Galatasaray Ünal Aysal'dan boşalan başkanlık koltuğu için seçime gidiyor.

Mali açıdan çok zor günler geçiren Galatasaray'da yeni başkan adayları "eski tas eski hamam" dedirtti. 80'lerine merdiven dayamış emeklilik günlerinde "evde durmasın da ne yaparsa yapsın" diyerek hanımları tarafından gönderilen "2 emekliye" benzeyenlerin mücadelesini andıran seçimin sonucu neyi değiştirecek merak ediyorum.

Galatasaray'ı gelecek kuşaklara taşıyacak değişen ve gelişen futbol anlayışını benimseyecek yenilikçi ve çağı yakalayan anlayışı bu adayların getirmesini beklemek komik geliyor bana.

Türkiye'de 70 yaşından sonra elindeki bir malı satmak istersen senden doktor raporu isteyen bankaların bile kredi vermediği yaş grubundaki bu iki ismin adaylığını duyunca -neden bilmiyorum- 'Papa'lık seçimlerini hatırladım. Orada da en yaşlı üyeler arasında seçim yapılır ve hatta mümkünse en yaşlısı seçilir. Çünkü bir an önce ölsün de koltuk boşalsın anlayışı var.

Galatasaray'da da "Allah uzun ömür versin" İnan Kıraç ve tayfası yaşadığı sürece o jenerasyonun tamamı teker teker başkanlık yapmadan bu macera bitmeyecek gibi görünüyor.

Artık bu "ihtiyar heyeti" ipleri eline o kadar sıkı aldı ki "dışarıdan" gelen Adnan Polat'ı acımasızca harcamayı Abdürrahim Albayrak gibi kimsenin yapmadığı kadar fedekarlık yapan yöneticileri "maçlara almayacak" kadar vefasızlaşmayı Fatih Terim gibi efsaneyi takımdan adeta kovacak kadar egoistleşmeyi kendilerinde hak görebiliyorlar.

Ben şunu açıkça gördüm: Galatasaray Galatasaray Lisesi mezunlarının takımıdır. Taraftar sadece forma satın alıp maçlara giden "müşteri"dir.

Kongrede -CHP-AKP savaşı mı yaşanacak?
Kulağıma gelen son dedikodular ise bu seçime siyaset çoktan bulaşmış durumda.

Bilindiği gibi Alp Yalman kulübün devletle olan sorunlarını çözmek için özellikle destekleniyor. Stadın üstünün kapatılmasından vergi affına kadar bir çok konuda hükümetle ters düşen Ünal Aysal'ın 3.5 yıldır Başbakan'la tek bir randevu bile alamaması camiada sıkıntı yaratıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyuncularına senelik 10'larca trilyon para dağıtan ancak diğer yükümlülüklerini yerine getirmeyen Ünal Aysal'a soğuk davrandığı biliniyor.

Son dakika adayı Duygun Yarsuvat ise muhalif kimliğiyle biliniyor. Odatv davasında adını Soner Yalçın'ın avukatı olarak çokça duyduğumuz 'Galatasaray Üniversitesi eski Rektörü' ünvanlı hocamızı da CHP'nin desteklediği de camiada bolca konuşuluyor. Buna benzer bir yarış da Fenerbahçe kongresinde yaşanmıştı. İktidarın desteklediği iddia edilen Mehmet Ali Aydınlar'la yarışa giren Aziz yıldırım seçimi kazanmıştı. Yıldırım'ın CHP ve MHP tarafından sevildiğini ve desteklendiğini bilmeyen yoktur heralde...

Futbol kulüplerinin kimsenin oyuncağı olmadığı değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak için vizyonu geniş genç ve dinamik adayların koltukları paylaşacağı beceremeyen kişi ve anlayışların hemen istifa edebileceği "ar damarı kalın" insanların aday olduğu seçimlerin başka bahara kalmasının verdiği hüzünle hepinizi selamlıyorum.

Bu yaştaki insanları bayramlarda evlerinde ziyaret edip ellerinden öpmek istiyorum. Kurumların başına geçmeye çalışırken görmek değil...

Herkese iyi bayramlar...


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

03 Ekim 2014 17:39