Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yılmaz Özdil | Syriana

  “Esrarengiz Bob” lakabıyla tanınan Robert Booker Baer CIA’in Irak istasyon şefiydi. Daha önce Avrupa’da Hindistan’da Lübnan’da Sudan’da Fas’ta Tacikistan’da iş tutmuştu. Anadili seviyesinde akıcı şekilde Arapça Farsça Fransızca Almanca konuşuyor Rusça ve Tacikçe biliyordu.

  *

  Peşmergeleri örgütledi Mart 1995’te Saddam’ı devirmek için darbe organize etti. Beceremediler. Fena çuvalladılar fiyaskoyla sonuçlandı. E haliyle yanlarına kalmayacak Saddam bu işe karışan peşmergelerin alayını oyacaktı.

  *

  CIA apar topar tahliye operasyonu başlattı. “Maşa” olarak kullandıkları 10 bin civarında peşmergeyi kaçırdılar. Aileleriyle birlikte Habur’dan Türkiye’ye soktular. Batman’dan nakliye uçaklarına bindirecek teee Pasifik okyanusundaki Guam adasına götüreceklerdi. Peki niye tee oraya götürüyorlardı?

  *

  Adeta Allah’ın unuttuğu yerdeki bu adada ABD’nin en önemli hava ve deniz üslerinden biri vardı. Dün başarısız olan peşmergeleri yarın başarılı olmaları için eğiteceklerdi. Bir bölümünü CIA’in Special Activities Division Özel Operasyon Bölümü tarafından eğitip adı üstünde örtülü operasyonlarda kullanacaklardı. Bir bölümünü de akademik konularda eğitip merkez bankası başkanı emniyet genel müdürü nüfus işleri
  tapu idaresi vergi dairesi gibi yakında kurulacak olan Kürdistan’ın bürokrat kadrosunu yetiştireceklerdi.

  *

  Küçük bi pürüz vardı… CIA peşmergeleri ABD Adana konsolosluğunun denetiminde langır lungur sınırdan geçirilip Silopi’deki hac konaklama tesislerine yerleştirilmişti ama pasaportları yoktu kimlik belgeleri yoktu. Daha doğrusu elbette vardı ama Amerikalılar “yok” diyor “yok” dedirtiyor maşalarının kimliğini Türkiye’ye vermek istemiyorlardı. Ne yapılacaktı?

  *

  Amerikalılar akıl öğretti “sizin pasaport kanununuzda uygun madde var parmak izlerini alın geçirin” dedi. Bizimkiler hık mık etti ama elleri mecburdu ABD’ye hayır deyip geçirmiyoruz birader diyecek halleri yoktu. Ankara’dan beş kişilik uzman ekip getirildi peşmergelerin tek tek parmak izleri alındı vesikalıkları çekildi buyrun geçin denildi. Parmak izi bilgileri MİT’in arşivine kaldırıldı.

  *

  (Parantez açalım… CIA peşmergelerinin Habur’dan Batman’a transferi sırasında ABD Ankara Büyükelçiliği’nde Batman doğumlu bir genç ekonomist olarak çalışıyordu. Kürt kökenli bu genç elçilik tarafından Silopi’ye gönderildi Amerikalılarla peşmergeler arasında tercümanlık yaptı. Gel zaman git zaman bu kabiliyetli genç adam Türkiye Cumhuriyeti’ne maliye bakanı oldu.)

  *

  (Aynı günlerde ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda siyasi ataşe olarak çalışan arkadaşın ismi neydi biliyor musunuz? James B. Bond! Hem vallahi hem billahi Amerikalı siyasi ataşenin ismi James B. Bond’tu. Üstelik Almanya’da yayınlanan Geheim-Gizli dergisi 1995’te Türkiye’de görev yapan CIA ajanlarının listesini yayınlamıştı bu arkadaşın ismi de o listedeydi! Parantezi kapatalım.)

  *

  Üç sene sonra 1998’de… Guam’a götürülen peşmergeler artık iyice pişmiş olgunlaşmış “Guamerge” olmuşlardı. Bazıları gene Türkiye üzerinden bazıları Ürdün üzerinden Kuzey Irak’a sokuldular.

  *

  Küçük bi pürüz vardı… Kuzey Irak’taki otorite boşluğundan faydalanan PKK Kandil dağına iyiden iyiye yerleşmişti. Guamergeler döndükten sonra PKK’nın bölgeye geçişi hızlanmıştı. Peşmergeyle PKK’nın işbirliği ayyuka çıkmıştı. Yoksa… Guam’a götürülenler arasında PKK’lılar da mı vardı?

  *

  Türk istihbaratı Barzani’ye haber saldı PKK faaliyetleri hakkında konuşmak üzere bölgedeki aşiret liderlerini toplantıya davet etti. Toplantı ayarlandı. Kuzey Irak’ta bizim kontrolümüzdeki bir adreste buluşulacaktı. Buluşuldu. Önce sohbet faslı bilahare mevzuya gelindi Türk tarafı rahatsızlığını dile getirdi aşiret liderleri sessizce dinledi. O sırada çay servisi yapılıyordu.

  Garsonlar tabii ki aslında garson değildi. Çaylar içildi. Çay bardakları garsonlar(!) tarafından toplandı mutfağa götürüldü o bardağı kim kullandıysa onun ismiyle etiketlendi kolilendi Ankara’ya getirildi. Üç sene evvel Guam’a götürülenlerin parmak izleriyle eşleştirildi. Evet… PKK’ya açık destek veren 17 aşiret lideri Guamerge’ydi!

  *

  Yedi sene sonra 2005’te…
  Syriana filmi vizyona girdi.

  *

  Başrolünde George Clooney vardı. Amerikan petrol şirketleri gizli servisler ve Ortadoğu hükümetleri arasında dönen dolapları anlatıyordu. “Syriana” kelimesi Ortadoğu’yu yeniden dizayn etme projesinin Büyük Ortadoğu Projesi’nin kod adıydı. Hani şu Tayyip Erdoğan’ın eşbaşkanıyım dediği Büyük Ortadoğu Projesi.

  *

  Syriana’daki rolüyle Oscar ödülü kazanan George Clooney tecrübeli CIA ajanı Bob Barnes’ı canlandırıyordu. Bilmiyorum Bob Barnes ismi size birini hatırlattı mı? Evet… Hayali karakter Bob Barnes aslında esrarengiz Bob lakabıyla tanınan Robert Booker Baer’di.

  *

  Çünkü Syriana filminin senaryosu Robert Booker Baer’in yazdığı “See No Evil” ve “Sleeping with the Devil” isimli kitaplarından uyarlanmıştı.

  *

  Büyük Ortadoğu Projesi’nin kod adı Syriana’nın birebir esin kaynağı bizzat Guamergelerin mucidiydi!

  *

  Yazdı.
  Perdeye taşıdı.
  Oscar kazandı.

  *

  Ve sen güzel kardeşim…
  Hadiseyi hala Kobani filan zannediyorsun.
  Komedi dalında en iyi figüran Oscarı almaya mı çalışıyorsun!  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  23 Ekim 2014


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Ve sen güzel kardeşim…
  Hadiseyi hala Kobani filan zannediyorsun.
  Komedi dalında en iyi figüran Oscarı almaya mı çalışıyorsun!
  (: Harikasın Yılmaz Özdil.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş