Gezici Araştırma Şirketi sosyal ekonomik politik ve kültürel konularda seçmen algısını belirlemek üzere 26-27 Ekim tarihlerinde “Türkiye Değerler Araştırması” yaptı.

Anket sonucunda ortaya çarpıcı ve düşündürücü bir tablo çıktı.
İşte bu araştırmada halka yöneltilen sorular ve cevapları:

* * *

“İnsanların yaşam biçimine ve tercihlerine hükümetin müdahalesinin arttığını düşünüyor musunuz?” sorusuna toplumun yüzde 61.2’si “Evet düşünüyorum” cevabını vermiş. “Hayır” diyenlerin oranı ise yüzde 38.8’de kalmış. Bu cevapta en dikkat çekici husus yaşam biçimlerine müdahalenin çoğaldığını söyleyenlerin oranının son bir yılda yüzde 22’lik bir artış kaydetmiş olması.

* * *

Ankete göre halk Türkiye’nin konuşulması gereken sorunlarının bambaşka konular olduğu düşüncesinde.

Bu gerçeği ortaya çıkarabilmek için ankete katılanlara “Türkiye’nin en temel sorunu nedir?” sorusu yöneltilmiş. Verilen cevaplarda ilk sırayı işsizlik almış. İşte Türkiye’nin konuşulması gereken diğer sorunları:Gezici Araştırma Şirketi’ne göre AKP seçmeninin % 46’sı Türkiye’nin en önemli sorununun işsizlik olduğu görüşünde. Buradan da AKP seçmeninin diğer siyasi parti seçmenlerine oranla ekonomik durumu daha kötü ve geçim sıkıntısı çeken kitlelerden oluştuğunu gösteriyor.

AKP seçmeni gün geçtikçe artan oranda “geçinemiyorum” diyor. İşte bu nedenle AKP seçmeni için erzak yakacak ve diğer yardımlar büyük önem taşıyor.

* * *

Ankette “Alkollü/içki içen bir komşunuzla komşuluk yapar mısınız?” sorusuna halkın yüzde 74.3’ü “Hayır yapmam” cevabını vermiş.

Toplumun yüzde 25.7’lik bir kesimi ise “Komşuluk yaparım” demiş.
Geçmiş yıllardaki anketlerle karşılaştırıldığında 2011’de yüzde 66 olan “Hayır komşuluk yapmam” diyenlerin oranının bugün yüzde 74.3’e çıktığı gözleniyor.

AKP’ye oy verenlerin yüzde 89.6’sı “içki içenle komşuluk yapmam” derken CHP seçmeninin yüzde 48.7’si MHP seçmeninin yüzde 74’ü BDP seçmeninin ise yüzde 87’si “komşuluk yapmam” görüşünde.

* * *

Araştırmada topluma yöneltilen sorulardan biri de “Üniversite eğitimi kız çocuklarından çok erkek çocuklar için önemlidir görüşüne katılıyor musunuz?”

Bu soruya “Evet katılıyorum” diyenlerin oranı yüzde 62.8’i bulurken “Hayır katılmıyorum” diyenlerin oranı yüzde 37.2’de kalıyor.

* * *

Ankette halka “Kendinizi muhafazakar hissediyor musunuz?” sorusu da yöneltilmiş. “Evet” diyenlerin oranı yüzde 79.6 olurken “Hayır” diyenler yüzde 20.4’ü aşamıyor.

Gezici Araştırma Şirketi’nin Başkanı Murat Gezici tabloyu yorumlarken şu görüşü öne sürüyor: “Halkın yüzde 79.6’sı kendisini “muhafazakar” olarak tanımlıyor. Partilerin topluma “muhafazakar açılımlar” yapması oy kaybettirmez tam aksine oy kazandırır. Partilerarası kutuplaştırmayı artırmak seçmeni elinde tutmanın en kolay yoludur.”

* * *

Ankette kadınlara yöneltilen “Başörtüsü kullanıyor musunuz?” sorusuna gelen cevaplar da şöyle “Evet” yüzde 65.7 “Hayır” yüzde 34.3…

Burada dikkat çekici olan kadınların yüzde 22’sinin türban yüzde 2’sinin kara çarşaf ve yüzde 76’sının da Anadolu bağlama tarzında baş- örtüsü kullanıyor olması. Kadınların yüzde 58’i inancı gereği başörtüsü kullandığını söylerken yüzde 42’si ise aile büyüklerinin veya eşinin isteği doğrultusunda örtündüğünü belrtiyor.

“Sizce Türkiye’de başörtüsü sorunu var mı?” sorusuna “hayır” diyenlerin oranı yüzde 76.7 olurken “Evet” diyenlerin oranı ise yüzde 23.3’ü buluyor.

Böylece iki yıl önce halkın yüzde 56’sı “Başörtüsü sorunu var” derken bugün bu oran yüzde 23.3’e gerilemiş görünüyor.

* * *

“Son zamanlarda çok kutuplaşma var deniyor. Birçok tartışmada ikiye bölündüğümüz söyleniyor. Sizce ülkemizde gerçekten kutuplaşma var mı?” sorusuna halkın yüzde 68.5’i “Evet var” derken yüzde 31.5’i “Hayır yok” cevabını veriyor.

Sevgili okurlarım
Anketin verdiği mesajları özetlemek gerekirse;

Türkiye hızla muhafazakarlaşıyor kutuplaşıyor ve hoşgörüsüzleşiyor…
Başbakan Erdoğan da kendisine oy getireceği veya mevcut oylarını koruyacağı düşüncesiyle ataklarını bilinçli olarak bu doğrultuda yapıyor.

Araştırmanın künyesi
Anket TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde 36 il ve 192 ilçede bunlara bağlı 210 mahalle ve köyde 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 2.639’u kadın ve 2.639 erkekle toplam 5.278 katılımcıyla hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır.

Araştırmanın hata payı güven sınırları içerisinde % 1.2’dir.
Çalışmanın yürütüldüğü 36 il şunlardır:

Adana Afyon Ankara Antalya Aydın Batman Bolu Bursa Balıkesir Bingöl Çanakkale Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Eskişehir Erzurum Gaziantep Hatay İçel İstanbul İzmir Kayseri Kocaeli Kahramanmaraş Konya Malatya Manisa Mardin Ordu Sakarya Samsun Trabzon Van Yalova ve Zonguldak.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

8 Kasım 2013