Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mümtaz İdil | Bu Kitap Çok Tartışılacak
  Mustafa Kemal Atatürk’ün iyi derecede Fransızca bildiğini ve Jean Jack Rousseau’nun özellikle “Toplum Sözleşmesi” kitabını okuduğunu varsayarak yola çıkarsak Celal Şengör’ün KA Kitap’tan çıkan son kitabı “Dahi Diktatör”ü anlamak daha kolay olur sanıyorum.

  Celal Şengör ne şekilde olursa olsun Atatürk’ü sevenlerin onun isminin yanına “diktatör” sıfatının konmasına karşı duracaklarını biliyordu. Bunu bilmek için “müneccim” olmaya da gerek yok. Ama Celal Şengör’ün kitaba adını verdiği “diktatör” sıfatı kitabı okuduğunuzda yerini “zorunluluklar” zincirine bırakıyor. Şengör Atatürk’e “diktatör” sıfatını yakıştırırken bunun somut örneklerini de gösteriyor ve asla bildiğimiz anlamda “diktatör” olmadığını felsefi anlamda özellikle de Jean Jack Rousseau’nun “diktatörlük de gereklidir” savına dayandırdığını anlatmaya çalışıyor.

  Ama mesele Celal Şengör’ün kitabının açımlamasını yapmak değil. Öyle olsaydı kitabın geniş bir özeti bu satırlarda yer alır ve ardından da “bakın Sn. Şengör Atatürk’e diktatör diyor ama” diye bir yığın cümle kurulabilirdi.

  Kitabın adının yarattığı tehlike zaten Atatürk’e bu yaftayı yakıştırmaya çalışan kocaman bir dogmatik kitle varken bilim adamı sıfatıyla yine Atatürk cumhuriyetinde dirsek çürütmüş aydın bir yazarın bu sıfatı kitabının başlığı olarak seçmesi bazı taşları yerinden oynatma amacıyla da açıklanabilir.

  İşin ilginç tarafı Celal Şengör’ün Rousseau’nun “Toplum Sözleşmesi” kitabına kitaptaki “Diktatörlük” bölümüne hiç gönderme yapmamış olması. Şengör kitabında bir kez Roussea’yu 7. sayfada referans göstermesi ve bir daha da adını anmaması.

  Oysa Rousseau’nun “Diktatörlük” makalesi kendisine çok yardımcı olacak bir makaleydi ve kitabın ana temasını bile oluşturabilirdi. Akıl vermek bana düşmez ama ihmal edilen konuya değinmek elbette kitap üzerine yazı yazan biri için kaçınılmazdır.

  Rousseau adı geçen makalesinde yasaların olaylara uymasına engel olan katılıkları değişmezleri yasaları kimi zaman zararlı hale getirebilir ve bunalım geçiren devleti de yıkıma sürükleyebilir der.

  Formalitelerin ardarda gelişi ve yavaş işlemesi büyük bir zaman aralığı istediği için olayların bu zaman aralığına uyması her zaman gerçekleşmez. Yasa koyucuların önceden düşünemediği binlerce olay çıkabilir ve bunu kestirememiş olmak da yasa koyucusunun sorunu değildir. Öngörüler her zaman haklı çıkmayacaktır.

  Beklenmedik tehlikeler ve gelişmeler karşısında Rousseau’ya göre bunu düzeltecek birine görev verilmesi gerekmektedir. Bunu da tehlikenin çeşidine gire ikiye ayırır: Tehlikeyi önlemek için hükümetin çabasını artırmak yetiyorsa yönetim gücü hükümet üyelerinden birinin veya ikisinin emrine verilir. Böylece yasaların gücüne dokunulmamış olur. Değişen sadece uygulanış biçimidir. Bir diğer yol ise tehlike anlarında her şeyi asıp kesen bir lider seçilir ve yasaları yapma görevi de ona verilir. Bu durumda halkın egemenliği bir süreliğine rafa kaldırılır.

  Celal Şengör’ün çizdiği “Diktatör Atatürk” birinci koşulu yerine getiren bir diktatörlük anlayışıdır. Rousseau da birinci koşul için Roma senatosunu örnek gösterir. Eğer Roma senatosunu dolduran konsüllerden biri birinci koşulu yerine getirmek yerine senato tarafından uygulamalar için birini seçerse işte o zaman tüm dünyanın anladığı anlamda bir diktatörden söz edilebilir.

  Mustafa Kemal Atatürk Celal Şengör’ün kitabında anlattığına göre hiçbir karara tek başına imza atamış tüm kararlarında bir kurulun veya TBMM’nin onayını almıştır. Yine eski Roma’da cumhuriyetin kuruluşunun ilk günlerinde sık sık diktatörlüğe başvurulmuştur; zira devlet kendi sistemini oturtacak kadar güçlü durumda değildir. Bunun için gerekli alt yapıdan yoksundur. Doğal olarak da aldığı kararları tartışmasız uygulayacak bir diktatöre ihtiyaç duyar ve kısa süre sonra da zaten üçlü yönetim olan “triumvilik” çöker ve başa Sezar geçer. Sezar ise tarihin tartışmasız en güçlü diktatörlerinden biridir.

  Sonuçta Celal Şengör tarihsel gelişimini de aktarmaya çalışarak diktatörlüğü anlatmış bu yelpaze içinde Atatürk’ün yer almadığını ama özünde onun da sorunları çözmede diktatörce uygulamalara başvurduğunu ifade etmeye çalışmış.

  Kitap elbette tartışılacak ama umarım “Atatürk bir diktatör değildi” veya “Atatürk eli sopalı bir diktatördü” sığlığına düşmeden tartışılır. Tıpkı “demokrasi” sözcüğü gibi içi boşaltılan her kavramın düştüğü şiddetli yanılgılara düşmeden siyasi ahlak ve kural içinde düşünülmeli ve karar verilmelidir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  13.11.2014 00:39

  Odatv.com

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Atatürk bize göre diktatör değildi.

  Ama cumhuriyeti yıkmaya çalışanlara göre diktatör olarak kaldı.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş