Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Yiğit Günay | Zippo

  Zippo

  “Ziyaretçin var” dediler. İndim. İlk dikkat çeken ince upuzun kolları. Hani sanki açsa bütün gazetede çalışanları hepimizi birden kucaklayacak.

  soL’un yaptığı dayanışma çağrısını duymuş önce mektup yolladı sonra Kanada’dan geldi. Havalimanından yeni gelmiş daha yanında boy boy çantalar torbalar.

  Demli çaya hasret sayamıyorum kaçıncısını istiyor yine bitiriyor “Bir çay daha ister misiniz?” “Tilkiye ‘tavuk kebabı yer misin’ diye sormuşlar ‘adamı güldürmeyin’ demiş” kocaman gülümsüyor.

  “Emanetimi vereyim bir hele” diyor ceketinin cebine koymuş belki Kanada’da evden çıkmadan yerleştirmiş oraya epey bir döviz veriyor “emanet” diyor bağış demiyor yardım da demiyor onun değilmiş gibi sanki o para zaten verilmek üzere kazanılmış da ceketin cebine özenle ayrılmış gibi “emanet”i “sahibi”ne veriyor.

  “İki ayda bir ulaştırırım size böyle beni sarsmaz” diyor. Bir çay daha getiriyorum.

  Hayattan konuşuyoruz biraz daha yakından tanıyabilmeyi çok istiyorum Kanada’da inşaatlarda çalıştığı “Kızılderili bölgesi”nin fotoğraflarını gösteriyor iPhone’undan -iPhone’un köşesi kırık inşaatta sürekli düşüyormuş gülümseyerek söylüyor- “Bak ceylanlar hep gelir böyle” her taraf karla kaplı evin penceresinin önünde bir ceylan geziyor.

  Tanımaya çalışıyorum sürekli soruyorum atletmiş Fenerbahçe’nin sporcusuymuş sırım gibi ince vücut sıradışı uzun kollar biraz aydınlanıyor.

  Ben soruyorum sordukça yanıtlıyor ama kafası hep başka yerde çok belli oluyor. Torbalardan birini açıyor bir viski şişesi çıkarıp uzatıyor “Arkadaşlar içer” duty free’den almış belli ki kimbilir kime hediyeydi o an bize veriyor.

  “Daha ne yapabilirim” aklı hep bununla meşgul. Bir an geliyor gözleri parlıyor çantadan kahve karton sigara çıkarıyor. Arkadaşlar içer evet.

  Annesini ziyarete gelmiş. Kanser annesi. Bursa’da. Elimizden bişey gelir mi öğrenmeye çalışıyorum sağlıkçı arkadaşlar var teşkilat var ne gerekirse yok diyor gerek yok.

  “Ben daha ne yapabilirim” onu düşünüyor.

  Gözleri parlıyor yine “Size kamera göndereyim Kanada’da ucuz” sağolun diyorum kaçıncı defa diyorum sayamıyorum o devam ediyor “Çin’den inşaat malzemesi getiriyoruz 10 bin ‘boyun eğme’ tişörtü yaptırıp göndereyim” diyor.

  Anlıyorum ki sadece ceketin cebindeki para değil bizzat kendisi “emanet”. Halkına.

  Ben hâlâ meraklıyım öğrenmek istiyorum bu halk böyle insanları nasıl üretiyor laf Gezi’ye geliyor o an hatırlıyor. Köşesi kırık iPhone’unu çıkartıyor başparmağı hızla fotoğrafları karıştırıyor sonunda bir eylem fotoğrafı buluyor gösteriyor. Kararlı bir kitle yürüyor.

  “Bunu sizin gazete bastı. Bak en öndeki yaşlı kadına bak annem.” 76 yaşında Erzincanlı bir Alevi anası en önde yürüyor ardından gençler geliyor. “Bana bu fotoğrafın orijinalini verebilir misin?”

  Kanada’da yoğun çalışıyor ama Türkiye gündemini sürekli takip ediyor. “Gezi çok büyük umut verdi yeni kuşak her şeyi değiştirecek” diyor asıl sen bana umut verdin demek geçiyor içimden. Bizim böyle insanlarımız olduktan sonra bu halk boyun eğecekmiş ha!

  Kalkacak artık ama hâlâ kafasında aynı soru var “daha ne yapabilirim”. Partiye üye yapın beni diyor uzaktayım ama yapın.

  Vedalaşacağız yine gözleri parlıyor çantayı kurcalıyor bir Zippo çıkarıyor uzatıyor.

  Aklıma Silvio Rodriguez’in bir şarkısının sözleri geliyor “Gerekliyse yaşamak için gökyüzünü ateşe vermek gerekir”.

  Ben bir çaksam o Zippo’yu gökyüzünü ateşe veririm inanıyorum.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Cuma 25 Nisan 2014 - 08:53


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sizin orağınız çekiciniz var onlara ne oldu?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş