Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Can
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Nihat Behram | Özgürlüğün ‘Anlamsızlık’ Boyutu!

  Türban ‘özgürlük simgesi’ oldu da ‘anlamsızlık’ neden olmasın? Söylerseniz olur söyleyin olsun!
  Anlamsızlığın ‘özgürlük’ ölçüsü olduğunu söyleyenler sözgelimi “şiirin anlamsıza kadar özgür olması”nı “şiir için aşama” diye niteleyebiliyorlar! Pek anlaşılır olmasa da söylenen bu yani onlara göre: ‘anlamsızlık’ bir özgürleşme boyutu! Ona ulaşma: özgürleşmede evrim! Ona ulaşma çabası: özgürlük mücadelesi! Onu kazanmak: özgürlük kazanımı!

  Şiir yaşanan bir şey olmayacak! Ya da anlamadığınız bir şeyi yaşayacak anlamadığınız bir şeyi hissedecek anlamadığınız bir şeyi soluyacaksınız! Belki de bu görüşü dillendirenler ‘anlamsızı anlamak’ gibi ‘derin bir felsefi güç’e sahipler de biz anlayamıyoruz? Onların ‘çok etkileyici çok derin’ diye tanımladıkları şeyin ‘anlamsızlık katına ulaşmış bir söz’ olduğunu düşünün ve bu durumu anlamaya çalışın! Şaşıracak ne var: ‘tanrı katı’da böyle değil mi!

  ‘Anlamsızlık diyoruz anlaşılmazlık değil’ diyen de var! Böyle söyleyenlere ‘anlamsız’ı ‘saçmalık’ anlamında mı anlayalım diye sorun ona da karşı çıkarlar. Eh ben ‘saçma’ anlamına gelmeyen ‘anlamsız’ın ‘anlaşılmazlık’tan başka bir şey olduğunu nasıl anlayayım? Adam zaten ‘özgürlük boyutu’nun gereği olarak sözünün anlaşılmasını istemiyor! Tıpkı türbanlının saçı görünmesin isteği gibi! Üstelik bu yolda yani anlamsızlığa ulaşmak için özel çaba harcamış! Ötesi: anlamsızı anlamaya çalışmanın bir anlamı mı var? ‘Anlamsızlığı’ şiirde ‘özgürlük’ boyutu olarak tanımlarsanız özgürlük kavramı sözgelimi daha anlaşılır olan ‘döneklik ihanet sahtekârlık hilebazlık’ı falan neden kapsamasın? “Şiirin anlamsıza kadar özgür olması” sözü yine sözgelimi zalimlik işkencecilik ve benzeri ruh hallerine de ‘özgürlük’ içermez mi? ‘Hayır anlamsızlık ayrı bir şey; kirli gayri insani bir şey değil!’ diyenler anlamsızın böyle anlamlar taşımadığını ya da en azından anlamsızın kirli olmadığını nasıl anlayabiliyorlar?

  Anlaşılıyorsa eğer o anlamsızlık ‘sahte anlamsızlık’tır! Çünkü anlaşılır olmakla ‘boyutsal önemi’ de yitmiştir! ‘Gerçek anlamsız’ asla anlam taşımaz; anlamaya çalışan kendine işkence yapar! ‘Peki ne yapayım?’ diye’ sormayın! Anlamadığım şeyi ne yapacağınızı nasıl anlatayım! Bu konuda anlaşılır söz söylemek de pek anlam taşımaz. ‘Şiir şuur işidir’ diyene gülerler! Hele ki ‘hissedildikçe derinleşir derinleştikçe anlamı sonsuzlaşır ve can gibi solunur’ gibi tanımların ve ‘merkezde hayat mı olacak şiir mi’ gibi soruların ‘anlamsız şiir’ taraftarlarınca anlaşılması hiç mümkün değildir. ‘Sanat gerçeğin yaratıcı ruhla yorumudur’ gibi tanımlardan ise aman Allah korusun! Bunlar bilginin sınırlı olduğu ilkel dönemden kalma ‘özgürlük öncesi’ yorumlarıdır!

  ‘Kurbanlık koyun’luktan kurtulmak için her zamankinden daha çok anlamaya ve gerçeği görmeye; acıda sesleşmeye öfkede sertleşmeye gizlide netleşmeye gereksinim duyulduğu bir dönemde ısıtıp yine piyasaya sürdüler: “anlamsıza kadar özgürlük”! Dağlarca’nın böyle bir ‘derdi’ yoktu. Yani şiirinde ‘anlamsıza kadar özgürlük’ boyutu aramak gibi. Onun yoktu da sanki O. Rıfat’ın M. Cevdet’in A. Arif’in M. Eloğlu’nun Külebi’nin A.İlhan’ın var mıydı? Teorinin sahiplerine göre şiir bu boyuta 2. Yeni ile ulaşmış! Hadi ordan! T. Uyar en çok da anlaşılır olmanın ateşiyle doludur. C. Süreya anlaşıldıkça derinleşir.

  Sığ ve bir şey ifade etmeyen ama derin ve çok şey ifade ediyormuş edasıyla söylenen havalı sözlerin meraklısı çoktur. Derinlik anlamla doğru orantılıdır anlamsızlıkla değil. ‘Derin anlamsızlık’ derseniz ‘zincirlenme özgürlüğü’ gibi bir şey söylemiş olursunuz. Ne anlamsızlık ‘derinlikle’ ne de özgürlük ‘zincirli’ olmakla açıklanabilir. Şiirin büyüklüğü tıpkı okyanuslar gibi taşıdığı anlamın derinliğiyle ölçülüdür. Ciddi sanatçı ‘anlaşılmaz’ olmayı yapıtını anlamayanın algı eksikliğine (halk deyimiyle cehaletine) bağlar. Zaten zor olan da anlaşılır sanata ulaşmaktır anlaşılmazlık işin kolayı! Ben daha ‘özgürlüğün anlaşılmazlık boyutuna erdim’ diyen bir sanatçı görmedim. Hiç mi yok? Tam tersi: “anlaşılmaz olmak” la övünen “ermiş” sürüsüne bereket! Ama sanatçı değiller. Müsveddeleri.

  __________________________________________

  Goethe:

  “İnsan anlamadığı şeye sahip olamaz!”

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  12 Ocak 2014
  OkyanusunKalbi and Sürmenaj like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Özgürlüğü ben yemyeşil bir ormanda koşmak yada masmavi bir denizde yüzmeye benzetiyorum. Ama yolunu kaybetmiş kuşlar gibi değil nereye gideceğini bilen ayakları yere sağlam basan çevreye saygısını kaybetmeden kendi istediğine kavuşmak için hayallerini gerçekleştirmektir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnsan anlamadığı şeye sahip olamaz.

  Konuyu özetleyen bir söz.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş