Daha işin başındayız...

Hiç ama hiç kimsenin düşünemeyeceği düşleyemeyeceği kadar böldüler bu ülkeyi...Yeniden toparlanmak yeniden bütünleşmek çok çook güç olacak... Bölünmeyi kadınlar üzerinden yaptılar. Kadınları kullanarak. Politikalarını kadın bedeni üzerinden sürdürerek...

Bugün artık iş işten geçtikten sonra artık türbanın bir politik simge oluşunun tescillenişinden sonra bunca geç kalınmışlığa karşın yine de tartışmayı bir kadın sorunu olarak ele almanın kaçınılmaz olduğuna inanıyorum.

Cumhuriyet tarihinde kadınların ayırımcılığa karşı eşitsizliğe sömürüye karşı sürdürdükleri mücadelede şimdi hangi kazanımlardan geriye gidileceğini nelerden vazgeçileceğini ortaya koymak da gerekiyor... Ama önce yapılması gereken ilk ve en temel şey bütün bu dayatmanın demokrasiden bireyin hak ve özgürlüklerinden kadınların eğitim tutkusundan falan değil sadece ve sadece erkek egemen politikalarla ülkeyi referansı din olan muhafazakarlığa mahkum etmek. Ne sosyal güvenlik yasası ne düşünce ve ifade özgürlüğü ne de basın yayın özgürlüğü bu iktidarın ve yandaşı MHP'nin umurunda değil! Varsa yoksa kadınlara karşı ayırımcılık!

X

Bu haftadan iki çarpıcı olay günlerdir içimdeki yaraları kanatıp duruyor:

Birincisi kendi ülkemden: Daha şimdiden kimi kızların ağabeyleri tarafından başlarının makine ile kazındığını öğreniyoruz:

Başlarındaki türbanı açmasınlar diye!

Kızlar gözyaşları içinde kendileri anlatıyorlar bu durumu!

Söyleyecek hiçbir söz yok!

İkinci olay İran'dan. Tahran Talim ve Terbiye Kurumu düzenlemiş. İki bin orta ve lise öğrencisi kız çocuğu "Kara çarşaf en iyi örtünmedir" diyerek yürüyüş yapmış. Amaç başörtüsüyle yetinmeyip kara çarşafı yaygınlaştırmak. Malum "Örtü kadının namusudur"!

Her iki olay da birbirinden pek farklı değil.

Muhafazakarlık yarışına bir kez girdiniz mi bu yarışın sınırları nerede başlar nerede biter hiç belli olmaz.
Baskının ağırlığı ve yaygınlığı kiloyla tonla metre kareyle ölçülmez. Bugün bir bakıştır yarın saç kesme ya da recm cezası...

Muhafazakar yaşam biçimi bir yarışa dönüştüğünde... ( Kolaylıkla dönüşebilir çünkü: Bu gün dedikodudan korunmak için yarın bir ihale kapmak için bir iş bulabilmek için...) Hele hele bu yarışta gözle görülen özellikleri (örneğin baş örtüsü türban çarşaf ya da peçeyi) "namus" kavramını belirlemek tanımlamakta kullanmaya kalktınız mı artık dipsiz bir kuyudasınız. Sonu yok!

Bugüne dek kadın sorunlarıyla içli dışlı yaşamış biri olarak dünyanın her yanından sizlere binlerce örnek verebilirim. Ama gerek yok. Nasılsa siz de biliyorsunuz.

Hepimize geçmiş olsun!

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]