Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Anadolu Babamızın Çiftliği Değil - Ragıp Zarakolu

  Ragıp ZARAKOLU

  ANADOLU BABAMIZIN ÇİFTLİĞİ DEĞİL

  Anadolu kadar son 100 yıldır sosyal Darwinciliğin harekat sahası haline gelmiş ve gerek insan coğrafyası gerekse doğal coğrafyası on bin yıllardır ilk kez bu kadar yıkıma uğramış ve köksüzleştirilmiş bir başka dünya parçası acaba var mıdır diye düşünüyorum bir süredir.

  İnsanı ve doğayı yok sayan talan ve imha eden böylesi bir coğrafya acaba var mıdır?

  Tehcir sürgün tenkil ve tedip yetmedi şimdi coğrafya saldırı altında.

  Böylesi bir kolanizasyon ve imha ancak 500 kusür yıl önce İspanyol konkastitorların /fatihlerin bütün bir coğrafyayı adeta kazıyarak temizlemesine benzetilebilir.

  Bu yaz ailemin çevresinde kök saldığı Kelkit vadisinden geçtim tam bir imhaydı devasa iş makinaları korkunç bir doğa kırımı faaliyetindeydi.

  Köklerimin söküldüğünü hissettim.

  Fetih ve yayılma bitmek bilmiyor.
  Dersim 1938’den daha beter bir kimliksizleştirme ve imha programı ile yüz yüze.

  Hakkari Dağlarının teslim olmayan halkı sudan duvarlarla kuşatılmak isteniyor.

  Karadeniz’in isyankar sularını zapturapt altına alıp karlarına kar katacaklar Karadeniz’i de insansızlaştıracaklar.

  Ya Ege uygarlıklarının suya boğulması yetmedi Keban’ınki Harput eteklerininki yetmedi.

  Edessa’nın verimli topraklarının zehirlenmesi sulara sellere kapılıp gitmesi yetmedi.

  Anadolu bir kez farklı bir istilanın tehdidi altında.
  Bu tehdit inşaat madencilik alışveriş merkezleri konsorsiyumlarının iş makineleri ile geliyor.

  İnsan malzemesini bir eritme potasına koyarak toptan kimliksizleştirmeyi hedefliyor.

  Kolonyalizm en üst evresine erişmek üzere.
  “10 ayrı koldan yola çıkan kervanlar geçtikleri güzergâhlardan katılımlarla büyüyerek yürüyorlar.” “Kervanda yürüyen insanlara at eşek deve köpek gibi hayvanlar da eşlik ediyor.” “Kervanlar her gün yaklaşık 20 kilometre yürüyor.”

  Bütün bu planların harekat üssü olan Ankara Anadolu savucularını kabul etmiyor.

  Vize istiyor onlardan!
  Sopa kırıyorlar sırtlarında.

  Daha 1915 yılında dürüst yöneticileri alınıp sosyal mühendislere terk edilerek binlerce yıllık çok kimlikli karakterini yitiren Ankara kenti hey gidi!

  Bitmek bilmez mi raporların planların insan olan her şeye insana dair her şeye yabancı olan…

  Yaşar Kemallerden İlyas Venezislerden yeni yitirdiğimiz Esma Ocaklardan Ahmet Ariflerden Yorgo Andreadislerden Kirkor Ceyhanlardan Maria Yordanidulardan Didi Sotiriyulardan Mintzurilerden öğrendik bu coğrafyayı...

  Yitirdiğimiz o dünyanın zenginliğini ve bugünkü yoksulluğumuzu.

  Yaşar Kemal’in manifesto gibi çağrısına kulaklar sağır:

  “Doğaya düşman olan bir ülke olduk. Toros dağları bizim dağlarımızdı. Yaylalar çok güzeldi. Ormanlarda çiçeklerin kokusundan geçilmezdi. Bugüne geldik. Bu günler o günler değil. Bu ağaçlar o ağaçlar değil. Yaylalara girildi ormanlar kesildi ağaçlar gece gündüz ovalara şehirlere kasabalara köylere taşındı ceviz ağaçları da başka ülkelere. Ormanlarda ceviz ağaçları tükendi. Bu kazançlarından başka dünyayı görmeyen bilmeyen yöneticilerin marifetidir.

  Bizde barajların ne olduğunu bilmeyenler gitsinler Rusya’yı Mısır’ı görsünler gelsinler bizi görsünler. Adana’yı Urfa’yı görsünler bir de Allianoi’yi Hasankeyf’i görsünler. Allianoi’nin ne olduğunu bilmeyenler üstüne çakıl taşı dökmüşler. Oysa burası insanlığın sağlık merkezidir insanlığın kutsal bir yeridir. Bize gelince Anadolu babamızın çiftliği değildir. Size ben söylüyorum.

  Ben bir Anadolu köylüsüyüm. Bu halkı iyi biliyorum. Anadolu’yu keyfiniz için bu hallere sokuyorsanız yanlışsınız. Belki siz de Anadolulusunuz da başınız dönmüştür. Öyledir herhalde bilemiyorum başınız dönüyorsa Allianoi’ye gidin belki size bir ilaç bulunur. Bugün varsınız yarın yoksunuz. Bu Anadolu insanları kolay bağışlamaz. Bugün bir kez daha “Anadolu’yu Vermeyeceğiz” diyerek yola çıkanların yolu açık olsun.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  2011-05-30

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Büyük Anadolu Yürüyüşü'ne yazar Yaşar Kemal duygularını kaleme alarak destek verdi

  Doğaya düşman olan bir ülke olduk.

  Toros dağları bizim dağlarımızdı. Çocukluğumda gençliğimde dağlara yaylaya giderdik. Bahar ve yaz günlerimiz Toroslar’da geçerdi.

  Yaylalar çok güzeldi. Ormanlarda çiçeklerin kokusundan geçilmezdi. Yiyecek otlar herkese güç verirdi. Dağlarda insanlar hastalık bilmezlerdi.

  Bugüne geldik. Bu günler o günler değil. Bu ağaçlar o ağaçlar değil bu çiçekler o çiçekler değil. Yaylalara girildi ormanlar kesildi ağaçlar gece gündüz ovalara şehirlere kasabalara köylere taşındı ceviz ağaçları da başka ülkelere. Ormanlarda ceviz ağaçları tükendi.

  Eskiden her kırk otuz yirmi çınarın altındaki pınarlar kalmadı kızlarına o pınarların adını koyanlar da hemen hemen kalmadı. Yağmur suları ile köylerin kasabaların illerin evleri bahçeleri tarlaları sular altında kaldı. Yağmur suları artık her yeri kesip kıracak. Bu kazançlarından başka dünyayı görmeyen bilmeyen yöneticilerin marifetidir. Bu erozyon deyince gülenlerin ne olduğunu bilmeyenlerin ahmaklığıdır.

  Son yıllarda bir de barajlar çıktı. Bilenler bilir dünyada birçok ülke barajların belasına uğramıştır. Bizde barajların ne olduğunu bilmeyenler gitsinler Rusya’yı Mısır’ı görsünler gelsinler bizi görsünler. Adana’yı Urfa’yı görsünler. Gelenler bir de Allianoi’yi Hasankeyf’i görsünler.

  Allianoi’nin ne olduğunu bilmeyenler üstüne çakıl taşı dökmüşler. Oysa burası insanlığın sağlık merkezidir insanlığın kutsal bir yeridir. Bizim kıymetli barajcılarımız çok zekilerdir üstünü çakılla kumla örtmüşler.

  Niçin görsünler insanlar onları? Görsünler de güldüklerinden utansınlar.

  Bir de Hasankeyf var. Hasankeyf’te baraj yapılsın diye bize bize değil barajcılara bazı Avrupa ülkeleri para vermek istemişler sonra da seçmenleri bu paranın nereye gideceğini anlayıp tepki verince parayı vermekten vazgeçmişler. Sayın ya elbette sayın politikacılar herhalde şaşırmışlardır.

  Bize gelince Anadolu babamızın çiftliği değildir. Size ben söylüyorum. Ben bir Anadolu köylüsüyüm. Anadolu’yu baştan başa gazeteci olarak dolaştım. Bu halkı iyi biliyorum.

  Anadolu’yu keyfiniz için bu hallere sokuyorsanız yanlışsınız.

  Belki siz de Anadolulusunuz da başınız dönmüştür. Öyledir herhalde bilemiyorum başınız dönüyorsa Allianoi’ye gidin belki size bir ilaç bulunur.

  Size öğüt vermek istemiyorum öğüt sevmem konuşmamı öğüt saymayın.

  Bugün varsınız yarın yoksunuz bu Anadolu insanları kolay bağışlamaz. Anadolu topraklarının üstüne titrer Kurtuluş Savaşımıza bakın.

  Bugün bir kez daha “Anadolu’yu Vermeyeceğiz” diyerek yola çıkanların yolu açık olsun.

  Yaşar Kemal

  13/04/2011 02:00

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş