BDP’li vekil “Bize Kürdistan’ı Erdoğan kuracak” demişti de inanmamıştık. Bir bildikleri varmış meğer!

Bu gün ABD öncülüğünde bölünen İslam topraklarında AKP iktidarının attığı adımları ve oynadığı role bakıp da ‘acaba’ dememek mümkün değil.

Bakın sondan başlayalım.
PYD liderini İstanbul’a davet edip ”Esad devrilene kadar özerklik ilan etmeyin” demişler. Yani Irak’tan sonra Suriye’de de bir ‘Özerk Kürt bölgesi’ oluşumuna bu iktidarın karşı olmadığını görüyoruz.

Eğer ‘Suriye Özerk Kürt Bölgesi’ne karşı olmuş olsalar PYD yetkilisi Müslim’i İstanbul’a davet ederler miydi?

Davet ettiler diyelim. Bura da bir oluşuma karşı olmak nasıl bir konuşma gerektirir? Hem de her gün sınırımızdan içeri düşen top ve havan mermileriyle can veren vatandaşlarımıza rağmen…
Konuşma zamanı geçti.

Devlet adamı odur ki olaylar bu noktaya gelmeden önlem ala…

AKP iktidarı olayları bu noktaya kendi eliyle getirdi. Eğer izledikleri politikaların kendilerini bu sonuca ulaştıracaklarını bilmiyorlarsa bunlardan siyasetçi biliyorlarsa bunlardan zaten bir şey olmaz.

İki yıl önce Suriye sınırımızda bir mantar tabancası dahi patlamazken bu gün kan gövdeyi götürüyor. Duyduklarımız bu bölgede yaşananların yüz de biri bile değil.

Esad’ı devirmenin sonucu kime yaramış bu gün gibi ortada. Daha Esad devrilmeden “Özerklik” dediler. Esad devrilince ‘bağımsız birleşik Kürdistan’ diyecekler.

Akla ister istemez şu soru geliyor: Esad’ı devirmek isteyenlerin amacı Kürdistan’ı kurmak değilse nedir?

Şuanda bile samimi olsalar bu bölgede ikinci bir Kürdistan’ın kurulmasını engellemeleri gerekmez mi?
ÖSO teröristlerine ev sahipliği başta olmak üzere verilen her türlü desteği geri çekmeleri gerekmez mi?

Ama böyle yapılmıyor. Girdikleri Suriye bataklığında“durmak yok yola devam” diyorlar. Kendileri batmakla kalmıyor milleti de batırıyorlar. Aynı şekilde; sırırlarımız içerisinde de ‘Özerk Kürdistan’a giden yolda durmadan ilerliyorlar.

Üstelik de; “Müzakere süreci” dedikleri yolda “bu iş bizim siyasi geleceğimize mal olsa bile…” açıklamalarını yaparak…

Bir düşünelim.
On yıl önce Irak’ın kuzeyinde ki yapı ne durumdaydı. Şimdi ne durumda?

Her gün “Türkiye buraya müdahale edecek” diye ödleri patlıyordu. Tehdit üstüne tehdit savunuyordu Barzani. Barzani için Türkiye’de bir iktidar partisi kongresinde “Türkiye seninle gurur duyuyor” tezahüratlarını duymak ‘hayaldi gerçek oldu’.

‘Nerden nereye’ …
İster “Emine Erdoğan’ın Barzan aşiretinden olduğu ve dolayısıyla Tayyip beyin Barzani’ye akraba olduğu “ iddiası doğru olsun isterse yanlış olsun. Bu geldiğimiz sonucu değiştirmiyor.

Irak’ın Kuzeyi fiilen Kürdistan oldu. Suriye’nin Kuzeyi PYD lideri Müslim’le yapılan görüşme sonrasında sadece ilanı ertelendi. Bu çanta da keklik şimdilik… Türkiye’nin güneyi yeni Anayasa’yı bekliyor.

Sözde birleşik Kürdistan’ın üç parçası da tamamlanmak üzere…

Bu arada Türkiye’nin güneyi daha Yeni Anayasanın çıkmasını bile beklemeden fiilen PKK’nın kontrolüne girdi bile…

Bölgede iktidarın vekilleri ve valilerin açıklamaları da bu yönde…

“Terör örgütü iki binin üzerinde yeni elaman kazandı. Kasaları aldıkları haraçlarla tam takır oldu. Terör örgütü çekilmedi çekilenler sadece işe yaramayanlar.” Tarzında açıklamaları hepimiz dinlemiştik.

Terör örgütünün kaymakam atadığı sözde polis gücü kurduğu da gelen haberler arasında…

Bütün bu gelişmelere bir iktidar bilmeden nasıl sebep olabilir?

Şimdi soruyu kitabın ortasından soralım:

“Kürdistan’ı Erdoğan mı kuruyor?”
Yeni Mesaj