Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Müyesser Yıldız | Ekmel Bey Kürt meselesi hakkında ne düşünüyor  Tarih 28 Ocak 2010... Cansu Çamlıbel’in İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’yla röportajı Hürriyet’in manşetinde.

  Gündemde İhsanoğlu’nun İslâm ülkeleri için önerdiği ortak barış gücü yani İslâm ordusu kurulması var.

  İhsanoğlu Afganistan’daki Taliban ve Somali’deki “radikal grupla” ilgili şunları söylüyor:

  “Taliban’ın siyasi sürecin dışında bırakılmasının yanlışlığına işaret ediyoruz uzun süredir. Taliban Afgan milletinden doğan siyasi bir güç olarak denklemin bir yerinde olmalı. Bunlar şiddete başvuruyorlar tasvip edilmeyecek birçok şey yapıyorlar fakat bunları denklemin dışında bıraktığınız zaman çözüm zorlaşıyor. Bu Afganistan’a has bir şey değil dünyada buna benzer örnekler var. İrlanda’da IRA İspanya’da benzer bir süreç yaşandı. Taliban’la siyasi bir çerçevede işbirliği yaparak onları çevreden merkeze almak lazım...”

  “Benzer bir olayı Somali’de gerçekleştirdik. Şer-i mahkemeler grubu şiddet kullanan radikal bir gruptu ve bunların başında Şeyh Şerif vardı. Uzun müzakereler sonucu Şeyh Şerif’i bulunduğu yerden merkeze taşıdık ve şimdi Somali’nin meşru Cumhurbaşkanı olarak aşırı uçlarla mücadele halinde. Taliban da o toprağın bir mahsulü olarak dikkate alınmalı...”

  Bunu niye mi hatırlattım?

  İhsanoğlu şimdi CHP-MHP’nin çatı Cumhurbaşkanı adayı.

  Kemal Kılıçdaroğlu 4 gün önce Diyarbakır’da STK’larla kapalı bir toplantı yaptı. STK temsilcileri İhsanoğlu’nun “Kürt sorunu” hakkında neler düşündüğünü bilmediklerini vurguladı.

  Kılıçdaroğlu da “Cumhurbaşkanın bir anlamda sembol olduğu ve siyasi irade kullanacak bir boyutunun bulunmadığını konuyu böyle değerlendirmek gerektiğini böyle bir misyon biçtikleri için de böyle bir aday çıkardıklarını” belirtip İhsanoğlu’nun önümüzdeki günlerde “Kürt sorunu” konusunda açıklamalar yapabileceğini söyledi.

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti için en büyük tehdit haline getirilen PKK konusunda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Başkomutanının “siyasi iradesi” olmayacak; öyle mi?

  Ya Ekmeleddin Bey “Kürt sorunu” hakkında açıklamalar yaptığında Taliban örneğinde olduğu gibi “PKK Kürt milletinden doğan siyasi bir güç olarak denklemin bir yerinde olmalı. Bunlar şiddete başvuruyorlar tasvip edilmeyecek birçok şey yapıyorlar fakat bunları denklemin dışında bıraktığınız zaman çözüm zorlaşıyor. Bu Türkiye’ye has bir şey değil dünyada buna benzer örnekler var. İrlanda’da IRA İspanya’da benzer bir süreç yaşandı. PKK’yla siyasi bir çerçevede işbirliği yaparak onları çevreden merkeze almak lazım” derse

  Ya da Somali örneğindeki gibi “Öcalan’ı bulunduğu yerden merkeze taşıyalım” önerisinde bulunursa?

  Özetle Ekmeleddin Bey’in “Kürt sorunu” hakkında söyleyecekleri çok önemlidir!...

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  24.06.2014 10:35

  Odatv.com

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne olduğu belli olmayan birini cumhurbaşkanı olarak seçmek hangi akla hizmet?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş