Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yılmaz Özdil | Eşek Herif

  Henüz üniversite öğrencisiyim.
  Gazetecilik okuyorum.
  Sokakta bi hadiseye karıştık karşımızdaki polisti o bize biz onlara… Kelepçelediler. Geceyi karakolda geçirdim. Sabah olunca adliyeye götürecekler.

  Dedim ki:
  “Avukatımla görüşmek istiyorum.”

  Komiser dedi ki:

  “Burası Amerika mı lan!”
  Çünkü (o zamanlar öyleydi) suçüstü yakalandığım için suçüstü mahkemesine çıkacaktım suçüstü mahkemesinde de avukat mavukat olmazdı iyi mi.

  Bindirdiler polis otomobiline Konak’ta devlet hastanesinin önünde indirdiler ellerim önden kelepçeli mevsim yaz tişörtlüyüm kelepçelerin üstüne kazak filan atarak kamufle edemiyorum emniyete kadar o vaziyette yürüttüler akıllarınca ibreti alem yani… Neyse parmak izi filan çıkardılar mahkemeye… Ayakta duruyorum bacaklarım titriyor. Atın içeri dese en az iki-üç ay içerdeyiz.

  Salona geldi hakim…
  Şöyle ters ters baktı bana sonra önündeki dosyaya baktı “Sen misin bu eşek herif” dedi. Ne diyeyim en şirin ses tonumla “Benim efendim” dedim.

  “Polise vurmuşsun” dedi. “Vurdum ama ben haklıyım” dedim. “Evladım burası hukuk devleti başına böyle bir iş geldiğinde karakola gideceksin o işin hesabını bizler savcılar-hakimler soracağız değil mi?” dedi. “Haklısınız efendim” dedim.

  “O halde tekrar soruyorum polise vurdun mu?” dedi. “Vurdum ama” dememe kalmadı “dur” manasında elini kaldırdı. “Oğğğlum böyle bir şey olduğunda polise gideceksin o işin hesabını bizler hakimler-savcılar soracağız anladın mı?” dedi.

  Nihayet anlamıştım!
  “Şimdi tekrar soruyorum polise vurdun mu?” dedi.
  “Vurmadım efendim” dedim.

  Derhal seslendi daktilonun başındaki memureye “yaz kızım…”

  *

  Yırtmıştım.

  *

  Bi kaç sene sonra gazeteciler cemiyetinden Hasan Tahsin Ödülü kazandım. İlk ödülümdü. O hakime gittim “Efendim ben geldim” dedim. Gene ters ters baktı “Sen o eşek herifsin değil mi?” dedi. “Benim efendim ödülümü getirdim” dedim. “Artık yazarak mı dövüyorsun” dedi. “Sayenizde” dedim. “Otur” dedi çay söyledi. 30 sene geçti… Ne o çayın tadını unuttum ne de kulağıma küpe nasihatlarını.

  *

  O babacan hakim olmasaydı hayatım kaymıştı. 12 Eylül’ün hemen üstüydü sıradan bi gençlik öfkesi yüzünden sabıkalı olacağız okuldan atılacağız gazetecilik falan yapamayacağız kimbilir nereye savrulacağız. Biraz hoşgörü biraz empati “hukuk” denilen kavramın kanunlardan ibaret olmadığını cezalardan ibaret olmadığını düşünen bir hakim hayatımı kurtarmıştı.

  *

  Nasıl başlarsan öyle gider derler ya hani… Gazeteciliğe bir hakim sayesinde başlayabilmiştim 30 senedir onun gibi hakimler onun gibi savcılar sayesinde devam edebiliyorum.

  *

  Kalemimizi kelepçeleyip kelepçeleyip önlerine götürüyorlar onlar çözüyor.

  *

  Bakın mesela… Sözcü’de işe başladım bismillah ilk yazımda “alavere dalavere Türk Memet nöbete”yi yazdım. Suriye topraklarını savunmak için Suriyelilerin gitmesi gerektiğini askerlik çağındaki 500 bin Suriyeli erkek Türkiye’de gezerken Mehmetçik’in Suriye’ye gitmesinin saçmalık olduğunu illa gönderilecekse Bilal’in gönderilmesi gerektiğini anlattım.

  *

  Hakkımda suç duyurusunda bulundular.
  “Hakaret ettiğimi halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiğimi halkı kanunlara uymamaya tahrik ettiğimi insanlığa karşı suç işlediğimi” öne sürdüler.

  *

  (Avukatımı aradım “Kennedy suikastini de ben düzenlemiştim onu unutmuşlar mı?” diye sordum “11 Eylül’de ikiz kuleleri yıktığını da unutmuşlar” dedi.)

  *

  Bu suç duyurusu Cumhuriyet’ten Milliyet’e Radikal’den Milli Gazete’ye kadar hepsinde haber yapıldı. Irkçı olduğum faşist olduğum yazıldı. Yandaş televizyonlardan duyuruldu. “Suçu işlediğim sabitmiş gibi” anlatıldı. Henüz hakim önüne bile gitmemişti ama kaç sene hapis cezası aldığımı yazan bile oldu!

  *

  Netice?

  *

  Cumhuriyet Başsavcı Vekili evrakı inceledi savunmamı almaya gerek bile duymadı yazıda suç unsuru yok dedi dava açılmasına gerek görmedi. Ancak… Hadi kardeşim işinize demekle yetinmedi kapı gibi ders gibi gerekçe yazdı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Avusturya ve Norveç kararlarından örnekler verdi Yargıtay kararlarından örnekler verdi Anayasa’nın ilgili maddelerine atıflarda bulunarak basın özgürlüğünün ne demek olduğunu anlattı. Ondan sonra hadi kardeşim işinize kovuşturmaya gerek yok dedi.

  *

  Affınıza sığınarak uzuuun uzun yazıyorum çünkü… Suç duyurusunu ballandıra ballandıra haber yapan tiplerin hiçbiri suç duyurusu fos çıktı haberini yapmadı!

  *

  Rahmetli yaşasaydı (ki 12 sene önce kaybettik) bugün gene ters ters bakarak ama içten içe gülümseyerek okurdu eminim eşek herif’ini.  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  25 Kasım 2014

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  (Avukatımı aradım “Kennedy suikastini de ben düzenlemiştim onu unutmuşlar mı?” diye sordum “11 Eylül’de ikiz kuleleri yıktığını da unutmuşlar” dedi.)

  Kalemi kuvvetli olunca yumruk tokattan daha fena etki ediyor.

  Ne yazarsan yaz arkandanım Yılmaz abi. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş