Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Can
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mümtaz İdil | Kimse Kızmasın Japonya'yı Yazdım

  Kimse kızmasın japonya'yı yazdım


  


  1867 yılının soğuk bir kış günü 15 yaşındaki Mutsu-Hito’nun yanına gelen Tokugova soyundan yaşlı Şogun geleneksel Japon selamıyla çocuk yaşındaki Hito’nun önünde eğilerek “Saygı değer Güneşin Oğlu sevgili İmparatorumuz; tahtınız sizi bekliyor dedi.

  Mutsu-Hito yaşından beklenmeyecek bir olgunlukla yavaşça yer minderinden doğruldu ve imparator naibi görevini yürüten Şogun’un omuzuna elini koyarak “kalkabilirsindedi. “Bundan böyle İmparatorlara saygı diz çökerek yapılmayacak! Babam Komei de böyle isterdi.”

  Japonya tarihinin en çağdaş ilerici imparatorlarından biri tahta geçiyordu ama kimse bunun farkında bile değildi. Küçük yaşı nedeniyle tüm Japonya’da tedirginlik hakimdi. Herşeyi yine Tokugava şogunluğunun yöneteceğinden herkes emindi ve yeni imparatorun bunu değiştirmeye gücü yetmeyecek diye düşünülüyordu.

  Ama beklenenin tersi oldu.
  1860’lı yıllara kadar Japonya Avrupa ülkelerinin ortaçağda yaşayıp da çoktan geride bıraktığı ilkel bir fedolizmle yönetiliyordu. Ülke tam 276 eyaletten oluşuyordu ve bu eyaletlerin her biri kendi silahlı askeri güce sahipti.

  Bunlara “Daimoslar” deniyordu. Egemenlik Tokuogava ailesinin elindeydi ve onların seçtiği bir kukla imparator ülkeyi sözüm ona idare ediyordu. İmparator adına ülkeyi yöneten ve Osmanlı’da “Naip” olarak adlandırılan bu kişiye Japonya’da Şogun adı veriliyordu.

  Haberi getiren de işte bu “şogun”du. İmparatorun önünde diz çöken ve ona bağlılığını yalancıktan da olsa bildiren yaşlı şogun...

  1863 yılına gelindiğinde yani henüz imparatorluk koltuğunda Komei otururken Batı alemi ilk olarak uzak doğu ülkeleri üzerinde haklar elde etmek üzere harekete geçmişti. Emperyalizmin kolları artık uzak doğuda özellikle de Japonya üzerindeydi. Batı ülkelerinin donanmaları Japonya açıklarında bir “yıldırma hareketi”ne girişdiler. Bu öyle kuvvetli ve gerçekten yıldırıcı bir müdahaleydi ki Japonya geri adım attı ve hemen ardından da kapitülasyonlar geldi. İmparator adına yönetimi elinde bulunduran kukla Şogun Batılı güçlerin mallarının ve gemilerinin Japonya’ya girmesine izin vermek zorunda kalmıştı.

  Ülkenin bütünlüğünü tehdit eden bütün bu girişimler sonucunda Japon halkı özellikle de Daimioslar şiddetle itiraz ederek ayaklandılar. Japon derebeyleri bu fırsattan yararlanarak devlet üzerindeki eski güçlerini yeniden kurma hevesine kapıldılar. İmparatorun etrafı kuşatıldı.

  Sistemli bir mücadele ile Şogun’un görevinden istifa etmesini sağladılar. Genç imparator bütün bu olayları büyük bir soğukkanlılıkla izliyordu. Yetkiler Japon soyluları ve derebeyleri tarafından imparator Mutsu-Hito’ya devredilmişti.

  3 Ocak 1868’de çocuk imparator ilk Japon hükümet konseyini kurdu. Bu çağdş anlayışla kurulmuş bir heyet lmaktan çok feodal düzene göre düzenlenmiş Daimioslar topluluğu sayılırdı. Şogun buna direnecek olduysa da askerleri Mutsu-Hito karşısında bozguna uğradı.

  Mutsu-Hito bu zaferin ardından eski sarayını terk ederek Şogun’un eski kalesi olarak bilinen Yedo’ya bugünkü adıyla Tokyo’ya yerleşti. İmparator rejimin değiştiğini ifade etmek üzere Yedo adını Tokyo olarak değiştirmekle kalmadı imparatorluk adını da Meiji olarak değiştirdi.

  Artık kendisine bundan böyle Meiji denecekti.
  Mutsu-Hito diğer adıyla İmparator Meiji Japonya’yı batılalaşma yoluna sokan beş maddelik bir Ant yayınladı. Feodal toprak düzenini kaldırdı yeni eğitim sistemi kurdu hükümete kabine sistemi getirdi ve imparatorluk yasasını yürürlüğe soktu.

  Çocuk imparator bir Kurucu Meclis toplayarak devrimlerin bir program dahilinde yürütülmesi talimatını verdi. Bunlar Japonya’nın bin yıllık tarihi içinde çok tuhaf gelişmelerdi ve halk uyum sağlamakta güçlük çekiyordu. Daha önce tamamen feodal bir düzene sahip olan ve üç yüze yakın eyaletle yönetilen zengin derebeylerinin yoksul halkı sömürdüğü bir imparatorluktan Meiji yönetimine yani Japoncadaki anlamıyla “aydınlık monarşiye” geçiş “dibe vurmuş” Japon halkını umutlandırmıştı.

  Daimiosların para basma ve kendi ordularını kurma hakkı vardı. Mutsu-Hito bu hakkı ellerinden aldı orada da durmadı muhteşem zenginliklerine el koydu ve kendilerine yakın tuttukları Samurayları bir daha toparlanamayacakları şekilde dağıttı. Hepsi silahlarını ve cephanelerini bırakarak geri çekilmek zorunda kaldılar.
  Daimiosların muazzam toprakları yoksul Japon köylülerine dağıtıldı. Yeni yasalarla tüm Japon halkı yasalar önünde eşit kılındı ve soylulara (samuraylara) ve Daimioslara sağlanan ayrıcalıklar kaldırıldı.

  Elbette bu çok sakin biçimde gerçekleşmedi. Samuraylar bir süre sonra ayaklandılar ve başta terk etmeye razı oldukları silahları yeniden gömdükleri yerden çıkardılar. Japon usulü kanlı bir iç savaş ülkeyi yıllarca kasıp kavursa da sonuçta “ilerici” Mutsu-Hito’nun taraftarları galip geldi.

  Birkaç yıl içinde de Japonya dünyanın sayılı devletleri arasındaki yerini aldı.

  Hani hepimizi şu günlerde saran bir “umutsuzluk sarmalı” var ya...

  Hani şu sabahları yüreğimizin üzerine oturan karabasan...
  Soluklanmamızı kesen ağır hava; rüşvetler yolsuzluklar adam kayırmalar hileler iç çekişmeler...

  Ve sesini çıkarmaktan korkan muhalefet...
  Sanki bugün heryeri adaletsizlik sarmış gibi Diyojen misali elinde fenerle yasaları aradığını söyleyen bir zevat...

  Birinden birini tercih etmek zorundaymışız gibi ikide bir önümüze sürülen paralel ve paralel olmayan muktedirler topluluğu...

  Bütün bunlar sanal ortamlarda bizlere sunulan sanal kavgalar. Umut bunların elinde değil bizlerin elinde.
  Japonları bu yüzden yazdım hani aklımızda bulunsun diye.

  Mümtaz İdil

  26.04.2014 13:28

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Japonya takdir ettiğim güçlü bir devlettir.

  Kimlik sorunu olmadığı için ekonomi ve teknoloji alanında hızla ilerliyor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş