Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Savaş SÜZAL | Paranoya

  Geçenlerde Washington’u ziyaret eden bir Türk yetkili için basın toplantısı daveti geldi. Bu toplantıya katılmaya karar verince de 30 yıldan fazla Washington’da gazetecilik yaparken başıma ilk kez gelen ve beni fazlasıyla utandıran bir olayı sizlere aktaracağım. Basın ataşeliği Avrupa Birliği işlerinden sorumlu Bakan Volkan Bozkır’ın Washington temaslarını tamamladığını ve gazetecilerle sohbet toplantısı düzenlediğini bildirmişti. Kendisini Özal zamanında New York Konsolosu olduğundan bu yana tanırım.

  Uzun süredir Washington Büyükelçiliği’ndeki basın toplantılarına pek katılmıyordum. Neyse şeytanın bacağını kırayım katılayım dedim. Kapıdan girerken koruma polisi cep telefonlarımızı bırakmamızı istedi. Şaşırdım. 11 Eylül terör saldırısından sonra bile Beyaz Saray ve Dışişleri ile Savunma Bakanlıklarında Kongre’de telefonlarımızı almamışlar yalnızca sessize çevirmemizi ve vibrasyonda yani titreşime koymamızı istemişlerdi. Ama tekrar ediyorum telefonlarımızı hiç almadılar.

  Almamalarının gerekçeleri vardı. Bir kere yeni tür cep telefonları hem ses kayıt cihazı hem de fotoğraf makinesi olarak çalışıyor. Dolayısıyla gazetecinin telefonunu almak kamerasını veya teybini almak gibiydi. Bir de özellikle akşam saatlerinde birçok gazeteci haberi derhal yazdırmak veya televizyona bağlanmak için telefona ihtiyacı vardı. Söylenerek girdik. Bir yandan da duruma itiraz ettik.

  Volkan Bozkır konuşmasında Washington’a davetli olarak geldiğini birçok yetkili ile temasta bulunduğunu falan anlattı. Olağan laflama. Olay daha sonra soru cevap kısmında gün ışığına çıktı.

  - Bozkır Washington’a davet üzerine geldiğini söyledi. (Ama daveti Amerikalı resmi yetkililer değil özel kurumlar yapmış.)

  - Washington’daki temasları arasında tek bir Amerikalı resmi yetkili yok. (Yani ne Dışişleri ne Beyaz Saray ne de Pentagon ve ulusal güvenlik ile Ticaret Bakanlığı yetkilisi var.)

  - Kongre’den görüştüğü iki siyasetçi Türk lobisine hizmet veren kişiler. (Bunlardan biri de tutuklu gazeteciler olayını protesto eden mektupta imzası olan.)

  - Görüşmelerin AB ile ABD’nin yürüttüğü iki grup arasındaki serbest ticaret anlaşması görüşmesi yapan kişilerle olduğunu söyledi. Ancak her iki grup da Türkiye’nin bu serbest ticaret anlaşmasına katılmasına yardımcı olmamış.

  - Alman Marşal vakfındaki görüşmede Volkan Bozkır’ı Türkiye’deki basın özgürlüğü ve tutuklu gazeteciler konusunda sıkıştırmışlar. (Ancak bu konuda; Türkiye’de anlatılan masalları dışarıda yemezler prensibi etkili olmuş ve özetle kimse anlatılanları yememiş.)

  - Bakan Volkan Bozkır’ın Washington’a geliş amacı diye tanımladığı ’Ulusal Dua’toplantısına 3000 kadar kişi davetli. Ve bu daveti de resmi değil özel bir kurum yapıyor. Burada da öyle pek önemli şeyler olmamış. (Yani Obama’nın masasında oturmamış. Belki kendisini ekranda görmüş.)

  - Büyükelçilikteki toplantıda gazeteciler arasında ayrım yapıldığı bazı cematçı gazetecilerin toplantıya davet edilmemesi de protesto edildi.

  Volkan Bozkır Türkiye’de basın özgürlüğünü savunurken tutuklu gazetecilerin basın suçlarından değil başka suçlardan tutuklu olduklarını anlattı. Ancak bize durumu anlatırken anladık ki dağıttığı belge ve bilgilerle birlikte Washington’a basın özgürlüğü konusunda hazırlıklı gelmişti. Yani kendisine nereden tepki geleceğini bilerek hazırlık yapmıştı. Elinde kendi bakanlıklarının antetli kâğıdına basılmış Türkiye’de basın özgürlüğü olduğunu savunan yazılar vardı. Tabii dünya keriz bir biz akıllıyız. Hâlâ anlayamadık dünya bizi nasıl görüyor.

  Şimdi tüm bunları toplayarak Volkan Bozkır’ın neden Washington’a geldiğine bakalım. Bozkır bu hükümetin içinde en Batı yüzlü yetkili. Yıllarca diplomat olarak çalışmış en azından şimdiye dek pek sivri çıkışı yok. Daha önce Erdoğan ve hükümet üyeleri Washington ziyaretleri öncesinde keşfe birilerini yollar havayı koklarlardı. Erdoğan daha önce Washington’daki cami inşaatını açmaya geleceğini söylemişti. Hem de bir Latin Amerika ve terör zirvesi varken bundan iyi fırsat mı olur? Ancak son zamanlarda dış politika terör ekonomi gibi uluslararası konularda yaptığı açıklamalar ve Obama’yı aşağılayan söylemlerinin nasıl yediklerini bir kurnazlıkla anlama seferi gibi geldi bana.

  Ama kazın ayağı öyle değil. Washington bu ay içinde terör zirvesine Türkiye’yi davet etmiş miydi veya kim davet edilmişti. Kim davet edilirse edilsin Erdoğan bu fırsatı kaçırmadan Washington’a gelmek isteyecekti. O isteyecek istemesine de bunlar ona randevu verecekler mi hem de seçim öncesi. Dedim ya dünya sazan bir biz akıllıyız diye.  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  10.02.2015 09:31

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gerçekten dünya sazan biz akıllıyız. Asıl sazan biziz.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş