Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Halit Kakınç: ‘N’olur beni de alın’ diye gözyaşı döken Türkiye’ye başka ne denebilir  Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nden çıkıp çıkmayacağı son derece aktüel bir konu. Uluslararası politik literatürde Grexit diye geçiyor genelde. Gr’esi Greece’ten (Yunanca Yunanistan)… Exit’i de çıkış anlamında İngilizce’den geliyor.

  Türkiye ile ilgili olarak bundan esinlenerek bendenizin de bir önerisi var politik literatürde kullanılmak üzere: Trabeyance… Tr’si Türkiye’den… Abeyance’sı da yine İngilizce’den kaynaklanıyor... Sürünceme’nin tam karşılığı oluyor. Bir tür haybeye gözyaşı sizin anlayacağınız.

  Dostlar… 20. Yüzyıl’ın son çeyreğinden itibaren Yunanistan ve Türkiye gibi ülkelerde dayanaklı tüketim mallarına olan talepteki patlama ve bu tür ülkelerin bu talebi karşılamada yetersiz kalmaları Küresel Troyka’nın bu pazarları da ele geçirmelerini sağladı.

  20 Yüzyıl gelişmekte olan ülkelerin ithalat ikamesine bağlı kalkınma modellerinin çağı oldu. Diğer deyişle bu ülkelerin ekonomileri küresel şirketler’in getirecekleri sermaye ve teknolojiye bağımlı endüstrileşme modelleri geliştirdiler.

  Ne demişti Lenin; Sermaye transferinin temel nedeni sermaye ihraç eden ülkelerde tüketimin yeterli ölçüde artmayışından çok kapitalist ülkelerin denizaşırı ülkelerde Pazar kapatma ve doğal kaynakları kontrol etme yarışının bir sonucudur[1].

  Yunanistan’da yaşanan budur bana göre… Bence Türkiye’de yaşanan ve er veya geç bu şekilde noktalanacak olan süreç de budur.

  DIŞ BORÇLANMA HOKKABAZLIĞI

  Yunanistan ve benzeri ülkelerin kanını emen vampir bir Troyka’dır. Bu üçlemenin birincisi Avrupa Birliği’dir. İkincisi Avrupa Merkez Bankası (ECB)… Üçüncüsü ise IMF’tir.

  Nedir bu Hokkabazlık?.. Sermaye mal ve hizmetlerin ulusların ve/veya vatandaşlarının yararlanması amacı ile uluslararası transferidir. Diğer bir deyişle zengin ülkelerden diğer ülkelere kaynak transferidir.

  Üç şekilde gelişir: 1) Ekonomik ve Teknik Yardım… 2) Askeri Yardım… 3) Sermaye Transferleri… Nakit Hibeler… 3) Ödünç Parasal Borçlar.

  Kavram olarak Dış Borçlar ve Dış Yardımlar’ın birbirlerinden ayrılmaları pek de kolay değildir. Günümüzde her dış borcun aslında bir çeşit yardım niteliğinde değerlendirildiği ve dış yardımların da büyük ölçüde dış krediler şeklinde gerçekleştiği söylenebilir.

  Olayın telaffuz edilmekten kaçınılan esası şudur: Günümüzde ülkelerin eskiden olduğu gibi silahlı müdahalelerle kontrol altında tutulması ortadan kalkmış gibi gözükmektedir. Bu anlayışın yerini arık ekonomik müdahaleler almıştır.

  Dış Borçlar’ın en önemli özelliği uluslararası politik ilişkilerle çok sıkı bir şekilde bağlı olmalarıdır. Dış Yardımlar ise daha çok kredi şeklindedir. Dış Yardımlar denince genel olarak devletlerden ya da uluslararası kuruluşlardan bir başka devlete borç verme işlemleri anlaşılmaktadır. Günümüzde özel olarak değineceğimiz kuruluşlar olan Dünya Bankası Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF); borç verme ve buna bağlı olarak borç verdikleri ülkeleri yönlendirmeleri açısından çağdaş mekanizmanın kilit oyuncularıdır.

  Borçlanma ile öncelikli hedef borç alan ülkelerde ulusal gelir düzeyini arttırmaktır. Söz gelimi dış borç alındığında ulusal gelir düzeyi alınan borç miktarı kadar artmış gözükür.

  Öte yandan borç geri ödendiğinde ise ulusal gelirdeki borcun anaparası +faiz ödemeleri arasındaki negatif fark Borç Yükü’dür.

  Dış Borçlar gelecek nesiller için gerçek anlamda bir yük bir kambur oluşturmaktadır.

  Yine bu ülkelerin; aldıkları dış borçları getirisi düşük lüks ve prestij yatırımlarında kullandıkları da görülmektedir. Aynen Yunanistan ve Türkiye’de olduğu gibi…

  Dahası Yunanistan ve Türkiye gibi ülkeler genelde daha önce alınan borçları ödeyebilmek için yeniden borçlanmak zorunda kalmaktadırlar.

  IMF bu aşamalarda kredilerin ana kaynağı durumundadır. Muhtaç Ülke iç ve dış ortamdaki olumsuzluklar nedeniyle dış kredi bulmakta zorlanıyorsa IMF’nin istekleri doğrultusunda IMF’den borç alabilir.

  HÜKÜMETLERÜSTÜ HÜKÜMET

  ABD Sovyet Bloku’nun tarihe karışmasından sonra artık dünya siyasetinin yeni ve tek patronudur. Artık bütün dünya ABD’nin ve ortaklarının kurallarına göre hareket etmektedir. Şüphesiz bu ortakların ve/veya işbirliği/işbölümü organlarının en önemlileri – IMF Dünya Bankası ve/veya Avrupa Merkez Bankası’dır.

  IMF de bankalar da yapıları itibarı ile çok ortaklı anonim şirketler gibidir. En büyük mâlî ve yönetim olarak büyük ortak her birinde ABD’dir.

  Uluslararası Para Fonu (IMF) günümü dünyasının tartışmasız en güçlü Hükümetlerüstü Hükümeti’dir.

  IMF bu anlamda dev bir sistemin temel taşı niteliğindedir.

  Karl Marks’ın bir sözünü hatırlıyorum: “Dünya Pazarı’ndaki krizlerde kapitalizmin savunucuları öğelerin doğasını araştırmak yerine felaketin kendisini yadsımakla yetinir… Krizlerin - eğer her şey ders kitaplarında yazılanlara uygun bir biçimde sürdürülmüş olsaydı asla ortaya çıkmayacağında ısrar ederler.”

  Israr edenler etsinler… Ben isyanlara bakıyorum.

  Görebildiğim kadarı ile Che-Pras’tan Troyka Boyunduruğu’a karşı ilk isyan AB ile ilgilidir.

  Ben; eğer Grexit’i başarabilirse ECB ve IMF ile dengeleri sağlayabileceğini düşünüyorum.

  Türkiye’ye gelince… Doğrusu kimi zaman toplumsal bir ülkünün hedefi olabilir mi diye baktığım oldu Avrupa Birliği için…

  Bugün ise tamamen farklı bir gözle değerlendiriyorum.

  Giderek çözülen bir ‘çıkar birliği’nin kapısında hâl⠑N’olur beni de alın Abiler’ diye hâlâ gözyaşları döken bir Türkiye için bilmem başka ne söylenebilir?..

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  30.01.2015 13:11

  Odatv.com

  [1] LENİN I. V. Imperialism The Highest State of Capitalism Foreign Language Press 1973 Bölüm IV

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Rusya'da örnek vermek iyi olmamış.

  Avrupa birliğine giren Yunanistan'ın hali gibi olmak istemiyoruz böyle daha iyiyiz. Natodan bile çıksak çok iyi olacak. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş