Beşiktaş Fenerbahçe derbisi öncesi hem 3 puan hem de Gökhan Töre'yi kaybetti. Bunun yanında Kerim Frei kazancı oldu.

Zor bir deplasman. Öncesinde ki rehavet gelecek hafta oynanacak Fenerbahçe derbisi var. Tribünler ligin en iyi takımının hak etmediği boşlukta. Beşiktaş bunların etkisiyle maça başladı. Maç başladığında ise işler daha da karıştı.

Karşılarında en uç bölgede bile basan pres yapan Kayseri Erciyesspor vardı. Bu durum Beşiktaş'ın oyun kurmasını zorlaştırdı. Ev sahibi ekip bu baskıyı ilk yarının 20 dakikasında gösterdi sonrasında ise tempoyu düşürdü. Beşiktaş Olcay'ın çıkmasıyla beraber Demba Ba'yı ileride yalnız bırakınca istediği pozisyonları üretemedi.

İkinci yarıda Bilic'in Atiba veya Veli'den birini çıkararak çift forvete döneceğini düşünmüştüm. Nitekim bu değişiklik 1-0 gerideyken 64. dakikada gerçekleşti. Ancak Cenk Tosun bu takımda neden şans bulamadığını karşı karşıya kaldığı pozisyonda Demba Ba'ya pas vermeyince göstermiş oldu.

'Pas verip onu kahraman yapacağıma kendim atarım kahraman olurum' düşüncesine sahip olanların ne kadar başarılı olduklarını görüyoruz. Cenk'in önce takımı düşünmesi kendi kariyeri açısından da büyük önem taşıyor.

Büyük futbolcu ya da golcü sadece gol atmakla olunmuyor.
Gelelim kırmızı kart ve sonrasında yaşananlara... Gökhan Töre'nin ne yaptığını ne dediğini bilmiyoruz. Ancak bu kırmızı kartın Beşiktaş'ı uyandırdığı bir gerçek. Kerim Frei bu golden sonra çizgide top beklemek yerine daha çok ceza sahasına hareketlenince golleri buldu ve siyah-beyazlı takım bir anda öne geçti. Ancak Necip'in önce arka direkte Edinho'yu kaçırması ve sonrasında rakibe ikram ettiği pas Kayseri Erciyesspor'a üst üste 2 gol birden getirdi. Özellikle son golde Necip'in hatasının yanı sıra geride sadece Pedro'yu bırakan hücuma çıkan Beşiktaş takımının da bu kadar risk almasını da anlamak mümkün değil. Çünkü 10 kişiyle alınacak 1 puan çok önemliydi hem moral açısından hem de namağlup kalma adına.

Beşiktaş'ın kazançları: Beşiktaş'ta alınan mağlubiyete rağmen Kerim Frei'nın golleri ''rotasyon'' açısından önemliydi. Kerim'in gollerinden ziyade daha çok gol bölgesinde bulunmaya çalışması da kendisinin gelişimi adına sevindiriciydi. Kerim Frei'nın bunu diğer maçlarda da yapması gerekiyor.

Beşiktaş'ın kaybettikleri: Beşiktaş öncelikle sadece 3 puan kaybetmedi. Derbi öncesinde Gökhan Töre'nin kırmızı kart görmesi büyük dezavantaj. Bunun yanında Serdar Kurtuluş'un sakatlığı ve bireysel hatası nedeniyle büyük tepki alan Necip'in yaşayacağı moral bozukluğu Fenerbahçe maçı öncesi Bilic'i zorlayacak durumlar arasında.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

27 Ekim 2014 23:46