Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Can
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dr. Cüneyt Ülsever | Beysbol Sopası Artık İşe Yarıyor

  RTE hem içeride hem dışarıda 12 yıldır yemediği salvoları yiyor. 2002’den beri böyle bir taarruz altında kalmamıştı. Bakalım altından nasıl kalkacak?

  Oğluna kadar uzanan ve yurt dışında çok ciddiye alınan “yolsuzluk iddialarını” RTE içeride “açık ve pervasız faşizm”e ulaşan yöntemlerle “yok saydırma” peşinde. 2010’da kendi elleri ile şekillendirdiği ve maalesef adına “liberal” denen yalakaların “yetmez ama evet” diyerek kucak açtığı HSYK bile sonunda kendisine baş kaldırdı.

  Artık belli ki RTE’nin politikası her kurumu doğrudan kendisine bağlamak üzerine kurulu. Hukuk devletinden çoktan vaz geçtim kanun devletini bile hiçe sayan erklerin ayrılığını emreden Anayasa’yı açıkça ilga eden tedbirler almaya çalışıyor.

  ***

  Ancak sanki dış politikada ise yumuşak ve itaatkâr bir söylem içine giriyor. Okuduklarım arasında bir tek Sami Kohen Ağabey fark etti (Milliyet-10.01.2014). Japonya’da sarf ettiği şu sözler çok dikkat çekici:

  “Türkiye’nin bölgesel ve küresel güçolmak gibi bir hedefi yok. Türkiye sadece üzerine düşen görevi yapmak suretiyle bir yere oturtuluyor. Diğerihırs diye tanımlanır ki bu herzaman tehlikelidir. Böyle bir hırsımız yok.”

  Bu söylemde iki adet yeni yaklaşım var:
  1)Türkiye’nin bırakın dünyayı bölgede bile oyun kurma/yol gösterme/hedef koymak gibi bir hedefi yoktur.

  2)Türkiye sadece kendisi için münasip görülen görevleri yapmaya hazırdır.

  ***


  Daha düne dek RTE Arap Sokaklarının lideri olmakla oyun kurucu ayar vericisi olmakla övünüyordu.

  Yakın zamana dek RTE/Ahmet Davutoğlu şakşakçıları sözüm ona derin analizler yapıyor ve “Arabulucu Değil Oyun Kurucu Dış Politika” başlıklı yazılar yazıyorlardı:

  “Türk dış politikasında Mayıs 2010 ile yeni bir dönem başladı. Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri bakanı olmasıyla birlikte dış politika ve iç politika arasında yeni bir denge kuruldu. Dış politika içerideki kısır çekişmelerin prangasından kurtularak hareket alanını genişletti. Dış politika yapıcılar Türkiye’nin son on yıldaki müspet gelişmelerinden aldığı enerjiyi pozitif bir gerilimle mücavir bölgelerle entegrasyon ve barış çabaları şeklinde dışarıya yansıtıyor. Türkiye’nin dış politika hamleleri komşularla sorunların çözümüne bölgenin güvenliği ve istikrarına ve ülkenin uluslararası prestijinin artmasına katkıda bulunuyor.” (Bülent Aras-SETA Vakfı-setav.org-14.04.2010)

  ***


  İlk günden beri yazdım. Benim indimde RTE Ortadoğu’nun Don Kişot’u Ahmet Davutoğlu da Sancho Panza’sı olmaya soyunmuşlardı ama ülkede basından bazı dış politika uzmanları(!) habire Sancho Panza’yı yağlıyorlardı:

  “Cumhuriyet tarihimizin en çarpıcı Dışişleri Bakanı” (Cengiz Çandar-Radikal-04.05.2010)

  SETA türü vakıfların Çandar türü yazarların dolduruşuna gelen Ahmet Davutoğlu da Türkiye’nin dış politikasını şöyle açıklıyordu:

  “Tıpkı Britanya’nın eski kolonileri ile yaptığı gibi Türkiye de bir milletler birliğine dönüşebilir... Bana hatırlattı ki Britanya eski kolonileri ile bir ortak refah bölgesine sahip. Neden Türkiye liderliğini Balkanlardaki eski Osmanlı topraklarında Ortadoğu’da ve Orta Asya’da yeniden inşa etmesin?”(Jackson Diehl’in Ahmet Davutoğlu ile yaptığı söyleşi-Washington Post-5 Aralık 2010)
  Zaten Davutoğlu’na göre Türkiye’nin dış politikası ile Obama’nın dış politikasını muazzam bir uyum gösteriyordu.

  Barack Obama ABD’de 20.01.2009’da Başkanlık koltuğuna oturdu. Hemen ardından Davutoğlu o zamanki “danışman” sıfatı ile ABD’ye gitti. Dönüşte verdiği demeçte “Obama ile Türkiye’nin dış politika tercihleri ve öncelikleri tamamen örtüşmektedir” dedi.

  ***


  Bana ayrılan köşelerde defalarca yazdığımı bugün tekrar etmeyeceğim. RTE ve AD 2009’dan bugüne gelindiğinde “Obama ile Türkiye’nin dış politika tercihleri ve öncelikleri tamamen örtüşmektedir” saptamasından beysbol sopası gösterme safhasına kadar geriledi.

  Obama sonunda Theodore Roosevelt’in ABD dış politikasına yıllardır yön veren (Big Stick Ideology) “Büyük Sopa İdeolojisi”ni hatırladı.

  “Speak softly and carry a big stick; you will go far.”

  (Eğer yumuşak konuşur ama aynı zamanda elinde büyük bir sopa taşırsan her daim ileri gidersin!)

  2009 ile 2013 arasında RTE ve AD’nin Obama indinde kredi değerlendirme derecesi “yumuşak konuşma” seviyesinden “sopa gösterme” seviyesine indi.

  17 Aralık’tan beri tutulduğu yaylım ateşinin sütre arkasında kimin olduğunu hepimizden iyi bilen RTE dersini ezber etme konusunda epey ayak sürttükten sonra galiba teslim bayrağını Japonya’da çekti:

  1)Türkiye’nin bırakın dünyayı bölgede bile oyun kurma/yol gösterme/hedef koymak gibi bir hedefi yoktur.

  2)Türkiye sadece kendisi için münasip görülen görevleri yapmaya hazırdır.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  12.01.2014

  Odatv.com
  Sürmenaj and OkyanusunKalbi like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bize de bir görev verildi ''uyutulmak'' görevi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Obama Tayyip’le Suriye konusunu görüşürken elinde beyzbol sopasıyla görüntülenmişti. Spor sever olduğundan değil güçlülük imajını göstermek içindi. İşte o sopa şimdi başımıza doğru indi. Amerikan emparyalizmi başımıza musallat edenler sayesinde oldu her şey. Beyzbol sopasını bile siyasete alet ettiler. Keşke bir spor malzemesi olarak kalsaydı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş