Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Can
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mümtaz İdil | Ayakkabı Kutularını Karıştırırken, Bu İki Yazara Rastladım
  Dostoyevski’nin Budala romanının ilk cümlesindeki Petersburg-Varşova treninde Lebedev ile Mışkin yerine tahta sıranın üzerine oturmuş Boris Pasternak ile Olga İvinskaya bulunuyordu. Yedi yıllık hapis hayatından sonra Olga’nın yüzünde belirgin bir yılgınlık okunuyordu. Pasternak sessizce onun yüzünü inceliyor arada bir yararak ortasından geçtikleri günebakan çiçeklerinin hep birlikte güneşe dönmüş yüzlerini inceliyordu. Olga’nın yüzüyle günebakan çiçeklerinin yüzü birbirine hiç benzemiyordu: İkisi de sarı görünüyordu ama günebakan çiçekleri ne kadar canlı ve neşeliyse Olga’nın yüzü de bir o kadar yılgın ve endişeliydi.

  Pasternak Dr. Jivago romanına Olga’yı tanıştığından bir yıl önce 1945’te başlamıştı. Roman Olga’nın hapiste olduğu yıllar boyunca yazıldı ve Olga’nın Stalin’in ölümünden sonra serbest bırakılmasından üç yıl sonra 1956’da tamamlandı.

  Romandaki Lara elbette Olga Dr.Jivago da kendisiydi. Herşeyin “ilklerinin” yaşandığı bir roman yazmıştı Pasternak. Devrim ilkelerine bağlı olmadan zihinsel tutsaklığı bir kenara bırakarak yaşamak istediği aşkı yansıttı Pasternak ama bu onun devrime karşı saygısını azaltmadı. 1921 yılında “isteyen bu ülkeden gitsin” çerçevesinde çıkan izne rağmen ailesini Almanya’ya gönderen Pasternak ülkesinde kalmayı sürdürdü. Bu devrimci bir sanatçının alması gereken bir tavırdı. Sovyet Politbüro eğer “sekter” davranmayı sürdürürse onunla mücadele edecek güçlerden biri de elbette Pasternak ve onun gibi sanatçılardı. Sanatın üzerine oturtulmak istenen yönlendirme sadece sanatı değil rejimi de yok edecek güçteydi. Buna ortak olmak yerine bunu engellemeye çalışmalıydı.

  NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLܒNÜ REDDEDEN İKİ YAZARDAN BİRİ
  Pasternak Jean Paul Sartre ile birlikte Nobel Edebiyat Ödülü’nü reddeden iki yazardan biridir. Dönemin egemen Batı ideolojisi Pasternak’ın Rusya’da tutsak olduğunu bu yüzden de Nobel Edebiyat Ödülü’nü almak istemesine rağmen Politbüro’nun buna izin vermediğini iddia etti.

  Politbüro’nun Pasternak ile ilgili bazı kaygıları bulunuyordu. Bu yadsınamaz. Zira romanını bitirdikten sonra Pasternak dönemin en büyük edebiyat dergilerinden olan Noviy Mir’e göndermesine rağmen roman dergide tefrika edilmedi. Kitap Rusya dışına kaçırıldı ve ilk baskısı 1957 yılında İtalya’da yapıldı. Tabii bütün “liberal” dünya bu karşı koyuşa manifesto olarak baktı ve New York Times kitap ekinde 26 ay en çok satan kitaplar listesinde yerini aldı.

  Siyasi çekişmeleri baskıları ve ideolojik yaklaşımları bir kenara bırakıp da romana baktığımızda ne politbüro ve Sovyet Yazarlar Birliği’nin yerin dibine çekmesi ne de New York Times kitap ekinin yazara Dean R.Koontz ya da Robert Ludlum muamelesi çekmesi edebiyat adına kabul edilemez.

