Merkez Bankası Başkanı demek devlet demek… Başkan hedef veriyorsa o hedef devletin hedefidir… Herkes bunu böyle algılar.

Kısaca Başkan Başçı yaptığı açıklamadan 5 ay sonra; “Ben aslında yıl sonu 1.92 dolar kuru hedefini o anki koşullara göre verdim. Piyasanın panik içindeydi ve yön gösterecek birisine ihtiyaç vardı” diyerek çevir kazı yanmasın tarzı bir açıklamayla işi geçiştiremez.

“Birine ihtiyaç vardı!” bahanesinin arkasına saklandığına göre belli ki kendini Süpermen falan zannediyordu…

O tarihten bu yana Başkan’ın sözlerine güvenen insanlar açıklamalara göre pozisyon aldılar. Dolar fiyatının yıl sonunda 1.92 lira dolayına gerileyebileceğine inanarak riske girdiler. Ve kaybettiler!


Sana inandık ve kaybettik
Başkan tam olarak neler demişti biraz hatırlayalım; “Yıl sonunda dolar kurunu 1.92 düzeyinde görürsek şaşırmayalım. Bunu gerçekten not edin. Dolar yıl sonunda 1.92’nin üzerinde olursa bana “Başkan böyle demiştiniz niye üstünde oldu? diye sorun!”

Bitmedi; “Reel sektör döviz borçlusu olduğu için tedirginlik oradan kaynaklanıyor. Döviz pozisyonlarını kapatmak için yanlış zaman… Şirketler beklesinler acele etmesinler.”

Dahası da var; “TL’yi aslanlar gibi savunacağız” “Bana inanın ve kazanın” diye konuşmasına ne demeli?

Ben size söyleyeyim özel sektörde olsa çoktan kovulmuştu. Amerika’da İngiltere’de bu tarz konuşma yapsa manipülatör diye yedi sülalesini araştırırlar hatta içeri atarlardı. Durum bu kadar ciddi!


Başkan istifa!
Özetle Başçı’nın 1.92 söyleminin arkasında somut bir sebep olmadığı ortaya çıktı. Ona güvenen insanlar Merkez Bankası Başkanı’na inandığı için çok ciddi paralar kaybetti.

Halbuki bütün imkanlar Başkan’ın elinde toplanmış durumda… İster faizleri yükselt ister elindeki 135 milyar dolara rezervi kullan… Bankalara bir emir ver ellerinde tuttukları döviz için sana rezerv para yatırsınlar… Piyasayı sıkıştır… ne istersen onu yap… İstersen dört bir yanı bayraklarla donat öylesine yani…

Peki sonuç ne oldu? Yapamadı… Başaramadı… Dolar kuru konuştuğu gün 2.00 TL’den işlem görürken şu an 2.04’te…
Görülüyor ki Başçı’nın açıklamaları TCMB’nin kredibilitesini uzun süre kazanılamayacak şekilde kaybettirdi. Dönüş yok artık geri derhal istifa etmeli.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

13 Aralık 2013