Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Zeynep Oral...Kadını türbana, demokrasiyi dona dolamak...

  Kadını türbana demokrasiyi dona dolamak...

  Zihniyeti bu denli açık seçik gösteren başka bir hikaye olamaz. Önce Melih Aşık yazdı. Sonra Deniz Som köşesinde yer verdi. Ama o kadar anlamlı ki kimsenin gözünden kaçmasın aklınızdan çıkmasın diye bin kez tekrarlamak istiyorum...

  AKP Milletvekili Osman Yağmurdereli kadın hakları demokrasi türban tüm sorunlarımızı çözüverdi: Genç kızların evleninceye dek anne baba isteğine boyun eğdiklerini belirtip evlilik sonrasına da açıklık getirdi: "Kocası derse ki 'hayır hanım açılacaksın' açacaktır. 'Yok böyle kalacaksın' kalacaktır." (Bundan sonrası daha da önemli: ) "Yani ülkede demokrasi varsa kimse kimsenin giydiğine kıyafetine karışmayacaktır."

  İşte bu kadar! Anladınız mı!!!

  X X X

  Yine AKP'li Cüneyd Zapsu'nun "Türbanını çıkar demek sokaktaki bir kadına donunu çıkar demekten farksızdır" gibi bağışlanamayacak rezil bir laf etmesi bir zihniyeti ortaya koyuyor!

  Ah bu laf üzerine ne komiklikler üretilir ne dalga geçilebilir! Ama inanın gülmek hiç içimden gelmiyor. Çünkü bu ve benzeri sözlerle ortaya konan mantık kafa yapısı yıllardır karşı durduğum mücadele ettiğim bir zihniyeti ortaya koyuyor: Yani erkeğin ve erkek egemen toplumun "namus" ve "ahlak" anlayışını kadının bedeni üzerinden yürütmesi! Yani heriflerin kadınlar üzerinden siyaset yapması!

  Şimdi anlıyor musunuz saygıdeğer "liberal"(!) hanımefendiler ve beyefendiler! AKP'nin türban ısrarı gerisinde "namus" ve " ahlak" kaygısı yattığını artık görebiliyor musunuz? Kadının türbanında da donunda da tasarruf hakkının erkeklerde olduğunu görebiliyor musunuz! Kadını örterken kafasını türbanlayıp bedenini çarşaflarken bu heriflerin aklı fikri kendi namuslarını ailenin mahallenin toplumun ülkenin "namus" ve "ahlakını" korumak! Kadını kapatarak bunları koruduğuna inanıyor! Hala kadınları "demokrasi" gereği örttüklerine inanıyor musunuz????

  Son birkaç yılda kadın istihdamı yüzde 10 gerileyip yüzde 25'e inmiş... Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanun tasarısında kadınların kimi hakları gasp edilmiş... Kamuda kadın temsil oranı yüzde 0 ile 7 arasında; yerel yönetimlerde yüzde 0 ile yüzde 2 arasındaymış kimin umurunda...

  Ve bu rezillikler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar haftasında oluyor!

  XXX

  İki gün önce PEN 'in Duygu Asena Ödülü'nü kaldırmasını kınadığımı yazmıştım. Sağduyu egemen geldi yanlıştan geri dönüldü. Yönetim Kurulunun Ödülü sürdürme kararı almasını sevinçle karşıladım. Unutmayın yarın Akşam Akatlar Kültür Merkezi'nde "Ustalara Saygı" gecesinde Duygu Asena'yla birlikte olacağız...

  Sizi bilmem ama ben bir haftadır Tan Oral'ın çizgilerine hasretim. (Kimileri bizi kardeş ya da karı-koca sanır. Yanlış. Soyadımızın aynı olmasına karşın hiçbir akrabalık ilişkimiz yoktur!)

  Bir süre önce "Yüzyüze" kitabı yayınlandığında bu köşede şöyle yazmıştım: "Çizgide düşünce ve duyarlılık... Bunlardan biri eksik oldu mu ne yapsanız nafile gülümsemez somurtur çizgi. Tan Oral 30 yıldır her sabah Cumhuriyet'in arka sayfasında birkaç çizgiyle gülünecek ve ağlanacak halimizi gözler önüne sererken onun çizgilerinde düşüncenin mi yoksa duyarlığın mı ağır bastığını keşfetmeye çalışırım. Ancak bir türlü karar veremem çünkü bu ikisi onda ayrılmaz bir bütün olup çıkmıştır."

  Şimdi en çok o bütünlüğü özlüyorum. Ve bu özlemimi siz okurlarla paylaşmadan edemiyorum!

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  "Kocası derse ki 'hayır hanım açılacaksın' açacaktır. 'Yok böyle kalacaksın' kalacaktır." (Bundan sonrası daha da önemli: ) "Yani ülkede demokrasi varsa kimse kimsenin giydiğine kıyafetine karışmayacaktır."

  İşte bu kadar! Anladınız mı!!!

  X X X

  Yine AKP'li Cüneyd Zapsu'nun "Türbanını çıkar demek sokaktaki bir kadına donunu çıkar demekten farksızdır" gibi bağışlanamayacak rezil bir laf etmesi bir zihniyeti ortaya koyuyor!
  Bu iktidarın kadınlarla uğraşması çizmeyi aştı artık.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş