Sıkma-bohçabaş için “özgürlük” diyenlerden kimileri TBMM’de eleştiri yapan görüş açıklayan CHP Milletvekili Şafak PAVEY’e terbiyesizce saldırdılar. Bir milletvekilinin kürsü özgürlüğüne katlanamayan karalamalar ve yalanlarla onu güç durumda bırakmaya çalışan yetersiz bilgisiz iktidar piyonu ve maşası kadın-erkek yandaşlar çığırtkan saldırganlar kendi durum ve düzeylerini ortaya koymuşlardır.

Muhalefetin de payı olan bu iktidar açılımında demokrasi kötüye kullanılmış laik cumhuriyet yara almış açılışının 93. yılında Meclis’in kuruluşunun 90. yılında cumhuriyetin niteliği bozulmuştur. Sorunlar aşılmamış cumhuriyet Türkiyesi aşınmış muhalefet ve devlet kuşatılmıştır. Artık başka kılık giysi ve dinsel simgelere devletin her biriminde yol kapı kucak açılmıştır. Tüm bunlar muhafazakar olduğunu bağıra bağıra söyleyen iktidar partisinin seçim oy iktidar amacıyla halkımızın tertemiz inancını sömürme oyunudur.


Cumhuriyetin kuruluş yıllarında bir devlet büyüğünün eşi peçenin atılmasından sonra “Allah Mustafa Kemal’den razı olsun sayesinde dünyayı görüyoruz” sözüyle Fransız bilim adamı Claude Bernart’ın “Laboratuvara girerken inancımı dışarıda bırakıyorum” sözünün derin anlamı hepimizi düşündürmelidir. Devlet görevindeki yansızlığın akıl ve bilim egemenliğinin gerektirdiği yaşam biçimi tersine dönmüştür.


Yandaş medyanın çarpıtmalı nitelemeleri dizdikleri övgüler utanıp sıkılmadan kullanılan sakıncalı sözler Bülent ECE- VİT’in karşı çıktığı durum için “Merve Kavakçı ayıbı” diyen bulanık anlayışlılar “Hidayet devlet ve hukuk”un ne olduğunu bilmeyen iktidarın nereye gittiğini ülkeyi ne duruma düşürdüğünü görmeyen aymazlar çıkarcılar kimbilir yarınlarda nasıl anılacak? “Sıkmabaşlı kadın milletvekili genel kurula katılacaksa şapkalı kadın milletvekili de katılabilir. Başka örtülü ve giysili de” denilirse ne olur? Ece- vit’i eleştiren çocuklar ondan daha aydın daha demokrat daha ilerici midir?


Neden
Yükseköğretim kurumları için uygun bulunmayan düzen TBMM için uygun olur mu? Bu bir başlangıçtır. Sorun aşılmadı başta CHP muhalefet aşıldı. İsviçre’den 40 yıl önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanıyan Mustafa Kemal’den daha mı inançlı-dindar daha mı anlayışlı daha mı uygar daha mı demokrat ve daha mı kadınlara saygılılar? Atatürk’ün tesettürün peçesinden gericiliğin pençesinden kurtarıp uygarlığın ışıklı penceresini açtığı Türk kadınına verilen değer sınırlama ve yasaklama ile mi korunur? Başını kapatanlar kaptırmış sayılırlar. “Hacc’a gittikten sonra mı Müslüman oldular?” eleştirel sorusunu soranlara rastlanmaktadır. Kadınlarımızın başı torbaya bohçaya sokulamaz.

İlkeli kararlı tutarlı olmak varken güven duyurmak ve pekiştirmek varken oy getireceğini sanarak iktidara destek veren muhalefet partileri yanılmıştır. Sıkmabaş için AKP dururken Tayyipgiller öbür partilere oy vermezler. MHP dik dursaydı belki partilerinden hoşnut olmayan öbür partilerin seçmenlerinin oyunu alabilirdi. CHP bu nedenle oy alamaz başka nedenlerle aldığı oylarda bu nedenle olumsuz değişiklikler olasıdır. İktidarın siyasal sıkışıklıklarda kurtarıcısı olan MHP sıkmabaşa hep destek vermiş CHP ise “Bu sorunu biz çözeriz” söylemiyle bir tür olanak ve kolaylık sağlamıştır.


Durum
Hangi alanda olursa olsun önyargılıların yandaşların çıkarcıların laik cumhuriyet ve kurucularına karşı çıkanların aymazların bağnazların temelsiz ve geçersiz değerlendirmeleriyle iktidara yalakalık yapanların anlatımlarının hiçbir önemi yoktur. Siyasal tarihimizin ak sayfalarına düşülen kara satırların sayısı artmıştır o kadar.

Öğrencilerin kaldıkları evler için yasa çıkarabileceklerini söyleyen Başbakan’la demokrasi yolunda köklü değişiklikler yapıldığını anlatan Cumhurbaşkanı’nın tutumları baskıcı antidemokratik gidişin genişleyip yaygınlaşarak süreceği kuşkularını artırmaktadır. AB’nin beş yıl sonra yeni bir başlık açması oyalamanın kullanma yararlanma stratejisinin yinelenmesidir. Gezi Parkı direnişinin karşılığını almak için yürütülen sorgulamalar açılan davalar öğrencilere yönelik suçlama ve karalamalar cumhuriyetin aydınlığıyla giderilecek Atatürk güneşinin önündeki kara bulutlar yitecektir. Yurttaşları dinleri ve soyları nedeniyle ayrıştırıp partizanlıkla kutuplaştırma çabaları önlenecektir.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
18 Kasım 2013