BÜTÜN KALBİNİZİ VE AKLINIZI KATARAK ÇALIŞACAĞINIZ BİR İŞİNİZ OLSUN

Ve bu iş hem sizin hem de diğer insanların yararına olsun. Çalışarak hayatın ritmine uyacak ve bu çalışma sizin gönlünüzü temizleyecek arıtacaktır. Çalışmayan insan durgun kirli bir su gibidir ve orada bütün kötülükler barınabilir.

HAYATA KARŞI TAVRINIZ OLUMLU VE UMUT DOLU OLSUN

Çevrenizdeki her şeyin sonsuz mükemmellik içinde var olduğunu görmeye çalışın. Bu bir iyimserlik oyunu değildir. Aslında gerçeğin ta kendisidir. Ancak bakışlarını olayların içine çevirebilen onların sebeplerini yansız olarak görebilen insanlara özgüdür. Bu bir annenin çocuğuna hissettiği o güzel duygunun eşidir. Anne de çocuğunun büyüyeceğine iyi ve akıllı bir insan olacağına dair sarsılmaz bir inanç ve umut içindedir. Siz de kendinize ve başkalarına karşı aynı inancı besleyin.

MUTLULUK ANCAK İKİ CİNSİN UYUMLU BERABERLİĞİ İÇİNDE VAR OLUR

Henüz bekârsanız kendisini mutlu edebileceğiniz iyi bir eş bulmak için devamlı güzel hayaller kurun. Bunun yanında karşı cinsi tanımak için dürüst arkadaşlıklara girişin.

Eğer evliyseniz eşinize saygı duyun ve onu yükseltmeye çalışın onu överek yüceltin. Çünkü mutlu bir evlilik mutlu bir yaşam için önemli bir şarttır.

KARŞINIZA ÇIKAN HER ZORLUĞU BİR SINAMA GİBİ KABUL EDİN


Bilin ki güçlükler sizi olgunlaştıracak sizdeki gizli güçleri ve yetenekleri ortaya çıkaracaktır.

Güçlüklerden yılmayın. Güçlükleri yendikçe olgunlaşacak ve kendi içinizde mutlu olabilme kapasitenizi genişleteceksiniz.


Eğer zorluklardan kaçarsanız olgunlaşamaz ve mutlu olamazsınız.

KİMSE KİMSENİN ADINA MUTLU OLAMAZ

Nasıl yemek yerken sizin adınıza bir başkası karnını doyurmuyorsa aynı şekilde sizin adınıza bir başkasının mutlu olmasına da imkân yoktur. Mutlu olmak sizin yaşama karşı tek başına verebileceğiniz olumlu bir cevaptır.

Herkesin yapması gereken ayrı bir işi ayrı bir görevi vardır. Onu bulmaya çalışın onu buluncaya kadar arayın ve bulunca o yolda sarsılmadan yürüyün.

TANRIYA YAKARMASINI ONA DUA ETMESİNİ UNUTMAYIN

Hangi dinden olursanız olun Tanrı inancı insanı ayakta tutan ona güç ve kuvvet veren bir gıdadır. Tanrıya inanan ve O’na yönelmesini bilen korunduğunu ve hiçbir zaman yalnız olmadığını da hisseder.

ŞİMDİYE BAKARAK GELECEĞİNİZ HAKKINDA HÜKÜM VERMEYİN

Şimdi içinde bulunduğunuz durum sizi bağlamasın. Gözünüzü geleceğe çevirin. Gelecekte şimdi olduğundan çok daha mutlu ve sağlıklı olabilirsiniz.

Geçmişteki hatalarınıza ve dertlerinize sürekli dalarak bugününüzü de kirletmiş oluyorsunuz.

HER ŞEYİ BİZ SEÇİYORUZ

Yaşamınızı görülmeyen kuvvetlerin şekillendirdiğini düşünmeyin. Yaşamınızı siz şekillendiriyorsunuz. Ne şeytan ne kötü kader ne melekler ne de başka bir şey. Bütün yaşamınıza siz şekil veriyorsunuz. Çünkü Tanrı kimseye zulmetmez ve kimseye taşıyamayacağı yükü vermez.

SABAHLARI ERKEN KALKIN SPOR YAPIN VE DUA EDİN

Güne nasıl başlarsak akşamı öyle ederiz. Mümkün olduğu kadar erken kalkın ve yapabileceğiniz kadar spor yapın sonra da Tanrı sanki yanı başınızda gibi dua edin. Bunu yapmak için en iyi zaman güneşin henüz doğmadığı andır.

KENDİNİZE YÜCE AMAÇLAR SEÇİN

Birçok insan hayatları basit ve tek düze olduğu için yakınır dururlar. Onlar yaşamlarını yükseltmek ve güzelleştirmek için yeteri kadar çalışmamışlardır ve onların seçtiği hedefler çok basit ve kurudur. “Bir ev bir araba bir kat” sahibi olmak. Halbuki öyle bir hedef seçebilirsiniz ki kendinize insanlara yararlı olarak ve çalışarak bunlar size fazladan gelir. Ama gelmese de beis yok siz asıl hedefinize ulaşmışsınızdır ya!

MUTLULUK MUTLAKA SIKI BİR ÇABA GEREKTİRİR

Çevrenizde size kolay yoldan mutluluk sağlamayı vadeden pek çok şey bulunabilir. Hem bu sizin hoşunuza da gider. Gazete kuponundan araba sahibi olmayı bir dostunuzun gayreti ile iş kurmayı milli piyango ya da at yarışlarından yüklü bir para kazanmayı istemek ve bunun peşinden koşmak sizi mutlu etmez. Mutluluk bir çaba işidir.

GÖNLÜNÜZ BUĞDAY TANESİNE BENZER DÜŞÜNCENİN VE KAYGININ SUYU İLE ÖĞÜTÜLÜR

Birçok kimse mutluluk deyince aslında bir umursamazlık durumu olan bir eli yağda bir eli balda yaşamayı anlar. Halbuki bu mutluluk değildir. Mutlu olmak için olgunlaşmak şarttır. Ve bunun için de gönlümüzün sorumlulukların kaygısı ve düşüncesi ile öğütülmesi gerekir.

NOT : Sahip olduklarınız için teşekkür etmeyi unutmayın.

R. Şanal (Alıntı)