Ankara Üniversitesi Vehbi Koç Öğrenci Yurdu’nda kalıyordum. 10 Kasım 1953 Salı sabahı tan yeri ağarırken kalkarak hazırlandım. EGO’nun havagazı fabrikasını sola alarak DTCF’nin önüne geldim. Fakülte ile Kız Teknik Öğretmen Okulu ve Tarih Kurumu’nun arasındaki sokaktan sola dönüp Ankara Kız Lisesi’nin yanından yürüyerek Etnoğrafya Müzesi’ne ulaştım.

Hazırlıklar sürüyordu. Merdivene halı konulmuş bir top arabası merdivenlerin önünde yerini almıştı. Devlet protokolü bekleniyordu.

Saat 9.05’te tabut generallerin omzunda Etnoğrafya Müzesi’nden alınıp top arabasına yerleştirildi. Tabutun arkasında bir general Atatürk’ümüzün İstiklal Madalyası’nı canlı bir çerçeve içinde Kız Teknik Öğ. Okulu öğrencilerinden Mualla Gökhan’ın yaptığı siyah kadife yastığa iliştirilmiş biçimde taşıyordu. Onun arkasında Cumhurbaşkanı Celal Bayar onun arkasında Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan onun arkasında solda Başbakan Adnan Menderes ortada TBMM Başkanı Refik Koraltan sağında da CHP Genel Başkanı İsmet İnönü üçlüsü yürüyordu. Arkalarında Bakanlar Kurulu üyeleri daha sonra milletvekilleri ve illerden gelen kurullar yer almıştı. Makbule Atadan’ın yanında Refik Koraltan’ın kızı Nilüfer Hanım ile bir yüzbaşı var. Saygı duruşundan sonra 136 Harp Okulu öğrencisinin çektiği ve çevresinde 12 generalin bulunduğu top arabası 9.20’de hareket etti.

Yürüyüş

Top arabası önde kortej arkada Numune Hastanesi’ni sağa alarak sola dönüp Devlet Operası’nın önünden Ulus’a gelindi. O zaman şimdiki Opera Köprüsü yoktu. Ulus’tan sola dönülerek tren garının önünden Tandoğan Meydanı geçilerek Anıtkabir’e gelindi. Yollar kaldırımlar duvarlar pencereler ağaçlar yurttaşlarla doluydu. Hıçkırık kuşların kanat sesi ve top arabasıyla askerlerin adımından başka ses duyulmuyordu. Saygın bir sessizlikle kortej merdivenlerin önünde durunca tabut top arabasından indirildi. Ben diğer görevliler gibi kolumda kırmızı bant dağınıklık olmaması düzenin bozulmaması için kortejin yürüyüşüne yardımcı oluyordum.

Tabut askerlerin omzunda Aslanlı Yol’dan Anıtkabir Alanı’na getirildi. Mozolenin olduğu yere çıkmadan merdivenlerin ortasındaki “Hakimiyet Milletindir” yazılı taşların üzerine yerleştirilen katafalka konuldu. Cumhurbaşkanı Bayar mikrofonun önüne gelerek yaptığı konuşmada “Seni padişah yapmak istediler olmadın. Halife yapmak istediler olmadın. Seni sevmek milli ibadettir” sözlerini vurgulayarak alanın beğenisini aldı. Katılanlar gözyaşlarıyla dinleyip izlediler.

Daha sonra tabut yukarı alınıp mozolenin olduğu alandan tahta bir kanalla toprağa verileceği yere indirildi. Kortej geldiği gibi geri dönerek Aslanlı Yol’un bu kez çıkışının sağındaki ilk büyük kapının önünde durdu. Toprağa vermek üzere içeri alındık. İsmet İnönü dışarıda bekliyordu. Sandalyede otururken yanına gidip “Bir isteği olup olmadığını” sordum. Teşekkür etti. Ben o zaman CHP Gençlik Kolları Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun onbeş kurucu üyesinden biriydim.

Yüreğimize gömdük
Mermer kulelerle çevrili mezar kazılmış toprak kenarda duruyordu. Altmışyedi ilden gelen toprak Ata’nın yerleştirilmesiyle kapatıldı. Üzerine önceki gün kız ve erkek öğrencilerden alınan kan enjektörle sıkıldı. Sonra üç kumaş keseden ayrı ayrı annesinin memleketi Karaman’dan doğduğu Selanik’ten gelen toprakla Kıbrıs’tan gelen toprak döküldü. Bu işlem sırasında Makbule Hanım hafif hıçkırıklarla ağlıyordu.

İşlem tamamlanınca ağlaması arttı. Hemen yanına gittim. Rica ettim. Sağ kolundaki çantasını sol koluna aldı sağ koluyla benim sol koluma girdi. Mezarın yanından ayrılıp sola döndük biraz daha yokuştan yukarı çıktık. 12.50’de alandaki katafalka konulan tabut 13.00’da Mehmetçiklerin omzunda toprağa verileceği yere indirilmiş oldu.

Atatürk’ü toprağa verme sırasında mezarın başında Celal Bayar Refik Koraltan Adnan Menderes İçişleri Bakanı Dr. Namık Gedik Atatürk’ün Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak kız kardeşi Makbule Atadan manevi evladı eski EGO Genel Müdürü Abdürrahim Tunçak Ankara Valisi Kemal Aygün ve Belediye Başkanı Aftık Benderlioğlu vardı.

Gömülme bitince mezarın sağındaki sehpaya konulan tutanağı imzaladılar. Başka sivil yoktu. Askerleri tanımadığım için adlarını veremiyorum. Şimdi gömülüşte bulunan sivillerden yaşamda kalan tek kişiyim.

Dışarı çıktığımızda kapı kilitlendi. Duyduğuma göre sonra bakanlar ve İsmet İnönü içeri alınarak mezara toprak atmaları sağlanmış. Makbule Hanım’ı dışarı çıkarınca olurunu alıp ayrıldık. O ana kadar Atatürk ölmemiş kanısıyla yüreğim sıcaktı.

Toprağa girince geri dönmeyeceğini anladım. Büyük üzüntü ile yurda dönüp ağladım. Günümüzde Atatürk’e saldırılar çok düşündürücü. Atatürk’e ilişkin her şeyi kaldırıp silenlerle karşıtlıklarını açıklayanlar hangi yüzle 10 Kasım’da Anıtkabir’e çıkacaklar bilmiyoruz.

DÜZELTİ:
Yazımızın 4-11-2013 günü yayınlanan 1. bölümünün içindeki 9 Aralık tarihi “9 Kasım” olacaktır. Düzeltiriz.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
7 Kasım 2013