  Ama her iki durum da dünyaya siyasi anlamda yanlış yansıtıldı. Sovyet Yazarlar Birliği kitabın Noviy Mir dergisinde tefrika edilmemesinin nedenleri üzerinde tartışıyordu. Yazarlar kitaba gösterilen bu muamelenin yanlış olduğunda hemfikirdi ve Noviy Mir dergisinin yazı işlerini uçluyorlardı. Ama bu arada Pasternak’ın da katkısıyla kitap yurt dışına çıkarılıp basılınca kaçak muamelesi görmek zorunda kaldı ve bu da Pasternak’ın Sovyetler Birliği’ndeki prestijini müthiş sarstı.

  DÜNYANIN EN BÜYÜK ROMANLARINDAN BİRİ OLDU
  New York Times gazetesi ise romanı gerçekten çok değerli bulduğu için “çok satanlar” listesinde tutuyordu. Ama Pasternak’ın SSCB’de yaşadığı sıkıntıyı fırsat bilen batı edebiyat dünyası kitabı olduğundan fazla göklere çıkarmayı görev edindi daha da ileri götürerek kitabın filme alınması girişimlerinde bulundu.

  Böylelikle Pasternak’ın ilk romanı henüz edebiyat çevrelerince yeterince tartışılmadan konuşulmadan bir anda dünyanın en büyük romanlarından biri haline geliverdi. Sovyet Yazarlar Birliği Pasternak ile ilgili endişelerini dile getirdiğinde birliğin hiçbir üyesi Dr. Jivago romanını okumamıştı.

  Ortaya çıkan tablo edebiyatın siyasallaşması değil siyasetin edebiyata yol çizmesiydi. 1958 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nün Pasternak’a verilmesinin ardında da bu yatıyordu. Ama çoğu insan bilmiyordu ki baba Leonid Pasternak ünlü bir ressam anne Rosa Kaufmann Pasternak ünlü bir konser piyanistiydi. Pasternak da böyle bir evde Rahmaninov Rilke Tolstoy gibi dehaların konuk olduğu bir evde büyümüştü.

  Nobel ödülüne layık görüldükten sonra ülkesini terk edebilirdi Pasternak ama o kalmayı yeğledi ve Komünist Parti Genel Sekreteri Nikita Kuruşçev’e bir mektup yazarak ülkesinden sürgün edilmesinin kendisi için ölüm olduğunu bildirdi.

  Ancak Jean Paul Sartre’ün öyküsü biraz daha farklı. Sartre yazarlık yaşamı boyunca hiçbir ödülü almadı. Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandığını öğrendiğinde de bu ilkesinden vazgeçmedi ve ödülü reddetti. Bu tavrıyla 1901 yılından bu yana bu dalda kazanan tüm Nobelli yazarların fersah fersah ötesine geçti. Örneğin 1938 (Pearl S.Buck) veya 1946 (Herman Hesse) yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nü kimin aldığıyla pek ilgilenmeyen dünya Sartre’ın (1964) ödülü almadığını ezberlemişti.

  KİŞİLERİN KORKU VE KAYGIYLA BİR HAYATI YAŞAMA SAÇMALIĞI
  İkinci Dünya Savaşı insanlığın en fazla ölüm ile burun buruna kaldığı karanlık bir dönemdi. Sartre için insanın elinde olmayan egemenler kavgasına nefer olarak katılmak bir insanlık suçuydu. İnsanın ölümle yüzyüze kalışı nedeniyle Stoacı düşünce biçimi Sartre felsefesinde ağırlığını hissetiriyordu ama o bir adım daha ötesine geçerek insanın hiçlikle yüzyüze kaldığı ve kendi içinde hiçliği taşıdığı bilgisini edinmenin kişilerin korku ve kaygıyla bir hayatı yaşama saçmalığını akla getirdiği tezini ortaya attı.

