Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yılmaz Özdil | Atatürk Büstü

  Atatürk büstüne tarihte ilk defa 25 Şubat 1951’de Kırşehir’de saldırıldı.
  Saldırganlar Ticani’ydi.


  *

  Ticanilik dilimize “yobaz” manasında yerleşmiştir ama aslında tarikat ismi.

  *

  Ticanilik veya Ticaniye Kuzey Afrika kökenli… 1780’li senelerde Fas doğumlu Ebu’l Ahmed et-Ticani tarafından Cezayir’de kuruldu; Cezayir Fas Tunus özellikle Senegal neredeyse bütün Afrika’ya yayıldı. Türkiye’ye 150 sene sonra 1930’larda kerameti kendinden menkul Kemal Pilavoğlu diye biriyle girdi.

  *

  Bildiğin din bezirganıydı hukuk fakültesini son sınıfta bırakmış tarikat marikat ayağıyla yolunu bulmaya başlamıştı Ahmed et-Ticani’yi rüyasında gördüğünü şeyhin kendisine el verdiğini ruhsat verdiğini söyleyerek mürit toplamaya başlamıştı. Müritlere “ahbap” denirdi.

  *

  Kemal Pilavoğlu klasik tarikat şeyhlerine benzemezdi sakalı makalı yoktu hergün traş olur takım elbise giyer kravat takardı. Janti şeyhti yani… Müritlerine tahta kılıç dağıtır “itikadın sağlamsa bu kılıç kavga anında 70 metre uzar” derdi! Kavgada tahta kılıçla kalakalan salaklara “demek itikadın zayıf” denirdi! Müritleriyle beraber seyahat etmez “siz trenle gidin ben uçarak geleceğim” derdi. Kendisini uçarken gördüğüne şahitlik eden kendisi gibi sahtekar yardımcıları vardı. Bu dolandırıcıya inanan garibanlar yiyecek para altın elindekini avucundakini yağdırırdı. Günün son model otomobilleriyle gezerdi.

  *

  Cumhuriyet düşmanlığını paraya çevirir cebini doldurmak için cehaleti sömürür “heykel puttur laiklik dinsizliktir hilafeti kaldıran Atatürk melundur” derdi. 1934’ten itibaren defalarca kovuşturmaya uğramış her defasında yemin billah “ticaniliği bıraktığı”nı söyleyerek sıyırmıştı.

  En ses getiren eylemini 4 Şubat 1949’da yaptırdı… İki müridini TBMM’ye gönderdi; dinleyici bölümüne oturdular milletvekilleri oturum halindeyken ayağa kalktılar Türkçe ezanı protesto etmek için bağıra bağıra Arapça ezan okumaya başladılar. Bu eylem yabancı basına bile “görülmemiş hadise” olarak yansıdı.


  *


  Demokrat Parti iktidara gelince gün bugündür dedi gemi azıya aldı daha büyük ses getirmek için iki müridini Kırşehir’e gönderdi. Neden Kırşehir? Ankara’da takipteydiler. Orası müsaitti. 25 Şubat 1951 karlı bir kış gecesiydi saat sabaha karşı 4 civarı… Siyah bir otomobil seçmişlerdi. Eski belediye binasının yanına park ettiler.

  Çekiçlerini aldılar indiler yürüdüler. Şehrin tören alanı olarak kullanılan Yeni Çarşı’daki İş Bankası’nın önüne geldiler orada bulunan Atatürk’ün beyaz mermere yontulmuş yüzüne vurmaya başladılar burnunu çenesini kırdılar koşarak kaçtılar aynı otomobille Ankara’ya döndüler.


  *

  Memleket ayağa kalktı.
  İstanbul Ankara İzmir’de halk sokağa döküldü İstanbul Üniversitesi’nden kalabalık bir öğrenci grubu Kırşehir’de protesto yürüyüşü yaptı. Cumhurbaşkanı Celal Bayar Çankaya Köşkü’ndeki bronz Atatürk büstünü Kırşehir’e gönderdi kırılan büstün yerine içişleri bakanı tarafından törenle yerleştirildi.


  *

  Enselendiler tabii… Kemal Pilavoğlu tutuklandı yargılandı yedi sene hapis yattı çıkınca bırakılmadı jandarma nezaretinde yaşamak üzere Bozcaada’ya sürgüne gönderildi. Eşini üç çocuğunu aldı 20 müridiyle birlikte Bozcaada’ya yerleşti. Etrafında sempati toplamak için öğrencilere bedava defter kalem dağıttı bakkal dükkanı açtı manav açtı mandıra açtı fırın açtı ada ekonomisine hakim oldu. “Şarap günahtır üzümlerini şarap üretenlere verenler cehennemde cayır cayır yanar” diyerek Müslüman bağcıların yüreğine korku salıyor adayı terkeden Rumların bağlarını ucuza satın alıyor pekmez üretiminden servet ediniyordu. Mürit sayısı 150’nin üstüne çıkmıştı müritler boğaz tokluğuna efendi’ye çalışıyor karşılığında sevap kazandıklarına inanıyorlardı. Yüksek duvarlarla çevrili çiftlik evinde oturuyordu. İşlettiği fırının üst katında çırılçıplak halde üç erkek çocuğuyla basıldı. İftira mıydı? Başkası bassa belki iftira denebilirdi ama 65 yaşındaki tarikat şeyhini 10 yaşındaki erkek çocuklarıyla basan bizzat kendi eşiydi! Tutuklandı. Bursa’da yargılanırken 5 ay sonra öldü.

  *

  50’li yıllara damgasını vuran sahtekar ölünce Nakşibendiler Süleymancılar Nurcular ön plana çıktı Ticaniliğin pabucu dama atıldı. Ancak 25 Şubat 1951’deki Kırşehir eylemiyle Atatürk büstlerine yönelik saldırıların önünü açmıştı Atatürk heykellerine saldırmayı adeta moda haline getirmişti.

  *

  1951-2014 arası toplam rakamı bilmiyorum ama sırf 1951’de Atatürk heykellerine yönelik 57 saldırı olmuştu. Arkası çorap söküğü gibiydi.

  *

  2010’lara kadar yobazlar saldırdı AKP’nin iktidara gelişiyle beraber tıpkı Demokrat Parti iktidarından güç bulmaları gibi Atatürk heykellerine yönelik saldırılar tırmandı. 2010’lardan itibaren bayrağı bölücüler devraldı.

  İzliyorsunuz… Kırıyorlar yakıyorlar kafasıyla futbol oynuyorlar. Çünkü mesele sadece “laik-antilaik” meselesi değildir dincilerle-bölücülerin ortak düşmanıdır Mustafa Kemal Cumhuriyeti.


  *

  Ve…

  *

  Ticani tarikatının merkez üssü neresiydi biliyor musunuz?
  Hani geçenlerde Amerikan gazeteleri “Türkiye’den IŞİD’e militan akıyor Ankara Hacı Bayram semti IŞİD’in militan devşirme merkezi” diye yazdı ya… Kemal Pilavoğlu’nun merkez üssü işte o Hacı Bayram semtiydi.  Kırşehir’de Atatürk büstünü kıranlar da orada yuvalandıkları bir adreste yakalanmıştı. Kemal Pilavoğlu’nun müritlerine elini öptürdüğü Ankara’daki evi de Hacı Bayram’daydı.

  *


  Bazı şeyler hiç değişmiyor bu topraklarda değil mi…
  Büstlerini yıkan zavallıların Atatürk’ün fikirlerini asla yıkamayacakları gibi.
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  14 Ekim 2014

  Yed-i AdL, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dinci güruhun pkklıdan farkı yok ikisi de Türkiye Cumhuriyetine ve Atatürk'e karşı. Belki de pkklı da değildir aynı yobazlardır ne malum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş