Koşuyorum TutmayınFoto: Nwardez

Spor yapmak için hem evi hem spor salonunu tercih eden birisiydim. Vaktim kısıtlı olduğu zamanlar evi daha rahat zamanlarımda spor salonunu tercih ediyordum. Evde ya da profesyonel bir spor salonunda spor yapmak birçok yönden avantajlı olsa da bazen tam bir eziyete dönüşüyor. Bu 2014 senesi içerisinde kendini bana yoğun şekilde hissettirdi.

Spor için kimi zaman yetersiz bir alan hissi hantal spor makinaları ve kendini motive etmenin zor olduğu bir ortam. Yeni bir şeyler denemenin zamanı gelmişti ve tam o sırada kendimi koşarken buldum. Çok da uzak olmayan bir zamanda tam 7 ay önce koşmaya başladım. Koşarken kendimi tazelenmiş daha enerjik ve hepsinden önemlisi sağlıklı hissettim. İlk 15K’mı yaptığım gün ki mutluluğu başka hiçbir spor anında hissetmedim. Koşmak bir hobi olmuştu.

Sonra sakatlık geldi. Profesyonel bir koşucudan çok uzaktım. Yabancı koşu bloglarını ve internet sitelerini takip ederek kendimi eğitiyordum. Gördüğüm programlardan kendime uygun olduğunu düşündüklerimi uyguluyordum. Yanlış seçmiş olduğum bir programsa son 2 aydır koşmamı engelliyordu. Aslında son iki hafta ile doktorum hafif tempo kısa koşularla tekrar başlayabileceğimi söyledi Fakat bu sefer de zamansızlık ve yarıda kalan bir hobinin verdiği mutsuzluk tekrar koşmamı engellemişti. Bugün tekrar koşmaya başlamak için güzel bir gün gibi geldi. Bugün B.A.H.A.N.E leri eleme günüydü. Sabah ilk iş kendime beni koşu sporuna başlatan motivasyonumu tavan yapan filmi bir kez daha izleyerek başladım.

1981 yapımı Chariots of Fire filmi beni koşuya tekrar başlatıyor. Gerçek bir hikayeyi anlatan filmde İki İngiliz atletin olimpiyatlara doğru giden hikâyesini izlerken Ian Charleson’un oynadığı Eric Liddell favori karakterim olarak beni çok etkilemişti.

Şimdi bugün tekrar koşmaya başlarken kendi motivasyon ve enerjimi sizinle de paylaşmak istedim. Koşu üzerine naçizane bildiğim ve hala öğrenmeye çalıştığım şeyleri sizinle de paylaşırken aynı zamanda kendi koşu serüvenimden de bilgilendirmeler yapacağım.

Öncelikle Koşmayı bırakan ve tekrar başlamakta zorlananlar için eğer Chariots of Fire’ı izlemediyseler bu filmi tavsiye ediyorum. Eğer izledikleri halde hala yeterince motive olamamışlarsa bir sonraki koşu yazımı beklesinler onlar için tekrar motive olabilecekleri bazı tavsiyelerde bulunacağım

Gökhan Gökalan | Şub 9 2015

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]