Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Barış Zeren | İşte CHP-MHP adayı İhsanoğlu'nun CV'si

  Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önerdi. Devlet Bahçeli öneriden memnun hemen kabul etti. Bahçeli CHP tabanına da hitap edecek bir ad ararken Kılıçdaroğlu’nun katıksız bir İslamcı’yla gelmesine epey şaşırmış olmalıdır. “Kırk yıldır İslamcılarla kol kolayız biz bile bu kadar gerisini düşünemedik” diye hayıflanması da gayet mümkündür.

  Peki kim bu Ekmeleddin İhsanoğlu?

  Bugün fast-food restorana çalışan alırken bile özgeçmiş soruyorlar. Oysa görünüşe bakılırsa medya benzer bir özen göstermemizi pek istemiyor.

  On iki yıl önce Erdoğan’ı “ılımlı” “Batı’yla barışık” Davutoğlu’nu“doktrin sahibi akademisyen” diye sundukları gibi şimdi de İhsanoğlu’nu benzer etiketlerle tanıtmaya başladılar. Etiket kıtlığı çektikleri anlaşılıyor.

  İHSANOĞLU’NUN ŞERİAT CV’Sİ

  İhsanoğlu’nun kendi internet sitesindeki özgeçmişinde yüksek lisansını Mısır El-Ezher Üniversitesi’nden aldığı belirtiliyor. Bu başlı başına dikkat çekici bir referans. Çünkü adı aldatıcı olmasın bu üniversiteyi rektör değil şeyh yönetiyor. Daha önemlisi El Ezher Batı kaynaklı uluslararası siyasal İslam ağının (pan-islamizmin) ve şeriat hukukunun merkezlerinden kabul ediliyor.

  Uzun tarihinin konumuzla ilgili bölümü Birinci Dünya Savaşı arifesinde İngiltere’nin Ortadoğu’dan Osmanlı’yı çıkarma tasarıları biçimlendiğinde El Ezher’in uluslararası İslamcı örgütlenme merkezi olarak yapılandırılmasıdır. Bu dönemde El Ezher Üniversitesi’ndeki gelişmeler“pan-islamist” akımın Britanya güdümünde şekillendiği kuşkularını da alevlendirmişti. O dönemden beri üniversite Müslüman Kardeşler’den türlü şeriat yorumcularına dek uzanan dünya çapında şeriatçı siyasetleri besleme hedefli bir üs gibi çalıştı.

  Nitekim son yıllarda Mısır’da anayasa değişiklikleriyle şeriat açıkça kabul edildiğinde şeriat konusundaki otorite de El Ezher Üniversitesi olarak belirtilmişti. Kılıçdaroğlu’nun AKP İslamcılığınca enkaza çevrilmiş cumhuriyetin başına önerdiği ad dünyaca ünlü bir şeriat üssünde biçimlenmiştir.

  Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cv’sinde altı çizilecek nokta bununla sınırlı değil. İhsanoğlu doktora sonrası çalışmalarını da İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde yaptı. Bu üniversite de dünyada siyasal İslamcılığın önemli uğraklarından kabul ediliyor. Exeter’in öğrenci politikası kendi ülkelerinde rahle-i tedrisattan geçmiş “geleceği parlak” İslamcı öğrencilerin çeşitli uzmanlıklara yönlendirilmesine dayalı. Bizde seçme AKP kadroları Abdullah Gül Mehmet Şimşek eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve daha niceleri Exeter Üniversitesi’nden geçtiler.

  Parantez içinde belirtmeli: İngiltere’nin bu ilginç üniversitesi ile Türkiye’deki İslamcı-milliyetçi kadrolar arasındaki ilişki dudak uçuklatan cinsten olup bu yazının sınırlarını aşıyor. Ama şimdilik şu rahatlıkla söylenebilir: Bu ilişki tam sergilenebilse yakın tarihimiz siyasetinde karanlık noktalar bir bir aydınlanacaktır.

  Dolayısıyla eğitim yaşantısı ve kariyerindeki önemli basamaklar Ekmeleddin İhsanoğlu’nun zihniyetinin Tayyip Erdoğan ve kadrolarıyla bütünüyle “paralel” olduğunu gösteriyor.

  Rastlantı değil Ekmeleddin İhsanoğlu’nu büyük kutlamalarla İslam Konferansı Örgütü’nün başına getiren de Erdoğan rejimi olmuştu. İhsanoğlu görevi sırasında Erdoğan rejimiyle aynı zihniyeti paylaştığını göstermeyi ihmal etmedi. Bir keresinde Lübnan’daki çatışmalar vesilesiyle Ortadoğu’da bir “İslam Ordusu” kurulması önerisini bile ileri sürmüş bu aşırı önerisi Ortadoğu’da bile hayretle karşılanmıştı. Elbette medyacılarımızın dediği üzere “ılımlı” biri olduğundan bu orduyu “barış gücü” olarak etiketlemeyi eksik bırakmamıştı.

  CUMHURBAŞKANINIZI SUUDİCİ Mİ KATARCI MI İSTERSİNİZ?

  İhsanoğlu da giderek her “paralelin” kaderini paylaştı: Erdoğan hükümetinin gadrine uğradı. Görünürde neden İhsanoğlu’nun Mısır’da Müslüman Kardeşler çizgisini eleştirmesiydi ama arka planda daha büyük çatışmalar vardı.

  Suriye savaşında ABD’nin başarısızlığı son yıllarda Batı ve bölge müttefikleri arasında çatlamalara yol açmıştı. ABD ile İsrail kendi aralarında Katar ile Suudi Arabistan da kendi aralarında ciddi siyasal çatışmalar yaşadılar. Hâlâ etkili bu çatışmaların izini Fethullah Gülen ile Tayyip Erdoğan arasındaki mücadeleye dek sürmek mümkündür.

  Uluslararası dengeleri kollamayı El Ezher’den beri öğrenmiş olan Ekmeleddin İhsanoğlu da işte bu çatışmada denetimsiz ve telaşlı Erdoğan’dan kendini “usulca” ayırma yolunu tuttu. İşte bütün ayrılıkları budur ve bu kadardır. Yani CHP yönetimi böyle bir profili cumhuriyetin başına önererek aslında cumhuriyetçi tabanına da “Suudi’ci başkan mı istersiniz Katarcı mı?” diye sorma cüretinde bulunmuş oluyor.

  Erdoğan’la olan ayrışmanın İhsanoğlu’nu Gülen’e yakınlaştırdığını herhalde vurgulamak gereksiz. Ama Kılıçdaroğlu yönetiminin bu adı önermesini öğütleyen muhtırayı nereden almış olabileceğini göstermesi açısındansa önemlidir.

  “MÜDAFAA-İ HAYSİYET” SINAVI

  Ekmeleddin İhsanoğlu siyasal görüşleri ve zihniyeti açık bir siyasal İslamcıdır. Cumhuriyeti kuran partinin başına kuşkulu biçimde yerleşenler şimdiye kadar skandal politikalara imza attılar. Ama Erdoğan gibi alaylı değil mektepli bir İslamcı’yı önerebilmeleri artık gaflet ve dalalet sınırını aştıklarını gösteriyor.

  Kuşkusuz Kılıçdaroğlu cumhuriyetin başına İhsanoğlu’nu önererek örgütünü tabanını ve cumhuriyetçi kitleleri yok sayma cüretini geçmiş seçimlerden aldı. Referandum’da oy vermedi. 30 Mart’ta Sarıgül gibi bir adı “sağ tabandan oy alacak aday” reklamıyla kabul ettirdi. Erdoğan rejimi bunalttıkça kitleler çaresizleşmiş Kılıçdaroğlu aynadan Erdoğan’ın yansımasını söküp aday gösterebilse Erdoğan’a karşı ona bile razı hale gelmişlerdi. Kılıçdaroğlu bu seçimlerde seçmenini değil Erdoğan’ı güldürdü.

  Artık CHP seçmeni İslam ordusu düşlerindeki bir isme oy isteme cüretini gösteren Kılıçdaroğlu “yenilikçiliğine” nasıl tutum alır seçim sürecinde göreceğiz. Kesin olan şudur: Erdoğan hukuksuzluğu karşısında bu CHP yönetimi “müdafaa-i hukuk” mücadelesi vermedi; şimdi Kılıçdaroğlu tarafından yoksayılan kitleler bir “müdafaa-i haysiyet” sınavındalar.

  İhsanoğlu profili yeterince anlatıyor: Kılıçdaroğlu’nun bu adayı cumhurbaşkanlığını Erdoğan almasın diye değildir.

  Çünkü İhsanoğlu Erdoğan’ın aynadaki yansımasıdır. Bu adayı göstermekle Kılıçdaroğlu yönetimi sanki seçmenlerini partiye iyice yabancılaştırmak istemiştir. Sanki Erdoğan’ın kaybetmesine karşı “yeni rejimi” yolda bırakmayacak bir stepne aramışlardır. Bu çatı adaylarıyla Kılıçdaroğlu ve Bahçeli yönetimi Türkiye’de çözümün değil sorunun bir parçası olduklarını bir kez daha kanıtlıyor.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  16.06.2014 17:30

  Odatv.com

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dolayısıyla eğitim yaşantısı ve kariyerindeki önemli basamaklar Ekmeleddin İhsanoğlu’nun zihniyetinin Tayyip Erdoğan ve kadrolarıyla bütünüyle “paralel” olduğunu gösteriyor.
  Ekmeleddin'i de abd ve akp belirledi bence.
  akpnin adayı seçilmezse bu olur diyorlar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş