2002′den bu yana her seçimde AKP’nin bir numaralı seçim silahı olan türban Belediye seçim arifesinde gündeme bomba gibi düşecek izlenimi vermiş olsa dahi mecliste beklenen kargaşa ve tartışma rüzgârı esmemiştir. Türbanın meclise girmemesi için CHP bu defa AKP’nin beklediği seçim maratonuna katılmamış adeta bu sessiz sedası geçiş sürecini çıkara dönüştüremediği için seçimlerde AKP’nin kullanacağı kozu elinden almıştır. Her seçim döneminde yaşanan ve gündeme getirilmeyen bu konu sadece bir demokrasi ve özgürlük meselesi değildir. 2007 seçimlerine türban taktiği ile girmesini beklediğimiz AKP’nin “Namaz kılan Cumhurbaşkanı istenmiyor” diye ortaya attığı iddia insanları dini kullanarak vurmanın en güzel taktiği olmuştur. Çünkü bu taktik türbana gerek kalmadan kazanılacak bir seçimi ve sonrasında bir sonraki seçimin de tasarrufu olacaktır. Ama olmadı. Çünkü AKP CHP’nin türban meselesine sessiz kalmayacağını düşündüğü için AKP’li 4 kadın milletvekilini Cumhuriyetimizin 90. Yılı kutlamalarının ardından gövde gösterisi yapmak için meclise gönderse de bekledikleri kargaşa ortamı yaşanmadı olgunluk meclise hâkim oldu. Oysaki daha kamuda türban serbestliği oyunu ile ses getirememenin verdiği sıkıntıyı üstünden atamayan AKP’nin yine en önemli silahı olan türbanı seçim garantisi olarak kullanamaması şah damarının kesilmesine neden olmuştur. Peki insanları dinen ve manevi olarak sömüren AKP acaba seçimlere kadar ne gibi bir strateji geliştirecekti. Yine seçimleri kazanmak adına sınırları insafsızca zorlayıp rejimi dahi tehlikeye atacak bir AKP Modeli ve Hükümeti ile karşı karşıya kalır mıydık?

Bundan sonraki süreçte olacakları az çok hayal ediyorum. Mecliste türbanın serbest olması ile birlikte Sayın Şafak Pavey‘in yıllardır pantolon giyebilme önergesine sessiz kalan Sayın Bülent Arınç ve Sayın Hüseyin Çelik şimdi nasıl oluyor da “düzenleme yapmaya gerek yok mecliste pantolon da giyilebilir” diyebiliyor? Acaba Sayın Bülent Arınç ve Sayın Hüseyin Çelik’e BDP ve HDP’li milletvekilleri biz de meclise peşmerge kıyafeti ve puşi ile gelmek istiyoruz derse buna cevapları ne olacak? AKP Hükümeti neden 90 yıldır dünyaya islam ve demokrasinin birlikte başarıldığını gösteren Türkiye’yi ısrarla Ilımlı İslam’a doğru sürüklemeye çalışıyor? Nedir bu Arap veya Ortadoğu model merakları?…

Rahmetli Mustafa Bülent Ecevit meclise türbanla giren Merve Kavakçı’ya “burası devlete baş kaldırılacak yer değil” derken aynı görüşe sahip olduğunu düşündüğüm CHP’nin meclise giren AKP’li 4 türbanlı milletvekili için itiraz etmemesi bir seçim strateji midir acaba? Ya da Y-CHP antidemokrat ve anti özgürlükçü bir parti oldu da Atatürkçü CHP’lilerin mi bundan haberi yok? Ne diyelim ki Sayın Başbakan yıllarca giydiği milli görüş gömleğini çıkarıyorsa ve ben değiştim diyebiliyorsa Sayın Kılıçdaroğlu’nun da CHP gömleğini çıkarıp Y-CHP gömleği giymesine tuhaf bakmamak gerekir.

Bu arada Sayın Başbakanın ağzından hala Türküm kelimesi çıkmadı. Peki Sayın Kılıçdaroğlu ne zaman ben Atatürkçüyüm diyecek?
Saygılarımla

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

06 Kasım 2013

İLK KURŞUN