Ankara deplasmanı!

Benim çocukluğum ve gençliğim Ankara'da geçti. Ankara herkesin üç aşağı beş yukarı bildiği üzere bakanlıklar iste silahlı kuvvet komutanlıklari et ve balık kurumu Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü vs gibi devlet kuruluşlarından dolayı tam bir memur şehridir.. ya da o zamanlar oyleydi..

Tüm arkadaşların seninle aynı sosyokültürel düzeydeydi gittigin her mekanda mutlaka arkadaşlarını bulurdun tanıdığın bildiğin birsürü insan olurdu. Ha diyelim ki son saniyede dışarı çıkmaya karar verdin iki yere bakardın üçüncü de mutlaka tayfanı bulurdun..

Bazılarınızın aklına 'Bu herif 60 yaşında galiba cep telefonu varken ne mekan mekan dolaşıp arkadaşlarını arıyor ki mal' gibi bir soru gelebilir.. gelmesin.. öyle mal falan hoş değil.. evet yoktu bizim zamanımızda cep telefonu.. aslında iyi birşey zira paso arayıp 'neredesin' diye soran sevgili yok selfie yok instagram yok.. kafan rahat takılırdın...

Neyse sonuç olarak Ankara süper bir şehirdi.. Tek fuzuliyeti Fenerbahçe (dolayısıyla Galatasaray veya Beşiktas'da) Ankara'ya sadece 2 kere gelirdi.. Ankaragücü ve Gençler macları için.. ahanda bu maçlar okulda beğendiğimiz kızın evini gören bir parkta bira icip tuzlu fıstık veya tercihe göre beyaz leblebi yemekle birlikte hayatımızın en büyük heyecanı olurdu..

İşte bu Fener maçlarından önce Ulus'taki 19 Mayıs Stadı'nin çevresinde en azından 10 kere sabahlamışlığım vardır. Elimizde bilet falan yok tabii.. ertesi gün gişe açıldığında nispeten önde olalım da bilet bulabilelim diye.. düşünsenize büyük ihtimal aksam saat 19.00'daki maç için bir gece önceden gidip kamp kuran binlerce insan. niye? çünkü eğer öğlen gidersen 20 bin ne biliyim belki 25 bin kişilik stadta bilet kalmayabilir.. Çünkü Fenerbahçe gelmiş abi.. veya Galatasaray gelmiş.. veya Beşiktaş gelmiş..

O sabahlamalar da ayrı bir olaydı aslında.. geceden gidersin mevsime göre uyku tulumu veya sadece üstüne oturacağın bir karton.. yanında annenin yaptığı sandvicler.. sabaha kadar kağıt oynayanlar zar atanlar taşlardan oluşan kalelerle maç yapanlar genelde deplasmanlar eski maclar veya kızlar üzerine inanılmaz muhabbetler.. soguk Ankara ayazında yakılan ateşler.. ha ama bakın o ateşin çevresinde oturup gitar çalan olmazdı. Çünkü futbola gönül vermiş adamın ateş çevresinde oturup 'Bodrum Bodrum... uyku biraz uykuuu bütün isteğin buydu' diye şarkı söylemesi diye birşey kabul edilemez.. zaten ateşin çevresinde gitar çalip söyleyecek adam buz dansı seyrederdi.. onun için de sabahlamaya gerek yok tahmin edeceğiniz üzere..

Sabaha karşi artık yorgunluktan sızardık. Sabah etraftaki simitçilerden poğaca sandvic simit alınır çay ile yenirdi..

Maça saatler kaldığında konuşmalar artık hep takım hoca şampiyonluk teknik taktik üzerine olmaya başlardı.. gişelerin açılması yaklaştıkça kalabalık artar onbinlerce insan yasadığıi şehre gelmiş tuttugu takımın macını seyretmek için stada akın ederdi..

Yağmur çamur kar farketmez 3-4 saat öncesinde tüm stat dolardı.. tezahüratlar yapılır zıplanırdı.. eğlenirdik abi.. çok eğlenirdik..

Bir önceki hafta Beşiktaş Gençlerbirliği deplasmanındaydı.. bu sene ilk ve büyük ihtimalle son defa Beşiktaş Ankara'daydi.. tribünde ise 5 bin kişi..
başka sözüm yok..

Not: Bu yazıyı yazdıktan sonra Beşiktaş Ankara'ya tekrar geldi biliyosunuz.. ama çok büyük bir tesadüf ki; Osmanlıspor'un stadında inanılmaz bir Passolig ilgisi alakası olsa gerek ki; merdiven boşluklarına bile bilet satılmıştı.. Enteresan tabii..Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
04 Şubat 2015 10:43