  Bireyin toplum karşısında bu şekilde yalnızlaştırılmasına karşı duran Sartre bu düşüncesi yüznden Marksizmle bir türlü uyum sağlayamadı. Birey bazında düşündüğünde insanın hiçliğe mahkum olduğunu öne sürerken bunun toplumsal katmanlara yayılmak ve örgütlenmekle birleştiğinde ortadan kalkacağını öne sürmedi. Bu yüzden de geliştirdiği “kategoriler”de Varoluşçu Marksizm üzerinde durdu ve savundu. Marksizmin ancak ve tek varoluşçu bir mantıkla değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ona göre Marksizm özünde insancıldı ve kaynağını insana özgü değerlerden almaktaydı.

  1968 olayları Sartre’ın kendi kendini sorgulamasına neden oldu. Blaise Pascal Soren Kierkegaard Fredrich Nietzsche Dostoyevski gibi varoluşçuluğun kurucularının düşüncelerini bir sisteme koyan ve kategorilere ayıran Sartre insanın önceden tanımlanmamış bir varlık olduğunu savundu.

  İlk romanlarından Bulantı’da Sartre romanın kahramanı Roquentin’in kişiliğinde başkalarıyla birlikte varolmanın tiksindiriciliğini anlatır. Roquentin roman boyunca giderek ilgi çekici olmaktan uzaklaşır silikleşir. Satre bütün kahramanlarında romandaki diğer karakterler arasındaki ilişkiyi hep varoluşçu bir bakış açısıyla ele almış ve cinsel ilişkilerdeki anormal hissedişlere ağırlık vermiştir. Örneğin kahramanlarından Mathieu için mutlak özgürlük tek başına mümkün olamayacağından genç kaın başkalarıyla varolmaya mahkum edilmiştir. Bu da bireysel tercihleri üzerinde büyük baskı oluşturmakta ve onu insan olmaktan çıkarmaktadır.

  Özgürlüğün Yolları adını verdiği ünlü üçlemesinde Sartre kendisinden önceki yazarların aksine romandaki gerilim ögesini roman kişilerinin aralarındaki gevşek ilişkiye bağlar. Sartre göre insanın öncesiz ve sonrasız yalnızlığı; insan ilişkilerinin karmaşık çetrefilli ve acılı hale soktuğunu düşündüğünden bunu kanıtlamak için karakterlerini özellikle fiziksel anlamda sınırlar. Buna ek olarak Dostoyevski’ye benzer biçimde kahramanlarında ruhsal bozukluklar da vardır. Ama bu ruhsal bozukluklar Dostoyevski’de olduğu gibi fiziksel eksiklikten çok yalnızlığın getirdiği ruhsal eksiklikten kaynaklanır.

  Bu eksiklik öylesine büyük sorunları yaratır ki bir süre sonra roman kahramanları bu dünyaya ait olmayan bireyler olarak sayfalar arasında dolaşır dururlar. Çıkış yolları yoktur yalnızlık onlar için biçilmiş bir “kader” durumundadır ve bunu aşmak için Oblamov’dan daha fazla gayret gösterme ihtiyacında olmak zorundadırlar. Sartre onlara bu yolu göstermez yalnızlığın kıyısında bırakır. Roman yazarı olarak Sartre görevinin burada bittiğinden emindir ama filozof olarak olayları irdelmeye kalktığında bunun nedenlerini sıralar ve sırf bu yüzden Marksizmin insanlığın tek kurtuluşu olduğunun hakkını verir.

  AYRI KULVARDA OLAN YAZARLARIN TEK ORTAK NOKTASI
  Birbirinden ayrı kulvarlarda yüzen iki yazarın tek ortak noktası Nobel Edebiyat Ödülü’nü reddetmeleridirl. Pasternak’ta tren camlarından içeri süzülen yaşama sevinci Sartre da Mışkin ile Lebedev’in birlikte seyahat ettiği hastalıklı diyaloglara saplanır kalır.

  Ayakkabı kutularını karıştırırken bu iki yazara rastladım. Biraz soluk alayım istedim.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  15.01.2014

  Odatv.com

  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnsanlığı Marksizm kurtarsaydı en önce Sovyet Rusya’yı kurtarırdı. Bizi ancak Atatürkçü düşünce sistemi kurtarır. Hem de Markisizm saçmalığından daha barışçıldır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş