Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kürtlerin Nihal Atsız’ı: İsmail Beşikçi  Mümtaz'er Türköne

  GÜNDEM Kürtlerin Nihal Atsız’ı: İsmail Beşikçi

  Aralarındaki benzerlikler çok. İkisi de içinden çıkmadıkları bir etnik topluluğun ulusçuluğunu yaptılar.

  Nihal Atsız etnik köken olarak Türk İsmail Beşikçi de Kürt değil. Her ikisi de başkaları adına yaptıkları ulusçuluğu en uç noktaya ırkçılığa kadar taşıdılar. Her ikisinin de toplumun diniyle yani İslâmiyet’le araları barışık olmadı. Her ikisi de fikirleri uğruna hapislerde çile çektiler.

  Haklarını teslim edelim: Her ikisi de -görüşlerine katılın veya katılmayın- ciddi birer ilim ve fikir adamıdır: Atsız çok iyi bir Osmanlı tarihçisi Beşikçi ise üretken bir Türkiye sosyoloğudur. Atsız’ın fazladan vasatın üzerine çıkan bir şairliği ve romancılığı da vardır. Atsız Türk milliyetçiliği üzerinde çok derin izler bırakmıştır. Sadece fikir vermek için belirtelim: Bugün karşınıza çıkan Kürşad isimlerinin tamamının kaynağı Atsız’ın bir roman kahramanıdır. İsmail Beşikçi’nin Kürtler üzerinde bir “bilge” olarak bırakacağı izleri ve göreceği saygıyı tahmin etmek pek zor değil.

  Ulusçuluk temelde çok basit bir duyguya dayanır. Bu duygu benzerlerinize duyduğunuz körü körüne bağlılık ve aidiyet hissidir. “Körü körüne bağlılık” dediğimiz şey “taassup”tur.

  Ulusçuluğu en iyi karşılayan kelime budur ve bu karşılık ilk defa sosyal bilimlerin gerçek kurucusu olan İbn Haldun tarafından bulunmuştur. İbn Haldun sorgusuz sualsiz işleyen ve her şartta geçerli olan kabile dayanışmasını “asabiyet” olarak nitelemiştir. Kabile düzeyindeki dayanışma ile ulus düzeyindeki dayanışma arasında sadece nicelik farkı vardır; bu yüzden ulusçuluğun gerçek karşılığı asabiyettir. Bu kavram sosyolojik bir kategoridir ve Başbakan’ın geçtiğimiz günkü kullanımı İbn Haldun’un kategorisine uygundur. Başbakan’ın kullandığı kelime ile “asabî” kelimesi arasında bağlantı kuranlar farkında olmadan bir gerçeği hatırlamamıza vesile oluyorlar.

  “Asabî” kelimesi ile “asabiyet” “taassup” ve “mutaassıp” kelimeleri aynı kökten gelen ve aynı anlamı işaret eden deyimlerdir. Demek ki her ulusçu “asabî”dir çünkü “fikr-i sabitleri” yani aslı astarı olmayan takıntıları vardır. Her ulusçu mutaassıptır; çünkü kendi ulusunu kategorik olarak üstün ve haklı görmek ancak sorgulamaya kapalı körü körüne bağlılıkla mümkündür.

  Şayet bir ulusa mensup olmanın sizi üstün ve değerli kıldığını düşünüyorsanız bunun adı ırkçılıktır. Aynı değer biçmeyi içinde doğduğunuz ve doğar doğmaz çevrenizde bulduğunuz kültüre dair yapıyorsanız bunun adı da kültür ırkçılığıdır; kafatası ırkçılığından bir farkı yoktur. Soyunuzun veya mensup olduğunuz kültürün size farklı ve bağımsız bir siyasî kimlik kazandırdığını düşünmek ırkçılığın siyasî sonucudur. Ne soy ne de kültür insana doğuştan bir üstünlük ve kimlik kazandıramaz. Her soyun ve kültürün benzer oranlarda hırsızı uğursuzu sahtekârı ve sapığı mevcuttur. Soyu ile üstünlük kazandığını düşünmek sadece aşağılık kompleksini telafi etme çabasıdır. Bu yüzden ırkçılık sorunlu bir ruhsal kişiliğin yansımasıdır; aşağılık kompleksine saplanan insanlarda yaygındır. Bu kişilik bozukluğunu siyasete taşımak sadece onaylanma ve meşruiyet arama ve bir hastalığı bulaştırma çabasını yansıtır.

  İsmail Beşikçi “ulus devleti aştık” diyen Kürt siyasetçilere Atsız’ınkine benzer hamaset kokan bir üslupla zılgıt çekiyor: “Yoğun bir asimilasyon politikasına hedef olmuşsun” dedikten sonra “nasıl milliyetçi olmazsın nasıl kendi ulus-devletini kurmazsın” diye hesap soruyor (Foruma SERBESTİye - Serbesti Forum). Beşikçi Türk ulus-devletinin yaptıklarını sıraladıktan sonra Kürtlere tıpa-tıp aynısını önermiş oluyor. Sorulacak tek soru var: Bu kötülüğü neden yapıyor?

  Atsız’da görüldüğü üzere insanın mensubu olmadığı bir etnik toplumun ulusçuluğunu yapması ırkçılık gibi hastalıklı düşünceler doğuruyor. Beşikçi’nin bu kötülüğü Kürtlere önermesine başka açıklama bulamıyorum.

  m.turkone@Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ].com.tr
  Konu Yakup Cemil tarafından (27.Eylül.2014 Saat 18:12 ) değiştirilmiştir.
  Ay Işığı, Yed-i AdL and Ecmain like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Etnik köken olarak Türk olmadığını söyleyen en büyük ırkçılığı yapıyor zaten. Irkı ne olursa olsun göğsünde Türklük için atan bir kalbe sahipken Türk milliyetçiliğinden Türklükten yakınan kişilerin iddialarıdır. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin herkes ırkıyla övünür milliyetçilik de ulusçuluk da yapabilir. Haçlı seferlerindeki gibi Türkleri yok etmeye çalışan düşmanlara karşı da ırkçı tavır sergilenmesi gayet normal. Ama milliyetçiliği abartıp Nihal Atsız gibi Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan diğer etnik ırklara haksızlık boyutuna getirirse o zaman Hitler'den farksız olmaz...

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türk milliyetçiliği olmasaydı kurtuluş ve Çanakkale savaşlarında başarı sağlayamazdık. Milliyetçilik yerine ümmetçi olsaydık Osmanlı gibi topraklarımızı yabancılara satıp esir hayatı mı yaşayacaktık? Bir devletin milliyetçi tavır sergilemesi düşmanlarımızın hala daha gücüne gitmekte...Atsız Ziya Gökalp Atatürk ve nice Türklüğe gönül vermiş kişiler sayesinde Türklüğün sadece kan bağından ibaret olmadığını öğrendik. Türklük gönül işidir. Keşke Nihal Atsız Ziya Gökalp ve Atatürk'ü anlayabilseydik kafatasçı ırkçı olarak görmeseydik de bugün Türk'üm diyenleri; Türklüğe gönül verenler ırkçı olarak anlaşılmayacaktı.
  Konu Yed-i AdL tarafından (29.Eylül.2014 Saat 19:55 ) değiştirilmiştir.
  Enigma, Sürmenaj and Ecmain like this.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yağmur Oğlum!

  Bugün tam bir buçuk yaşındasın. Vasiyetnameyi bitirdim kapatıyorum. Sana bir resmimi yadigar olarak bırakıyorum. Öğütlerimi tut iyi bir Türk ol.

  Komünizm bize düşman bir meslektir. Bunu iyi belle. Yahudiler bütün milletlerin gizli düşmanıdır. Ruslar Çinliler Acemler Yunanlılar tarihi düşmanlarımızdır.

  Bulgarlar Almanlar italyanlar ingilizler Fransızlar Araplar Sırplar Hırvatlar ispanyollar Portekizliler Romenler yeni düşmanlarımızdır.

  Japonlar Afganlılar ve Amerikalılar yarın ki düşmanlarımızdır.

  Ermeniler Kürtler Çerkezler Abazalar Boşnaklar Arnavutlar Pomaklar Lazlar Lezgiler Gürcüler Çeçenler içer(de)ki düşmanlarımızdır.

  Bu kadar çok düşmanla çarpışmak için iyi hazırlanmalı.

  Tanrı yardımcın olsun!

  Nihâl Atsız

  4 Mayıs 1941
  İsmail Beşikçi kimdir nedir bilemiyorum ama Nihal Atsız'ın oğluna yazdığı vasiyeti herşeyi açıklıyor. Türk'ten başka herkesi neredeyse düşman görmüş ama en büyük düşman Amerika'yı unutmuş.

  Düşmanlık derken her milletten kötü bir insan çıkacağını da göz önünde bulunduralım. Nasıl bileceğiz düşmanımızı peki o da kolay değil. Bence milliyetçilik denilen bu saçmalık hiç olmasaydı daha rahat olacaktık sanki .Görüşlerin azı karar çoğu zarar desek de asla ortası yoktur. Din olsun milliyetçilik olsun siyaset olsun futbol takımı tutar gibi holiganlaşıyoruz.
  Konu Enigma tarafından (30.Eylül.2014 Saat 02:48 ) değiştirilmiştir.
  Yakup Cemil and Ecmain like this.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Düne kadar Nihal Atsız'ı ırkçı olarak tanıyordum ama günümüzde gerçekten bazı sözlerinde çok haklı olduğunu anladım.

  Atsız İsmail Beşikçi gibi bölünme yanlısı değildi
  pkklıları savunmadığı için ırkçı biliniyordu. Kürtler düşmanımız derken de yazılarında Türkiye’yi bölmek doğu illerimize bağımsız Kürdistan kurmak isteyen vatan hainlerine karşı yazılmıştır. diye not düşerdi.
  Atsız'ın yazılarını çok iyi analiz etmek lazım.
  İsmail Beşikçi'yle karşılaştırılamaz bile.

  Kan bağına gelince Kürt olmadığı halde kürdü savunuyorsa Türk olmadığı halde Türkiye'yi düşünen kaç tane kişi varsa hepsi de Türklüğe hayatını vermiştir. Bu çok saygı duyulacak birşey. Hepimiz onlar gibi olabilsek keşke.
  Ecmain, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş