Bu şiddetin neresindesiniz?

Geçen Pazar "ölümün sırayı şaşırmadığı çocukların gençlerin ölmediği bir yeni yıl" dileyerek bitirmiştim yazımı... Geçen yılın son günleriydi... İçimden bir ses bitsin artık şu uğursuz 2007 diye haykırıp duruyordu. Sanki yıl değişince bütün bir yıla egemen olan şiddet sarmalı da ortadan kalkacaktı!

Ne büyük yanılgı. Yeni yılın ilk günleriyle birlikte yeniden kana şiddete bulandık! Hem de şiddetten en uzak kalınması gereken Diyarbakır'da! Ölüm yine sırayı şaşırdı! Terör önce öğrencileri vurdu!

Diyarbakır'da patlayan bomba geldi beni yurt dışında yakaladı / yaraladı. Uluslar arası haber programlarında ikinci sıradaydı Türkiye'de dehşet saçan bomba.

Birinci sırada bir haftada yüzlerce ölüyle başı çeken Kenya! Bakmayın "kabile" ya da "aşiret savaşları" denmesine seçim sonuçlarını protesto eden muhalefetin silaha sarılmasına şiddetin asıl kaynağı ekonomik uçurumdu. Kenya yeryüzünde en varlıklıyla en yoksul arasındaki uçurumun en büyük olduğu ülkelerden biri. En önde gelenlerinden biri.

Haber sıralaması

Haberleri izliyorum: Kanallar değişiyor diller değişiyor. Sıra hiç değişmiyor: Önce Kenya Sonra Diyarbakır... Üçüncü sırada Pakistan:

Benazir Butto'nun öldürülmesinden sonra timsah gözyaşlarıyla vatan millet nutukları arasında silahlı çeteler çıkar ve iktidar düzenlerini sürdürmeye çalışıyor.

Sırada sonraki haber: Filistin!

Filistin'de El Fetih ve Hamas silahları yine birbirine doğrultmuş! Daha çok öldürmenin bugüne dek hiçbir tarafa hiçbir şey kazandırmadığını unutmuşlar çoktan... Kardeş kardeşi vuruyor . Nereye kadar? Tükeninceye kadar!

Memleketten uzak haberleri izliyorum. "Haber"in ilk sıralara girmesi için daha çok şiddet içermesi gerek! (İmdaaaaaaaaaaaaaat ne korkunç bir dünya bu!) Diyarbakır ikinci sırada! Şiddet her yanda. Şiddet içimizde.

Haber programı değişebilir yayınlandığı ülke kullanılan dil değişebilir. Ama değişmeyen şey şu:

Sivil halkı hedef alan bu öldürmelerin bu bombaların kardeşine silah doğrultmanın bu şiddetin hiç ama hiçbir işe yaramadığını artık dünyanın anlamaya başlaması...

Belki bir zamanlar terör sesini duyurabilmenin bir yoluydu. Belki... Ama bu yol çoktan iflas etti. Terörden medet ummak boşuna!

Dilerim Türkiye'de yaşayan her Türk ve her Kürt vatandaş da bu gerçeği görebilir. Şiddetin çözüm olamayacağının bilincine varır. Bilincine varmakla kalmaz bu yoldan medet umanlardan hesap sorar. En azından ben terörün neresindeyim ben bu şiddetin neresindeyim diye kendini sorgular.

xxx

2008 Yılının bu ilk Pazar gününde dilimde gönlümde yüreğimde hep şu dizeler:

"Yeni bir ülke bulamazsın bir başka deniz bulamazsın. / Bu şehir arkandan gelecektir. Sen aynı sokaklarda /dolaşacaksın gene. Aynı mahallede kocayacaksın; / aynı evlerde kır düşecek saçlarına./ Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda. Başka bir şey umma"

Cevat Çapan'ın Türkçe'siyle Kavafis'in "Şehir" adlı ünlü şiirinin gelip içime yerleşmesi boşuna değil. Şehrimden uzaktayım ve şehrimden uzakta en çok şehrimi düşünüyorum....

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]