Galatasaray rayına oturuyor

Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu takımın başına geleli uzun bir süre olmasına rağmen yaşanan sakatlıklardan ve Chedjou’nun Afrika Kupası macerasından dolayı ideal kadroyu bir türlü bulamadı. Ligin ikinci yarısı itibariyle yarışının iyice kızıştığını düşünürsek kadro istikrarını sağlamak şampiyonluk yolunda çok önemli olacak.

Hafta içi Konyaspor ile oynanan kupa maçında sahaya çıkan kadro bana göre ufak bir iki değişiklikle birlikte Galatasaray’in ideal kadrosu olmalı. Takımın iskeletini oluşturan Muslera Chedjou Selçuk Melo Sneijder ve Burak’ın sakatlık olmadığı sürece sahada olacakları kesin...

Sabri iyileştikten sonra ciddi defansif zaafları olan Tarık Çamdal’dan formayı geri alacaktır. Emre Çolak’ın ise Konya maçında dinlendirildiğini Balıkesir maçında Yasin’in yerine ilk 11’de olacağını düşünüyorum.

Hamza hoca takımın başına geldiğinden beri Emre Çolak her hafta üstüne koyarak ilerliyor ve artık takımın önemli bir parçası olmuş durumda. Defansın solunda ise Hamza Hamzaoğlu’nun yapacağı seçim belki de sezonun kaderini belirleyebilir. Sezon başından beri gerek kanatlarda gerekse forvet arkası oynadığı maçlarda isteneni veremeyen Olcan Adın’ın sol bekte umut veren bir performansı var. Olcan’ın geçmiş yıllarda Gaziantepspor ve Trabzonspor formasıyla yine bu pozisyonda etkileyici performansına şahit olmuştuk.

Galatasaray’da ise sol bekte hiç şans bulamamıştı. Ancak Konyaspor maçında ve geçen haftaki Eskişehirspor maçının son 15 dakikasında yaptığı bindirmelerle takıma ciddi bir ofansif katkı verdi. Defansif olarak da Alex Telles’den daha yetersiz olduğunu söylemek de haksızlık olur.

Geçen sezon Caner Erkin’in Fenerbahçe’ye yaptığı müthiş ofansif katkı düşünüldüğünde Olcan’ın defansın soluna monte edilmesi şampiyonluk yolunda Galatasaray için anahtar bir hamle olabilir. Hücumda Emre Sneijder Bruma üçlüsü önlerinde Burak Yılmaz Galatasaray’ın ideal hücum hattı gibi görünüyor.

Burak gibi çok gezen ve savunma arkası koşuları sürekli zorlayan bir oyuncu bu üçlüyle birleşince bana Skibbe’nin bir dönem Galatasaray’da oluşturduğu Kewell Lincoln Arda önlerinde Baros şeklindeki hücum hattını hatırlattı. Bruma’nın ne Kewell ne de Arda gibi pas oyununa katkı veren oyun zekası yüksek bir oyuncu olmadığı bir gerçek ancak arkasında Mehmet Topal ve Barış Özbek değil Selçuk İnan ve Felipe Melo gibi yetenekli oyuncular olması onun bu zaafını tolere edilebilir kılıyor.

Son haftalar yaklaştıkça elbette ki Sneijder Selçuk Burak ve Melo gibi yıldız oyuncuların daha çok sorumluluk alması gerekecek. Ancak bu oyuncuların her maçta üst düzey performans vermesini beklemek hayalperestlikten öteye gitmez. Bu yüzden Olcan Umut Emre ve Bruma gibi oyuncuların kritik anlarda sahneye çıkması ve takımı kritik virajlarda taşıması şampiyonluk yolunda çok ama çok önemli.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

15 Şubat 2015 12:12