"Basitçe ifade etmek gerekirseHo'oponopono 'doğrusunu yap' ya da 'hatayı düzelt' demektir.Eski Hawaililere göre hatalar geçmişin acı veren anılarıyla zehirlenen düşünceler yüzünden ortaya çıkar.Ho'oponopono dengesizliğe ve hastalığa neden olan bu acı veren düşüncelerin ya da hataların enerjisini ortadan kaldırmanın bir yoludur."

Dr.Ihaleakala Hew Len 3 yıl boyunca Hawaii Devlet Hastanesinde terapist olarak çalışmıştı.Akıl hastası suçluları tuttukları koğuş tehlikeli bir yerdi.Psikologlar bir aydan fazla dayanamıyorlardı.Personel de sık sık hastalık iznine çıkıyor ya da istifa ediyordu.İnsanlar o koğuşta hastalar tarafından saldırırya uğrama korkusuyla sırtlarını duvara daya***** gidiyordu.

Dr.Hew Len hastaları hiç görmemiştisadece dosyalarını incelemişti.Kendisi üzerinde çalışmaya başladçalıştıkça hastalar da iyileşmeye başladı.Birkaç ay sonra prangaya vurulmuş olan hastaların özgürce dolaşmasına izin verilmeye başlanmıştı.Ağır ilaç tedavisi görenlerin ilaçları azaltılmıştı.Personel işe gelmekten zevk almaya başlamıştı.

Doktor bunun için onlarla ortak olanKENDİNDEKİ PARÇAYI temizlediğini söylüyor.

Eğer yaşamınızın tüm sorumluluğunu üzerinize alırsanızo zaman gördüğünüzduyduğunuztattığınızdokunduğunuz ya da herhangi bir şekilde deneyimlediğiniz herşey sizin sorumluluğunuzdur çünkü o SİZİN HAYATINIZDADIR.

Bu da ne demektir hoşlanmadığınız herşeyin iyileşmesi size bağlıdır.Sorun onlar değilsorun sizsinizdir.Ve onları değiştirmek için kndinizi değiştirmeniz gerekir.

Doktorhastaların dosyalarına bakarken sadece sürekli "ÖZÜR DİLERİM" ve"SENİ SEVİYORUM" diyordu.Kendini sevmek kendini geliştirmenin en iyi yolu haline geliyor ve kendinizi geliştirirken dünyanızı da geliştirmiş oluyorsunuz.

Doktor kendisine şunu soruyordu ; 'Kendi içimde ne bu soruna neden oluyor ve içimdeki bu sorunu nasıl düzeltebilirim?'

İşte sihirli cümleler; ÖZÜR DİLERİM
SENİ SEVİYORUM

LÜTFEN BENİ AFFET
TEŞEKKÜR EDERİM

---"ZERO LİMİT" kitabından alıntıdır.....-----


Sorunun nedeninikaynağını bulmaya çalışmayınsadece özür dileyin.Kendinizden ve sorunlu kişiden af dileyin.Ben bu yöntemi uzun zamandır uyguluyoruminanın çok şaşıracaksınız sonucuna.Belirgin bir kişiyle sorununuz varsa özür dilerken " ...... ile benim şu anda yaşamakta olduğum bu zor ilişkinin nedeni olan içimdeki dengesizlk için özür diliyorum" diyebilirsiniz.

Alıntıdır.