ZATEN BURADAYDI !

Zaman akıp geçiyor yaşam hızla ilerliyor. İşte bu süreç içinde yaşadıklarımız yapabildiklerimiz ve geleceğe taşıyacaklarımızla insan olmanın savaşımını veriyoruz. Sonsuz sayıda olasılıktan sadece bir tanesini ortaya koyup buna da kendimiz diyoruz. Oysa içimizde taşıdığımız potansiyelin getirebileceği olasılıkların diğerlerinden en azından bir kaç tanesinden daha haberdar olabilsek belki de başka bir yönümüzle kendimizi ifade edebilecek ve hatta olayların akışını bile değiştirebileceğiz. Bilim kurgu filmlerinde işlenen paralel evrenler konusunda aynı anda birden çok "biz" in varlığı düşünülmüştür. Öteki benimizin verdiği kararlar ve seçtiği yollar ona farklı bir yaşam biçimini getirirken biz bu yaşamımızdaki seçimlerimizin sonuçlarıyla yüzleşmekteyiz.

Modern fizikte Kuantum kavramı bu görüşlere daha açıklık getirmektedir. " Hayatın kaçınılmaz gerçeklerinden biri de seçimlerimizin gerçek seçimler olduğudur. Bir yoldan gitmek diğerlerinden vazgeçmek anlamına gelir. Sıradan insan deneyimi hepsi aynı zamanda olan birbirine zıt birçok olayı içermez. Bizim için dünya atomik gerçeklikte olmayan bir sağlamlık ve tekliğe sahiptir. Burada bir seferde sadece bir olay gerçekleşir ama bu bir olay gerçekten olur. Diğer taraftan kuantum dünyası bizimkine benzer gerçek olayların dünyası değil gerçekleşmemiş ve eyleme hazır sayısız eğilimle dolu bir dünyadır. Bu eğilimler sürekli olarak hareket eder büyür birleşir ve kaybolur.

Fakat bu çılgınca atomik faaliyete rağmen orada hiçbir şey gerçekten olmaz. Atom dünyasındaki olaylar gözlenmediği sürece olasılık bölgesinde kalır. Dünyamızda olan her şey bu diğer kuantum olasılık dünyasında bizim için hazırlanan olasılıklardan meydana gelir. Buna karşılık olarak dünyamız bu olasılık havuzlarının ne kadar yayılacağı konusunda limitler koyar."

Astrolojide ise bizi biz yapan öğelerin yanı sıra olanaklarımızın genişliğinin farkına varmamızı sağlayan bir yaşam haritasına sahibiz. Uzun yıllar boyunca doktor olarak yaşam yolculuğunda ilerleyen bir danışanımın belirli bir noktaya geldiğinde içindeki yazma potansiyelinin farkına varmasıyla yazarlık serüvenine atılması bir rastlantı olamayacak kadar bilinçli bir seçimin ürünüdür. Yada monoton yaşamında ilerlerken haritasında görünen olasılıklar içinde ancak hiç fark etmediği bir seçeneği (yabancı bir ülkeden birisiyle evlenip kendi işini kurabileceği) danışana göstererek bu olasılığı fark etmesini sağlamak kuantum düzeyde bir olasılığın gün ışığına çıkması anlamına gelebilir.

Bizler dünyanın sınırlı seçenekleri içinde ancak sonsuz olanaklarla donatılmış enerji yumaklarıyız. Seçeneklerimiz sınırlı çünkü maddi dünyanın sınırlarıyla (bedensel) çevrelenmiş durumdayız. Oysa taşıdığımız enerjinin olanakları sonsuz sayılabilecek olasılıklarla dolu ve bizler sınırlı dünyamızda sınırsız olanaklarla donatılmış durumdayız. Eğer bu olanaklarımızın bir kısmından bile haberdar olabilirsek yaşam yolculuğumuzda daha aydınlık ve haz dolu yollardan yürüme şansımızı da var edebiliriz.

Şartlanmalarımızla geliştirdiğimiz içine doğduğumuz dünyanın bize öğrettiği kimliklerimizin işleyişini bir an için durdurabildiğimizde içimizde bize ait olan diğer olanakların farkına varmamız işten bile değil.

Çoğu zaman yaşadığımız bir hastalık kaza yada buna benzer travmatik olaylar bizim yaşam olanaklarımızın farkına varmamız için dünyamızı bizim adımıza durdurur. İşte bu noktalarda yaşamımızı sorgular ve yeniden yapılanmak için arayışlara girebiliriz. Elbette farkındalık için her seferinde böyle bir olaya ihtiyacımız yok. Sadece yaşamdaki olanaklarımızın sonsuzluğunu fark edip değişim için ihtiyacımız olan bilgilere ulaşmak. Önemli olan bize verilmiş yaşam hakkımızı en verimli ve güzel bir şekilde değerlendirebilmek ise yapmamız gereken zaten burada olan eğilimi ve olasılığı iç hazinemizden gün ışığına çıkarmak olacaktır.

(Sevgimle kalın)
(Kaynak:Metafizik'Alıntıdır)