Fatmagül'ün suçu ne?

Türk futbolunu kim batırdı? Fatmagül'ün suçu ne?

Antrenör Gelişim Semineri'nin son gününde Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in yaptığı konuşmayı dinlerken ne yalan söyleyeyim ben biraz utandım. 20 yıldır aktif olarak futbolun içinde olup hem Galatasaray'ı hem de Milli Takımı yönetip bu durumdan kendisini hiç sorumlu hissetmemesi beni şaşırttı. Kendisini 'bu gemiyi batıran tayfanın bir elemanı' değil de 'sonradan kurtarmaya gelmiş kaptan' gibi görmesi de pes dedirten cinstendi.

Neyse; Fatih hocama eski sevgimin hatrına dokundurmayı bırakıyor devam ediyorum...

Türk futbolu neden battı? Kim batırdı? Nasıl kurtulur? Fatmagül'ün suçu ne?
Birincisi; Türk Futbolu hiçbir zaman "batacak" kadar çıkmamıştı. 15 sene önce Galatasaray'ın aldığı UEFa Kupası ve 13 sene önce Şenol Güneş'in Dünya 3.lüğünü saymazsak 1 asrı geçmiş futbolumuzda aslında değişen bişey yok. Olay şu: Hep kötüydük şimdi farkına vardık!

Bu nasıl oldu?
Kanallarımızın Avrupa maçlarını yayınlaması kalite farkının ortaya çıkması ve internet yüzünden herşeyi gören ve haberi olan milletimiz bırak gol atmayı "5 şut atıp anca 1 tanesini kaleye isabet ettirebilen" futbolcularımızın Avrupa ve Dünya kupalarında fırtına gibi esen meslektaşlarından 5 kat fazla para kazanmasını sorgulamaya başlayınca sorunlar da başladı.

Yoksa;
-Biz eskiden de Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına katılamazdık...
-Futbolcularımız eskiden de kötü oynar ama yine de çok para alırdı.
-Eskiden de oyuncularımız hiç vergi ödemezdi.
-Eskiden de devlet futbolu yönetir herşeye karışırdı.
-Eskiden de devletimiz takımların vergi borçlarını siler ama garibanın 3 kuruşluk vergi borcu için gırtlağına sarılırdı.

-Eskiden de alt yapıya önem vermez yurt dışından yabancı futbolcuları orada kazandıklarının 4-5 katına getirtir karılarının özel şoförlerinin maaşını bile biz öderdik.

-Kulüp ve federasyon yöneticilerimiz eskiden de futboldan gelmeyen iş adamlarıyla doluydu. Eskiden de yöneticilerimiz kulübün parasını kendi parası gibi har vurup harman savururdu.

-Eskiden de yöneticiler kulüpleri kendi reklamı için kullanır bazıları kara paralarını aklar teknik direktörler dandik futbolcuları aradan komisyon götürüp kulübe kakalardı.

-Ve hatta futbolcularımız eskiden de haftada 2. maçını oynadığı zaman çok yorulur genç kızlarla gece kulüplerine Ferrari'siyle gidip yorgunluk atardı.
İşte "Fatmagül" devreye tam da burada devreye girdi...

Aslında futbol dediğiniz olan Türkiye'de maksimum 500 bin kişi etrafında dönüyor. Hadi bilemediniz 1 milyon...Gazeteyi alan da televizyonda programları izleyen de maçlara giden de yayıncı kuruluşa üye olan da iddia-toto falan oynayan da bu kitlenin içinden çıkıyor. Geri kalan 76 milyon aslında kimsenin umurunda değil. İşte bu 1 milyon da "4. yıldızı kim alacak" 'hava gazını' almak yerine "Fatmagül'ün" suçunu merak etmeye başlayınca dananın kuyruğu koptu.

Başarısızlıktan sıkılan "1 milyon halk" "hazır başarılmışları var" diyerek Messi-Ronaldo kapışmasına merak salıp oradan da Muhteşem Yüzyıla geçince bizim futbolumuz "hani ben e ben" demeye başladı ama iş işten çoktan geçti.

Şimdi ne olacak?

Futbolu sadece para olarak gören zihniyet futbola hakim olduğu sürece yapacak bişey yok. Futbol "iş adamları-mafya-basın-devlet" hegomanyasının elinden kurtulmadığı sürece işimiz zor.

Diğer üçü tamam da hükümetimiz bari dibe vurmadan gerçekleri görsün.
Beşiktaş-Galatasaray derbisini 80 bin kişilik statda 30 bin kişi bile izlemeyecek duruma gelinmiş ama devletimiz hala konuyu kavrayamamış. Şehir merkezi 50 bin nüfuslu şehirlere 50 bin kişilik stat yapmaya devam ediyor. Memlekette 81 tane il varken... şehir takımlarını destekleyip tribünleri doldurma insanlara yeniden futbolu sevdirmesi gerekirken... mesela 2 milyon Kastamonulu'nun takımına destek vereceğine; hiç taraftarı olmayan İBB'ye üstelik halkın cebinden milyonlarca euro para akıtan yine hiç taraftarı olmayan Kasımpaşa'ya sırf "birileri orada doğdu diye" yaranmak için Süper Lig'de yer aldıran anlayış...

Kulüplere yardım deyince vergi borçlarını silen anlayış... Her başkanlık yarışında Federasyon seçiminde aktif rol oynamak isteyen zihniyet... spora siyasetin karışmasını geçtik sporun siyasetin emrinde olmasını isteyen zihniyet...

Millet aramızda oynadığımız bu "orta oyununu" artık ciddiye almıyor beyler. O yüzden "ciddi ve öfkeli" pozlarını bırakın da bişeyler yapın. Mesela "beceremeyen başarısızlar" görevi bırakabilir. Ya da futbolcular da vergi vermeye başlayabilir. Ya da diziler yasaklanabilir. Bi yerden başlayın derim...
twitter - sevketarslan37Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

09 Ocak 2015 13:37