Erdem ırmağını geçip vaat edilen toprakları girme zamanı idi ama Yeşu’nun şunu söylemeye çalıştığına inanıyorum. Vaat edilen topraklarda yaşamayı gerçekten istiyorsak başkalarının bizim sorumluluklarımızı yerine getirmesini isteyemeyiz. Tanrı Musa’nın öldüğünü söylediğinde kalk diye devam etti. İlerleyelim dedi. Fakat İsrail halkı her zaman bir başkasına yaslanma alışkanlığından vazgeçmeliydi. Tanrı büyümemizi ve meyve veren büyük ağaçlar olmamızı ister. İlk önce küçük bir fidan olarak başlıyoruz ama dev gibi ağaçlar olmamızı ister Tanrı. Kalk sözcüğü çok güçlü bir sözcük. Ayağa kalkmak anlamını taşır. Ya da ruhsal olarak tembellikten uzaklaşmak anlamındadır. Tembellik sözcüğü vurdum duymaz aldırmaz tavır anlamındadır. Ya da unutkanlık anlamı içerir ya da üşengeç olmak. Maalesef böyle olan birçok imanlı olan var. Kutsal kitap vahiy bölümünde derki “Senin sıcak ya da soğuk olmanı isterim. Eğer ılık olursan ağzından kusacağım” der. Ateşli olmamız lazım. Aldırmaz tavırlı olmak istemiyoruz.

  Sözlüğe Sürekli olarak ertelemek usta bir hırsız gibidir. Hatta iyi niyetlerim olsa bile çünkü iyi niyetler itaatle eş değer değildir. Pek çok kişi Tanrı’ya itaat etmeye niyet ettikleri için Tanrı’ya itaat ettiklerini sanırlar. Fakat siz ve ben çölden çıkıp vaat edilen topraklarda yaşamak istiyorsak hareket eden kişiler olmalıyız. Kalkıp Tanrı’nın bizden yapmamızı istediği şeyi yapmalıyız. Bir şeyleri erteleyip duramayız. Bir şeyleri şimdi halletmeliyiz.

  Sözlüğe Şimdi gelin Kutsal Kitap’ta Haggai kitabında bir şeyleri sürekli erteleyen kişilere bakalım. Haggai 1:2 "1 Kral Darius'un krallığının ikinci yılında altıncı ayın birinci günü RAB Peygamber Hagay aracılığıyla Şealtiel'in torunu Yahuda Valisi Zerubbabil ve Yehosadak oğlu Başkâhin Yeşu'ya seslendi:

  2 "Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Bu halk RAB'bin Tapınağı'nı yeniden kurmak için vakit daha gelmedi diyor.'"
  diye bu halk söylüyorlar. Oysa kral Koreş bu tapınağın yapılmasını 18 yıl önce buyurmuştur. Burada görüyoruz ki; Tanrı bir şeyin 18 yıl önce buyurmasına rağmen halk hala uygun zaman değil diye düşünüyor. Kendi yaşantımızda Tanrı’nın sizden yapmanızı istediği ama sizin uygun zaman olmadığını düşündüğünüz bir şey var mı?

  Sözlüğe Tanrı’nın yüzleşmeye hazır olmadığım bazı konuları bana getirdiğini hatırlıyorum. Ooo hayır Tanrım! Buna hazır değilim. Bununla yüzleşemem diyordun. Her şey olur ama bu değil lütfen diyordum. Fakat sonradan öğrendim ki; Tanrı hazır olduğumu biliyorsa bu hazırım demektir. Eğer zamanın doğru olduğunu bilmeseydi benimle bu konuyu zaten konuşmazdı. 3 ve 4. Ayetlere bakalım: "3 Sonra RAB Peygamber Hagay aracılığıyla şöyle seslendi: 4 "Bu tapınak yıkık durumdayken sizin ağaç kaplamalı evlerinizde oturmanızın sırası mı?"
  Tanrı kısaca şöyle diyor: Tanrı’nın evi harp bir halde ve bunu size nasıl yapmanız gerektiğini söylüyorum ama onun yerine kendi yapmak istediklerinizi yapıyor ve benim sizden istediklerimizi yapmıyorsunuz. İnsanların sık sık çölde uzun süre kalmalarının sebebi Tanrı’nın isteği yerine kendi isteklerini yerine getirmeleridir. Sık sık kendi isteğimizi yerine getirip Tanrı’nın bunu bereketlemesini istiyoruz. Ama Tanrı’nın bir planı var. Eğer yaşantımızı Tanrı’nın planına göre düzenlersek vaat edilen topraklara çabuk ulaşırız.

  Sözlüğe Biraz daha okuyalım. 5 ve 8. Ayetler " 5 Her Şeye Egemen RAB diyor ki: "Şimdi tuttuğunuz yolları iyi düşünün! 6 Çok ektiniz ama az biçtiniz; yiyorsunuz ama doyamıyorsunuz içiyorsunuz ama neşelenemiyorsunuz; giyiniyorsunuz ama ısınamıyorsunuz; ücretinizi alıyorsunuz ama paranızı sanki delik keseye koyuyorsunuz." 7-8 Her Şeye Egemen RAB "Tuttuğunuz yolları iyi düşünün!" diyor "Dağlara çıkıp kütük getirin tapınağı yeniden kurun. Öyle ki ondan hoşnut olayım yüceltileyim."

  Geçmişteki ve şu andaki davranışlarınız bu çok açık. Pek çok şey öğrenebiliriz bundan. Tanrı diyor ki; 18 yıl önce bir şey yapmanızı istedim sizden ama yapmadınız. Kendi yapmak istediğinizi yaptınız. Bu yüzden şimdiki yaşamınızdan hoşnut değilsiniz. Elde ettiklerinizden memnun değilsiniz. Büyük bir ihtimalle başkalarını suçluyordu. Ama Tanrı dedi ki; yaşamınızdan olup bitenlerden hoşnut değilseniz o zaman yollarınızı iyi düşünün. Kutsal kitap insana iyi gibi görünen ama sonu ölüm getiren yollar oluğunu söyler. (S. Meseller 16;25) "Öyle yol var ki insana düz gibi görünür
  Ama sonu ölümdür."

  Sözlüğe İnsanın zihni kendi yolunu hazırlar. Ama Tanrı adımlarımızı yönlendirmek ister. Yeşaya 55:8 "Çünkü benim düşüncelerim Sizin düşünceleriniz değilSizin yollarınız benim yollarım değil" diyor RAB."

  şöyle der: O halde sorumluluk üstlenmenin yollarından biri kendimize dürüst bir şekilde bakmak düşüncelerimize tavırlarımıza nasıl davrandığımıza ve olumsuz duygulara ne kadar yer verdiğimize bakmalıyız. Ve eğer kendimizle gerçekten dürüstsek genellikle durumumuzu anlamamız uzun sürmez. Vaat edilen topraklarda olmak yerine niçin hala çöldeyiz sorusunun cevabı; Sözlüğe Tanrı beni hizmete çağırdığında hayatımda pek çok sorunum vardı. İşte bunlar şu anda bulunduğum yere gelirken Tanrı’nın bana öğrettikleridir. Uzun süre boyunca her şeyi yanlış yapmıştım. İman etmiştim Kutsal Ruh’u almıştım. Eğer ölseydim cennete giderdim; çünkü Mesih’e aittim. Ama yollarımı değiştirmeseydim yanlış yollarda gitmeye devam etseydim buradayken hiçbir zafer kazanamazdım. Cennete gitmekte olan pek çok kişi var ki; yolculuklarından zevk almıyorlar. Çölde dolaşıp duruyorsak elbette ki yaşantımızdan pek zevk almayız. Çünkü biz çölde yaşamak için yaratılmadık ki. Doğamızda çöl topraklarına uyum sağlayacak adapte olacak hiçbir şey yok ki. Bizler vaat edilen topraklar için yaratıldık. Bu yüzden başka yerlerde rahat edemiyoruz. Bu yüzden başka yerlerde tatmin olamayız. İşte bu yüzden kardeşlerim bir şeyleri ertelemekten vazgeçin. Ertelemeyin artık. Sorunlarınızda bir başkasını suçlamayın. Doğru davranmak için kendi sorumluluğunuzu üstlenin.

  Sözlüğe Bir zamanlar çalıştığım biri vardı. Aramızda bir sorun olduğunda hep onu suçlardım. Kendimde hiç sorun görmezdim. Sanki her şey onun suçu gibi gelirdi. “Onun yüzünden oldu. Eğer o olmasaydı daha farklı olurdu. Bıktım artık bundan. Tanrım lütfen onu değiştir” diye dua ederdim. Hep onu gösterirdim. Ama onu gösterirken diğer üç parmağım beni gösteriyordu. Tanrı bir gün bana bunu gösterdi. “Ramazan suç sende de çok var. Asıl senin değişmen gerekir. Problem sende. Sen ilk önce kendini değiştir.”

  Sözlüğe Bununla yüzleşmek benim için çok zordu. Çünkü sorunun arkadaşımda olduğunu onun sorunu olduğunu biliyordum ve Tanrı’nın onunla halletmesini istedim benimle değil. Nasıl hissettiğinizi biliyorum. Yaşamınızda size iyi davranmayan birisi varsa belki bu işten kolayca sıyrıldığını düşünüyorsunuz. Belki patronumuz veya yetki sahibi biri size iyi davranmıyor. Belki komşunuz veya arkadaşınız. Size iyi davranmıyor. Fakat onların size karşı olan kötü davranışını sizin kötü davranışınız için bir bahane olarak kullanmayın. Eğer iyi şeyleri yapmak için iyilik tohumları ekersek diğer kişi bizi bereketlemese bile Tanrı bizi bereketler Romalılar 12;21 diyor ki “Kötülüğe yenilme ama kötülüğü iyilikle yen.” (GELİN VE KAYNANA) Tanrım ben ona iyi davranacağım. O bana iyi davranmasa bile ben ona iyi davranacağım. Çünkü biliyorum ki; o bana iyi davranmasa bile sen bana iyi davranacaksın. Bu çok güçlü bir gerçek. Eğer buna sarılabilirseniz biliyorum; belki çoğunuz incintildiniz. Fakat bunu bir bahane olarak kullanmayın. Kendi davranışlarınız için sorumluluk üstlenin. Böylece Tanrı sizi bereketleyecektir. Şimdi Yuhanna 5. Bölüme bakalım : Pek çok kişi her şeye sahip olmayı ister ama bir şey yapmayı istemez. Fakat Tanrı bir şeylere sahip olmamızı ama kendi üzerimize düşeni yapmamızı ister. Sizin için bir özgürlük var. Sorununuz ne olursa olsun zaferli olmanız için bir yol var. Fakat Tanrı sizden bazı şeyleri yapmanızı isteyecektir. Sizden başka hiç kimsenin yapamayacağı şeyler. Yuhanna 5:1 e bakalım. "Bundan sonra Yahudilerin bir bayramı vardı ve İsa Kudüs'e gitti. 2 Kudüs'te Koyun Kapısı yanında İbranicede Beytesta denilen beş eyvanlı bir havuz vardır. 3-4 Bu eyvanların altında kör kötürüm felçli hastalardan bir kalabalık yatardı. 5 Orada otuz sekiz yıldır hasta olan bir adam vardı. 6 İsa adamı yatmakta görüp onun uzun zamandır bu durumda olduğunu anlayınca ona "İyi olmak ister misin?" diye sordu. 7 Hasta şöyle cevap verdi: "Efendim su çalkandığı zaman beni havuza indirecek kimsem yok gireceğim anda benden önce başkası giriyor." 8 İsa ona "Kalk döşeğini topla ve yürü" dedi. 9 Adam o anda iyileşti. Döşeğini toplayıp yürümeye başladı. O gün Sept günüydü. "

  38 yıldır bu adam havuzun eyvanı altında suyun çalkalanmasını bekliyordu. Dikkat edin; 38 yıl. Ve İsa ona 6. Ayette iyi olmak ister misin diye soruyor. İyi olmak ister misin? Bu ciddi olarak istiyor musun? Bazı kişiler sorundan kurtulmak ister ama bu sorunundan kurtulmak için kendi üzerlerine düşene yerine getirmek istemezler. Bir başkasının kendileri için dua etmesini istedikten sonra bu sorunun yok olmasını beklerler. Tanrı’nın kendilerine uzanarak bir mucize yapmalarını isterler. Fakat Tanrı onlara bunu vermeni istiyorum derse ya da gidip şu kişiden özür dile derse ya da seni kötülüğe yönelten arkadaşlarından uzaklaş derse bir iman adımı atıp bunu yapmanı istiyorum. Tanrı bu durumdan kurtulmak için ne yapmaları gerektiğini gösteriyor. Onlar iyileşmek istiyorlar ama gerçekten ciddi değiller. 7. Ayette hasta şöyle cevap verdi: Çok enterasan bir hikaye bu. Bu adamın kendisine acıdığını açıkça görebiliyoruz ve bir başkasının kendisi için bir şeyler yapmasını istediğini görüyoruz. İsa’ya dediği ilk şey “Efendim beni havuza indirecek kimsem yok.” Ama şöyle düşünün; ben eğer 38 yıl orada yatıyorsam o havuzun kenarına gelene kadar yavaş yavaş sürüklenirdim. 38 yıl uzun bir zaman ve melek suyu çalkalamaya başladığında o havuzun kenarında olup kendimi suya atıp ve düştüğüm zaman Tanrım beni kurtar diye bağırırdım. Ama o hasta bunu yapmadı. Birilerinin kendisini o havuzun kenarına getirmesini bekledi hep. Fakat İsa ona: “Kalk şilteni topla ve yürü” dedi. Ve o anda iyileşti. 9. Ayette görüyoruz “ Adam o anda iyileşti. Şiltesini toplayıp yürümeye başladı. O halde 2. Çöl zihniyeti birisi benim için her şeyi yapsın ben hiç sorumluluk almak istemiyorum. İşte çölde daha fazla kalmamak için bu düşünceye sahip olmamalıyız. Bu düşünceyi Mesih’te tutsak etmeli ve biz de değişmeliyiz.

  3.ÇÖL DÜŞÜNCESİ: BU İŞ BENİM İÇİN ÇOK ZOR İFADESİ

  Sözlüğe bu iş çok zor ifadesi en çok işittiğim bahanedir. Uzun yıllar boyunca kendimde bu bahanenin arkasına saklandım Tanrı bana bir şey gösterdiği zaman sürekli derdim Tanrım bu çok zor benim için bunu yapamam her denenmeyle karşılaştığımda ne kadar zor olduğunu kendi kendime söyleyip teşvikimi kırardım görüyorsunuz kendi sözlerimizin meyvesini yiyoruz değişmek istiyorum ama çok zor iyi bir eş olmak istiyorum ama çok zor kilo vermek istiyorum ama çok zor sigarayı bırakmak istiyorum ama çok zor kendimi kontrol etmek istiyorum ama çok zor itaat etmek istiyorum ama çok zor bu yanlış düşünce bende olduğu sürece bunun çok zor olduğuna inandığım sürece her zaman zor olmaya devam edecek belki bu süreçte ilerlemek zor olabilir ama tutsak olarak kalmak kadar zor değildir. Ve ilerlemek geldiğim yere dönmek kadar kötü değildir. O halde ilerleyeceğimize dair karar almalıyız. Ne olursa olsun o zaman gölü geçip vaat edilen topraklara ulaşacağız. Tesniye 30; 11’ e bakalım Tanrım zor değil demeye başlamalıyız artık. Bu gün bir karar vermelisiniz “Evet Tanrım bu günden itibaren artık zor demeyeceğim yapmamı istediğin her şeyi yapabilirim eğer sen benimleysen yapmam gereken her şeyi yapabilirim”. 11. Ayet diyor ki işin sonu burada değil mi?

  Tanrı’nın dediği olması gerekendir. Tanrı bazen neden bizi uzun ve zorlu bir yoldan sıkıntılarla dolu bir yoldan götürüyor ki diye sorarız. İsrail oğulları da aynısını soruyor ve Tanrı Kutsal Kitap’ta bu konuda onlara şöyle cevap veriyor. Çıkış 13;17 "Firavun İsrailliler'i salıverdiğinde Filist yöresi yakın olmasına karşın Tanrı onları oradan götürmedi. Çünkü "Halk savaşla karşılaşınca düşüncelerini değiştirip Mısır'a geri dönebilir" diye düşündü." Tanrı bizim karakterimizi geliştirmek istediğinden dolayı bizim için her şeyi kolaylaştırmaz Çünkü zor dönemlerde büyürüz kolay dönemlerde değil imanımızı bir şey için kullandığımızda geliştiririz.

  Tanrı vaat ettiği toprakları size veriyorum diyor. O topraklar sizin diyor. Görüyor musunuz Tanrı kararını vermiş toprakları size verdim diyor. Bizim yapmamız gereken şey gidip almaktır. Sizinle olacağım sizi yönlendireceğim yapmanız gerekenleri size göstereceğim diyor. Fakat her şeyi önceden göstermez bize ilk önce bir şey gösteriyor yapıyoruz sonra başka bir şey gösteriyor sonra daha başka bir şey. Ama hepsini birden göstermiyor bazen gösterdiği bir şey mantıklı gelmiyor bazen gitmek istediğim yere bu beni götürmez gibi geliyor. Fakat Tanrı’nın dediği şeyi yaparsak Tanrı’nın gitmemizi istediği yere gideceğimize emin olabiliriz. Eğer bilmeniz gerektiğini düşündüğünüz her şeyi bilmiyorsanız üzülmeyin. Sık sık bende aynı şeyi düşünüyorum. Fakat bildiğim bir şey var ben hareket edersem Tanrı’da hareket edecektir. Fakat ben bir yerde oturup Tanrı’nın Ruhu’nun benim üzerine gelmesini beklersem bir şeyler yapamam ama yüreğimde bir şey varsa ve adım atarsam o zaman Tanrı’da harekete geçer ve gerçekleştirir. Tanrı sizi uzun ve zorlu bir yoldan götürüyor gibi görünüyorsa size ona güvenmelisiniz. Çünkü sizi savaş hazırlıyor demektir. Bizler Tanrı’nın ordusundaki askerleriz. Fakat kazanmak için nasıl savaşmamız gerektiğini öğrenmeliyiz. İsrail halkı savaşa hazır değildi. Ama çölde zaman içinde Tanrı onlara nasıl savaşacaklarını öğretti. Belki şu an içinde bulunmayı istemediğiniz bir durumdasınız. Eminim kendinize dürüst olursanız şu anda birçok şey öğrendiğinizi ve gelişmekte olduğunuzu kabul edersiniz. Eğer başka hiç kimse yoksa etrafınızda Tanrı’ya yaklaşırsınız. Uzun yıllar boyunca yalnız dönemlerden geçtim. Hiç kimsenin beni anlamadığını düşündüm. Kendi başıma itaat etmeye çalışıyordum. “Tanrım yanlızım” demiştim. O bana şunu hatırla dedi “Küçük kuşlar sürüler halinde uçar yani büyük gruplar halinde fakat kartallar tek başın uçar. Eğer Tanrı için bir kartal gibi olmak istiyorsan Tanrı için büyük biri olmak istersen o zaman kendin için Tanrıya yaklaşıp kendin bir şeyler almayı öğrenmelisin.
  Tanrım ne yapacağımı bilmiyorum dediğim zaman Tanrı ise bana şunu söyler ne yaptığını bilmiyorsan ne yaptığını bileni bilmekle tatmin ol. Ne yaptığımı bilmiyor olabilirim ama Onu biliyorum Tanrı’nın sadık olduğunu biliyorum beni bırakmayacağını biliyorum. Tesniye 8. Bölüme bakalım biraz daha detay görebiliriz burada. Tanrı onları denemek için sıkıntıya soktu. Çünkü her şey iyi iken Tanrı’ya itaat etmek kolay ama önemli olan zor dönemde itaat etmektir ve Tanrı zor dönemde itaat edip etmeyeceklerini sınamak için onları sıkıntıya soktu.1.Ayet Tanrı ilk olarak diyor ki vaat edilen topraklara ulaşmak istiyorsanız buyruklarımı yerine getirmeniz gerekli diyor. 2.Ayet (açıkla) Tanrı’nın her durumda iyilik için etkin olduğunu bilmeliyiz ve inanmalıyız ki şeytanın bizim bana zarar vermek istediği konularda Tanrım sen benim iyiliğimi istersin. Yaşantınızda görürsünüz ki en kötü düşmanınız olduğunu düşündüğünüz şeyler sizin en iyi arkadaşınız konumuna geliyor çünkü bunlar sizin gelişmenize neden oluyor bunlar sizin Tanrıda kökleşmenize neden oluyor. Bu gibi şeyler Tanrıya daha çok yaklaşmanıza ve kişisel olarak Onu daha çok tanımanıza neden oluyor Yuhanna 6. Bölümüne baktığımızda bazıları İsa’nın peşinden mucize yaptığı için gidiyorlardı ama İsa onlara kendisini Yaşam Ekmeği olarak tanıtıyordu çünkü ihtiyacınız bu Beni Yaşam Ekmeği olarak kabul etmeniz gerekli. Gelişip büyümeniz için beni kabul etmelisiniz. Sadece mucize gördüğünüz için bana inanmamalısınız demek istiyor çünkü Tanrı sadece Onun elini değil yüzünü de aramamızı istiyor. Tanrı sadece Onun bizim için yapacaklarını aramamızı istemiyor sadece bir mucize ihtiyaç duymamı istemiyor kendisine ihtiyaç duymamı istiyor. Durumum ne olursa olsun Ona ihtiyacım olduğunu anlamamı istiyor. Zor zamanlarda değil iyi zamanlarda da Tanrıya ihtiyacımız var. İsa 5000 kişiyi 5 ekmek 2 balık ile doyurduktan sonra öğrencilerine “Beni mucize yaptığım için arıyorsunuz bana doyduğunuz için geliyorsunuz” dedi ve şöyle devam etti “Atalarınızda çölde man yediler man gökten her gün yağan mucizeydi ama İsa diyor ki atalarınız man görmesi ve yemesine rağmen öldüler. Sizde mucize arıyorsunuz.” O halde sadece mucizeler değil bizi ilerleten İsa dedi ki beni almalısınız. Onlar için bir değişim zamanıydı bu. İnanıyorum ki Tanrı’yla ilk tanıştığımız zaman bizim hayatımızda mucizeler yapar bize sevgisini ve gücünü göstermek için. Böylece Tanrı’nın bizim için her zaman mucize yapmasını bekler ve Tanrı’yı dürteriz. O Tanrım bana şunu ver bana bunu ver benim için şunu yap benim için bunu yap falan falan. Bende böyle yapıyordum Hep istekler ama en sonunda Tanrı bana Onun isteğini öğrenmem gerektiğini açıkladı. O benim için bir değişim noktası idi ama benim isteğimden senin isteğine geçişi gerçekleştirdim. Zor durumdan geçmeniz için teşvik etmek istiyorum. Musa ve İsrail oğulları Kızıl Denize kadar geldiklerinde haykırıyorlardı. Üzgündüler fakat Tanrı Musa’ya halkıma söyle haykırmasınlar ilerlesinler dedi. İlerlediler ve zafer kazandılar. O zor durumdan geçtiler. Bizim içinde zaman ilerleme zamanıdır. Hiçbir zaman vazgeçmeyeceğinize dair bir karar verin. Ne kadar zor olursa olsun önünüzdeki engel siz de zafere ulaşacaksınız çünkü sizin için zor olan Tanrı için zor değildir. 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ÇÖL DÜŞÜNCELERİ

  Çöl düşüncelerine devam ediyoruz bu hafta 4. Yanlış çöl düşüncesine bakacağız. İsrail halkının normalde 11 günde alacakları yolu neden 40 yılda aldıklarını konuşmaktayız. En azından 10 tane yanlış tutum ve düşünce ile karşılaşıyoruz. Bu yanlış olan düşüncelerden dördüncüsü.

  4.ÇÖL DÜŞÜNCESİ: SIZLANMA HATA BULMA VE ŞİKAYET ETME

  Zor anlardaki tutum ve davranışlarımız Tanrı’yı yüceltene dek içinde bulunduğumuz durumdan kurtulamayız. İşte bu yüzden Tanrı’ya övgü kurbanları sunmayı öğrenmeliyiz. Şimdi bir ayete bakalım 1. Petrus 2;19 diyor ki “Haksız yere acı çeken kişi Tanrı bilinci ile acıya katlanırsa Tanrı’yı hoşnut eder.” Aramızda hiç kimse haksız yere acı çekmek istemez değil mi? Bu ayetleri anlamak çok zor okumaya devam edelim 20. Ayet şöyle diyor. “Çünkü günah işleyip dövüldüğünüzde dayanırsanız bunlarda övülecek ne var? Ama iyilik edip acı çektiğinizde dayanırsanız Tanrı’yı hoşnut dersiniz.” Bu ayeti doğru olarak anlamakta uzun süre zorluk çektim çünkü Tanrımız sevgi Tanrısıdır o halde O benim iyiliğimi ister neden acı çekmemi istesin ki eğer haksız yere acı çekersem Tanrı neden bundan hoşnut olsun? Sanki 21 ayet durumu daha da zorlaştırıyor. “Nitekim bunun için çağrıldınız. Mesih izinden gidesiniz diye uğrunuza acı çekerek size örnek oldu.” Çekilen acı yada çektiğimiz acı Tanrı’yı yücelten şey değildir. Çünkü Tanrımız bir psikopat değildir ve acı çektirmekten hoşlanmaz. Fakat acı çekilen anlarda Tanrı’ya yakışır. Tavır ve tutumda olmak Tanrı’yı yüceltir. Bunu anladığım zaman bu ayetlerinde anlamını anladım.

  İsa hak etmediği birçok şeyden geçti. Fakat her birinde doğru birer tutumu ve tavrı vardı. İsrail halkı çölde 40 yıl kaldı çünkü şikayet etmekten hiç vazgeçemediler. Doğru bir tutumla bir şeyler yapmayı hiç öğrenemediler. İnanıyorum ki bizimde öğrenmemiz gereken en önemli şeylerden birisi budur. Milyonlarca Mesih imanlısı bu denenmeden geçemiyorlar. İsa görkemli bir şekilde acı çekti şikayet etmedi ne olursa olsun Tanrı’ya güvendi ayrıca zor anlarda dilini de kontrol etti. Sessizce acı çekmeyi öğrendi. İman hayatımda zor anlardan geçerken ağzımı kapalı tutmanın en iyi şey olduğunu öğrendim. Çünkü bu gibi anlarda aklıma söyleyecek hiç iyi bir şey gelmiyor
  Bazen en büyük sorunumuz çok konuşmak olur. Sadece çok konuşmakla kalmayız sorunlarımız hakkında çok konuşuruz. Şeytanın yaptıkları hakkında o kadar çok konuşuruz ki oysa bunlar Tanrı’nın yapabilecekleri yanında önemsiz kalır. Hatta bazen Tanrı’nın yaptıklarından daha çok Şeytanın yaptıklarından konuşuyoruz. İşaya 53:7 ayet diyor ki “ O baskı görüp eziyet çektiyse de ağzını açmadı. Kesime götürülen kuzu gibi kırkıcıların önünde sessizce duran koyun gibi açmadı ağzını.” İsa zor dönemlerden geçerken ağzını açmadı. İsa sözlerin gücünü biliyordu. Yanlış zamanda yanlış söyleyeceği bir sözle kurtuluş planının mahvolacağını biliyordu. Bu yüzden yanlış olanı söylemek yerine ağzını kapalı tutmasının doğru olacağını biliyordu.

  Öğrendiğim bir şey var eğer kederli ve üzgün isem ağzımı açıp içimi dökersem rahatladığımı hissediyorum ama ağzımı kapalı tutarsam bana acı veriyor. Ağzımı kapalı tutmak daha zor. Ama Tanrı bizden bunu yapmamızı istiyor ve zor dönemlerde zor olanı yaptığım zaman ne dediğimi hatırlayın zor dönemlerde zor olanı yaparsak karakterimizi geliştiririz olgunlaşır ve Tanrı’da büyürüz. Eğer İsa gibi olmak istiyorsam eğer sizde İsa gibi olmak istiyorsanız zor zamanlarda ağzımızı kapalı tutmayı öğrenmeliyiz. Eğer iyi bir şey söyleyemeyeceksek hiçbir şey söylemeyelim daha iyi.

  Yuhanna 14:30

  "Artık sizinle uzun uzun konuşmayacağım. Çünkü bu dünyanın egemeni geliyor. Onun benim üzerimde hiçbir yetkisi yoktur.”</I>

  Benimle ortak olan hiçbir şeyi yoktur. İsa demek istiyor ki Benim içimde O’na ait olan hiçbir şey yok ve benim üzerimde Onun hiçbir yetkisi yok İsa zor anlara yaklaştığını biliyordu. Çarmıha gerilme zamanıydı. Bunun zor olacağını biliyordu. Yanlış olanı söylemek için kışkırtılacağını biliyordu. Ve öğrencilerine önceden bildirdi ki bu andan itibaren pek bir şey söylemeyeceğim Şeytanın benim üzerimde hiçbir yetkisi yoktur ve bende ona hiçbir yetki vermeyeceğim. Yanlış sözlerimizle Şeytana yetki veriyoruz kendi yaşantılarımızda. Yaşam ve ölüm gücünün dilimizde olduğunu hatırlayın. Bazen zor anlardan geçerken suskunlaşırım. Arkadaşlarım falan bana neden suskunsun bir şey mi var diye sorduklarında onlara sadece zor anlardan geçiyorum bu yüzden suskunum derim.

  Kardeşler her zaman aynı şekilde davranmayı ve kalmayı öğrenmek çok önemli. Mesih’in bedeninde en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden bir tanesi devamlılıktır. Pek çoğunuzda Tanrı'nın verdiği doğa üstü Ruhsal armağanlar var. Yeteneğiniz var. Tanrı kendi yeteneğini size verdi. Fakat bu yetenek devamlılığı sağlayana dek dışa vurulamayacaktır. Yeteneğin devamlılık aracılığıyla dışa vurulduğunu her zaman hatırlayın.
  1 Petrus 4:19

  "Bunun için Tanrı'nın isteğine uygun olarak elem çekenler iyilik yaparak canlarını güvenilir Yaradan'a emanet etsinler." Bunun için Şöyle düşünelim bazen bankaya para yatırmaya gittiğimde bankada kuyruk beklememek için dışarıdaki makinaları bankamatikleri kullanıyorum. Gidiyorum paramı zarfa koyup yatırıyorum ve ondan sonra hiç düşünmüyorum bile eğer bankaya bu şekilde güveniyorsam Tanrı’ya neden güvenemeyeyim yada hiç tanımadığımız şoförün dolmuşuna biniyor ve canımızı ona emanet ediyoruz. Peki şoföre böyle güveniyorsak Tanrı’ya neden güvenmeyelim. (Dala tutunan adam) Her sabah dua ederken kendimizi Tanrı’ya emanet etmeliyiz. O gün kendi işlerimizi yapmalıyız. Ve ne olursa olsun Tanrı’nın her şeyi kontrol ettiğine güvenmeliyiz.

  Doğru bir tutumla acı çekmeyi öğrenmeliyiz her gün mükemmel bir gün için plan yaparım ama hemen hemen her gün bir yönden planlarım bozulur. Her şey bizim istediğimiz gibi gitmez. Fakat Kutsal Kitap Romalılar 12. Bölümünde adapte olmayı öğretir bize kendimizi başka insanlara ve etrafımızda olup bitenlere adapte olmamızı öğretir. Bunu öğrenmeden önce sık sık moralim bozulurdu. Bir planım vardı planım işlemediğinde moralim bozuluyordu. Kısaca Şeytan benim duygularımı kontrol ediyordu moralimi bozmak için yapması gereken tek şey beni güç bir duruma sokmaktı. Karakterimdeki bu zayıflıktan dolayı esenlik ve sevinç olmuyordu içimde ama devamlılığı sağladığım da işte o noktada Şeytan kontrolden çıktı. Ondan sonra hemen hemen her zaman esenlik ve sevinç içindeyim

  Sızlanma hata bulma ve şikayet etme konularıyla ilgili birkaç ayete bakalım. Filipililer 4:6 bu ayetleri okumadan önce şunu söyleyeyim bütün yüreğimle inanıyorum ki şikayet etme en büyük sorunlarımızdan biri küçük basit bir şeymiş gibi görünmesine rağmen çok büyük bir sorun aslında. Çünkü Tanrı ağızlarımızı şikayet etmemiz için vermedi. Ağzımızı O’nu yüceltmemiz için verdi. Filipililer 4:6’yı okuyalım “Hiç kaygılanmayın; her konuda ki dileklerinizi Tanrı’ya dua edip yalvararak şükranla bildirin.”Her durumda her konuda diyor dikkat edin. Şükranla bildirin. Vurgulayalım bunu şükranla bildirin. İnsanlar sık sık daha fazla bir şeylere sahip olmak için dua ederler ve sahip olduklarından şikayet ederler bir anlamda bir şeylere daha fazla sahip olmak için dua ettiğim zaman

  Tanrı şikayet ediyorsak bize bir şey göstermek istiyor diyor ki şuanda sahip olduğun hakkında şikayet ediyorsan niçin sana daha fazlasını vereyim. Düşünüyoruz ki Tanrı bizim içimizdeki durumu düzeltirse artık şikayet etmeyiz ama eğer sahip olduğumuz yanlış bir tavır ve tutumsa bu tavır ve tutum içimiz dedir. Neye sahip olursak olalım ortaya çıkacaktır. Bu yüzden Tanrı bize daha fazlasını vermeden önce tavır ve tutumlarımızı değiştirmek ister. Daha fazla bir şeyleri duayla isterken öncelikle yaşantılarımızda sahip olduklarımız için şükran dolu olduğumuzdan emin olmalıyız.

  Filipililer 2:14

  ayete bakalım şimdi. “Her şeyi söylenmeden ve çekişmeden yapın.” Ayet bazı şeyleri demiyor her şeyi diyor. Bu her şeyi sözcüğü büyük bir sözcük. Mezmur 34:1 “Her zaman Rab’ be övgüler sunacağım der. O’nun övgüleri daima ağzımda olacak” diyor. 14. Ayet şunu söylemek istiyor. Söylenip çekiştiğimizde aslında bunu Tanrı’ya karşı yapıyoruz demektir. Bazen diyoruz ki Tanrım inanıyorum ki sen her şeyi kontrol ediyorsun. Sana güveniyorum ve biliyorum ki her şey senin elinde birkaç dakika sonra Tanrı’nın yaptığı şeyden hoşlanmıyoruz. Şikayet etmekten vazgeçmeliyiz artık. 15.Ayet ise neden şikayet etmememiz gerektiğinin önemini vurgular. 15.Ayet “Yaşam sözüne sımsıkı sarılarak aralarında evrendeki yıldızlar gibi parladığınız bu eğri ve sapık kuşağın ortasında kusursuz ve saf Tanrı’nın lekesiz çocukları olasınız.” Dikkat edin evrendeki yıldızlar gibi parladığınız bu eğri ve sapık kuşağın ortasında diyor ayette diğer kişiler gibi davranmamamızın önemi burada açıkça görülüyor. Herkes tarafından okunan diri mektuplar olmalıyız diyor Pavlus 2. Korintliler 3-2:4 "2 Bütün insanlarca bilinen ve okunan yüreklerimizde yazılı olan mektubumuz sizsiniz. 3 Hizmetimizin sonucu olup mürekkeple değil yaşayan Tanrı'nın Ruhuyla taş levhalara değil insan yüreğinin levhalarına yazılmış Mesih'in mektubu olduğunuz açıktır. 4 Mesih'in sayesinde Tanrı'ya böyle bir güvenimiz vardır." Tanrı’nın davrandığı gibi davranarak Tanrımızın iyi olduğunu insanlara kanıtlamalıyız.

  Eğer bir din mensubu olup bizi seyredenlerden farklı yaşamıyorsak onları etkileyemeyiz. İncil onları meyvelerinden tanıyacaksınız diyor. Ve bugün içinde yaşamakta olduğumuz dünyada herkes her şeyden şikayet ediyor. İnsanların şikayet ettiğini duymadan bir yere gitmek neredeyse imkansız. Tanrı inanlıların dünyada ışıklar gibi olmasını istiyor. Karanlık dünyada parlamalarını istiyor. Eğer herkesin şikayet ettiği bir yerde çalışıyorsanız bu şikayetlere siz katılmayın. Patronunuz hakkında söylenip durmayın. İçinde bulunduğunuz durum hakkında olumlu şeyler söyleyin. Belki işinizin her yönünü sevmeyebilirsiniz. Ama bir işiniz olduğu için Tanrı’ya şükredebilirsiniz. İşi olmayan ve sizin işinize sahip olmak isteyen bir çok insan vardır.

  1.Korintliler 10:9-11 bu ayetler şikayet etmenin tehlikeli olduğunu bize öğreten çok güçlü ayetlerdir. Bu ayetler bana Tanrı korkusu vermiştir. Çünkü şikayet aracılığıyla şeytana kapı açtığımızı gösterir bu ayetler. 9.Ayet “Yine bazıları gibi Rab’bi denemeyelim. Böyle yapanları yılanlar öldürdü.” Bu sözler bize Tanrı’nın iyi olduğunu ve O’nun iyiliğini sınamamamız gerektiğini öğretir. Şikayet etmek yerine Tanrı’nın iyiliğinden söz etmeliyiz. İsrail halkından söz ediyor bu ayetler ve onların şikayet etmelerinden dolayı pek çoğunun zehirli yılanlar tarafından öldürüldüğünü söylüyor.

  10.Ayet


  “Kimileri gibide söylenip durmayın. Söylenenleri ölüm meleği öldürdü.”</I> Acaba yaşantılarımızda kendi kendimize neden olduğumuz ne kadar sorunla karşılaşıyoruz. Şikayet aracılığıyla kendi sorunlarımızı yaratıyoruz. Sorun hakkında şikayet ettiğimizi düşünüyoruz ama gerçekte söylenip durmakla sorunu daha da kötüleştiriyoruz. 11.Ayet şöyle der; “Bu olaylar başkalarına ders olsun diye onların başına geldi çağların sonuna ulaşmış olan bizleri uyarmak için yazıya geçirildi.” Görüyorsunuz onların yaptıkları hataları bizim de yapmamamız için bunlar kaydedildi.

  Doğruyu söylemek gerekirse şikayet etme karşılaştığımız en büyük denenmelerden birisidir. Bir şeyler vermesi için Tanrı’ya dua ediyoruz ve ondan sonra şikayet etmeye başlıyoruz. Birisi daha büyük bir ev için dua edebilir sonra evin temizliği hakkında şikayet eder. Yada bekar birisi eş bulmak ve evlenmek için Tanrı’ya yalvarır. Kısa süre sonra Tanrı’nın kendisine verdiği eş hakkında şikayet eder ya da insanlar çocuk isterler. Çocukları olunca da “Rab bu çocuklar beni çıldırtacak” diye şikayet ederler. Bu yüzden artık şikayet etmeyi durdurmalıyız.

  1.Petrus 5. Bölüm herkesin benzeri sıkıntılardan geçtiğini söyler. Yalnız değiliz. İmanda sarsılmadan durmamızı ve böylece Tanrı’nın bizi kurtaracağını öğretir. 1.Petrus 5. Bölüm iblise karşı direnmemizi öğretir. Önceleri iblise karşı direnmenin yaşantımdaki denenmelere karşı direnmek olduğunu düşünürdüm. Çevremde olup bitenlere karşı direnmek olduğunu sanırdım ama sonunda iblise karşı direnmenin onun gibi davranmaya direnmek olduğunu öğrendim. Bu çok önemli bir nokta; deneme ve sıkıntı anlarında iken denemeye karşı direnmemiz gerekli değil deneme esnasında kötü davranışlara karşı direnmeliyiz. Sabit ve devamlı olduğumuzda Tanrı bizi kurtarır.

  Filipililer 1:28

  "Ancak yaşayışınız Mesih'in müjdesine layık olsun. Öyle ki gelip sizi görsem de uzakta kalsam da sizinle ilgili haberleri tek bir ruhta dimdik durduğunuzu Müjde'de açıklanan inanç uğruna tek bir can halinde birlikte mücadele ettiğinizi size karşı duranlardan hiçbir şekilde yılmadığınızı işiteyim. Böyle davranmanız onlar için bir belirti kendilerinin mahvolacağını sizlerin ise kurtulacağını gösteren bir belirtidir; ve bu Tanrı'nın işidir." Burada denilen deneme anında yılmadan korkusuzca duracak olursak bu düşmanlarımıza yaklaşmakta olan mağlûbiyetlerinin işareti olacaktır. Tanrı için ise bizi kurtarmasının zamanı olduğunun işaretidir.

  Ben bir Mesih imanlısıyım bir sıkıntıdan geçiyorum ve şeytan bana saldırmakta. Şeytan Tanrı’nın yapmam için hazırladığı bütün işlere sırtımı dönüp kendisiyle savaşmamı ister. Şeytanla savaşmaya başlayınca bütün dikkatimiz Tanrı’dan uzaklaşır. Çoğumuz için Tanrı’nın çağrısı var fakat denenmelerden geçiyorsunuz. Yapmanız gereken şey gözlerinizi Tanrı’ya dikili tutup sabit ve devamlı durmalısınız. Ondan sonra Tanrı gelecek ve düşmanınızı mağlup edecektir. Kendi kendimize çabalamamıza gerek yok Tanrı gelir ve bizim için yapar bunu. Kendimizi sürekli yorgun hissetmemizin nedenini anlamak zor değil. Çünkü kendi savaşımızı kendimiz savaşmaya çalışıyoruz. Oysa Tanrı bizim için savaşmak istiyor. Haleluya Rab’bi yüceltelim! Bizler Tanrı çocuklarıyız bu yüzden övgü veren insanlar olmak istiyoruz; sızlanan şikayet eden kişiler değil.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ÇÖL DÜŞÜNCELERİ
  5.ÇÖL DÜŞÜNCESİ : SABIRSIZLIK

  Bir şeyler için beni bekletme her şeyi şimdi hak ediyorum. Diğer kişiler Tanrı’yı beklerken onları öyle güzel teşvik etmeyi biliyoruz ki fakat kendimiz nedense beklemeyi sevmiyoruz. Her şeyin çok daha çabuk gerçekleşmesini bekliyoruz. Sabırsız bir tutum en büyük sorunlardan bir tanesidir. Aslında sabırsız bir tutum gururun bir meyvesidir. Benim kişiliğimde önceden sabırsızlıkla ilgili çok büyük bir sorunum vardı.

  Halada bazen bu sorunun var olduğunu görebiliyorum. Gururla ilgili de sorunum vardı. Size şunu söyleyeyim: Tanrı sizi kullanmadan önce alçaltacaktır. Ve bu alçaltılma sürecinde insanlara karşı sabırlı olmayı öğreniriz.


  Deneme ve sıkıntı anlarında sabırlı olmayı öğreniriz. Yaşantılarımıza bütünlük ve tam bir doluluk gelmeden önce sabır gelir. Yakup 1. Bölüme bakalım. Yakup 1:2 "Kardeşlerim çeşitli denemelerle yüz yüze geldiğiniz zaman bunu büyük sevinçle karşılayın." O zaman sıkıntı ve denenmelerle karşılaştığımız zaman sevinmeliyiz. Bu hiç de kolay bir şey değil değil mi? 3. Ayet şöyle der: “Çünkü bilirsiniz ki imanınızın sınanması dayanma gücünü yaratır.” Yani denenmelerden geçtiğimiz zaman dayanma gücü ve sabır ortaya çıkar. Bir Mesih imanlısı olarak içinizde kesinlikle sabır meyvesi var. Çünkü sabır Kutsal Ruh’un yarattığı meyvelerden birisidir. Siz eğer bir Mesih imanlısıysanız sizde Kutsal Ruh vardır.

  Eğer sizde Kutsal Ruh varsa bu demek oluyor ki sizde sabır meyvesi de var. (Galatyalılar 5:22 "Ruh'un meyvesi ise sevgi sevinç esenlik sabır şefkat iyilik bağlılık yumuşak huyluluk ve özdenetimdir. Bu tür şeyleri yasaklayan bir yasa yoktur.") Ama bu meyvenin olgunlaşması gereklidir. Bu da siz istediğiniz sürece ve Kutsal Ruh sizde çalıştığı sürece olacak bir şeydir. Olgunlaşmamış bir meyve nasıl yediğimiz zaman bizlerin pek hoşuna gitmiyorsa aynı şekilde bizim hayatımızdaki ruhsal meyveler de olgunlaşmadıkça Tanrı bu durumdan bu meyveden hoşnut olmuyor. Tanrı bizim hayatımızda olgun ve tadı iyi olan meyveler görmek istiyor.

  Buna inanmalısınız bir imanlı olarak sizde sabır meyvesi var. Fakat canımızda halledilmesi gereken başka şeyler de var. Sabır benim ruhumun derinliğindedir. Fakat canımda halledilmesi gereken başka konular var. Denenmelere girdiğim zaman öğrendiğim bir şey var. Sabıra gelene kadar. Sabıra gelmeden önce denenme esnasında başka bir çok şeyler ortaya çıkar. Bazen içimde öfkeyi ortaya çıkarır. Ya da duygusal kırgınlıkları ortaya çıkarır. Bazen denenmeler diğer kişilere karşı kötü davranışlarda bulunmama sebep olur. Onlara karşı huysuz ve sabırsız olurum. Fakat Tanrı bizim geçmek istemediğimiz yollardan geçmemizi ister ki böylece çok önemli olan sabır meyvesini geliştiririz.

  Aslında sabır bir Mesih imanlısının geliştirmesi gereken en önemli meyvelerden birisi. Grekçe sözlük sabrın sadece denemelerde geliştiğini söyler. Şöyle bir düşünün bu meyve başka hiçbir yolla gelişmez. Eğer ağır bir şey kaldırmayacak olursam kaslarımı geliştiremem. Ve kaslarım zayıfken ağır bir şeyler kaldırmak zordur. Ama daha çok denedikçe kaslarım güçlenir ve gelişir. Aynı şey sabır içinde geçerli. Denenmeden geçmedikçe sabrı geliştiremem. Tanrı sabrınızı geliştirebilmeniz için uygun ortamlar her zaman sizin için hazırlayacaktır. Ve bu konuda gelişmeniz için sizi sık sık deneyecektir.

  Tanrı ile ilk yürümeye başladığım günlerden itibaren başımdan geçenleri hatırlıyorum da Tanrı’nın beni bu konuda geliştirmek için çok denediğini görüyorum. Bazı şeyleri tekrar tekrar yaşamak zorunda kaldım. Tanrı bana öğretene kadar. Bazı şeyleri çok geç öğrenen bir insanım. Bu yüzden sık sık sıkıntılarla karşılaşıyorum. Teolojik olarak çabuk öğreniyorum. Ama uygula***** öğrenmek bazen çok zamanımı alıyor. (Ginosko ve Pisteo açıkla)

  Sabırsızlıkla ilgili bir örnek ver ; Fatura kuyrukları vs.
  Yaşadığım bu denenmeler Şeytanın işi değildi. En sonunda öğrendim ki Tanrı bu gibi durumları benim için hazırlıyordu. Çünkü büyümem gerekliydi. İncil böyle şeyler olunca sevinçle karşılamamız gerektiğini söyler. Çünkü bu tür şeyler bizde sabır meyvesini geliştirir.

  Yaşantımdan bir örnek daha vermek istiyorum. Tanrı’dan kendi hayatım için bazı isteklerim vardı. Ve Tanrı’nın bunları bana kesinlikle vereceğine inanıyor ve bunun için sık sık dua ediyordum. Ve bunu bana vermesini istiyordum. İmanım deneniyordu. Sadakatle Tanrı’ya hizmet ediyordum. Vermeyi seven biriydim. Sık sık Tanrı’ya dua eder ve Tanrı’yla birlikte daha çok zaman geçirirdim. Ve Tanrı’nın benim dualarımı işitmesini bekliyordum. Bir arkadaşım vardı. Onu seviyordum ama bazen beni rahatsız eden türden bir kişiliği vardı. Ben ondan çok daha çalışkandım. Kutsal Kitab’ı ondan daha çok okuyordum. Onun verdiğinden daha çok veriyordum. Elbette ki ondan daha çok bereketi hak ediyorum diye düşünüyordum.

  Ama kendim için Tanrı’ya yükselttiğim dualar ve isteklerim sanki onun hayatında gerçekleşiyordu. O zaman herhalde melek bu bereketi yanlış yere götürüyor diye düşünüyordum. Tanrı’nın ona bu bereketleri verebileceğine inanmıyordum. Acaba Tanrı niçin bunun başıma gelmesine izin vermişti? Çünkü bu olay aracılığıyla canımdan ortaya çıkan bir sürü zehir vardı. Arkadaşımın yanında sanki onun için aldığı bereket için çok mutluymuşum gibi davranıyordum. Hamdolsun diyordum Tanrı seni bereketlediği için çok sevindim. Ama içimden diyordum ki haksızlık bu! Bu bereketi benim almam gerekiyordu.

  Arkadaşımla ayrıldıktan sonra canımdan bütün bu zehir dışarı çıkıyordu. Kıskanıyordum açgözlüydüm aslında Tanrı’yı yargılıyordum. Onun bu bereketi almayı hak etmediğini düşünüyordum. Olup bitenleri anlamam çok uzun zamanımı aldı. Şimdi dönüp baktığım zaman biliyorum ki O istediğim şeylerden daha çok başka şeylere ihtiyacım vardı. Büyümeye olgulaşmaya ihtiyacım vardı. Ve Tanrı’da bekleme konusunda sabırlı olmalıydım. Umarım bu olaydan görebiliyorsunuz ki yaşadığımız denenmeler en sonunda bize sabır öğretecektir. Ama sabırdan önce başka bir sürü şey daha ortaya çıkarırlar.

  Ve şu anda ne durumdan geçiyor olursanız olun bilin ki sizin iyiliğiniz içindir. Sizde iyi şeyler üretecektir. Yakup 1:4 ayet şöyle diyor “Dayanma gücüde hiçbir eksiği olmayan olgun yetkin kişiler olmanız için tam bir etkinliğe erişsin.” Hiçbir eksiği olmayan diyor. Görüyorsunuz sabırlı olduğumuzda bizi hiçbir şey rahatsız edemez artık bizi üzemez. Ve şu anda nerede olursak olalım tatmin oluruz. Bu demek değil ki yaşantımızda hiçbir değişiklik istemeyeceğiz bir daha.

  Fakat şuan için tam anlamıyla tatminkarım. Filipililer 4. Bölümde Elçi Pavlus da bugün öğrenmekte olduğumuz konuyu öğrendi. Filipililer 4:11 "Bunları herhangi bir ihtiyacım olduğu için söylemiyorum. Çünkü ben bulunduğum her durumda eldekiyle yetinmeyi öğrendim." şöyle diyor. Eldekiyle yetinmenin anlamı şudur. Bir şeyin yokluğundan dolayı rahatsız ya da huzursuz değilim. İçinde bulunduğum durum ne olursa olsun. Yani Elçi Pavlus elindekiyle nasıl yetinmesi gerektiğini öğrendiğini söylüyor. Nasıl sabırlı ve tatminkar olması gerektiğini öğrendi.

  Eğer bir şeyle öğreniyorsanız teşviğiniz kırılmasın. Hiç birimiz her şeyi bilmez ama öğrenmemiz lazım. Bir şeyler öğrenen sadece siz değilsiniz. Bildiğiniz herkes bu yoldan geçiyor. Öğrenmesi gereken sadece siz değilsiniz herkes öğrenmeli. Düşmanımız her zaman arkadaşlarımızın kardeşlerimizin yolun sonuna ulaştığı izlenimini verir. Bize onları mükemmel dörtdörtlük ve kusursuz gösterir. Sanki bizim gideceğimiz yol çok uzunmuş izlenimini verir.

  Ama Elçi Pavlus’un bile öğrenmek zorunda kaldığını görmek beni teşvik ediyor. 12. Ayette Pavlus “Her durumda ve her koşulda yaşamanın sırrını öğrendim” diyor. İster bollukta ister ihtiyaçta olayım zor durumlarda yaşamayı öğrenene kadar Tanrı bizim bollukta yaşamamıza izin vermeyecektir. Ve Pavlus şunu söyledi Filipililer 4:12-13 "12 Yoksulluk çekmeyi de bilirim bollukta yaşamayı da. İster tok ister aç olayım ister bollukta ister ihtiyaçta olayım her durumda ve her koşulda yaşamanın sırrını öğrendim. 13 Beni güçlendirenin aracılığıyla her şeyi yapabilirim." veya başka bir deyişle her şeye hazırım her şeyi yapabilirim benim iç varlığımı güçlendiren aracılığıyla. İşte biz Mesih aracılığıyla karşımıza çıkan her şeye hazırız. Kutsal Ruhun gücünün biz de olmasının yararlarından biri içinde bulunduğumuz durumlarda korkmaya neden bırakmamasıdır.

  Tanrı ihtiyacımız olan gücü zamanından önce vermez fakat ihtiyacımız olunca verir. Her gün lütfeder. Belki geleceğinizde olan şeylere bakıp bilmiyorum bunu yapabilir miyim diye düşünüyorsunuz. Bunu yapabileceğimi hissetmiyorum diye düşünebilirsiniz. Zamanı geldiğinde Tanrı ihtiyacınız olanı size verecektir. Doğru zamanda gereken gücü verecektir.

  Her durumda sabırlı olmamız gerekiyor. Sabırlı olmamızı gerektiren nedenlerden diğeride Rab’bimizin kendisi sabırlı 2.Petrus 3:9 "Bazılarının gecikmiş saydığı gibi Rab vaadini yerine getirmekte gecikmez; ama size karşı sabrediyor. Çünkü hiç kimsenin mahvolmasını istemiyor herkesin tövbeye gelmesini istiyor." kendisi sabırlı olduğu için O bizimde sabırlı olmamızı istiyor. Ben bile bazen kendi kendime karşı sabırlı değilim. Ama Tanrı çok sabırlı ve aslında bu yüzden hepimiz şükretmeliyiz. Ve bu konuda özellikle kendimizi geliştirmeliyiz. Tanrı gibi sabırlı olmayı öğrenmeliyiz. Hem kendimize hem de çevremizdeki kardeşlerimize karşı. Onlara ve onların yaptıklarına karşı sabretmeliyiz. Tanrı’nın onları değiştireceğine inanmalı ve problemli olan kişileri dualarımızla Tanrı’ya taşımalı ve onlara sabrederek onların değişmesi için hem teşvik etmeli hem de desteklemeliyiz. İsa nasıl bizim zayıflıklarımızı yüklendiyse biz de kardeşlerimizin zayıf olduğu durumlarda onlara sabredip onların zayıflıklarını yüklenmeliyiz. Galatyalılar 6:2 diyor ki “Birbirinizin yükünü taşıyın. Böylece Mesih’in yasasını yerine getirmiş olursunuz.”

  Kutsal Kitap sabırlı olmamızı öğretir. Ve bu sabır yaşantılarımızda geliştirilmelidir. Yakup 5:7 şöyle der. Çiftçi tohumunu toprağa eker ve her gün tohumlarını çıkarıp bir gelişme olup olmadığına bakmaz. Tohumlarını eker sular yabani otları temizler bakımını yapar ve bekler. Ve her gün doğru olan şeyi yapar ve bekler bekler bekler... En sonunda hasat zamanı gelir. Ümitle bekler. Bir beklentisi vardır. İşte bizde bunu yapmalıyız. Yaşantınızda bir hasat zamanı geliyor.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ÇÖL DÜŞÜNCELERİ

  6.ÇÖL DÜŞÜNCESİ: SUÇU BAŞKALARINA ATMAK

  Tekvin 16. Bölüme bakalım. Bu hafta bakacağımız çöl zihniyeti davranışım yanlış olabilir fakat bu benim suçum değil! Yaşantılarımızda karşılaştığımız gerçek konulardan kaçmanın tehlikelerinden bahsediyoruz. Geçekle yüzleşmenin tehlikelerinden söz ediyoruz. Suçlarımızdan dolayı başkalarını suçlamaktan söz ediyoruz. Adem ve Havva işledikleri günahın sorumluluğunu üstlenmediler. Şunu unutmayalım ki Sorumluluğu üstlenen kadar özgür olamayız. Sadece gerçek bizi özgür kılabilir. (Yuhanna 8;32 "31-32 İsa kendisine iman etmiş olan Yahudilere "Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız gerçekten öğrencilerim olursunuz. Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak" dedi.")İbrahim ve Sara da Adem ve Havva’nın yaptığının aynısını yaptılar. Tanrı onlara bir çocuk vereceğine dair vaat vermişti ama Tanrı’nın bunu gerçekleştirmesi onların düşündüğünden daha çok zaman almıştı. Sizin yaşantılarınızda da Tanrı’nın düşündüğünüzden daha uzun zaman aldığı oldu mu hiç? Sık sık İbrahim ve Sara’nın yaptığı hatayı bizde yapıyoruz. Sorunu kendi yollarıyla çözmeye karar verdiler. Aslında bunu yaptığımız zaman sadece Tanrı’nın gerçekleştireceği mucizeyi erteleriz.

  Yaratılış 16:1-3 "1 Karısı Saray Avram'a çocuk verememişti. Saray'ın Hacer adında Mısırlı bir cariyesi vardı. 2 Saray Avram'a "RAB çocuk sahibi olmamı engelledi" dedi "Lütfen cariyemle yat. Belki bu yoldan bir çocuk sahibi olabilirim." Avram Saray'ın sözünü dinledi. 3 Saray Mısırlı cariyesi Hacer'i kocası Avram'a karı olarak verdi. Bu olay Avram Kenan'da on yıl yaşadıktan sonra oldu." İbrahim’in yaptığı ilk hata bulunduğu durumda Sara’nın sözünü dinlemek oldu. Erkeklerin eşlerinin sözlerini dinleyecekleri zaman elbette vardır. Kadınlar hassastır. Ve bazen durumları erkeklerden daha iyi görebilirler. Fakat bu durumda Sara duygusal davranıyor. İbrahim “Hayır Sara bu iyi bir fikir değil bunu yapmamalıyız!” demeliydi. Fakat İbrahim Sara’nın sözlerini dinledi. Kadınlar bazen duygusallıklarını kullanarak erkeklere dediklerini yaptırıyorlar. Benim annem de öyledir. Duygu sömürüsü yaparak bana yapmak istemediğim bir şeyi rahatça yaptırır. İbrahim ve Sara olayında İbrahim yetkisini kullansaydı daha iyi olabilirdi. Ama diyor ki ayette “İbrahim eşinin sözünü dinledi.”

  3. Ayet: 3 Saray Mısırlı cariyesi Hacer'i kocası Avram'a karı olarak verdi. Bu olay Avram Kenan'da on yıl yaşadıktan sonra oldu." Bu ayetlerden gördüğümüz kadarıyla Sara hiçte hikmetli davranmıyor. Cariyesini eşine karısı olmak için veriyor. Bunun ta başlangıçtan itibaren sorun yaratacağı ortada.

  4. Ayete "Avram Hacer'le yattı ve Hacer hamile kaldı. Hacer hamile olduğunu anlayınca hanımını küçük görmeye başladı." bakalım: Burada olup bitenlere dikkat etmenizi istiyorum. Hacer’in başlangıçta iyi bir tutum ve davranışı vardı. Ama şimdi değişti. Kötü oldu. Ben senden daha iyiyim düşünce tarzı oluşmaya başladı Sara’ya karşı. İbrahim’in bebeğini taşıyorum ama sen taşımıyorsun. Ve Hacer Sara’ya kötü bir gözle ve gururla bakmaya başladı. Tutumu küçük ve hor gören bir yaklaşımdı.

  5. Ayet "Saray Avram'a "Bu haksızlık senin yüzünden başıma geldi!" dedi "Cariyemi koynuna soktum. Hamile olduğunu anlayınca beni küçük görmeye başladı. İkimiz arasında RAB karar versin."" : Bir diğer deyişle Sara sorumluluğu İbrahim’in üzerine atıyor. Bu karmaşayı başlatan Sara’ydı şimdi ise sorumluluğu İbrahim’in üzerine atıyor. Sara İbrahim’e Hacer’in böyle davranması senin suçun diyor. Ama görüyoruz ki 6. Ayette İbrahim sorumluluğu tekrar Sara’nın üzerine yüklüyor.

  6. Ayet: "Avram Saray'a "Cariyen senin elinde" dedi "Neyi uygun görürsen yap." Böylece Saray cariyesine sert davranmaya başladı. Hacer onun yanından kaçtı." Görüyorsunuz herkesin kaçtığı bir durumdayız. Burada İbrahim eşinin sözünü dinlediği için ortaya çıkan işin sorumluluğundan kaçıyor. Sara yanlış fikrinden kaynaklanan sorundan kaçıyor. Hacer yanlış tutum ve davranışlarından kaynaklanan sorunluluktan kaçıyor. Gördüğünüz gibi herkes bir şeylerden kaçıyor. İnsanların kaçmayı bırakıp içinde bulundukları durumla yüzleşme zamanı olduğuna inanıyorum. Bazı kişiler yaşantılarını sadece kaçarak geçiriyorlar. Ama ne kadar uzun süre kaçarsanız tutsaklığınız da o kadar uzun olur. Kaçmayı ne kadar çabuk bırakıp sorunlarla yüzleşirseniz o kadar çabuk özgür olursunuz.

  7 ve 9. Ayetler şöyle der: " 7 RAB'bin meleği Hacer'i çölde bir pınarın Şur yolundaki pınarın başında buldu. 8 Ona "Saray'ın cariyesi Hacer nereden gelip nereye gidiyorsun?" diye sordu. Hacer "Hanımım Saray'dan kaçıyorum" diye yanıt verdi. 9 RAB'bin meleği "Hanımına dön ve ona boyun eğ" dedi" Bu ayeti çok seviyorum. Çünkü Tanrı Hacer’e kaçmayı bırak diyor. Gerçekle sorumluluğun ile yüzleş. Tanrı ancak biz durumlarla yüzleştiğimizde bize yardımcı olabilir. Tanrı bir şeylerden kaçmamız için yardım etmez. Bir şeylerle yüzleşmemiz için bize yardım eder. Eminim şuan hepinizi yaşamlarında yüzleşmek istemediğiniz bazı konular var. Ve sizi teşvik etmek istiyorum bunları ihmal etmeyin. Bu sorunlarla yüzleşin. Sorunlarınızla yüzleşmeyi ertelemeyin. Kaçmayın! Ve suçu başkalarına atmayın. Ama durun ve Tanrı’nın yaşamlarında yapmak istediklerini yapmasına izin verin. Hatırlayın! İsrailoğulları 11 günlük yolculuk için 40 yıllarını çölde dolaşarak harcadılar. Yıllar yılı aynı dağın etrafında dolanıp durdular. Hiç ilerlemediler. Çünkü hep başka şeyleri ve başka kişileri suçluyorlardı. Fakat asıl düşmanları kendi tavır ve tutumlarıydı.

  Sayılar 21:5 şöyle der. Yaşantılarındaki gerçek konuları ihmal ediyorlardı. Yüzleşilmesi gereken konu Tanrı ve Musa değildi. Gerçek konu tutum ve tavırlarıydı. Nasıl davrandığımız Tanrı için çok önemlidir. Davranışlarımız hakkında daha çok düşünmeliyiz. İnancımız hakkında düşünmek iyi bir şeydir. Ama davranışlarımızda çok önemlidir. Kendi yaşantımda davranışlarım ve tutumlarım uzun zaman çok kötüydü. Terbiye edilmem gerekiyordu. Önceleri suçu hep başka şeylere atıyordum. Başkalarını suçluyordum. Ama Tanrı bana tutumumun ve yaptıklarımın ne kadar yanlış olduğu gösterdi.

  Çünkü hep bahaneler atıyordum ortaya. Küçük bir bahane torbam vardı. Doğrusu hepimizin böyle bir torbası var. Ben bu torbayı her zaman yanımda taşıyorum ve ihtiyacım olunca içinde bir bahane çıkarıp kullanıyordum. Torbanın İçinde çok bahane vardı. Tanrı bana bir şey gösterdiğinde “Tanrım bunu yapamam korkuyorum.” derdim. Ondan sonra başka bir bahaneye ihtiyacım vardı. “Başka sorunlar istemiyorum benim sorunlarım bana yetiyor Tanrım!” derdim. Başka başka birçok bahanelerim vardı. Benim bahane torbam ağzına kadar doluydu. En çok kullandığım bahane ise; özellikle askerden geldiğim dönemde “kimse beni anlamıyor ve anlamaya da çalışmıyor başımdan geçenleri bilmiyorlar bile! Zavallı ben!” . Kötü davranışta bulunurdum. İnsanlar bunu bana getirdiğinde de özellikle Edip’e “Ama sen beni anlamıyorsun derdim. Bu benim kişiliğim. Herkes beni görüyor zaten.” derdim. Tanrı bana şunu gösterdi: “Evet Ramazan çok kötü şeylere maruz kaldın zor zamanlar geçirdin bu yüzden içinde bulunduğun durumdasın ya! Ama bunu aynı şekilde kalmanın bir bahanesi olarak kullanma!”

  Yaşantılarımızda başımıza gelenler kişiliğimizin oluşmasında bir etkendir tabiki. Belki birisinin yanlış davranışları yüzünden kişiliğinizde yanlış tutumlar olabilir. Belki yaşama iyi bir şekilde başlamadınız. Fakat şunu bilin ki; Tanrı ile birlikte nasıl başladığınız nasıl bitireceğinizi etkilemez! Kötü bir başlangıcınız olabilir ama harika bir şekilde bitirebilirsiniz. Dünya kötü başlayıp kötü bitiren insanlarla dolu. Fakat nasıl başladığım değil nasıl bitirdiğimiz önemli! Eğer izin verirsek Tanrı bizi değiştirebilir.

  ( Örnek en iyi arkadaşım )Artık kimseye güvenemem diyordum. Çünkü en çok güvendiğim arkadaşım beni kullandı güvenimi sarstı bu yüzden artık insanlara güvenemem diyordum. Bu bir gerçekti. Hayatımdaki gerçeklerden biriydi. Bunlar benim başıma gelen gerçeklerdir. Fakat bunlar ise Tanrı’nın gerçekleridir. Tanrı’nın gerçeği başıma gelen gerçeklerden üstündür. O kadar çok bahanem vardı ki; bunlardan biri de insanların benim davrandığım gibi davranmalarını beklerdim. Benim davrandığımdan daha iyi davranmıyorsun. En büyük bahanelerimden biri de buydu işte. Tanrı davranışlarımdaki yanlışlıkları bana göstermeye başladığında “ama Hans da aynı şekilde davranıyor derdim. Hans’ı neden düzeltmiyorsun?” Sanki Tanrı sadece beni düzeltmek için uğraşıyormuş gibi hissederdim. Tanrı başkalarının işine burnumuzu sokmamamızı öğrenmemizi ister. Bir diğer bahanem şuydu. “Bununla yüzleşmeye hazır değilim. Bir süre için bunu bir kenara bırakalım Tanrım!” Ve en sevdiğim bahanelerden biri: “Tanrım bu iş çok zor beni aşar!”. Daha bir sürü bahanem var torbamda. “Herkes yapıyor Tanrım! Onlar yapıyorsa ben neden yapmayayım.” Ve torbamdaki son bahanem “Kendimi iyi hissetmiyorum!”. Ama bahaneleri bir kenara bırakıp doğru olanı yapmaya başlamalıyız! Bahanelerle işinizin bittiğine dair ve bahaneler üretmeyeceğinize dair bir karar vermelisiniz. Ve o andan itibaren Tanrı’nın sizden yapmanızı istediklerini yapmalısınız.

  Bahaneleri bıraktığımızda ne kadar çabuk özgür olduğumuzu görürüz. Sizi teşvik etmek istiyorum sadece. Başkaları için bahanelerden vazgeçmeyin. Kendini içinde bahaneler üretmekten vazgeçin. Kendimiz için her zaman bahaneler uydururuz. Ama Tanrı kendimizle hesaplamamızı ister.

  Yasanın Tekrarı 7. Bölüme bakın. Yaşantılarımızda yanlış olan şeylerin hepsi bizim düşmanımızdır. Eğer çabuk öfkelenen biri iseniz öke sizin bir düşmanınızdır. Eğer sabretmeyi bilmiyorsanız sabırsızlık sizin düşmanınızdır. Genelde insanlar içinde bulundukları durumu kendi düşmanları olarak görürler. Oysa her şeyden çok nasıl davrandığım bizim düşmanımızdır. Tanrı İsrail halkına düşmanları ile nasıl baş etmeleri gerektiğini söyledi.

  Yasanın Tekrarı 7:1-2 şöyle der:"Tanrınız RAB mülk edinmek üzere gideceğiniz ülkeye sizi götürdüğünde önünüzden birçok ulusu - Hititler'i Girgaşlılar'ı Amorlular'ı Kenanlılar'ı Perizliler'i Hivliler'i Yevuslular'ı sizden daha büyük ve daha güçlü yedi ulusu - kovacak.
  2 Tanrınız RAB bu ulusları elinize teslim ettiğinde onları bozguna uğrattığınızda tümünü yok etmelisiniz. Bu uluslarla antlaşma yapmayacaksınız onlara acımayacaksınız."
  Her zaman birileri ile uğraşıyorlardı. Aynı şekilde bizim de düşmanımız var değil mi? Hepimizin farklı farklı düşmanlarımız var değil mi? 2. Ayet İnanıyorum ki yaşantılarımızla yanlış olan konularla ilgili olarak bahaneler ürettiğimizde aslında düşmanlarımıza merhamet etmiş oluyoruz. Onları tamamen yok etmiyoruz.

  Yasanın Tekrarı 7:22 "Bu ulusları önünüzden azar azar kovacak. Onları birden ortadan kaldıramazsınız. Yoksa çevrenizde yabanıl hayvanlar çoğalır."Bütün sorunlarınızda bir anda kurtulamayacağız görüyorsunuz. Azar azar ve günbegün Kutsal Ruh tarafından değiştiriliyoruz. Ama gerçeğin Ruhunun hayatımızda derinlemesine çalışmasına izin verirsek her gün biraz daha özgür oluruz. Rab düşmanlarımızı azar azar önümüzden kovar. Kutsal Kitap’tan öğrendiğim bir şey daha var ki Tanrı düşmanı benim elime verene kadar düşmanı yenemem.

  Bazen kendi yaşantılarımızda başka insanların bize gösterdikleri konularla ilgilenmeye çalışırız. Oysa Tanrı daha bu konuya gelmemiştir. Bazen başka insanlarla ilgilenirken onları Tanrı’nın ilerlettiğinden daha hızlı ilerletmeye çalışırız. Şunu şunu yapmalısın bunu bunu yapmalısın diyerek. Fakat Tanrı’nın herşeyi kontrol ettiğini unuturuz. Bazen Tanrı belli bir konuda bize özgürlük verir ondan sonra böyle bir sorunu olan kişilere baktığımızda bundan kurtulman özgür olman gerekli diyerek baskı yaparız. Tanrı’nın bizi özgür kıldığını unuturuz bazen. Eğer Tanrı bizi özgür kılmasaydı aynı sorun hala bizde olurdu. Özgürlüğümüzün bize gurur vermemesine dikkat etmeliyiz. Yasanın Tekrarı 7:22 "Bu ulusları önünüzden azar azar kovacak. Onları birden ortadan kaldıramazsınız. Yoksa çevrenizde yabanıl hayvanlar çoğalır." Burada söz ettiği kır hayvanı bizim hayatımızdaki gurur ruhudur. Eğer Tanrı bizim istediğimiz hızda bizi özgür kılacak olsa gurur ruhu edinir ve diğer kişileri eleştirmeye başlarız.

  1.Petrus 5:10 "Sizi Mesih'te olan kendi sonsuz yüceliğine çağıran tüm lütfun kaynağı olan Tanrı kısa bir süre elem çekmenizden sonra kendisi sizi yetkinleştirecek pekiştirecek güçlendirip temellendirecektir." Tanrı bu ayeti bana gösterdiğinde bu ayet bana çok teselli verdi. Kısa bir süre acı çektikten sonra Tanrı beni özgür kılacaktır. Acı nereden geliyor. İnanıyorum ki bir sorunum olduğunu kabul ettiğimde kendimi özgür kılamadığımda Tanrı’yı beklemek zorundayım. Ve bu bekleme esnasında acı vardır. ( Sigara örneği ). Tanrı’yı beklersem beni kesinlikle özgür kılacaktır. Gerçekle yüzleşmemiz çok önemli. Gerçekle yüzleşmeden özgür olamayız.

  Mezmur 51:6 "Madem sen gönülde sadakat istiyorsun
  Bilgelik öğret bana yüreğimin derinliklerinde."

  Davut 1 yıldır günah içindeydi. Beet-şeva ile zina etmişti. 1 yıl geçmesine rağmen hala gerçekle ile yüzleşmemişti. Tanrı ona bir peygamber gönderdi. Peygamber Natan onunla konuştu. Natan konuştuğu zaman Davut Tanrı’nın konuştuğunu anladı. Ve gerçekle yüz yüze geldi. Yaptığı şeyin günah olduğunu anladı. Belki bir yıl boyunca nasıl oldu da günaha düştüğünü görmedi diye düşünebiliriz. Davut sadece zina ile kalmadı. Aynı zamanda adam da öldürdü. Olan şey: kendimizi aldatmamızdır.

  Yakup 1:22 "Tanrı sözünü yalnız işitmekle kalarak kendinizi aldatmayın bu sözün uygulayıcıları da olun." Tanrı Sözü’nü sadece duymakla kalarak kendimiz aldatabiliriz der gerçeğe aykırı şekilde düşünerek. Şöyle örnek verebiliriz. Tanrı sık sık ruhunuza bir şey konuşur.

  Yüreğimiz bunu onaylar. Doğru olduğunu biliriz. Ama yapmak istediğimiz bir şey değilse Tanrı’nın istediği şey çabucak bir bahane buluruz. Düşüncelerimizde nedenler ortaya çıkarırız ve kendimizi aldatarak Tanrı’nın isteğinden uzaklaşırız. Bu sık sık olan bir şeydir.


  Unutmayalım aslında her bir bahane dağın etrafında bir tur daha atmanıza neden olur. Bunun için her zaman gerçekle yüzleşmemiz gerektiğini hatırlayalım!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş