Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Savaş SÜZAL | Çoban Sülü ve Kovboy Bill

  Gelenektir büyükler ölünce ardından yazılır ağıt yakılır ne kadar iyiydi denir. Yaşarken saldırılan kişi ölünce kıymetli olur. Hani bir atasözü var “Kel ölür sırma saçlı olur kör ölür badem gözlü olur” diye. İşte o hesap. Ben de bu kez bu geleneğe uyacağım kusura bakmayın.

  Süleyman Demirel Amerika’nın itibar gösterdiği iki Türk liderden biriydi. Babam gibi bir köy çocuğunun azmettiği takdirde özellikle o yıllarda okuyup adam olacağının bire bir kanıtıdır. İkisi arasındaki benzerlik çok kitap okumaları. Okuyanlarla okumayanlar arasındaki farkı yaşıyoruz.

  İlk defa TRT’ye seçim konuşmaları yapmak üzere geldiğinde tanıştım. Onlar konuşacak ben de Redaktör spiker olarak takdim edip mikrofonu teslim edecektim. TRT’ye geldiğinde yüzümüze bakmadan ellerimizi sıkar Başbakan olduğu içinde havadan “Nassınız” diye sorup cevabı bile beklemeden “Eyisinizeyi” diye yanıtlardı.

  Öğrencilik yıllarımda çok protesto ettim “MorrisonSüleyman”ı. Boğaz köprüsü yapılırken protesto ettim. O yıllarda sömürge sembolüydü. Bir dönem Isparta’da doğduğu İslamköy’deki ana evine gitmiş annesi Ümmühan Hanımın elinden çılbır yemiştim. Evin tek lüksü telefondu. Onlar gene hayatlarını yaşıyordu. Bizim saraycılara duyurulur.

  Demirel benim zamanımda Washington’a bir kez Başbakan bir kez de Cumhurbaşkanı olarak geldi. Kendisi ile bire bir ilk Başbakan olarak Washington’a gelişinde tanıştım. O yıllarda Bush’ların en popüler adamı Özal’ı yenerek iktidarı ele geçirip Washington’a gelmişti. Beyaz Saray sözcüsü Roman Papadiuk iyi arkadaşımdı. Bahçede Demirel’le gezerken Baba Bush “Herkes benim Özal’a yakın olduğuma inanır. Ben ona Türkiye’nin başında olduğu için yakınım. Bugün Türkiye’nin başında siz varsınız. Aynı yakınlığı size göstermeye hazırım” dediğini bana aktarmıştı. Geziye katılan o zamanki Sabah gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zafer Mutlu İstanbul’u arayıp gazetenin manşetini gece yarısı bozup yeni manşet yaptırmıştı. Amerikalılar duyurmak istemişti Özal’ı bıraktıklarını

  O gezideki basın toplantısını Washington’daki Türk gazeteciler yıllarca konuştuk. En iyi Demirel taklidini rahmetli gazeteci arkadaşım Esen Ünür yapardı. Basın toplantısı sonunda Sabahattin Önkibar’ın en baştan beri anlatılan konuları tekrar sormasına “aşk olsun Sabahattin biz sabahtan beri ne konuşuyoruz” diye soruşunu. Rahmetli Mehmet Ali Birand’ın ben bir soru sorayım sonra basın toplantısını kapatırız demesine karşılık “toplantıyı ben açar ben kapatırım master of seremoni benim” diye cevap verişini. Basın toplantısında uyuyan Fatih Çekirge’nin sorusu ile dalga geçişini Esen Ünür’e dolaylı sorusu için romantik bahar yağmurlu Ankara yanıtını unutamam.

  Daha sonra o gezide Philadelphia’da ve New York’a gitmiş halkla beraber olmuştu. O zaman bu adamın isim hafızası beni şaşırtmıştı. Yıllar önce Erzincan’ın bir köyünde tanıştığı bir köylüyle New York’ta Türk evinde karşılaşınca adıyla sanıyla ve eski hatıralarla konuşmasına şaşırmıştım. Önce düzmece gibi gelmiş sonra böyle çok sayıda olayla karşılaşınca onu anlamıştım.

  Washington’da görev yapan bir gazeteci olarak her Türkiye’ye gelişimde Ankara’da siyasi parti lideri ile görüşür ve ABD’nin havasını bürokratlardan farklı anlatırdık. Hepsiyle görüşürdüm. Aralarında en akıllı soruları soran Demirel olmuştu. Belki ABD’de Eisenhower vakfında okumuş olması belki başka şeyler ona daima doğru soruyu sorma yeteneği vermişti. Bir de evindeki kitaplar beni şaşırtmıştı. Bunu dekor olsun diye yaptığı söylenirdi. Sehpalar üzerindeki o kitaplar arasında tesadüfen benim de yeni okuduğum bir kitap görünce kendisine kitaptan bir soru sormuştum. Demirel’den kitabı tamamen okuduğu belli bir yanıt alınca şaşırmıştım. Son olarak iki yıl önce görüştük. Yaşlanmıştı ama kafa bilgisayar gibi hızlı ve doğru çalışıyordu. Yaptığı siyasi tahminler doğruydu.

  Amerika’da olduğum yıllarda itibar gören iki Türk politikacı gördüm. Biri Turgut Özal öteki Süleyman Demirel. Turgut Özal Bush’un Irak savaşı başlamadan önce boru hattını kapattığı için popülerdi ve Başkanlık özel konutunda ağırlandı. Demirel ise Cumhurbaşkanlığı sırasında 1999 yılı Nisan ayında Washington’da düzenlenen NATO 50’nci yıl zirvesinde zamanın ABD Başkanı Bill Clinton tarafından en fazla onur ve saygı gösterilen lider oldu. Clinton her yerde özel bir ilgi ve saygı gösterdi Demirel’e. Allah rahmet eylesin.  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  19.06.2015 00:00

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sürekli amerika bahsi geince emperyalist sülü ve bilo diyesim geldi. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş