Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Murtaza Demir | Yürü bre Hırsız Paşa  Medyanın görmediği Aleviler Kadıköy meydanındaydı.

  73 millet Kadıköy’deydi. Gezi Parkı eylemi gibi her inançtan ırktan renkten aidiyetten yüzbinlerce insan. Rengârenk… Alevi-Sünni dinli-dinsiz Türk-Kürt Ermeni Rum… Ezidi Süryani Keldani…

  Hrant da Ali İsmail Korkmaz da Ali Tatar da oradaydı…

  İnsan olup insanı arayanlar… Sadece alanda olmak kimin ne konuştuğundan bağımsız bizlerle kucaklaşmak yüreklerine basmak acılarımızı paylaşmak yalnız olmadığımızı göstermek “yeter artık” demek sesimize ses katmak üzere koşarak gelenler… Alan içinde alan oluşturup orada özel bir dünya kurarak kendi dünyalarını yaşayan halay çekip türkü tutturanlar…

  Beşiktaş Fenerbahçe Çarşı taraftarları…

  Gelenler-gelmeyenler gözümüzün aradığı ancak göremediğimiz… Bir dostun deyimiyle; “herhalde KaçAK Sarayda olmalılar” dediği Galatasaraylılar.

  Mühendis-Mimar (TMMOB) Odaları Tabip Odaları doktorlar öğretmenler… Birleşik Haziran Hareketi… İnsanlar canlar…

  Hoş gelmişler sefalar getirmişler kadem-kelam getirmişler başım-gözüm üzre gelmişler…

  Alan mı küçülmüştü; Nimri Dede’nin dizeleri ve Arif Sağ’ın çalıp söylediği;

  “İkilik kinini içimden atıp

  özde ben bir insan olmaya geldim

  taht kuralı ariflerin gönlüne

  sözde ben bir insan olmaya geldim

  serimi meydana koymaya geldim…” Diyerek…

  Türkü çığıranlar mı çoğalmıştı…

  Kadıköy meydanında tarih yazılıyordu. Alevi’ye mesafe koyan kesimler Alevilerle buluşuyor makûs talihimiz dönüyordu…

  Alana akan kortejlerin aidiyeti mesleki çevresi dikkate değecek ölçüde zengindi ve bu ilk kez yaşanıyordu. Aleviler bu mesajı doğru okumalı Türkiye aydınının verdiği desteğin-mesajın gereğini yerine getirmeli duruşunu gözden geçirmeli arızi aksamalar giderilmeliydi. Kurumlarımızı yöneten (kimi) kifayetsiz muhterisler mirasımıza yaraşır olup- olmadıklarını mihenk taşında ölçmeli özlerini dara çekmeliydi…

  Yeni Alevi hareketinin (PSAKD) ilk kurucu başkanı olarak katılımın sayısal boyutundan ziyade katılımcı çevre bakımından zenginliği dolaysıyla mitingin bu mesajını daha değerli buldum sevindim gönendim zenginleştim; umutlarım inanılmaz çoğaldı. Teşekkürler Türkiye teşekkürler kardeşlerim.

  Kendi kendimi kortej yolunda gözlem yapmak gözlemimi yazmak Odatv’de paylaşmak üzere görevlendirmiştim. Miting başlayalı üç saati geçmiş meydana akan insan seli bitmemişti. Tam bitiyor derken yeni kortejler zuhur ediyordu.

  Ses sistemi yetersizdi kanatlardan gelen ses az ötede anlaşılmaz uğultuya-gürültüye dönüşüyordu. Pir Sultan Abdal’ın “Yürü bre Hınzır Paşa” dizesi nedense (?) “Yürü bre Hısız Paşa” sloganına dönüşmüştü! Mitingin dövizleri mesajı zengin ve anlamlıydı. Kürsüdeki arkadaşlarım; baskı ayrımcılık Zorunlu Din Dersi zulmü AİHM kararlarının uygulanmaması hırsızlık-yolsuzluk ve İslami Faşizm tehdidine dikkat çekiyorlardı.

  Ama?

  Keşke kürsü arkasında bir Atatürk posteri olsaydı! Atatürksüz bir alevi ütopyası bizi doğal müttefiklerimizden musahiplerimizden koparmaz mı marjinalleştirip çirkinleştirmez mi; dalsız-kolsuz sahipsiz bırakmaz mı? Atatürksüz Alevi mitingi olur mu; Aleviler üzülüp-kahrolmazlar mı? Aah şu gözümüzü kör eden ayağımızı yerden kesen aklımızı başımızdan alan siyaset merakımız aah!

  ***

  Medya ilgi göster(e)medi canlı yayın yoktu Aleviler yine yok sayıldı…

  Otokontrol diktatörün talimatı ya da neyse… Ama keşke Cem Yol tv gibi kendilerine “Alevi medyası” diyen “İzzetin’le Turgut’un televizyonları” ilgi gösterseydi. Bu televizyon kanalları adamların özel mülkü mü? Hadi tanıtım yapmadılar bari eylemi canlı verselerdi.

  “Bizimkiler” vermeyince elin adamına ne diyeceğiz…

  Toplum Aleviliği kucaklamaya haklarını iade etmeye hazır da biz hazır mıyız? Mitingin fotoğrafına baktığımızda bu boyutumuzun sorunlu olduğu çok net!

  Sağlıcakla kalın.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  09.02.2015 21:37

  Odatv.com

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bence bu olayda alevi sunni yezid kürt zaza değil de emperyalizme karşı birleşmek olmalıdır.

  Parçala yönet böl teorisini böyle yaparak kendi elleriyle gerçekleştiriyorlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş