Tanbay ve Say'dan Dansın ve müziğin gücü...

Zeynep Tanbay ve Fazıl Say'ın muhteşem buluşması yaratıcılığı yeteneği çağdaşlığı niteliği duyarlığı ve İnsan olmayı harmanlıyor...

-x-

Gençtiler. Güzeldiler. Aydınlıktılar. Gözleri ışıl ışıldı bedenleri sıcak ve saydam... Akarsuların devinimini rüzgarın ritmini taşıyorlardı bedenlerinde. Dudaklarında dostluğun sevginin coşkusunu...

Arkadaştılar. Dosttular. Kardeştiler. Sevgiliydiler...

Bir bakışla güneşi doğduruyor bir dokunuşla sevinci neşeyi çoğaltıyorlardı. Aralarında müthiş bir dayanışma vardı. Sevgi vardı uyum vardı. Anlayış vardı şefkat vardı...

Çocuktular oyun oynuyorlardı. İnsandılar birbirlerini dinliyorlardı.

Gönül gözüyle bakıp birbirlerini kucaklıyorlardı...

Vivaldi tüm bu müzikleri çalgılar için ses için bestelediği bu parçaları sanki onlar için bestelemişti. Onlar bu müzikle dans edebilsinler diye bestelemişti.

Onları izliyordum. Onları izlerken yeryüzünün harikalığıyla insanın muhteşemliğiyle kanatlanıyordum. Dünya güzeldi. İnsanlar iyiydi. Haksızlık yoktu. Şiddet yoktu. Çok renkli çok sesli bu dünyada sevgi uyum dayanışma vardı. En çok en çok umut vardı.

Sonra... Sonra ... Sonra savaşı gördüm. Öldürmeleri katliamları bombaları ve mayınları gördüm. Her patlamada düşen çocukları...

İşte bir çocuk daha öldü. Bir çocuk daha bir çocuk daha... Irak'ı gördüm. Bosna'yı gördüm. Lübnan'ı Afganistan'ı Gazze'yi gördüm. Kenya'yı gördüm. Yurdumu gördüm.

Yurtlarından evlerinden sürülenleri gördüm. Terk edişleri yok edilişleri gördüm.

En çok şiddetin doğurduğu şiddeti gördüm.

Her savaşın en mağduru kadınların debelenişini gördüm. Kadınlara tacizi kadınlara tecavüzü gördüm. Kadınların bağışlayıcılığını gördüm...

En çok işkenceyi gördüm. Guantanamo'daki ya da dünyanın her yerindeki...

Korkuyu baskıyı gördüm. İnsanın insana uyguladığı vahşeti zulmü gördüm. İnsanoğlunun çılgınlığını gördüm.

Stravinsky'nin "Bahar Ayini"nde tek kurban olabilirdi baharın gelebilmesi için... Ancak bu "şeytansı" yorumda kurban bendim sizdiniz hepimizdik!

Gerçekleşen mucize

Ah daha sayfalar boyu paylaşabilirim sizlerle dün akşam sahnede gördüklerimi sahnedekilerle birlikte yaşadıklarımı. Ancak artık toparlamam gerek:

Zeynep Tanbay Dans Projesi'nin CRR salonundaki "Vivaldi - Stravinsky" adlı gösterisi bir mucizeydi.

Zeynep Tanbay'ın bir anı bile boş ya da sıradan olmayan koreografisiyle mucizeydi. Bu koreografi düşünce ürünüydü. Düşüncenin devinime dönüşmesi kişiliğe bürünmesi ilişkilerle köprüler ağlar kurması çoğalması yayılması zenginleşmesiyle sürüyordu.

Mucize Fazıl Say'ın Stravinsky'nin "Bahar Ayini" ni kendisi için üretilen "bilgisayar endeksli" konser piyanosuyla tek başına dört elle yorumlarken koreografiyle dansla dansçılarla böylesine bütünleşmesindeydi.

Mucize aynı devinimlerin bunca farklı anlamlar taşıyabilmesindeydi. Vivaldi'deki bir uzanışın dayanışmadan sevgiden Stravinski'deki düşmanlığa kine öfkeye dönüşebilmesiydi.

Mucize topu topuna iki yıl önce kurulmuş bu topluluğun bu 14 genç insanın "mükemmele" ulaşan ritminde hızındaydı. Eşsiz duyarlığındaydı. Bugüne dek sahnelerimizde hiç mi hiç görmeye alışık olmadığım disiplinindeydi.

İnsan Olmayı anımsamak

İlk bölüm Vivaldi ile barış içindeki insan halleri sonsuz bir yumuşaklık duyarlık sevinç "gençlik" "dinamizm" içinde ilerlerken ansızın içime işleyen müthiş etkileyici bir an: İnsan sesinin araya girdiği "Sit nomen domini" vokal müzikle (Zeynep Tanbay'ın kendi dans ettiği bölümle) "ötekini" "farklı olanı" da kucakladığımız bir geçiş... Belki de ikinci bölüme bir işaret...

Derken ikinci bölümde şeytan mı melek mi olduğuna bir türlü karar veremediğim Fazıl Say'ın "Bahar Ayini" yorumu...Sahnede onun varlığı ve çalış biçimi de performansın bir parçasına dönüşüyordu.

Bu bölüm ilerledikçe gerilim arttı tehdit arttı ritim hızlandı baskı ve şiddet çılgınlık boyutlarına çıktı ve o gençler bütün bunları bedenlerinin soluklarının bir parçası kıldı. Ne çok ne çok çalışmış olmalılar! Hepsini kucaklamak geçiyordu içimden.

Her geçen an soluğumu tutmuş gözümün gördüğünü kulaklarımın duyduğunu yüreğim çağrışımlarla donatıyor beynim anlamları çoğaltıyordu. İzlediklerim insan olduğumu bana yeniden yeniden anımsatıyordu!

Akbank Sanat'a teşekkür eder bu projeye emeği geçen herkesi kutlarken içimden geçen tek düşünce şuydu: Böyle yaratıcı sanatçıları olan bir ülkeden kolay kolay vazgeçilmez! Öyleyse çalışmaya devam! Umutsuzluğa geçit yok!

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]