Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Erol Bilbilik: Obama’nın; Neo-Conlar’ın Kürdistan Projesi’ni Bitirişi

  Milton Friedman’ın takipçisi Şahin Neo-Con’lar Donald Rumsfeld ve Dick Cheney’in çözümü; kapitalizme karşı olarak gördükleri ulusdevletleri karşı devrimci şoklarla ortadan kaldırarak ‘kapitalizmin felaketi’ni önlemeye ABD’nin küresel egemenliğini sağlamaya yönelik Friedman’ın “Kapitalizm’in Şok Tedavisi” isimli doktrindi.

  Rumsfeld Friedman’ın sıkı takipçisi olarak bu doktrini geliştirmiş ve koşullar oluştuğunda Cheney ile birlikte uygulamaya karar vermişti.

  Rumsfeld ve Cheney; bu doktrin kapsamında tasarladıkları ilk karşı devrimci darbeyi yakaladıkları ilk fırsatta Irak’a “tam zamanında tam işgal”le başlatmayı planlamışlardı.

  Bu “Doktrin”i kısaca şöyle formüle edilmişti:
  “Uluslararası Amerikan şirketlerinin ülkelerine değil; hissedarlarına karşı sadakat görevleri vardır.” Başka bir ifade ile; ABD devleti Amerikan şirketlerini finanse ederek bir “Şirketler Devleti” haline gelmeli ve güçlenerek Fedaral devletin görevlerini üstlenmelidir.

  ***

  Friedman Rumsfeld ve Cheney; 1980-2003 sürecinde karşı devrimci darbeleri için düğmeye basmaya yönelik fırsatları ucu ucuna kaçırmışlardır. Şöyle ki:

  Friedman; 1980 seçimlerinde George H.W. Bush yerine Rumsfeld’i aday göstermesi için ısrarlı bir şekilde Ronald Reagan’ı etkileme çabasına girmiş bu tavsiyesini dikkate almayan Reagan’ı asla affetmemişti. Friedman; “Rumsfeld seçimlerden önce aday olarak gösterilseydi sanıyorum ki Başkan olarak Reagan’ın yerini alırdı ve üzüntü verici olan Bush – Clinton dönemi kesinlikle yaşanmazdı.” demiştir.

  Cheney 1991’deki I. Körfez Savaşı’nda Başkan Bush’un Savunma Bakanı’ydı. Son derece güçlüydü ve bu süreçte düğmeye basabilirdi ancak basamadı.

  11 Eylül 2001 saldırıları sırasında Başkan George W. Bush öldürülücekti.

  Anayasa gereği Başkan Yardımcısı olan Cheney; Başkan’ın yetkilerini üstlenecek ve böylece düğmeye basacaktı.

  Ancak gizli sığınağa kaçırılıp korunmaya alınması gereken Başkan Bush; orası yerine Beyaz Saray’ın sığınağına gidince sağ kaldı. Cheney yine düğmeye basamadı.

  2002’deki II. Körfez Savaşı sırasında Cheney Başkan Bush’un Yardımcısı Rumsfeld de Savunma Bakanı’ydı. Neo-Con’lar çok güçlü durumdaydılar. Cheney ve Rumsfeld 2003’te düğmeye basacaklardı; fakat Rumsfeld Başkan Bush tarafından azledildiği için düğmeye basamadılar.

  ***

  Rumsfeld’in Gizli Casusluk Örgütü
  Rumsfeld bakanlığıyla ilgili sorunlara çözüm olmak üzere gayrıresmi ve CIA’dan bağımsız olarak “Karşı İstihbarat Alan Faaliyeti” (CIFA) adlı yeni bir paralel casusluk örgütü yarattı. Bu örgüt bütçesinin yüzde 70‘ini özel sektördeki yüklenici firmalara havale etti. Ülke Güvenlik Bakanlığı gibi bu örgüt te içi boş bir kabuk şeklinde oluşturuldu. Bu yolla ülke güvenliği ihalelerle özel şirketlere devredildi.

  ***

  Rumsfeld’in Özelleştirilmiş Model Savaş Doktrini
  Özel şirket askerleriyle tam zamanında başlatılan tam işgal ile sonlandırılan savaş.

  Bu doktrin hedef ülkeye çok çabuk ihraç edilebilir; sofistike “yeniden yapılandırma modeli”dir. Rumsfeld; Ortadoğu’da dünyanın en zengin petrol ve maden rezervlerinin merkezinde olması nedenile doktrinin uygulanmasına gelinen süreçte Irak’tan başlanmasını zamanla diğer hedef ülkelere yayılmasını planlamıştı.

  Savaşı tezgahlayacak örgüt; Rumsfeld’in “Gizli Casusluk Örgütü”ydü. Model; ihraç edilebilirliği açısından Friedman’cıların mücadele coğrafyasının sınırlarına tabiydi: Rusya Afganistan Güney Kore. Bir sonraki ‘felaket’ nerede baş gösterirse göstersin artık yeni bir sınırın açılması mümkündü.

  ***

  Rumsfeld savaşın Irak’ta tezgahlanmasını şöyle tasarlamıştı:

  Rumsfeld; Irak’a konuşlanmanın ilk 5 yılında Savunma Bakanlığı ve Muharip Gaziler Bakanlığı’ndaki 55 bin kadrolu personelin uluslararası Amerikan güvenlik şirketlerine verilmesi ve bu şirketlerin bütçelerinin Hazine Bakanlığı tarafından finanse edilmesinin sağlanmasını gerçekleştirmişti.

  Böylece özel şirketlerin bu alanda doğacak tüm ihtiyaçlarını karşılama olasılığını yaratmıştı.

  Pratikte bu yapılanmanın anlamı Irak’ın bir kaosa sokulmasıydı. Hatta her şeyden yoksun bırakılmış bir orduya destek olmak üzere çok daha titizlikle özelleştirilmiş bir savaş endüstrisinin ortaya çıkması demekti. Rumsfeld ordunun büyütülmesine yönelik tüm çözümleri sürekli reddettiği için; ordu mücadele etmek için daha fazla asker bulmanın yollarını aramak zorunda kalmıştı. Özel güvenlik şirketleri daha önce askerlerce yapılan; üst düzey görevlilerin güvenliğinin sağlanması üslerin korunması ve müteahhitlere eskortluk görevlerini yerine getirmek üzere akın akın Irak’a gidiyorlardı. Oraya varır varmaz kaosu tetiklemeye kadar varan görevlere sahip oluyorlardı.

  ***

  Günümüzde gelinen aşamada ise Neo-Con’lar; Başkan Obama’dan kendi politikalarıyla yarattıkları taşeron terör örgütü IŞİD’in artık kendilerine engel olmaya başlaması nedeniyle Ebu Bekir El-Bağdadi’nin ortadan kaldırılmasını şiddetle talep etmektedirler. Obama; bu güç ve imkana sahip olmasına rağmen önümüzdeki başkanlık seçimlerinde Demokratlar’ın seçim kampanyasına daha avantajlı girmeleri için bekleyerek zaman kazanmaya çalışmakta ve duraklamış olan Neo-Conlar’ın Kürdistan Projesi’ni de bu yolla gündemden düşürmeyi planlamış gözükmektedir.
  18 Kas 2014
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bence tam aksine kürdistan projesi sayelerinde oldu.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş