Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ümit Zileli'den Ahmet Hakan’a yanıt : Hadi gelin Dersim’i de Tunceli’yi de tartışalım


  20.11.2014 08:13

  Ahmet Hakan isimli muhterem Salı günü köşesinde bir yazı kaleme aldı...

  -Ama ne yazı!.

  Dersim isyanını onun gibi görmeyenlere her satırında hakaret eden tarihi ters yüz eden Kimseye sormadan özür dileme cüreti gösteren “WikiLeaks belgeli” dostunu savunmak adına milyonlarca insana “gözü dönmüş” yaftası yapıştırabilen cehaletini kötü niyetini “kabak gibi” açığa vuran bir yazı diyelim...

  -Kısacası pek terbiyesizce bir makale...

  * * *

  Önce niçin yanıt verdiğimi kısaca anlatayım...

  Yanıt vermeye hakkım olduğu için!.. Öncelikle girişine “Tunceli insanına verdiğim sözü tutmanın iç huzuruyla” ibaresini koyarak yayımladığım “Vur Emri- Bir asteğmenin Tunceli hatıraları” kitabının yazarı olduğum için.. Bu kitap 1988 yılında terörün en yoğun olduğu zaman diliminde basıldı. Okumayan Tuncelili azdır. Bir asteğmenin gözüyle yaşananlar son derece dürüst biçimde her türlü risk göze alınarak yazılmıştır üstelik belgeleriyle birlikte!..

  Tunceli’nin mezraları dahil dağında taşında ayak izim bulunduğu için... Tunceli halkının yaşamını düşüncelerini hayata bakışını an be an gözlemlediğim için... Dik duruşlarına cumhuriyete olan sevgi ve bağlılıklarına hayranlıkla tanık olduğum için... Bir Tuncelili ile evlendiğim aile yaşamlarına karıştığım ve bundan dolayı gurur duyduğum için... Kızımın en az bir yarısının Tunceli’ye ait olduğunu bildiğim duyumsadığım için...

  -Sanırım bu kadarı yeterli...

  BAYTAR NURİ ALİŞER VE SEYİT RIZA...

  Gelelim Ahmet Hakan’ın suçlama ve hakaretlerine...

  Muhterem “Hay Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz vicdansızlar” girizgahını yaptıktan sonra aynen şöyle diyor:

  -Velev ki Dersim’de isyan çıktı. Velev ki Dersim’de 30 asker şehit edildi. Velev ki Dersim’e harekat yapmak farz oldu.. Velev ki Seyit Rıza haindi...

  Burada biraz duralım. Eski Başbakan’a özenip “Velev ki” sözcüğünü savurganca kullanan bu arkadaşa minnacık bir tarih dersi vermek farz oldu:

  -Be muhterem “Velev ki” diye sıraladığın tüm ögeler doğru.. İstediğin kadar yok say hepsi belgeleriyle varit...

  Evet Dersim’de çook uzun zamandır altyapısı hazırlanan bir isyan çıktı. Dersim isyanı taa 1919’da Emperyalizmin tezgahı ile çıkarılan Koçgiri isyanının son halkasıydı... O isyanda öne çıkan üç isim kimlerdi biliyor musun?. Baytar Nuri Alişer ve Seyit Rıza. Yani Dersim isyanının önderleri!.. Yani neredeeen nereye!.. Kurtuluş Savaşı esnasında ve Cumhuriyetin kuruluş yıllarında çıkarılan isyanların hemen tümü aynı amaca hizmet eden dış destekli hain isyanlardı!..

  Evet Dersim’de askerler şehit edildi. Ancak sayı yanlış.. 30 değil 199 asker şehit edildi!.. İlk olarak da Atatürk’ün açılışını yapacağı Singeç köprüsünü koruyan karakol basıldı bir teğmen ve 33 asker hunharca katledildi.

  Evet Dersim’e harekat farz olmuştu. Şeyhler ağalar Dersim’i yüz yıllardır devlet içinde devlet gibi yönetiyor o yöredeki zavallı köylüyü maraba olarak eşkıya olarak kullanıyordu. Cumhuriyetin o topraklara götürmek istediği yola da okula da köprüye de sırf bu düzenleri bozulmasın diye karşı çıkıyordu. Buna rağmen isyana çok sayıda aşiret katılmadı. Askeri harekat isyana katılan Abasan Haydaran Demenan Kureyşan Yusufan aşiretlerine karşı yapıldı. Tam 6 bin küsur silahlı asiye karşı yapıldı!.. Yani bu bir savaştı...O Mehmetçiklerin canını alan silahların menşei neydi acaba?. Tabii ki İngiliz Tabii ki Fransız’dı!.

  Tıpkı Ağrı isyanlarında Koçgiri isyanında Bolu-Düzce Gerede Yozgat isyanlarında Şeyh Sait İsyanında olduğu gibi!.. Yeri gelmişken yazayım; sen ve senin gibilerin “özür” hezeyanından sonra Savcı Sayan isimli muhterem de ekrana çıkıp “Ağrı isyanlarında da insanlar öldü” deyip özür dilenmesini istemesin mi?! Bu durumda Cumhuriyet dış destekle canına kasteden tüm isyanlar için özür dilemelidir hatta bu da yetmez Cumhuriyeti kurduğu aydınlanma devrimini hayata geçirdiği için büyük devrimci Mustafa Kemal mezarından çıkıp özür dilemelidir mantığı da “özel tarihin” başköşesine oturdu.

  -Tebrikler!..

  Evet Seyit Rıza düpedüz haindi!. Daha önce yazmıştım bir kez daha tekrarlayayım. Seyit Rıza’nın İngiltere Dışişleri Bakanına Fransızca yazdığı 30 Temmuz 1937 tarihli “3 milyon Kürt yardımınızı bekliyor” içerikli mektubunu Londra’da “Public Record Office” arşivinden ben çıkarttım. 28 Haziran 1987 tarihli Nokta Dergisi’ne kapak oldu. Mektubunun altındaki imza şöyleydi:

  -Dersim Generali seyit Rıza!..

  Kürt ayrılıkçı çevreleri bu mektubu önce şiddetle inkar etti. Olmadı!. Bu kez “Seyit Rıza’nın okuma yazması yoktu. Mektubu Baytar Nuri yazdı” dediler. Sanki Baytar Nuri efendi Seyit Rıza’nın değil de İRA’nın danışmanı ve ayrılmaz adamıydı!.. Şu soytarılığa bakın...

  İşte birader senin “Velev ki” diye başladığın soruların kısa yanıtı böyle..

  TARTIŞMAK İSTİYORLARSA BEN HAZIRIM

  Sıra “bütün bunlar günahsız suçsuz insanların hunharca katledilmesini meşru mu kılar” sorusunda...

  Bu ülkenin yurtsever milyonları bir kişinin bile suçsuz günahsız yere can vermesi karşısında ıstırap duyar acı çeker... Bunu her zaman her yerde sonuna dek ispatlamıştır da... Tıpkı Alman faşizminden kaçan Yahudileri kucakladığı tıpkı acımasızca katledilen asılan gençlerin ardından ağıt yaktığı gibi.. Dersim isyanında yapılan üç harekat sırasında ne yazık ki çok sayıda sivil kadın çocuk yaşlı insanın yaşamını yitirdiği özellikle ikinci dersim harekatının çok kanlı olduğu ve bu nedenle bölge komutanının görevden alındığı bizzat resmi yazışmalarda mevcut. Bu konuda sizlerden çok evvel Ahmet Taner Kışlalı Uğur Mumcu başta olmak üzere birçok devrimci millici kalem yazdı bunları. Arşivler ortada açıp okuyabilirsin.. Şimdi sen ve savunmak için cansiperane çalıştığın kişi ve çevrelerin bu isimlerden ayrıldığı noktaya gelelim:

  -Başta büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyeti kuran kadroyu “soykırımcı savaş suçlusu” göstermek için 2008’de Ermeni dostlarıyla Avrupa parlamentosu kanatları altında hiç utanıp sıkılmadan “soykırım toplantısı” düzenleyen emperyalizmin Kürt işbirlikçileri “isyan filan yoktu Kürtleri yok etmek için böyle bir şey uyduruldu” yalanını ortaya attı. Geçen haftaki yazımda anlatmıştım. Bu yalan tutmayınca “oradaki aşiretler kışkırtıldı” rezilliğine savruldular. Tabii o zaman da şu soru ortaya çıktı: “ öyleyse niçin bir çok aşiret isyana katılmadı?!” Hani nerede yanıt?..

  Mustafa Kemal 1 Kasım 1936’da TBMM’de yaptığı konuşmada “Dersim’deki ağalık düzeni sorunu Türkiye’nin en önemli iç sorunudur” diyordu. Bunun için başta İsmet İnönü ve Celal Bayar olmak üzere raporlar hazırlandı. 1935 yılında Dersim’e Tunceli adı verildi. Hangi yönetim soykırım yapmayı düşündüğü bir bölge için binlerce sayfadan oluşan tutanak yazışma telgraf Bakanlar Kurulu kararı düzenler ve bu arşivleri korur acaba?. Hangi soykırım tasarlayan hükümet Cumhurbaşkanı’nın da imzasıyla 27 şubat 1938’de Ovacık’ta şehit edilen komutan ve 20 erin veresiye aldığı erzakın parasının yöredeki bakkallara ödenmesi için karar çıkartır acaba? (Sağ olasın Yılmaz Özdil)

  Madem soykırım denecek denli bir büyük katliam yaşandı niçin 1935 sayımında 101 bin olan Tunceli nüfusu 1940 yılında 94 bin 600 idi?. Çarşamba günü Soner Yalçın’ın Sözcü’deki köşesinde “Dersim değil Tunceli” başlıklı yazısını okumanı öğütlüyorum. Bak Soner orada ne diyor:

  -Tunceli Ağa’nın Şıh’ın Şeyhin/ feodalizmin barınamadığı yer demektir... Tunceli aydınlanmanın kalesi demektir... Tunceli 1954 ve 57’de herkes DP’ye oy verirken CHP’ye oy vermek demektir... Tunceli faşist 1982 Anayasa’sına en çok hayır oyu vermek demektir... Tunceli CHP’ye genel başkan vermiş şehir demektir... Tunceli İbrahim Kaypakkaya demektir; Ali Haydar demektir... Tunceli bir komünisti bir kadını belediye başkanı yapacak kadar uygarlık merkezi demektir...Tunceli bağımsızlık özgürlük eşitlik demektir... Tunceli kadın-erkek eşitliği demektir... Tunceli sevgi-hoşgörü-vicdan demektir... Tunceli “yiğit insanların yaşadığı yer” demektir...

  Ve soruyor: Tunceli semboldür. Ya Dersim?..

  Bak birader; bir CHP’den çok uzak CHP yöneticisi muhteremi korumak / savunmak / yüceltmek uğruna milyonlarca insana hakaret etmeyi kendine görev edinmiş olan sen git o çevrelere ya da kişilere söyle; yürekleri yetiyorsa ve de hangi televizyonda hangi konferans ya da panelde tartışmak istiyorlarsa ben hazırım. İsterlerse seni de “bonus” olarak getirebilirler. Kendine de onlara da söyle:

  -Terbiyesizlikle hakaretle küfürle olmuyor olamıyor...

  Bak büyük yurtsever devrimci şair Nazım “Bir provokatör üzerine hiciv denemeleri” şiirinde bu türden kaypak zemin üzerinde oynamayı marifet bilenler için ne diyor:

  ey marka malı kör provokatör

  Yoktur şimşiri kahrını inkâra niyyetim...

  Kokla çek ve iç

  üzülme hiç...

  Billahi cihan bilir ki sen

  kahraman ulusal muhaliflerimizdensin!

  Kokla çek ve iç

  üzülme hiç

  …

  Hemen azıya alıp gemi

  Faşisto- demokrato-liberal

  bir jurnal

  yazıp

  delikanlıyı yere çalmak

  ve bir miktarı münasip elden almak

  istedin !..

  Elden alıp almamana

  karışmam ama

  biz

  gölgemizi bile çiğnetmeyiz adama !

  ...


  Okuman lazım evlat.

  Evirip çevirmeyi göze girmeyi falan filan

  bırakıp

  okuman...

  Bir düşün oğlum

  bir düşün ve benden öğren ki son defa:

  FİKİR dediğin şeyin

  Karabet ustanın uduna benzemez suratı.

  O ne şapırtılarla çiğnen bir sakız

  ne “Vatan – Silistre”de Abdullah çavuşun tiradı

  ne de “Bir akşamdı”da müteverrim bir bayan ilacıdır.

  O şahlanmış bir kavga atı

  kalın kabzalı bir savaş kılıcıdır.

  Bu ata atlayacak yürek

  ve bu kabzaya bilek gerek...


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Odatv.com

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dersim eğer vatansever olsaydı şimdi Tunceli pkklılara yardım etmez seçimlerde oylarını pkk partisine vermezdi.

  Tarih tekerrürden ibarettir boşuna dememişler.

  Dersim isyanı bölücü zihniyetler yüzünden ölen çocukların mezarı oldu.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş