Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

Ayine=Ayna.

Barzani mi RTEyi Amedde misafir etti RTE mi Barzaniyi Diyarbakırda misafir etti; tam anlaşışmadı ama RTEnin bu ziyaret sırasında ettiği kelamlar (örneğin: Kürdistan genel af) bence lüzümundan fazla irdelendi. Lüzumundan fazla ciddiye alındı.

Salı günü de yazdım.(Aşağıda okuyabilirsiniz) Bunlar sadece ve sadece ona buna isim ünvan bağışlayarak mavi boncuk dağıtarak yapılan top çevirme hareketleridir.

Zira RTE ve şürekası

i) ABD ile

ii) Türkiyenin iç-politikaları arasında fena halde sıkışıp kalmıştır.

***

Salı günü de RTEnin Kürtlerle ilgili kelamlarını artık hiç ama hiç ciddiye almadığımı yazdım.

Dedim ki:

Elime geçen her fırsatta yıllardır yazıyorum. 2014 ve 2015e sıkışan üç seçim geçmeden Erdoğan:

A- 1) Milliyetçi Türklerin kabul etmeyeceği hiçbir hakkı Kürtlere veremez. Örneğin; ana dilde eğitim Anayasada Kürt kimliğinin tanınması genel af Milliyetçi Türkleri Erdoğandan koparır.

2) Sunni Türklerin kabul etmeyeceği hiçbir hakkı da Alevilere veremez. Örneğin Alevilerin Cem Evlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi Alevilerin Diyanet bütçesinden pay alması kısaca Alevilerin de İslamın bir yorumu sayılması Sunni Türkleri Erdoğana karşı soğutur...

***

B) ...Erdoğan biliyor ki Milliyetçi Türkleri aşamaz zira onların sandıktaki oy sayısı PKKnın sözünü dinleyecek Kürtlerden fazladır.

İdeolojik olarak da yapamayacağı gibi Erdoğan ayrıca biliyor ki Sunni Türkleri de aşamaz zira onların oyları da hassas Alevilerin oylarından fazladır...

***

C) ...En azından Cumhurbaşkanın tarihimizde ilk kez millet tarafından seçileceği 2014 Ağustosuna dek Recep Tayyip Erdoğan her türlü hesabını sadece ve sadece bu seçim etrafında yapacaktır. Buna göre:

i) ABDye her türlü tavizi verecek

ii) Sunni ve Milliyetçi Türkleri ürkütecek herhangi bir reform girişinde bulunmayacak

iii) Kürtlere ve Alevilere bol bol mavi boncuk dağıtacaktır. (Yurt Gazetesinde 19.11.2013 günü yayınlana yazımdan)

***

ABDnin talepleri ile iç-dinamikler arasında sıkışan RTE ve ekibi artık bundan böyle sadece vesadece laf üretecektir.Tarafları idare etmeye çalışacaktır. Bunun içindir ki lafa değil eyleme/somut kararlara itbar etmenin tam zamanıdır.

Kimse RTE Kürdistan dedi diye ne yerinsin ne sevinsin!

Kürt meselesi mi? Beni sadece ve sadece demokrasi paketinin 6 ay şıngır-mıngır şurada burada yuvarlandıktan sonra fos çıkması ilgilendirir.

Merak etmeyin Erdoğan yakında Diyarbakırda söylediği her şeyin üzerine de sünger çekecektir.

***

AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ!

Ne demek istediğimi bir örnekle anlatayım.

Ahmet Davutoğlu geçen hafta ABD ziyaretinde dedi ki:

Türkiyedeki gösteri yapma hakkını örneğin Gezi Parkı (protestolarını) sadece Avrupadaki ülkelerle karşılaştırabilirsiniz Ortadoğu ülkeleriyle değil. Eğer yanlışlar varsa da bunlar kanunlar çerçevesinde ele alınır ama kimse Türkiyeyi basın özgürlüğünün toplanma özgürlüğünün adil ve özgür seçimlerin olmadığı ülkelerle karşılaştıramaz. Türkiyedeki bu gösterilerin Avrupadaki gösterilerle benzer olmasından onur duyuyoruz.

Bu sözler bütün gazetelerde aynı kelimelerle yayınlandı.

Zeka seviyesi en düşük yaratık dahi bu kelamın Gezi Parkı gösterilerinden onur duyuyoruz anlamına geldiğini anlar.

Davutoğlu yurda dönünce ne dedi:

ABDde Brookingsde yaptığım konuşmanın Türkiyede farklı değerlendirmelere neden olduğunu gördüm. Yurtiçinde ve yurtdışında Gezi eylemleri sonrası ne söyledi isem yine aynısını söyledim.

El insaf!

Ahmet Davutoğlu ABDde dış-müşterinin istediği şekilde konuşuyor Türkiyede iç-müşterinin istediği gibi konuşuyor.

Artık kendini inkar etmekten hicap duymuyor. O kadar sıkışmış vaziyette...

Ben ise diyorum ki boş verin Davutoğlu ne dedi münakaşalarına!

Aynaya yansıyan; kişinin esas kimliğini gösteren olgulara bakın!

Bu iktidar sırasında 72 kişi gösterilerde öldürülmüştür. En az 62 gazeteci bugün itibari ile hapistedir. Hükümete karşı çıkan tüm ama tüm gazeteciler kapının önüne konmuştur!

Ahmet Davutoğlunun geçen hafta ABD-Brookingsde söylediği sözlerinin henüz inkar etmediği bölümünün de hiçbir anlamı yoktur.

...kimse Türkiyeyi basın özgürlüğünün toplanma özgürlüğünün adil ve özgür seçimlerin olmadığı ülkelerle karşılaştıramaz. Türkiyedeki bu gösterilerin Avrupadaki gösterilerle benzer olmasından onur duyuyoruz.

***

Geçen Salı yazdığım yazının başlığı Barzani bir ABD projesidir idi.

Başlığı biraz daha açayım.

Obamanın RTEye ayar çekmesinin ardından geçen Hazirandan beri; Türkiye-ABD ilişkileri ABDnin Ankara Büyükelçisi Ricciardone ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan arasında tanzim edilmektedir. İkili Ankarada sık sık görüşüyorlar.

Ahmet Davutoğlu ABDye ABD Başkan Yardımcısı John Bidenin önayak olması ile davet edilmiştir. Bilindiği üzere Biden Irak Kürtlerinin sıkı bir muhibbidir.

***

Barzaniye fazla iltifat ettiği için alınan PKK-BDPliler ve Kürdistan sözüne darılan Türkler fazla telaş etmesinler.

RTE yakında sizlerin de gönlünü alacak!

Yerseniz!

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

21.11.2013 09:54

Odatv.com