nsanın en egzotik duygusu beğenilmek duygusudur. Hiçbir şey insanın ruhsal yapısındaki pozitiviteyi iltifat kadar olumlu etkileyemez iltifat öylesine gizemli bir şeydir ki iltifat alan insan ne kadar zor koşullarda olursa olsun kendisini iyi hisseder iltifat bir ömür boyu unutulmaz çünkü iltifat insanın olmayı istediği şeklin yerin yeteneklerin ona göre güzelliklerinin bir başkası tarafından far-kedilerek kendisine söylenmesidir. Beğenilmek duygusu insan yapısında vardır ve insan beğenilmek ister.

Günlük yaşamımızda yürürken konuşurken giydiğimiz elbiseden ayakkabıya kadar saçlarımızın şeklinden gözlerimize kadar her şeyimizin beğenilmesi için gizli bir özlem taşınz.

Düşündüğümüzde unutamadığımız anların başında iltifat aldığımız anlar gelir çocukluğumuzda annemizin beğeni sözlerindeki sevgi ifadeleri okul ve yakın çevremizdeki insanların beğeni bakışları fiziki özelliklerimiz ve giysilerimiz için söylenen beğeni sözlerini ömrümüz boyunca unutamayız. Bazen o sözlere yaslanınz aradan yıllar geçmesine rağmen önemli bir motivasyondur o anlar. İltifatla kendimizi daha güçlü hissederiz yaşama daha bir başka bakar yaşamdan keyif almz.

Beğenilmenin iltifat almanın çok açık görülen şekli hepimizin yaşadığı aşklarda olmuştur. O yıllarda sanki gökyüzündeydik beğenen bakışlardan nasıl da güç alırdık yaşam güzelliklerinin doruk noktasına çıkar sevgileri doyumsuzca yaşardık. O duygular ve o günler seneler geçmesine rağmen hiç eskimedi hâlâ taptaze.

Herkesin yaşadığı o anlar insan yaşamının süsüdür enerjisidir yaşadıkça zaman zaman o anları yeniden yaşıyor gibi keyif alırız ve unutmayız düşünmek bile ayrı bir keyif verir. O anlar beynimizde bir fotokopi gibi her zaman saklı durur. Her sabah sokağa çıktığımızda izlendiğimizi düşünür beğenildiğimizi sandığımız birçok özelliğimizin fark edildiğini düşünürüz.


Beğenilmek kadar beğenmek İltifat almak kadar iltifat etmekde gereksinimdir. Beğenilerimizi söylemek içimizde ılık rüzgârlar estirir yaşam bir başka keyiflidir. İçimizden bir şeyler söylemek gelir kendimizi tutamayız hayranlık duygularımızı ifade etmek isteriz söylediklerimiz sanki yeşil bir vadide sesimizin yansımasıdır söylediklerimiz tekrar geri döner pozitif enerji yükleniriz.

İnsanlara iltifat etmek kadar yaptıkları iyi şeyleri söy-lemekde çok önemlidir insanlar yaptıklarının beğenilmesini bekledikleri gibi yaptıklarından gurur duymak isterler insanın yaptığı şeyleri beğendiğinizi söylediğinizde sonraki yapacaklarında daha başarılı olduğunu görürsünüz.

Tanrı insanları yaptıkları iyi şeyler için cenneti ile ödüllendirecektir.

Siz de iyi yapılan şeylerle insanları ödüllendirin.
Siz de iyi şeyler yapın.

İltifat almak insanın içindeki enerjinin aktif hale dönüşmesini sağlar.

Birlikte çalıştığım satış müdürünün eşi kanserdi ve tedavi görüyordu bir gün satış müdürü beni aradı ve yurt dışından gelen bir bioenerji uzmanından söz etti eşinin tedavisine yardımcı olur düşüncesiyle bu uzmandan randevu almamı istedi.

Bioenerji ile bazı hastalıkların tedavi edildiği 1980'li yılların sonunda söz edilmeye başlanmıştı Glastnost sonrası Rusya kökenli bir çok bioenerji uzmanı Türkiye'ye gelmiş hasta tedavisine başlamışlardı.

Bioenerji uzmanından randevu almak üzere muayenehanesine gittim salonda bekleyenleri gördüğümde çok şaşırdım oturacak tek bir koltuk dahi yoktu bütün hastalar sessiz ve umutlu bir şekilde sıralarının gelmesini bekliyorlardı. Hastalara şöyle bir baktım kimi felçli kiminin gözleri görmüyor kimi kanserli kimi psikolojik rahatsızlıkları olan hastalardı hastalar ve hasta yakınları ile konuşmaya başladığımda daha da şaşırdım felçli hasta bioenerji uzmanına tedaviye gelmeye başladıktan sonra iyileştiğini söylüyordu keza kanserli hastalar iyileştiklerini söylüyorlardı psikolojik sorunları olan hastalar kendilerini daha iyi hissettiklerini söylüyorlardı.

Salonda yaklaşık on beş dakika bekledikten sonra sekreter salona girdi tedavisi biten bir hasta gitmek üzereydi ve içeriye sırası gelen bir hastayı alacaktı. Yerimden kalkarak sekretere gittim ve kendimi tanıttım sekreter durumu bioenerji uzmanına ileteceğini söyledi ve içeri girdi iki dakika geçmeden beni içeri aldı. Bioenerji uzmanı elli yaşlarında bir bayandı durumu anlatınca "Yarın akşam saat yedide sizi bekliyorum" dedi.

Ertesi gün saat yedide gittiğimizde bioenerji uzmanı bizi bekletmeden odasına aldı bioenerji uzmanının hastaları muayene ve tedavi ettiği odada minderlerden başka hiçbir şey yoktu oda zemini halı kaplıydı bir taşınma zannederek sorduğumda bioenerji uzmanı gülümseyerek "bioenerji tedavi odasının böyle olması gerek" diye yanıt verdi. Tedavi şeklinin bioenerji uzmanının hastanın başını dizine koyması ve elini hasta bölgeye ko***** yaptığını öğrendim.

İnsanın bir başka insandan güç aldığı bilinmektedir. Futbol maçı öncesi koçun motivasyon içeren güven dolu sözleri halter müsabakasına çıkarken koçun sporcunun sırtını sıvazlarcasına vuruşu takımların kendi sahalarında kolay kolay maç kaybetmemeleri insanın insanı olumlu etkilemesinden doğmaktadır.

Herkesin kendine özgü bir enerjisi vardır. Ancak bu gücün bilinirlilik oranı çok azdır çoğu insan bu gücün farkında bile değildir. Farkında olanlar ise nasıl kullanacakları konusunun bilincinde değiller.
Bioenerji günümüzde önemli bir bilim dalı.

Yaradılışın en güçlü tarafı olan pozitif enerjinin insanda var olan enerjinin açığa çıkmasıyla oluştuğunu birliyor musunuz?

ALINTIDIR