Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Can
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Halit Kakınç | Eğer Bu Teklif Yasalaşırsa...
  Her şey sanki giderek Nazi Almanyası’na benzemeye başladı.
  AKP’nin Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yetkilerinin Adâlet Bakanı Bekir Bozdağ’a devredilmesi teklifi ile hedef bu kurulun işlevlerinin tamamen Yürütme Erki’ne devredilmesidir. Bir anlamda Ağırlaştırılmış Müebbet cezası verilerek yok edilmesidir.

  HSYK’nın yetkilerinin Adâlet Bakanı’na devredilmesi ne demektir? Cevabı gayet açık ve nettir bu sorunun:

  Yargı Erki’nin fiilen yok edilmesidir… Yürütme Erki’nin diktatörlüğünü resmen ve alenen ilan etmesidir.

  Olay sürpriz değildir. “Yetkim olsa HSYK’yı anında yargılardım” diyen Başbakan Erdoğan bu yasa teklifi ile artık alışılmış yöntemini uygulayarak bir kere daha yargısız infaz yolunu açmıştır.

  Teklif’in yasalaşması halinde adâlet mekanizması tamamen siyasî adâlet haline gelecek… Yasalar bütün diktatöryel rejimlerde olduğu gibi Yürütme Erki’nin arzusuna göre şekillenecektir. Bundan sonraki cezalandırma kıstası bellidir. Kıstas bir fikrin fiiliyata geçmesi değil sadece ve sadece fikrin kendisi olacaktır.

  "NULLA POENA SİNE LEGE"
  ‘Yasasız ceza verilmez!’
  Bu yöntem yeni bir yöntem değildir insanlık tarihinde. En tipik örnekleri Nazi döneminde Hitler Almanyası’nda yaşanmıştır. Bağımsız Yargı Erki başarı ile budanmış… Tamamen Naziler’in eline bırakılmıştır.

  Bu noktaya dikkat edin: Nullum crimen sine lege (yasa yoksa suç da yoktur) görüşünden hareket ederek önce bütün yasaları kendilerine göre değiştirmiş dönüştürmüştür Naziler. Dolayısıyla büyük bir hareket özgürlüğü kazanmışlardır. “Nulla poena sine lege” (yasasız ceza verilmez) gibi bir eleştiri peşinen bertaraf edilmiştir. Kılıflar hazırlanmıştır.
  Nazi General Hermann Reinecke Halk Mahkemeleri Başkanı Roland Freisler ve Devlet Başsavcısı Ernst Lautz

  Nasılsa yasa ellerindedir Naziler’in. İstedikleri gibi şekil vermişlerdir. Her şey kanuna kitabına uygundur. Birbiri peşisıra özel yekili mahkemeler kurulur. Yağmur gibi cezalar yağdırılır.

  Yine Nazi Almanyası’ndan hareket edelim... Her diktatörlüğün meşrûluğa ihtiyacı vardır. Dikta rejimlerinde iktidarın gücü ve zorba yaptırımları yasalar yoluyla kılığında uydurulur. Naziler bu yöntemin en başarılı uygulayıcıları olmuştur.

  26 Nisan 1942 tarihinde Adolf Hitler’in ‘Ulus Mahkemesi’nin Başı’ ilan edilmesiyle süreç tamamlanır. Meclis’te şunları söyler Hitler: “Bu noktadan sonra artık Alman Ulusu’nun ve Alman Halkı’nın kaderinden sorumluyum ve bu yüzden Ulus Mahkemesi’nin başıyım!”

  BZİM DİYABETLİKLERE SAKIN ŞEKER VERMEYİN
  Eğer bu teklif yasalaşırsa neler olacak. Aslında hepiniz okudunuz izlediniz. Özet geçelim:

  HSYK görevlilerinin görevleri son bulacak… Görevlendirme bundan sonra Bakan tarafından yapılacak… Teftiş Kurulu Başkanı Bakan’a bağlı olacak…

  Tetkik hakimlerini Bakan seçecek... 4 yıl boyunca yayınlanan genelge ve kararlar iptal edilecek; yetki Adâlet Bakanlığı’na geçecek... Seçimle gelen HSYK üyeleri hakkındaki disiplin işlemlerini Bakan yürütecek… Bakan itiraz dosyalarını istediği daireye sevk edebilecek… Dairelerin hangi işlere bakacağına Bakan karar verecek… Mahkemelerin görev alanlarını ve üye dengesini Bakan belirleyecek… Adâlet Akademisi’nin işletilmesi tamamen Bakan’ın emrine verilecek…

  Bütün bu olup bitenleri normal ve olağan ilan edip alkış tutan yandaş görüş sahiplerini ben kendi dünyalarına hapsolmuş Türkiye’nin yarınlarını umursamayan diyabet hastalarına benzetiyorum. Hoş bir fıkradır:

  Bir idam mahkûmuna infaz öncesi sorulmuş – Son bir arzun var mı?..
  Evet diye cevap vermiş mahkûm… Bir bardak nescafe istiyorum…

  Kibar adammış gardiyan – Peki yanında süt ve şeker de ister misin?
  Ne şekeri be diye tepki vermiş mahkûm… Kafayı mı üşüttün!.. Ben diyabet hastasıyım. Şeker dokunur!”

  Yandaş sabık dostlarım… Nescafeniz nasıl olsun?

  İNTERAKTİF SOHBETLER
  Misafir - imam kolejli: Epeydir ortalarda yoktunuz… Hoşgeldiniz.

  Misafir - 5* yobaz: Ne diyebilirim…

  Misafir – meraklı: Romanlarla aram hep iyi oldu… Son dönemde daha ziyade akademik araştırmalar okuyorum... Mehmet Eroğlu son derece takdir ettiğim bir kalem. - Biraz bölgecilik yapalım: Üstelik ikimiz de Karşıyakalıyız… O Ankara İlkokulu’nu bitirmiş… Bense Bostanlı (bugün Mustafa Reşit Paşa) İlkokulu’nu… Ne yazık ki bugüne kadar hiç biraraya gelme fırsatımız olamadı.

  Misafir - tuncay özgünen: Elbette söylediğiniz kadar basit değil her şey… Ama inançlar konusunda tartışmaya girmem.

  Misafir - Misafir C.Y.: Dostum yine çok güzel bir analiz yapmışsınız… Görüşlerinize büyük ölçüde iştirak ediyorum.

  Misafir - usta kapitalist: Haklısınız.

  Misafir – cabbar: Katılıyorum.

  Misafir – pucker: Genellemeye gitmeyelim ama soralım: Gerçekten olunabiliyor mu?.. Olanlar var mı?

  USTA07: Ne yapabiliriz… Ben görenlerden olamadım. Ne mutlu size…

  Usak: Elimizden geldiğince izlemeye ve çözmeye çalışıyoruz.

  Misafir - Gerçek İslam: Ekleyecek bir şey bulamıyorum

  Misafir – Memduh: Bu noktada en iyisi ben görüş belirtmeyeyim.

  Misafir - kapitalizm ve İslam: Korkarım gösteriyor.

  Misafir – ulus: Ne zaman zirveye çıkartılmış olması dışında tartışmaya değer bir yorum.

  Misafir - islamın ekonomisi: Evet.

  Misafir - tuncay özgünen: Dostum sorularınız neydi?.. Hangileri yanıtlandı?.. Wikipedia yanıtı esprili bir çevaptan ibarettir. Yaşınıza hürmetim var ama ne olur abartmayın... Ayrıca son derece kibar bir üslupla yazıyorsunuz. Size yakışıksız yanıtlar vermek aklımın ucundan bile geçmez… Bakın Tuncay Bey bendeniz siyaset bilimi hocasıyım… Yüksek lisans ve doktora düzeyinde ders veriyorum. Yönelttiğiniz bu türden soruları biz lisans sınavlarında soruyoruz… Sohbetimizi sürdürelim ama birbirimizi sınarmış gibi tavır almaktan vazgeçelim. Selamlar-Saygılar.

  Misafir – kazako: Herhalde olurdu…

  carsida hayat var: Dostum her zaman olduğu gibi idealistsiniz.. Saygı bizden.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  11.01.2014

  Odatv.com

  OkyanusunKalbi and Sürmenaj like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Halit Kalkınç Nazi partisi yıllarında yaşananları günümüz AKP Türkiyesine benzetmesine katılıyorum. Adolf Hitler’in Almanya’da seçilmesi günümüzde Recep Tayyip’in uyguladığı siyasetle birebir benzer niteliktedir.

  1932 yılında Almanya’da demokratik seçimler yapıldığında halkın %70’i Hitler’i istemiyordu. Çoğunluk elde edilemediği için 2. seçimler yapıldı. Hitler oyunu 6 puan arttırmasına rağmen Alman hakkı tarafından Hitler yine istenmiyordu. 31 Haziran’da Hitler başarılı oluyor. Fakat başkan Hindenberg ise Nazi partisinin Cumhuriyeti yıkmak veya değiştirmek niyeti olduğunu düşündüğünden başkan olmasını istemiyor. Adolf Hitler ve Nazi partisi üyeleri Alman anayasasısına saldıran konuşmalar yapıp tanrı ve klise söylemleriyle hoşgörüden yoksun devlet adamı izlenimini veriyordu. Hitler’in saldırgan ve agresif sokak üslubu kendi fikrine karşı gelenleri aşağılamasıyla böyle birisinin başbakan olması istenmiyor ancak tekrar seçimle Naziler birinci parti seçiliyor. Bunun nedeni de Hitlerin 1. Dünya Savaşından sonra büyük Almanya vaadi halkı gaza getiriyor. Bizim one minute olayı gibi. Hitler’i engellemeye çalışanları ise vatan hainliğiyle suçluyor. Ve Hitler iktidara geliyor.

  27 Şubat 1933’de bir olay oluyor. Alman meclisi kundaklanarak yakılıyor bundan solcular sorumlu tutuluyor. Sol görüşlü muhalifler terör örgütü kurmakla suçlanıyor ve tutuklanıyor. Saldırıdan sorumlu tutulanların ise Nazi işbirlikçisi olduğu sonradan ortaya çıkıyor. Bizdeki gibi darbe devrim iddialarıyla mahkeme süreçleri başlıyor. Hitler kendisine karşı gelen herkesi teröristlerle eşit safta görüyor ve ülke bölünerek kargaşa hakim oluyor. Daha sonra Hitler milletin ve devletin korunması ve selameti için hükümetin tüm anayasal güçlerini elinde toplayabilmesi amacıyla kararname çıkarıyor yargıyı suçluyor. Anayasada bağımsız yargıyı kendine bağlıyor. Siyasi suçlar için özel mahkemeler kuruluyor ve solcular yargılanmaya başlıyor. İnsanlar nedenini bilinmeden tutuklanıyor. Aydınlar cezaevlerinde yaşamlarını yitiriyor intiharlar yaşanıyor.

  Bu yazdıklarımı merak eden Nazi İmparatorluğu 1- 2 ‘yi okusun. Recep Tayyip Erdoğan'ın siyaseti Hitler'in siyasetinin devamıdır.

  Bu teklif yasallaştığında Türkiye'yi Nazi Almanyasının yaşadıkları bekliyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş