Bugününüzü gelecek hakkında endişe duyulması gereken değil yaşanacak bir an olarak görün. Kendinizi endişe duyarken yakalarsanız şunu sorun: ''Bu anımı endişelenerek geçirmekle hangi güzel şeyden sakınıyorum? Daha sonra sakındığınız bu şeyle yüzleşin. Endişenin en iyi panzehiri harekettir.

- Endişenin akıl dışılığını kavrayın. Kendinize sürekli şunu sorun:' 'Bu konuda endişelenirsem herhangi bir şeyi değiştirebilecek miyim?

- ''Endişeli anlarınızı'' programlı olarak kısaltın. Endişelenmek için sabah ve akşam onar dakika ayırın ve bu süreleri başınıza gelebilecek her felaketi düşünerek geçirin. Sonra düşüncelerinizi kontrol etme yeteneğinizi kullanarak bir sonraki ''endişe zamanınız'' gelene kadar hiçbir endişe duymayın. Kısa süre içinde zamanınızı böyle savurganca harcamanın saçmalığını görecek ve endişe alanınızı tamamen temizleyeceksiniz.

- Dün geçen hafta hatta geçen yıl endişe duyduğunuz her şeyin bir listesini çıkartın. Tüm bu endişelerinizin size ne kazandırdığını düşünün.

Ayrıca korktuğunuz olaylardan kaçınırsanız gerçekleştiğini belirleyin. Kısa bir süre sonra endişelenmenin gerçekten yararsız bir aktivite olduğunu anlayacaksınız. Endişe geleceği değiştirmek için hiçbir yarar sağlamaz. Korkulan felaket genellikle korkulduğu kadar büyük çıkmaz hatta sevindirici olaylara bile neden olabilir.


- Yalnızca endişelenin! Endişe duyacağınızı hissettiğiniz an bunu görünür kılıp kılamayacağınıza bakın yani birisini durdurup ona ''iyi bak endişe duymak üzereyim.'' deyin. Büyük bir olasılıkla bu kadar sık ve ustaca yaptığınız bu işi somutlaştıramayacaksınız ve buna herkes şaşıracak.

- Kendinize endişeyi söküp atacak ve şu soruyu soracaksınız ''Benim başıma gelebilecek en kötü şey ve bunun gerçekleşme olasılığı nedir?'' endişenin saçmalığını bu şekilde çözebilirsiniz.

- Bilinçli olarak endişeli anlarınızda doğrudan çelişecek davranışlar gösterin. Örneğin bir gün parasız kalacağınızdan korkarak sürekli para biriktiriyorsunuz bu paraları harcamaya başlayın. Vasiyetinde şu cümle yazan o zengin amca gibi olun: ''Aklımın sesini dinledim ve tüm paramı yaşarken harcadım.''

-Bugünde yaşamayı ve geçmiş ya da geleceğe dair sizi paralize eden düşüncelerle onu boşa harcamamayı öğrenin.''Şimdi''den başka yaşayacağınız zaman yoktur ve tüm o boş endişe ve suçluluğunuz hiçbir işe yaramaz.

''Alice Aynanın Karşı Trafında" adlı yapıtında Lewis Carrol bugünde yaşamaktan bahsediyor:

''Kural şudur: Yarın karmaşa ve dün karmaşa...ama asla bugün değil.''

''Bazen bugün de karmaşa olmalı.'' diye karşı çıktı Alice.

Ya siz ne dersiniz?

Wayne W. Dyer

Alıntıdır.