Yurt gerçekleri toplum sorunları dünyanın gidişini izlemek bir yana “tarihin yüzsüz yalanlarının” göğe yükseldiği günlerden geçtik.

Geçiyoruz.
Yol ayrımına geldik.

“Eski Türkiye’yi yıktık” diye zafer naraları atıyorlar. Eski Türkiye’nin “hem laik hem bağımsız hem bölünmeden birlik içinde yaşamak ve hem de demokrat olmak hedefi” vardı. Ne olursa olsun; laiklikten tam bağımsızlıktan bölünmez bütünlükten ve aynı zamanda tam demokrasiden vazgeçilmeyecekti. Darbeler oluyordu.

Fakat darbeciler kalmıyordu.
Her darbeden bir süre sonra seçimler yapılıyor ve ülke yönetimi seçilenlere bırakılıyordu. Türkiye “Avrupa’nın ulaştığı yüksek nitelikle demokrasi hedefinden” hiçbir zaman geri durmadan “Laik Cumhuriyet olarak kalma hedefini” terk etmiyordu. Böylece; hem seçimler oluyor seçilenler ülkeyi yönetiyor hem de cumhuriyet değerleri (laiklik-tam bağımsızlık-bölünmez bütünlük) korunuyordu.
Darbeler gelip geçiciydi.

Laik Cumhuriyet kalıcı.
Bu hedeften vazgeçildi.


* * *

“Yeni Türkiye’yi kuruyoruz” diyorlar. Seçilenler ülkeyi yönetecek fakat Cumhuriyet ilkeleri (laiklik-tam bağımsızlık-bölünmez bütünlük) tırpanlanacak.

Yeni Türkiye dedikleri şu:
Laiklik hedefi kalkmış.
Yerini şeriatçılık alıyor.
Bağımsızlık hedefi bırakılmış.
Yerini Tayyipçilik alıyor.
Birlik-bütünlük bitmiş.
Bölünmüş Türkiye kuruluyor.

Seçilenler ülkeyi yönetecek fakat Cumhuriyet değerleri (laiklik-tam bağımsızlık-bölünmez bütünlük) tırpanlanacak. Türkiye’nin içinden bir Kürdistan çıkartmak isteyenlerin desteğini seçimlerde alabilmek için demokrasi paketinin içine “Türk’üm demeyi…” yasaklayan madde konulacak.


* * *


Böyle bir yıl yaşadık.
Yıl sonuna geliyoruz.
Bana biraz izin.
Ay başına kadar…

Ay başında buluşuruz: Cami ile parti başkanının iki dudağı arasına sıkıştırılmış siyaset körlük kötürümlük devletin kasasına yedek anahtar uydurmuş hortumculuk mezhep çatışmasını canlı tutarak iktidar gücü artırma şeriatçılığı ana okullarına kadar indirerek Arap taklitçiliğini oya çevirime Cumhurbaşkanı’ndan “ifrat hacısı” yapıp “Tayyipçiliğe” yedek lastik ayarlama ekonomide dış borç ve sıcak para dilenciliğini devam ettirip işsizi ve fakiri bol bir toplumda; rantlarla zenginleştirilmiş yeni sınıfın “pastadan nasiplenme biatçılığını” ve kalemlerini satmış besleme basının da giderek rezilleşmesini görüp yazmaya devam ederiz.


Bayramınız kutlu olsun.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

14 Ekim 2013