Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Can
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Saygı Öztürk | ‘Benim Savcım, Benim Hakimim Olsun’ İstiyor

  Kılıçdaroğlu’yla görüşen hukukçular Başbakan’ı böyle eleştirdi:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün bazı hukukçularla bir araya geldi. Ortak nokta Başbakanın “benim hakimim benim savcım benim HSYK oluşturmak istediği”ydi.

  Önce TBMM Başkanı Cemil Çiçek “bağımsız yargı ölmüştür” dedi. Başbakanın danışmanı olan milletvekili Yalçın Akdoğan “orduya bile kumpas kurulduğunu” açıkladı. Mahkeme kararı savcılık kararları İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yerine getirilmemeye başlandı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını tamamen değiştirmek için Başbakanın talimatıyla har8ekete geçildi.

  Tıpkı eğitim sisteminde yaptıkları gibi konunun uzmanları tarafından tartışılmadan Bakanlar Kurulu’nda ele alınmadan milletvekillerine istedikleri yasa teklifi verdiriliyor ve verilen teklifte en küçük bir değişiklik yapılmaması için AKP milletvekilleri her şeyli göze alıyor. Küfürse küfür tekmeyse tekme…

  Konunun taraflarını dinlemeyi ise hiç aklından geçirmiyorlar. Nasıl 4-4-4 eğitim sisteminde kimseyi dinlemedilerse HSYK’nın yeni yapısında da kimseyi dinlemek istemediklerini saldırılarla ortaya koydular.

  “Yapılan hukuk dilinde yüksek ihanettir”
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yardımcıları Gürsel Tekin Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın’ın davetlileri hukukçular ve gazetecilerdi. Toplantının hemen ardından geç de olsa harekete geçen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanına gidecekti. Hukukçuları dinleyelim:

  Anayasa Profesörü Erdoğan Teziç: Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik HSYK Yasasının geleceğinin ayak sesleriydi. TBMM Başkanı yasa değişikliği için başbakanın gözünün içine bakmamalı. Sonra ‘bağımsız yargı öldü’ deniliyor. Yargı elden gidiyorken Cumhurbaşkanının anayasal görevlerini yapmamasının mukayeseli hukuktaki karşılığı yüksek ihanettir.

  Kuvvetler ayrılığının ne olduğu halka iyi anlatılmalı. Böyle vahim bir tablonun bizi nereye getireceğinden çok ama çok endişeliyim.”

  “Polis devleti olduk”
  Onursay Yargıtay C. Başsavcısı Sabih Kanadoğlu: 17 Aralık operasyonundan bu yana yapılanlar ülkemizin hukuk kanun devleti değil polis devleti olduğunu gösteriyor. A’dan Z’ye hukuk reformu için bu siyasi iktidarın iradenin seçimlerle tamamen ortadan kaldırılması gerekir. Hukuken yapılacak şeyler sınırlıdır. Tek umut sandıktan çıkmaktır. Bunun için sandık güvenliğine önem verilmeli güç birliği yapılmalıdır. Bu zor gidiş ya seçimle değişecek ya da Türkiye daha karanlık noktaya gidecektir.

  “Kötüye kullanılması engellenmeli”
  Prof.Dr. İbrahim Kaboğlu: HSYK Yasa Tasarısı açıkça Anayasa’ya aykırıdır. 4 yıl önce çıkarılan kanunla şimdi yapılmak istenen düzenleme arasında çok büyük çelişkiler var. Egemenlik anlayışı sınırsız bir yetki olarak kabul ediliyor. Sadece seçilmiş olma egemenliğin esas sahibi olma gibi yanlış bir algı var.

  Egemenliğin kötüye kullanılmasının önüne geçilmelidir. Yargıçlar Sendikası Başkanının TBMM’de konuşmasını engelleyen açık bir hüküm de yoktur. Üstelik konuşma yetkisi olmasa bile bu onun tekmelenmesini meşru kılmaz. Cemil Çiçek’in yargının öldüğüne ilişkin saptaması davalarda önemli bir argüman olarak kullanılabilir.

  “Hükümet tüm yargıyı karşısına aldı
  Yar-Sav Başkanı Murat Yiğit: Yaşananlar tam anlamıyla bir akıl tutulmasıdır. Hukuka aykırı olduğu biline biline HSYK yasa teklifi getirildi. Her şey yasayla yapılmaya çalışılıyor. AKP döneminde çıkarılan yasa 50 yıl önce çıkarılan yasalardan bile fazla. Bu yasama kabadayılığıdır. Devletin kurumlarının yapısı değiştiriliyor. Bugün şaibeli bir ortam var. Bunun soruşturulmaması için de ortam kuruluyor. Hükümet yalnız cemaati değil tüm yargıyı karşısına almış durumda. Yargının paydaşlarıyla bir araya gelinip HSYK bir tarafın yargısı olmayan kurul haline getirilmelidir.

  “Hükümet sıkıyönetim ilan etti”
  Demokrat Yargı Eşbaşkanı Gazi Ertekin: Yargı bugün politik bir işgal altındadır. HSYK tasarısına cemaat unsurunun Olağanüstü Hal ilanına karşı hükümet de sıkıyönetimini ilan etti. Türkiye’de gerçek bir hukuk yargı inşa için CHP yargı reformu paketi hazırlamalı TBMM’de komisyon kurulmalı. O komisyon aracılığıyla yargıdaki her iki iktidar alanını da sorgulamak mümkün. Askerlerin hüküm giydiği ‘Balyoz Davası’ da yeni bir derin devletin inşasıdır. Derin devletin aracı ordu değil yargıdır.

  “Yargıya yasa yoluyla müdahale”
  Yargı-Sen Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu: Çıkarılmak istenen yasa ile hemen sonuç alınmak isteniyor. Yargıya yasa yoluyla müdahaleye geliyor. Yasa ile kişilerin görevlerine son veriliyor. Adalet Bakanı kendi bakanlığının teftiş kurulu başkanını atayamıyor ama HSYK’nın teftiş kurulu başkanını bakan atayacak. Yargıya yeni bir biçim verilmek isteniyor.

  Anayasa Mahkemesine götürülecek
  Kılıçdaroğlu’nun hukukçularla yaptığı görüşmede ortaya çıkan görüşe göre CHP bu haliyle çıkacak olan HSYK Yasasını Anayasa Mahkemesine götürecek ve şimdiden başvuru hazırlıkları yapılacak. CHP’nin istediği değişikliğin ortak bir uzlaşma komisyonu oluşturarak çalışma yapılması ve güçlü bir yargı sisteminin oluşturulması.

  Kılıçdaroğlu’nun bir cümlesi hayli dikkat çekiciydi. İçişleri Bakanlığı’nda “Olağanüstü Hal” çalışması yapılıyor. Ancak bu konuyu araştırdığımda bakanlıkta böyle bir çalışma olmadığını öğrendim. Kılıçdaroğlu TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in “yargı ölmüştür” sözlerini hatırlatıyor “Madem yargı ölmüşse bunu ayağa kaldıralım. Burada büyük sorumluluk Cemil çiçek’e düşüyor. Çiçek bu konuda ne kadar samimi olacak göreceğiz” diyor.

  HSYK teklfinin geri çekilmesi halinde oturulup konuşulacağının altını çiziyor. Çünkü şu anda devlet kurumları arasında uzlaşma değil çatışma yaşanıyor. Kılıçdaroğlu bu konudaki kaygılarını da dün Cumhurbaşkanı Gül’e anlattı. Hukukçular “başbakanın Anayasal yetkilerinin dışına taştığını Cumhurbaşkanının ise yetkililerini kullanmadığı” görüşünde birleşiyor. Dün Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanına şunları anlatıyordu:

  “Başbakan bilgisi dışında operasyon olmasın C.savcıları görevlerini yapmasın Deniz Feneri soruşturmasında olduğu gibi yolsuzlukların kapatılmasını istiyor. HSYK değişikliğin altında bu yatıyor.

  CHP- cemaat ilişkisi
  Son dönemde CHP ile Fethullah Cemaati arasınrda bir yakınlaşmka iddiası olduğu basına yansıyor. Bu soruya Kılıçdaroğlu şu karşılığı verdi:

  “Biz de bunu gazetelerden okuyoruz. Cemaatle uzlaşma diye bir şey yok. Cemaat kendi inancını siyasi olarak kullanıyorsa karşıyız.”

  Ankara’nın gündemi HSYK dolayısıyla “benim yargım” “benim hakikim” “benim savcım” “Benim HSYK” olmaya devam edecek.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  14 Ocak 2014
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hee o yüzden mi Fethullah'la görüşmeye gitti.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş